A

Yüzbaşı
09 Aralık 2013
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme
Toplam: 16 (Bu ay: 0)
Gönderileri
http://www.urguphaber.com/m/index.php?islem=detay&id=3195

kaza nasıl oldu bilinmez lakin. ya vuran araç çok hızlıydı mondeo ya bir şey olmadı. ya da kaza büyük olmamasına rağmen koptu.
yaralananlara geçmiş olsun.
Arkadaşlar avrupa arabalar 15 yıl paslanmazlık garantisini hali hazırda veriyor zaten.

Toyota 2014 ve sonrasında üretilen araçlarında da farklı bir teknoloji kullanmış ve paslanmazlık 25 yıla çıkarılmış.

Sakarya'da mühendis olarak çalışan arkadaşımla sohbet ederken söyledi.Dedim neden reklamını yapmıyor diye,Onu bilemem ama 2014 başından beri kullandığı metallar, 25 yıl pas ve korozyona uğramıyormuş.

Not:konu fanboyluk içermiyor mühendis olan arkadaşta insignia var yani kendisi de toyota aşığı falan değil.
http://www.mavidenizler.com.tr/

Arkadaşa lpg servisi araştırırken lpg markalarının sitelerini gezdim ve iddia edilenler

LPG MOTOR ÖMRÜNÜ UZATIR

LPG, Benzine göre daha temiz bir yakıttır. Yüksek termodinamik özellikleri sayesinde daha iyi bir yanma sağlar. Yanma odası, supaplar, bujiler temiz kalır. Motor yağı ömrü uzar. LPG’li araçlar daha sessiz çalışır. Bu üstün özelliklerinden dolayı LPG motora zarar vermez. Aksine motor ömrünü uzatır.

http://www.atiker.com.tr/otogaz.asp?sayfa=lpgguvenlik

LPG BENZİNDEN GÜVENLİDİR

• Otogazlar için kullanılan yakıt tankları normal yakıt tanklarına oranla darbe ve yüksek ısıya karşı çok daha dayanıklı özel saclardan ECE-R 67-01’e göre imal edilmektedir. Otogaz tankları üretim aşamasından sonra kaynak yerlerinin röntgeni çekilir ve testlere tabi tutulur. Fabrikadan çıkmadan patlama, açılma, yarılma testinden geçirilerek tüketiciye bayiler ve montajcılar aracılığı ile ulaştırılır.

• LPG tanklarının üzerine bağlanan şamandıra tanktaki sıvı LPG seviyesini ve LPG giriş-çıkışlarını kontrol eden çoklu kontrol ünitesinin yanı sıra yeni uygulamalarda ilave bir valf daha konulmuştur. Şamandıra üzerinde tanka giren ve çıkan gazın iletim hatlarını açıp kapatmak için bir adet el ile kumanda edilen bir vana mevcuttur. Bu vanalar bakım, kaza ve yangın anında LPG giriş ve çıkışını kapatmaya yarar. Şamandıra üzerinde yer alan aşırı akış vanasına ilaveten yeni uygulama ile gelen bobinli valf sayesinde araca arkadan çarpma ve iletim borularının kopma yada kırılması halinde her ikisi birden devreye girerek sistemi otomatik olarak kilitler. Bundan sonra tanktan gaz çıkışı tamamen kesilir. Buda otomobil kullanıcılarının emniyeti sağlar.

• LPG tankı üzerinde bulunan şamandıra, tankın %80 doldurulmasını sağlayacak şekilde ayar edilmiştir. LPG dolumu sırasında daha fazla yakıt almak amacıyla LPG tankının ileri geri sallanması, multivalf ayarının bozulmasına neden olacaktır.Bu durumda ise LPG tankına fazla yakıt alınacaktır.Bu ise son derece tehlikeli bir durumdur. Otogaz (LPG) tankının kapasitesinin %80 ‘inden fazlası doldurulmamalıdır.

• LPG tankında herhangi bir sebepten dolayı fazla LPG akışı olduğunda (bakır borunun kopması gibi) depoya monte edilen kaçak akım valfi depo çıkışında LPG akışını otomatik olarak keser.;

• LPG kaçağından yangın tehlikesi benzine göre daha azdır.

TOYOTA FORUMDAN BRC YETKİLİSİNİN CEVABI.

Valvematik Toyota'nın bugüne kadar ki en sağlam motoru , subab yapısı önceki Toyotalara nazaran daha kuvvetli. 400.000 km LPG ile kullanılan valvematik Toyota'nın motorunu incelediğimizde subabplarda her hangi bir aşınma ile karşılaşmadık.
Şimdi yüksek devir konusuna önceki sayfalarda değinmiştim burada da kısaca özetleyeyim. Yüksek devirin en önemli sorunu lpg enjektörlerinin tam yükte ideal gazı dozajlayamaması ile ilgilidir. Bir çok lpg markası selenoid valfli yaylı enjektörler kullanır , bu enjektörler yüksek devirde o hıza yetişemez ve açık kalır , böyle bir durumda silindirlerde yanlış bir yanma meydana gelir. Araç bu tip tam yükte durumlarında open loop (açık döngüdedir) dır , bu döngüde oksijen sensörü devre dışı olduğundan araçta yakıt düzeltmesi yapılamayacağı için motordaki yanlış yanma devam edecek ve araç bunu bir arıza olarak algılayamayacak , bu ise motor ömrünüz açısından olumsuz bir durum ortaya çıkaracak.
Bu nedenle LPG ile yüksek devirlere çıkacaksanız aracınızdaki lpg sistemi oldukça kaliteli ve lpg yazılımı düzgün olmalıdır , sisteminiz üst sınıf bir ürün ve lpg yazılımınız profesyonel bir şekilde yapıldıysa böyle bir durumda yüksek devirde de lpg ile gönül rahatlığıyla gidebilirsiniz.
Hareket halinde geçişlerin her hangi bir zararı yoktur.
]Arkadaşlar malum yollarımız bozuk,yamalı,engebeli...

0 Araçlar hariç konuşursak.

En az bir kaç yıllık araçlarda, bozuk yollarda aracımdan hiç trim sesi,kapı fitil gıcırtı sesi gelmiyor diyen var mı?

Normalde ön konsol içinde hafif tıkırtı-cızırtı bir çok araçta ben duydum markası önemsiz.Onu geçtim bozuk yollarda giderken kapılardan hafif gıcırtıda mı gelmiyor?

Neden böyle yazdım,özellikle bir çok kullanıcı bu seslerin aracın kalitesizliğinden olduğunu zannedebiliyor ama bir çok markada bu sesler mevcut.

Forumda ısrarla bazı fanlar aracından hiç ses gelmediğini beyan ediyor ama ben inanmıyorum.

Sizler ne düşünüyorsunuz?

Not marka-model belirtelim.

Ben 2009 avensis -2009 golf Kullandım ikisinde de vardı ama çok az-normal yolda değil köstebek tarlası gibi yolda 80-100 arası giderken....
http://www.samurayetkisi.com/

ESP-TRC
yan hava yastıkları
,start stop anahtarsız giriş
yokuş kalkış sistemi
tam otomatik klima
yağmur far sensörü
elektrikli karartılmış arka camlar

alaşım jantlar
lastik basınç gösterge sist.
aktif gergili kemerler
ani frende yanan flaşörler
rise gövde
gündüz farları
ısıtmalı aynalar-elektronik
eps
deri direksiyon vites
1.2L DOHC 12VALVE MIVEC

Manuel-cvt kombinasyonu
Manuel 43.900
cvt:46.900

Hala f-p aracı değil diyenler varsa cliolara yönelebilir.
açık söyleyeyim lpg uyumlu motoru uçmayan ama cimri sorunsuz ve orta yollu performans göstern motoru ile bence alınıp uzun yıllar binilebilir.

Teşekkürler Mitsubishi.....
arkadaşlar sıcak araç, benzinli ya da dizel turbo ya da değil devir kesiciye girene kadar kısa süreli bağırtmak motora zarar verir mi?
Örneğin 2 viteste ara sıra yapıyorum gazı dipleyip koltuğa yapışma hissi hoş oluyor ama bi yandan da aklıma bu geldi.

İkincisi devir kesici motoru korumak için deviri kesiyorsa aslında sorun olmaz diye düşünüyorum.
İşin mantıksız tarafı şu avrupada km düşürme boyalı değişen parçalara aldırış edilmediği için bu sistem gerekli görülmeyebilir.

TEORİ
Otomobil şirketleri Araçların çekiş yapmayan tekerine basit elektronik bir km sayacı koysa.

Bu sayaca da sadece kendi servislerinin ulaşabileceği bir yazılımla okunabilen sistem geliştirse.Ve bu sisteme kaç kez girildiği hangi tarihte okunduğu silinmeyecek bir şekilde o sisteme kaydedilse böylece daha önce bu sisteme ulaşılmış mı hangi tarihte kaç km okunmuş bilgileri görülmüş olsa sizce iyi olmazmı?

Faydaları:
sadece servis bakabilecek ve her bakmada en az 75-100 tl kazanabilecek masraf neredeyse sıfır

kullanıcı kesinlikle km den emin olabilecek içi rahat olacak

ZOR KISMI
Bu sistem kopyalanması çok zor olmalı şifreli ya da sadece her araca özel konulan atıyorum 64 bit şifreyle erişilmeli böylece sistemi açan kopya yazılım yapılsa bile o şifre olmadan o bilgileri değiştirmek imkansıza yakın olmalı

EKSİ YÖNLER
Tr gibi ülkeler için firmaların masrafa girmek istememesi

yazılımım ve sensörlerin argesinin pahalı olma durumu

videoda toyotanın vsc'si anlatılıyor ama esp ile aynı sistem. dili rusça ama her şey görüntülerle anlatılıyor

not: trc= çekiş kontrol
Arkadaşlar molalarda sizden izinsiz aracı yıkayan bazı yerler oluyor. Ücretsiz yani siz bahşiş veriyorsunuz..

Uyarı şu: 2-3 saat ya da daha fazla yol yapıp duruyorsunuz adam gelip buz gibi kuyu suyunu araca hemen püskürtüyor ,sonuç fren diskleri eğiliyor ve oldukça ağır bir masraf çıkıyor.
Aman dikkat edin,adamı uyarın yoksa fren disklerini geçtik yolda da perişan olabilirsiniz....
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 4 yıl önce
Son Mesaj Zamanı: 4 yıl
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 332
İkinci El Bölümü Mesajları: 0
Konularının görüntülenme sayısı: 30.777 (Bu ay: 167)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 827 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Motorlu Araçlar Dünyası
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.