Yüzbaşı
19 Nisan 2006
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme
Toplam: 2 (Bu ay: 0)
Gönderileri
Merhaba arkadaşlar. Taşındığım yerde teledünya olmadığı için 7 ay taahhütü kalan teledünya hd ve 3mb uydunet (akn yok) internetimi İzmir de devrediyorum. Faturası 68 TL dir.
Merhabalar arkadaşlar.

Kuracağım TV+ses sistemi için yardıma ihtiyacım var. TV olarak LG LW4500 almayı düşünüyorum. TV ye bilgisayar bağlayarak kullanacağım. Film ve müzik kaynağı bilgisayar olacak. Ses sistemi araştırmalarıma başladığımda düşük bütçeden dolayı bluray li hazır sistemlere yönelmiştim. 600-700 TL civarına güzel setler bulunabiliyor. Fakat sistemi bilgisayarla kullanacağım için bluray sadece amfi vazifesi görecek, belkide 2 sene sonra bir işe yaramayacaktı. Ya da değiştirmeye kalktığımda komple sistemi atıp yenilemem gerekecekti. Daha sonra amfi + hop. araştırmaya başladım. Büyük tekno marketlerde çok güzel amfi+hop. seti kampanyaları olduğunu gördüm (Saturn deki Denon DHT-1312XP gibi). Pioneer HTP-100 başlarda çok idealdi benim için (800-900 TL civarı yanlış hatırlamıyorsam). Ama araştırdıkça HTP-100 deki VSX-420K nın bana yetersiz geleceğini gördüm. Sonuç olarak çok iyi bir fırsat yakalamadıkça amfi+hop setimi ayrı olarak almaya karar verdim. Bütçem düşük olduğu için mümkün olduğunca f/p ürünlerini almak istiyorum. Zaten apartman dairesinde yaşadığım için yüksek ses şansım yok. Mümkün olduğunca kaliteli olmasını hedefliyorum. Önlerin tower olduğu sistemlerde şimdilik +subwoofer araştırmadım. Şu aşamada tower ların yeterli olacağını düşünüyorum. Zaten sistemi kendim oluşturduğum için istediğim gibi oynama şansım var zamanla. Fiyatlar, internetten bulabildiğim en düşük fiyatlar.

Amfi;
Denon AVR-1311 - 699 TL
Pioneer VSX-520 - 600 TL
YAMAHA RX-V 367 - 650 TL
Sony STR-DH520 - 630 TL

Amfi için Pioneer VSX-520 diğerlerine göre daha ağır basıyor.

Hoparlor Seti;
Wharfedale Diamond 9 HCP - 850 TL
Wharfedale CRYSTAL-2 40 HCP - 1124 TL (Aslında bütçemi aşan bir set)
Polk Audio RM705 - 396 Euro (İndirimdeki fiyatı. Normal fiyat 660 Euro görünüyor)
Sony SS-FCR6000 - 720 TL
Canton Movie 80CX - 715 TL
Pioneer S-3ESTB - 799 TL
Yamaha NS-PB150 - 805 TL
Pure Acoustics SUPERNOVA - 825 TL
Pure Acoustics SPARK 680 TL
JAMO S 426 HCS 3 BLACK 547 TL

Bulabildiğim alternatifler bu şekilde. Bütçe olarak 1400 TL'yi geçmemeye çalışıyorum. Tavsiyeleriniz için şimdiden teşekkürler arkadaşlar.
Yeni toplayacağım i7 950 sistem için gigabyte X58A-UD3R anakartı seçtim. Fakat ram konusunda kararsızım. "OCZ 6 Gb (2Gb*3) Gold Edition 1600MHz DDR3 Üç Kanallı Bellek Kiti" seçmiştim ama OCZ gold almayın gibi yorumlar var forumda.
Sistem vatan bilgisayardan toplanacak. Tavsiyeleriniz için şimdiden teşekkürler.
Merhabalar arkadaşlar.
Fabrikanın ARGE departmanında kullanılmak üzere bir server makina toplamayı düşünüyoruz.
Makinada arge dosyaları olacak ve 4 bilgisayar bu makinadaki dosyalarla ağ üzerinden çalışacak. Dosyalar Autocad ve Solidworks.
Forumda biraz araştırma yaptım bulabildiğim bilgiler işlemci ram hdd üçlüsünün ön planda olması yönündeydi.

İşlemci Intel olması daha iyi diye düşünüyorum. I5 yeterli olur mu I7 gerekli mi ?
Onboard ekran kartlı bir anakart.
OCZ 2*2GB Ram ?
Kasa
OCZ OCZZ650-EU Z SERİSİ 650W 80PLUS güç kaynağı olarak düşünüyorum.
Depolama için SSD ideal sanırım ama fiyatları çok yüksek. Bilgisayardaki dosyalar çok önemli olduğu için RAID kullanmakta çok mantıklı gelmiyor bana. Normal bir hdd (WD Sata3 1TB) alsak çok fazla sıkıntı yaşar mıyız?

Bu sorular ışığında sistem tavsiyelerinizi yazarsanız memnun olurum

Teşekkürler iyi forumlar...
Herkese selamlar

2 hafta önce elektrikler kesildikten sonra başlayan problemimi anlatayım. Elektrikler kesildikten sonra pc yi açtığımda fanlardan birinin çok gürültülü çalıştığını farkettim ( surge suppresser korumalı priz kullanıyorum ). Sesi çıkaranın ekran kartı fanı ( sapphire 9800 pro 128mb orjinal fan ) olduğunu gördüm. Bu arada windows açılmıştı. Restart attım ve monitör e görüntü gelmedi. Arkadaşımın pc sindeki fx5200 ekran kartını sisteme taktım. Görüntü geldi. Ekran kartının bozulduğunu düşündüm. 15-20 dakika sonra 9800 pro yu tekrar denedim ve görüntü geldi. Fan düzgün çalışmadığı için hemen pc yi kapattım. Ekran kartı çalışınca fanı değiştirirsem problemi çözeceğimi düşündüm ve 2 gün önce Arctic Cooling ATI Silencer 1 Rev2 soğutucu aldım. Montajını yaptım (ramsink almadım, zaten orjinal soğutma sisteminde de ram ler için bir soğutucu yoktu ) ve pc ye taktım. Bu arada 1 hafta kadar fx 5200 kullanmıştım soğutucum gelince onun driverlarını kaldırdım. O gün hiç bir problemle karşılaşmadım. Dün de bütün gün oyun oynadıktan sonra akşam oyundayken ( Oblivion ) pc restart attı. Pc tekrar açıldıktan sonra tekrar oyuna girdim 10 dakika sonra tekrar restart attı. Ama windows açıkken hiçbir problem yok film izlerkende bir problem olmuyor. Akşam bir daha oyuna girmedim. Sabah pc yi açtım 1 saat kadar oyun oynadıktan sonra VPU Recover mesajı geldi. Ekran Kartı belleğinin resetlendiği 3d uygulamanın yanıt wermeyeceği gibi bi mesajdı. PC ye restart attım ekran kartı takılı olmadığı zaman çıkan ses çıktı. PC yi kapadım tekrar açtım görüntü gelmedi. 20-25 dakika sonra tekrar denedim açıldı. ATI sürücülerini kaldırıp Catalyst 6.4 sürücülerini kurdum. Şimdi de bu yazıyı yazıyorum. Sürücüleri güncelledikten sonra oyunda denemedim. Sistem bilgilerim :

CPU Türü: AMD Athlon 64, 1833 MHz (9 x 204) 3000+
Anakart Adı: Abit AV8/AV8-3rd Eye
Anakart Çipseti: VIA K8T800Pro, AMD Hammer
Sistem Belleği: 512 MB (PC3200 DDR SDRAM) KINGSTON

BIOS Özellikleri:
Sistem BIOS Tarihi 11/08/05
Görüntü BIOS Tarihi 04/03/04
Award BIOS Türü Phoenix - AwardBIOS v6.00PG
DMI BIOS Sürümü 6.00 PG

Algılayıcı Özellikleri:
Tsystem 34 °C (93 °F)
Tcpu 47 °C (117 °F)
Tpwm 37 °C (99 °F)
Fcpu 2710 RPM
Fnb 2288 RPM
Vcore 1.44 V
Vio 3.33 V
Vdimm 2.69 V
Vdimmvtt 1.36 V
Vagpddq 1.59 V

Grafik İşlemci Özellikleri:
DirectX 4.09.00.0904 (DirectX 9.0c)
Görüntü Bağdaştırıcısı ATI Radeon 9800 Pro (R350)
GPU Kod Adı R350 (AGP 8x 1002 / 4E48, Rev 00)
GPU Saati 378 MHz (Gerçek: 378 MHz)
Bellek Saati 338 MHz (Gerçek: 338 MHz)

Görüntü Bağdaştırıcısı Özellikleri:
Aygıt Tanımı RADEON 9800 PRO
Bağdaştırıcı Dizgisi RADEON 9800 PRO
BIOS Sürüm BK-ATI VER008.017D.027.000
Yonga Türü RADEON 9800 PRO AGP (0x4E48)
DAC Türü Internal DAC(400MHz)
Yüklü Sürücüler ati2dvag (6.14.10.6606)
Bellek Boyutu 128 MB
Kasa : Aopen H600-B28 400w
Soğutucu montajını kullanım kılavuzuna uygun yaptım. Eski termal pastayı dikkatli bir şekilde temizleyip soğutucuyu monte ettim. Zaten soğutucu termal macun sürülü olarak geldi. Ekranda hiçbir görüntü bozulması ile karşılaşmadım.
Daha öncede geçtiğimiz temmuz ayında fan hiçbir problem yokken zor dönmeye başlamıştı. İstanbul a gönderilip değiştirilmişti.
Problem ne olabilir nasıl çözebilirim?

Bu arada Arctic Cooling ATI Silencer 1 Rev2 kullanan warsa kasanın arkasından nasıl bir hava çıkışı oluyor? Benimkinde çok hafif bir serinlik hissediliyor sadece.

Şimdiden teşekkür ederim. Kolay gelsin...
Hakkında
Sistem ve Tercihleri
Dünyadan Futbol
Galatasaray
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 2 yıl önce
Son Mesaj Zamanı: 2 yıl
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 411
İkinci El Bölümü Mesajları: 0
Konularının görüntülenme sayısı: 2.025 (Bu ay: 20)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 4 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Oyun
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.