Şimdi Ara

RAM Mhz Artırınca PC'de Saniyelik Donmalar Oluşuyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
17
Cevap
0
Favori
2.521
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Bilenleriniz vardır birkaç ay önce burda bir konu için epey ağlamıştım :DDD
    Resimde belirttiğim özelliklerdeki bilgisayarım daha 4 aylık olmasına rağmen oyun oynarken ya da sistem boşta iken ara ara linkte belirttiğim şekilde sesler cıkıyor (videoda 5. saniyede)
    Bu takılmaları araştırdım bütün donanımları teste soktum hiçbir sorun yok yazılımsal da bir sorun yok. RAM'lerin kutusunda 3000MHZ yazmasına rağmen BIOS'tan 2993 mhz'e çekince bilgisayarımda anlık takılmalar oluyor. Yabancıların (buzzing/freezing) dediği tabir. Yani ses takılıyor ve aynı anda görüntü de donuyor.
    Şimdi sorum şu. 3000mhz özelliği olan bir ram neden 2133 mhz de calısırken sorun cıkarmıyor da 3000e çekince problem yaratıyor? Yapmam gereken ne, o kadar para verip iyisini aldım 2133'te mi kullanacağım yoksa alternatifi yok mu bunu çözmenin?
    Yardımcı olabilirseniz aşırı sevinirim zira yepyeni bilgisayar ve şimdiden kullanma hevesim kalmadı.
    İlgili link ve sistem özelliklerim eklenmiştir.
    Video'da olay 5. saniye de geçiyor sese dikkat.https://www.youtube.com/watch?v=qBtwHudKwDARAM Mhz Artırınca PC'de Saniyelik Donmalar Oluşuyor

Yardımcı olabilecek bilgili birileri muhakkak vardır lütfen yazmaktan çekinmeyin, sorun hoparlörde ya da yazılımsal demeyin lütfen ben sorunu sundum çözüm olarak napmam gerekiyor tek istediğim bu. Kısaca 3000mhzlik bir ram neden 3000de calısınca bu sorunu verir. Teşekkürler

• öncelikle bu donmalarin olduğu saniye de fps düşüyor mu oyunlarinda. örnek 150 fps alıyorsun bf1 de o takılma anında 89 a düşüyor fps sonra yine fırlıyor. bu oluyor mu. test eder misin. MSI afterburner ile degerlere bakarak oyna oyunu. takılma olduğunda değerlere bak ya da ekran kaydı al daha iyi fark edersin
  • Kanaat34 kullanıcısına yanıt
    Evet evet ona baktım zaten o oluyor, anlık FPS drop yaşıyorum sıkıntı da o zaten. 144fps sabit oynarım ben hep, bir anda 90-80lere kadar tak diye kesiliyor cıkıyor sonra normale geri.
  • sanırım ramlerin anakart uyumluluk listesinde yer almiyor. bu yuzden yuksek hizlarda stabilite sorunu yaşıyorsun. eğer 2133 e çektiğinde sorun olmuyorsa şanslısın. ben 1.5 yıldır bu sorunu yaşıyorum. dual channel ram aldım. uyumluluk listesinde yer alan ramler. sorunum binde bir oranında azaldi. sende hiç olmuyorsa iyisin. ancak inşallah ram uyumsuzluğudur sebep. deneyebileceğin uyumlu ram varsa dene bir
    2133'e çektiğimde çok çok az yapıyor 24saatlik kullanımda sanırım 1 kere yaptı ya da en fazla 2, ama tabi benim isteğim hiç yapmaması. Bu kadar para verip böyle kıytırık bir can sıkıcı problemi yaşamak heves kırıyor.
    Anakart ram uyumluluğunu nasıl test edebilirim ki ya da nerden öğrenebilirim, gerekirse ramleri değiştiririm yeter ki bu problem kalksın ortadan.
    Son olarak birisi 2933'e çekersen volt yetersiz geliyor olabilir demiş ama A-XMP ile yapıyorum yani manuel overclock değil otomatik overclock yapıyorum BIOS kendisi yapıyor Voltunu MHZ'ini açınca.
    Normal bir problem neden olmaz da böyle problem beni bulur ki :D
  • Ram kararsızlaşıyor gayet normal. Ya rame voltaj vereceksiniz ya da yavaşlatacaksınız frekansını veya zamanlamasını arttıracaksınız.

Bu arada; ram overclock işlemci overclock kapasitesini düşürür amd'lerde. Orta yolu bulmak gerek.
  • mhmmdrzrm kullanıcısına yanıt
    dediğim gibi ayni sorunu yaşıyoruz. bende de ilk once takilmalar aşırı idi. zamanla ramleri değiştirince çok azaldı. evinin elektrik tesisati ya da kullandığın 3lu priz ya da odanin prizi bozulmuş dengesizlesmis olabilir. öncelikle sağlam bir 3 lu prizde dene. sonra başka bir odanin prizinde. en son baska bir evde baska bir 3 lu prizde dene. dediğim gibi ben bilgisayarimi arkadasimin evine götürdüm 0 takılma
  • L.J kullanıcısına yanıt
    Teşekkürler sanırım anladım, ama bilmiyorum overclockla falan uğraşmak istemiyorum ayarları cok hasssas çünkü:/
    Sanırım elektrikle alakalı ya dedıgınde aklıma su geldi, oturdugum odada pc acıkken elektrikli süpürge calıstırılınca şalterler atıyor. Sanırım elektrikle alakalı çünkü stabil şekilde yapmıyor zamanı ya da şekli belli değil. Acaba elektrik kullanımındaki dalgalanmalara mı diye düşünüyordm sen anlatınca aklıma dırekt yattı. Napcaz bilmyom :(
  • mhmmdrzrm kullanıcısına yanıt
    bizde sarteller atmiyor ama bizde de ışıklar düşük yanıyor güçlü birşey çalışırsa. yan komsum da ayni sorunu yaşıyor onlarin buzdolabi klimasi falan yandı hep. ayni direkten elektrik aliyoruz. ve sokagimizda herkes ayni durumda. çözüm akım dengeleyici alıp kullanmak ama kesin çözüm olur mu test etmek gerek. ben teste demedim ama edebilirsem hiç düşünmeden en iyisinden alicam
  • 2700x ve x470 varken aynı sorun vardı 3466 bile yapsam.daha sonra x470 anakarta 3700x taktım sesler daha kibar takılmaya başladı cızzt diye değil ses kesilmesi oldu.bu arada sürekli ses kartı değiştiriyorum onboard sb z ve sb xfi go ama hepsinde aynı sadece biraz daha az oluyordu.daha sonra x570 anakarta 3700x taktım ve 3600 mhz kullanıyorum sorun yok hem de en çok sorun veren ses kartında sb z.
  • Usta sorun ses kartında olsa sadece ses takılmaz mı ? Grafik de anlık donuyor o takılma oldugunda?
  • voltaj ve hız ayarlarını bıostan elle sabitlemeyi denedin mi..

sistemde sorun olmazken oyunda drop yaparsa işlemci sıcaklığını titiz şekilde kontrol edip güç kaynağına odaklan..
  • bi ara başıma gelmişti benimde takipteyim bakalım
  • Aynı sorunu yaşıyorum benim bilgisayar kitlenip kalıyor reset atmak zorunda kalıyorum siz ne yaptınız gelişme var mı?

• arcura26 A kullanıcısına yanıt
    sende driver çakışmasi vardir yoksa durdur yere öyle takılma olmaz donmaz yani. ya da anakartin bi çipi falan kopmuştur bir anda gidiyordur. en sen neler değişti en son n3 zaman çalışıyordu pc düzgün olarak
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.