D

Binbaşı
17 Haziran 2006
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme
Toplam: 56 (Bu ay: 1)
Gönderileri

Dün neredeyse tüm tv kanallarında 24 saat abd seçim sonuçları ve tartışmaları vardı. açık söyleyeyim kendimi abd'deymiş gibi hissettim. Hani ekşisözlüğü anlarım orada abd hayranı çok insan var, yabancı hayranı çok insan var, abd seçimlerini bu kadar hararetle savunmalarını, abd başkanı kendi başkanlarıymış gibi tarafgirlik yapmalarını bir yönden anlayabilirim. ama peki ya iktidara yakın televizyon kanallarının 24 saat abd seçimlerini yayınlaması ne anlama geliyor? ben utandım açıkcası. bağımsız politika izleyip 24 saat abd seçimlerini yayınlarsan bu nasıl bağımsızlık derler?


bunu şunun için sordum. Türkiye abd'den ayrı politika izlemeye başladı. s-400 alımı, israil ile bozulan ilişkiler, suriye ve ırak'ta kendi poltikalarımızı uygulamamız. Bunlar doğru veya yanlış ama sonuçta ülkemiz kendi politikasını izliyor. Fakat dünkü olay abd seçimlerinin kanallarda 24 saat yayınlanması, hararetli tartışmalar abd'den bağımsız olmadığımızı gösterdi. sanki patronumuzu seçiyormuş havası yaratıldı.


elbette abd bir süper güç inkar etmiyorum. askeri, ekonomik, kültürel bir süper güç. elbette ki bu seçimin önemi var. ama türkiye işin bu kadar önemli miydi? Türk televizyon kanallarında ingiltere'deki, almanya'da ki, rusya'daki seçimler yansıtılmaz, 24 saat canlı yayınlar yapılmaz. Ama dün abd için yapıldı.


o zaman sormak lazım, abd bu kadar önemli ise biz niye abd ile ters politika izliyoruz. niye ters politika izleyerek dolar ile tl arasında uçurum yaratıyoruz. madem patronluğunu kabullendiniz(çünkü bu havayı yaratıyorsunuz ekranlarda) o zaman nedir sorun?


Yok trump seçilmiş yok biden seçilmiş umrumda değil, bence her ikisi de Türkiye aleyhine politikalar izleyecek. çünkü yetiştikleri kültür Türk düşmanlığı ile onları kuşatıyor. Biden açık açık pkk'nın yunanistan'ın yanında olduğunu söylüyor. keza Trump'ın dışişleri bakanı pompeo; yunanistan'a destek çıktı, bae ve suud'u bize saldırtıyor, pkk'ya silah yardımı yapıyor. biden ve trump'ın izlediği politikalar zaten Türkiye aleyhine.

Serdar Sarıdağ: "Abdullah Avcı'nın Beşiktaş'a gelmesinde G.Saray maçı sonrası Fatih Terim'e gösterdiği tepkinin büyük payı var. 'Bir dahaki sezonda senin karşına Beşiktaş ile geleceğim. Bundan sonra camiam ve taraftarım var' diyor adeta."

https://twitter.com/FreeKickTR/status/1133774167902511106


55pus7803 tv almayı düşünüyorum, bütçem o civarda. şekli şemalini de beğendim. tavsiye eder misiniz?
Operasyonu çekenler: ligden ümidini kesmiş tek düşünceleri galatasaray'ı engellemek olan fenerbahçeliler, lig ikinciliği yarışında tek kalmak isteyen beşiktaş, 6 puan önde olmasına rağmen puan farkını bir yerlerinde üç buçuk hisseden başakşehir yönetimi(taraftarı değil), ve büyük galatasaray düşmanı yıldırım demirören

operasyonun medya ayağı: twitter'da ki troll hesaplar, ekşisözlükteki fenerli ve beşiktaşlı troller, sporx ve tahir kum, beyaztv -ertem şener, ahmet çakar, sinan engin, haber7, yenişafak, efsane spor internet sitesi, ersin düzen, rıdvan dilmen, güntekin onay, turgay demir, emre bol..

operasyon yöntemi:

önce hakemler yardımıyla galatasaray'ı bir güzel doğra. ardından beşiktaşlı mhk başkanı namoğlu yönünde galatasaraylı diye algı yarat, mağduru oyna ve kamuoyu oluştur. Galatasaraylı yöneticiler ve hocası kendilerine yapılan bu adaletsizliğe ses çıkartınca acımasızca cezalandır. futbolcularına ceza yağdır. Anadolu kulüplerini el altından para vererek bir araya topla ve bildiriye gizlice imza attır. Galatasaray yenilince rahatla...

Amaç: Fatih terim'i yıpratma ve istifa ettirme, Galatasaray'ı lig yarışında hakemler yoluyla devre dışı bıraktırmak


İlk yarı boyunca çektikleri operasyonun özeti buydu. başarılı da oldular. beklentileri Galatasaray forvet transferi yapmayacak, yarıştan kopacak ve rahatça el bebek gül bebek ligi bitireceklerdi. Ama olmadı.

Fatih terim dur dedi. Operasyon çekenlerin ellerini avuçlarken ligin en iyi forvetini aldı kulüp, şampiyonluk yarışında bende olacağım diye bağırdı.

ve bugüne geldiğimizde yani dün geceye.

maçtan önce twitter türkiye hastaginde namaoğlu birinci sıraya konmuştu. ekşisözlükte maçtan önce galatasaray aleyhinde inanılmaz yazılar yazılmaya başlanmış sanki galatasaray ligin ilk yarısında doğranmamış gibi hakemler galatasaraylı demeye getirmeye çalışmışlar.

Amaç şu. Hakemler Galatasaraylı diyerek algı kasıp mağduru oynayalım ve hakemlere Galatasaray'ı doğratalım. bunu da beşiktaşlı mhk başkanı eliyle yapalım. Çok büyük ihtimalle haftaya hakem galatasaray'ı doğrayacak bunun altyapısını hazırladılar.

Hafta içinde benfica maçından önce ali koç ve federayon tarafından da bir açıklama yapılacaktır Galatasaray aleyhine.ve ilk lig maçında da operasyon çekilecektir.

bu operasyonlar başakşehir matematiksel olarak şampiyonluğu garantileyene kadar yapılacaktır.
Son bir haftalık akaryakıt fiyatlarına bakıyorum (İstanbul/Beşiktaş).

01 Kasım 2018:

Benzin 6,94 TL - Mazot 6,33 TL

03 Kasım 2018:

Benzin 6,78 TL - Mazot 6,34 TL

08 Kasım 2018:

Benzin 6,58 TL - Mazot 6,34 TL

Benzine iki kez indirim gelmiş ve fiyat 36 kuruş düşüş göstermiş. Oysa mazot (dizel) fiyatında hala ÖTV farkı olduğu söyleniyor. Hatta mazotta 27 kuruş daha ÖTV farkı olduğundan indirim bir süre daha zor görülüyormuş.

Geçmişe baktığımızda benzin ile mazot arasında yaklaşık yüzde 10 civarında bir fiyat farkı vardı. Mesela 15 Ekim 2017:

Benzin 5,27 TL - Mazot 4,74 TL.

Fark 53 kuruş. Yani mazot benzinden yüzde 11,2 daha ucuz.

15 Nisan 2018:

Benzin 6,09 TL - Mazot 5,57 TL

Fark 52 kuruş ve benzin yine mazottan yüzde 9,3 daha pahalı.

Akaryakıtta ÖTV’den indirim başlamadan kısa süre önce, 15 Mayıs 2018:

Benzin 6,23 TL - Mazot 5,66 TL

Fark 57 kuruş ve mazot benzinden yüzde 10,0 daha ucuz.

17 Ağustos 2018

Benzin 6,83 TL - Mazot 6,20 TL.

Fark 63 kuruş ve mazot benzinden yüzde 10,2 daha ucuz.

Gelelim şimdi petrol ve dolar kurundaki düşüşle kasım ayındaki gelişmelere.

3 Kasım 2018 benzinde indirim oluyor ama mazotta olmuyor:

Benzin 6,78 - Mazot 6,34 TL

Fark 44 kuruşa geriliyor. Benzin ile mazot arasındaki fiyat farkı ise yüzde 6,9’a düşüyor. Hele hele son indirimle bu fiyat farkı çok daha azalıyor. Bakın dün itibari ile fiyatlar şu şekilde:

Benzin 6,58 TL - Mazot 6,34 TL

Yani fiyat farkı sadece ve sadece 24 kuruş. Böylece aradaki fiyat farkı oranı da yüzde 3,8’e geriliyor.

Kısaca nerede ise, benzin ile mazot arasında hiç fiyat farkı kalmadı. Hatta söylenen doğru ise, mazotta 27 kuruş daha indirim olursa pompaya yansımadan ÖTV’den indirilecek. O zaman benzin ile mazot fiyatı eşitlenmiş olacak.

Aklıma hemen ülkemizdeki araçların yakıt dağılımı geldi. Mazot ve benzinli araçlara baktığımızda yüzde 40’a yüzde 60 fark var. 3,1 milyon adet benzinli araca karşılık 4,5 milyon adet mazot kullanan araç var.

Acaba mazot üzerinden gizli zam mı yapılıyor?

Konu için önce TÜPRAŞ’ın bilançosuna baktım. Bu yılın son üç ayında (Haziran-Eylül) satışları 33,5 milyar liradan 63,7 milyar liraya yükselmiş. Satışlardaki muazzam artışa bağlı olarak brüt karı da 3,3 milyar liradan 7,2 milyar liraya yükselmiş. (2017 ilk dokuz aylık brüt karı ise 4,8 milyar liraydı)

TÜPRAŞ’ın net karındaki artışı engelleyen kur farkı ve finansman giderleri olmuş. “Esas Faaliyetlerden Diğer Giderler” başlığında 4,3 milyar muazzam artış, ticari borçlardan doğan kur farkı gideri oluşunca net kar epey azalmış elbette. Tabi ki bir de 5,8 milyar liralık finansman gideri (bunun içinde de finansal borçlardan doğan kur farkı gideri var) net karı epey düşürmüş. (09/2017 3,3 milyar-09/2018 1,9 milyar TL)

İşin içinden çıkmak için Fesih Aktaş’ı aradım. Aslında Fesih Beyi arayana kadar başka görüşlere de başvurdum ama makul bir cevap alamadım. Fesih Bey tek cümlede işi özetledi.

28 Ağustos Akdeniz Havzası benzin ve mazot fiyatları: Benzin 730$ - Mazot 687$

08 Kasım fiyatları ise; benzin 607$ -Mazot 695$

Kısaca sadece 2 aylık sürede ÖTV indirimlerinden dolayı tüketicinin hissetmediği fiyat değişimleri yaşanmış. Benzin fiyatları borsalarda çok sert düşerken, mazot fiyatı bırakın düşmeyi, küçük bir oran da olsa artış göstermiş.

Bu oranlara göre şu anda ülkemizde de mazot fiyatı benzin fiyatının en az yüzde 13-15 oranında daha pahalı olması gerekiyor.

Anlayacağınız fiyatı daha ucuz diye alınan dizel araç sahipleri epey ilginç bir durumla karşı karşıya. Yıllardır alışılan görece ucuz mazot gitti, yerine daha pahalı mazot geldi.

En azından yeni araç alırken, artık mazotun daha pahalı olduğunu düşünmek gerekiyor.

Bu arada BlombergHT TV’de Petrol Ofisi CEO’su Selim Şiper bu işin fazla sürmeyeceğini söyledi. Ne de olsa insan alıştığı bir fiyat dengesinin bozulmasını yadırgıyor.

İzleyip göreceğiz.
http://www.karar.com/yazarlar/ibrahim-kahveci/dizel-araclar-yandi-8360#


umarım benzinde daha fazla düşüş yaşanır. benzinde normalin üzerinde fiyat artışı oldu.
Hani hep denir ya; polonyalı kızlar çok güzel, ukraynalı, rus kızlar bir harika, slav kızlarının eşi benzeri yok. Bende katılıyordum aslında bu görüşe ama..

Tiktok uygulamasını bu youtube reklamlarından bıkıp indirmeye karar verdikten sonra kararım değişti. Hepsi mi bu kadar güzel olur yarabbim. Renkli gözlü kızlarımız, fiziği mükemmele yakın kızlar. neredeyse çirkin kız yok. bir uygulamadan bu sonuç çıkartılabilir mi bilmiyorum ama benim görebildiğim Türk kızlarının güelliği dünya ortalamasının üzerinde. artık iyi mi besleniyorlar, yaşam şartları mı iyi yoksa kendine bakma konusunda erkeklerden daha mı iyiler bilemiyorum ama gördüğüm yabancı kızlara fark attıkları.

Sizin de görüşünüz bu yönde mi yoksa yabancı, rus, slav kızları daha güzel demeye devam mı ediyorsunuz?
Abd evet vatandaşlarına sahip çıkar ama bu kadar hır gür çıkarmazdı. demek ki bu pastör denilen kişi cia veya abd içindeki başka bir istihbarat birimi için önemli bir mevkide. sadece evanjelik camia içinde olması bu kadar olayı peşi sıra beraberinde getirmez bana göre.

casusları elde tutmanın avantajlı olmadığı durumlarda var. bu tip durumlarda takas yapılması en mantıklı çözüm olur.

fakat işin diğer tarafında abd'nin Türk ekonomisi ile oynadığına dair görüşlerde var. bu pastör denilen casusu versek dahi ekonomi düzelmeyebilir de veya abd verdiği sözleri tutmayabilirde.

abd özelinde ise Türkiye'de darbe yapan, başka ülkelerde ki ajanlarını açığa çıkartan bir casuslar topluluğunu elinde tutuyor. ayrıca Türkiye'nin terörist saydığı kesimleri el üstünde tutuyor, silahlandırıyor.

Bu tarz bir devlete karşı pek bir yaptırım gücümüz yok. karşımızdakiler ise ekonomik düzeni ellerinde tutuyorlar.

abd ile ilşkilerimizde hangi yolu izlemeliyiz? size göre casuslar için en iyi çözüm nedir? takas mı, salıverme mi, adaletin uygulanması mı(hapiste tutulması mı)
İlk secret wars romanı Türkçeye çevrilmiş durumda. ve gerçektende harika bir çizgi romandı. Beyonder denilen harika bir kahramanla(veya nasıl adlandırılırsa artık) tanışmış olduk.

Bu romanın etkisiyle araştırınca secret wars 2'nin de yayınlandığını hatta secret wars 3'ün de fantastik dörtlüye iliştirilerek yayınlandığını gördüm.
https://readcomiconline.to/Comic/Secret-Wars-II/Issue-1?id=47061

secret wars 2 için en kötü çizgi romanlardan biri deniyor ama okuyunca beyonder karakterini daha yakından en iyi tanıtanda bu roman. secret war 3'te de zaten sırrı tümüyle veriliyor.
https://readcomiconline.to/Comic/Fantastic-Four-1961/Issue-319?id=27026

benim merak ettiğim; bu çizgi romanlar Türkçeye çevrilecek mi? İlla yayınlanmasını beklemiyorum çünkü kar amaçlı olduğu için yayınevleri basmayabilir. bu romanları çevirmiş olan site var mı veya yayınlayacak olan yayımevi var mıdır acaba? hiç çevrilmemişse çevirmeyi düşünen arkadaşlar var mı? Gerçekten özel seriler bana göre bunlar.
Thanos İnfinity serisinde, Doom ise secret wars serisinde evrenleri yokedecek, evrenler oluşturacak güçlere sahip oldular.

Thanos; uzaydan, Doom ise dünyadan olmak üzere büyük bir hırs sahibiler tanrısal güçlere sahip olmak için.

Açık söylemek gerekirse infinity serisi ve secret wars serisi en beğendiğim seriler oldu marvelde.

marvelde bunun harici büyük güçler için çabalayan iyiler veya kötüler var mı veya şöyle sorayım secret wars ve infinity serisi kadar etkileyici başka bir seri var mı?
ABD Başkanı Trump: "Suriye'den çıkma planı üzerinde çalışıyoruz. Suudi Arabistan bizim Suriye'de kalmamızı istiyorsa parasını ödemesi gerekecek.
http://www.mynet.com/haber/guncel/abd-baskani-trump-suriyeden-cikma-plani-uzerinde-calisiyoruz-suudi-arabistan-bizim-suriyede-kalmamizi-istiyorsa-parasini-odemesi-gerekecek-3968746-1

denecek fazla şey yok aslında. trump; bulmuş suudu, presn selmanı sağıyor.

işin acı tarafı pkk'ya desteği de maddi olarak suudlara ödetecek.yani abd herşeyi bedavaya getirecek, acısını bize çektirecek.

keşke mümkün olsa da suud içi bir karışıklık çıksa..
Hakkında
Konum: Samsun
Sistem ve Tercihleri
Dünyadan Futbol
Galatasaray
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 2 sa. önce
Son Mesaj Zamanı: 3 sa.
Mesaj Sayısı: 1.175
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 4.111
İkinci El Bölümü Mesajları: 0
Konularının görüntülenme sayısı: 198.470 (Bu ay: 413)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 624 (Bu hafta: 8)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Spor
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.