Yarbay
15 Ağustos 2004
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
16 üye
Görüntülenme
Toplam: 495 (Bu ay: 1)
Gönderileri

Selamlar, taşınacağımız Toki dairesinde altyapı olarak sadece Türk Telekom fiber var. 1 gbit'e kadar destekliyor gözüküyor. Ancak sitede su, ısınma, ulaşım, asansör vb sorunlar var ve kolay kolay da düzeleceğini sanmıyorum. Aklımda geçici olarak eşimin işyerine yakın bir müstakil eve taşınma düşüncesi de var.


Müstakil evde 50 mbit gibi hızları sağlıklı olarak alabilir miyiz? Böyle bir sağlayıcı var mı? Araştırdığımda normal altyapı olarak sadece ADSL var denildi. O da muhtemelen maks 8mbit veriyordur.


Toki dairesine taşınma durumunda fiyat/performans olarak ve müşteri hizmeti memnuniyeti olarak önerebileceğiniz sağlayıcı hangisi olur?


Cevaplar için teşekkürler :)

Selamlar,


Evliyim ve eşimin işine servis güzergahında olduğu için; ben de okula metroyla gidip gelmesi kolay olur diye merkezden ev kiraladım 2020'de. O sene 440 bin civarı olan evlerde %10 peşin verip kredi kullanma olayı vardı 0.64 faizle. Tabii müteahhitler kesinlikle öyle bir kredi kullandırmadığı için evi alamamıştım.


Yılmadım, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin 40 yıllık lojman satış ihalesine girdim. Eşim başıma iş gelir diye ihaleye girmemi istemiyordu. Evin değeri 230 bin civarıydı. 2 kişiydik benim ilgilendiğim ihalede. Komisyon "tebrik ederiz kazandınız" dedi ama çıkışta diğer kişi "ben teklif vermedim çünkü içinde oturan memur öncelikli alım hakkına sahip" dedi. Özetle, lojman memura gitti hem de ciddi bir indirimle.


Bu saçmalıkla ilgili belediyeye ihtarname çeksem de kanun böyleymiş sonuç alamadım.

Bu arada 30 Ekim 2020 depremi oldu ve ihalesine girdiğim lojmanın yanındaki lojman ağır hasar aldı, sonra da yıkımına karar verilmiş.


Ardından TOKİ konutları için şansımı denemek istedim. Eşim şehirden uzak olur diye istemedi. Son güne kadar bekleyip, eşimi ikna edemesem bile kuraya girdim. Kurasına girdiğim konutlarda İzmir'de ikamet etmek yeterliydi. Sonraki etaplarda bir de ilçede ikamet şartı aranmış, epey kişi başvuru aşamasında engellenmiş.


Kura çıktı ve 2021'den 2022 sonuna 12 ay ödeme yaptım. 6 ayda bir taksitler MMA'ya göre artıyordu. Belirtmek isterim ki konut teslim edilmeden taksitler başlıyor. Yani kira ödeyen birini yamultacak bir durum.


Evi Aralık 2022'de teslim aldım. Teslim sırasında TESLİM TUTANAĞI ve KONUT TESPİT FÖYÜ diye bir evrak var. İkincisi zorunlu olmasına rağmen rica minnet veriliyor. Konutun içinde ve ortak alanlarında epey sorun vardı.


Hepsini tutanak altına aldım. Şantiyeye geri döndüğümde biraz sert çıkınca siz hele bi taşının hallederiz denildi.


6 aydır ince işçilikle ilgili sorunları ya şantiyedeki elemanlara yalvararak yaptırdım ya da kendi cebimden para harcayarak kendim yaptım. Sonunda daire oturulabilecek bir hale geldi. Alt katın sahibi daireyi hiç görmeden teslim almış. Su sızıntısı olabilir diye adamdan anahtarı bi şekilde aldım ve gerçekten de banyoda su kaçağı varmış. Pimaşı kırıp öyle takmış işçiler.


Ama bana dairenin peşinatında destek çıkan 90 yaşında yürüyemeyen büyükanneme evi göstermem için gerekli olan asansörlerin 2si de çalışmıyor. Asansörlerin etiketi önceki yıldan kalma.

Su kuyudan veriliyor ve hidrofor arızası nedeniyle sık kesinti oluyor. Yüklenici su yetmiyor diye söyleniyor ama sorunu çözmüyor.

Doğalgaz merkezi sistem ısıtma bir türlü devreye alınmadı.

Konutun ve ortak alanların sayısız sorunu var ama Cimer'e yazdığım şikayetler site yönetimine geliyor onlar da hiç bir şey yapmıyor.

Adam gibi ulaşım sağlık hizmeti yok.


Sizce konutu bu hali ile satıp/kiralayıp başka bir diyardan konut mu araştırayım yoksa TOKİ'ye dava açıp sonuç mu bekleyim?

Selamlar, 2020 1.0 Scala sahibiyim. 250 bin TL peşin ile kapama yapabileceğim bir kredim var. 4100 sabit taksit. Ödeme ile ilgili sorun yok. Eşim borç olaylarına sıcak bakmadığı için arabayı satıp krediyi kapama ve daha düşük modelli bir araca geçme düşüncem var.


Bu durumda öneriniz var mıdır?

Tercih: Az yaksın, Benzin 1.0 motor veya sorunsuzsa LPG olabilir yine.

Vites: Otomatik de olabilir manuel de

Aile aracı olması. 1 yaşında bebeğimiz var.

Bagaj hacmi

Piyasası olsun, gerekli olursa ileride model yükseltmek veya düşürmek için yine elden çıkarmak istediğimde fazla zorlamasın.

İzmir'deyim. Bebeğimiz var ve bagajı geniş konforlu bir araca ihtiyacım var. Aslında mevcut aracımdan çok memnunum ama model düşürmem gerekiyor.

Son 3 yıl 1.0 benzinli araç kullandım ve yılda ortalama 10 bin km yaptım. Bütçeyi 250-500 aralığında tutuyorum. Arkadaşım mondeo alırsan sanayide kanka ararsın diyor.


Mesela şu araçta 1'den 2ye geçişte titreme yapıyo demiş. Düzeltilebilir mi? Masrafı ne olur?

https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-renault-dusuk-kilometrede-otomatik-aile-araci-1048936873/detay


https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-renault-kazasiz-degisensiz-megane-ikon-daha-dolusu-yok-1072251194/detaysahibinden.com
Ford / Mondeo / 2.0 TDCi / Selective / Kazasız Değişensiz Boyasız Masrafsız Mondeo Selective sahibinden.comda - 1074193048
https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-ford-kazasiz-degisensiz-boyasiz-masrafsiz-mondeo-selective-1074193048/detay

https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-ford-memurdan-acc-sanruf-titanyum-x-full-2.0tdci-otomatik-start-stop-1074668099/detay


https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-ford-160.000-km-de-kazasiz,degisensiz-1053542482/detaysahibinden.com
Ford / C-Max / 1.6 TDCi / Titanium / Boyasız değişensiz Cmax titanium x sahibinden.comda - 1072688510
https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-ford-boyasiz-degisensiz-cmax-titanium-x-1072688510/detay

https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-kia-degisensiz-tramersiz-boyasiz-hatasiz-orjinal-1.6-dizel-1075003534/detay


Fluence extreme ve Chevrolet Cruze da hoşuma giden araçlar. Kafam çok karışık :(

Çoğunlukla 2 yetişkin 1 bebek

Arasıra 4 yetkişkin 1 bebek

Büyük babaj hacmi

LPG çok sıcak bakmıyoruz ana tercih az yakan turbolu bir araç olmalı.

Hız değil aile arabası olmalı :)

Sanayiyle haşır neşir olsak bile işimizi uygun halledebileceğimiz. Bol yedek parçası ve uygun fiyatlı bakımı/yedek parçası olan.

Otomatik tercih sebebi ama manuel de olabilir

Kasko yaparak kullanabileceğimiz

Yokuşlarda bayılmayacak (evimiz bol yokuşlu bir yerde)

Model yükseltmek istediğimizde kolay satabileceğimiz

Kaput ve tavan harici boya/değişen olmasını çok dert etmem.


EK:

Şehir içinde kullanacağız

HB tercih sebebi ama sedan da olabilir


Önerileri alabilir miyim?

Slmlar! Esnafların olduğu bir sokakta kirada oturuyorum. Taşınalı yaklaşık 2 sene oldu. Küçük bebeğimiz doğana kadar aracıım birkaç sokak ötede açık otoparka bırakıyordum. Maksat esnafın işine engel olmayım.

Bebek doğduğunda mecburiyetten aracı ara ara sokağa bıraktım. Aracımın ön camında da telefon numaram var. Ailemizin evinden geri dönerken dolu bagajla döndük ve eşyaları indirmek için evimizin hemen altındaki dükkanın önüne park yapmak istedim.


Park yerini sandalye vs ile kapatıyorlar. Rica ettim çekmeleri için. Elemanlardan bitanesi atarlı bir tip. Diğer elemandan 10 dk müsade istediğim halde ne olduğunu anlamadan dinlemeden sataşmaya başladı. Evine sokmam, arabanı koydurtmam, dağa atarım, karını bırak da gel vs eşimin ve bebeğimin yanında evimin hemen önünde...


Araç kamerasında kayıtlı olduğunu söylediğimde de kameranı ...ikeyim gibi bi laf daha etti. Bu sırada olanlara ev sahibi (dükkanı da aynı kişi kiraya veriyor) gördü. Komşular vs sakinleştirmeye çalışırken bu eleman sanki ben üzerine yürümüşüm gibi horozlanmaya devam ediyor.


Baktım ki olmayacak, ailemi korumak adına oradan uzaklaşmaya karar verdim. Arabaya atladık yola çıkacaz ama eleman bir de arabayı tekmeledi.


Şu an eşim evimize gitmeye korkuyor. Sizce nasıl hareket etmeliyim?


Şikayet etsem daha da saldırganlaşır diye korkuyorum.


Elimde araç kamerasının çektiği görüntü mevcut.


Hem zabıtaya yolu işgal ettikleri için hem de cumhuriyet savcılığına da tehdit hakaret suçu için şikayet etmek sizce bu herifi yola getirir mi?


Evden taşınmayı da düşünüyorum ama kış ortası taşınmak biraz zor olacak. Keşke zamanında doğru bildiğimi yapıp böyle bir sokaktan ev tutmasaydım.

B09XN5RDTH amazon.com.tr
60 adet AMD Ryzen 3 4100


2.346,94TL


Satıcı Amazon Germany

Adet fiyatı 39.1 TL'ye geliyor 

aracın rayici 460 bin lira

tramer: 16 bin 500 lira

Km 20900

Model: 2020


uyguladığım formül:


460x0.19x0.8x0.5 = 34960 TL

değişen: ön çamurluk, sağ ön far

tampon: onarım gördü

SBM'den atadığım eksper: 9200 TL hesaplamış.


Burada uygulanması gereken doğru formül nedir? Teşekkürler

Selamlar, 2020 1.0 Scala Emotion (en dolu paket) 21000 km'de araç sahibiyim. Araç bireysel kayıtlı.


Bu aracı iş amaçlı kullanıyorum ve limited şirketim için benzin, kasko vb harcamaları gider olarak gösteremiyorum, amortisman ayıramıyorum.


Muhasebecim ile görüştüğümde ya aracı şirkete devret ya da satıp yeni araç al diye tavsiye verdi. Aracın piyasası 470-500 aralığında.


Satıp, binek araç almak istesem benzer bir araç için en az 600ü gözden çıkarmam lazım.


Ya da benzer dolulukta bir ticari olarak rifter gt, pro-ace city passion pack gibi araçlar hoşuma gidiyor. Ama test sürüşü yapmadım. Bu araçlarda kdv %18 ötv %15 olarak vergi avantajı olacak diye biliyorum (bilgi yanlış ise düzeltmenizi rica ediyorum)


Rifter GT için 465 gibi bir fiyat aldım. Mart 15'i teslim. Scala'yı sattığımda cebimden fazla bir para çıkmamış olacak ve şirket üzerine bir araç almış olacağım.


Benim gözlemlediğim avantajları:

Araç değişikliğinde minimum maliyet.

Seperator soküldüğünde arka yolcular çok sıkıntı yaşamaz gibi

Dizel yakıt olayı ve eat8 şanzıman

0 km araç

Gerektiğinde eşya taşımak için daha uygun bir hacim

Güvenlik vb donanımlar açısından fena olmayan bir tercih

Değişim maliyeti azDezavantajlar:

MTV?

Binek araba konforu olmayabilir mi?

Scalayı aratır mı?

5 yıl sonra satmak istersem rahat satılır mı?

Daha önce ticari araç kullanmayan biri yadırgar mı?Böyle bir olaya girmemi mi tavsiye edersiniz? Yoksa biraz daha zorlayıp, 600 bin civarı bir binek araç mı kovalayım? Değişim yerine scalayı şirkete devir mi?


Ya da hiç bulaşmayıp Scala ile devam mı? Tabii bu durumda harcamaları gider olarak gösteremiyorum yani içe girme durumu söz konusu.


Siz olsanız nasıl ilerlerdiniz? Not: her durumda tercih edilecek araç ile en az 5 sene devam etme niyetim var.

Selamlar, eşim 6 haftalık hamile. Gebeliği kapsayan ve bekleme süresi olmayan bir özel sigorta tavsiyeniz var mı? Acentelerden de teklif vermek isteyen varsa özelden ulaşabilir.

Hakkında
Konum: İzmir
Forum İkinci El İmzası:
UYARI: Benden alışveriş yaparken mesajlaştığınız üye rumuzunun greenflash olduğundan emin olun. Dolandırıcılar üyeliklerimize benzer hesaplar alarak insanları kandırmaya çalışıyor. Buna fırsat vermeyelim!!!

Alışveriş yaptığım bazı arkadaşlar: Nosferatu, DiabloXT, Brabus, aakgun78, dejavu_srkn, Sight, ERASE, Nerveous
Sistem ve Tercihleri
Bilgisayar
2019
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 5 sa. önce
Son Mesaj Zamanı: geçen ay
Mesaj Sayısı: 2.725
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 7.546
İkinci El Bölümü Mesajları: 1.022
Konularının görüntülenme sayısı: 98.031 (Bu ay: 1.822)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 1.252 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Sıcak Fırsatlar
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.