Yarbay
15 Ağustos 2004
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
15 üye
Görüntülenme
Toplam: 307 (Bu ay: 1)
Gönderileri

Arkadaşlar selamlar,

Ailemizle bayramda İstanbul'a günübirlik (ya da 1 gece konaklama olacak şekilde) bir gezi yapmak istiyoruz. İzmir'den binek aracımız ile yola çıkacağız.

Daha önce İstanbul'da sadece Kuleli Askeri Lisesi'ne gitmiştim. O da sınav amaçlı idi.

Konuştuğum akrabalardan biri aracınızı Gebze'de bırakıp Marmaray ile geçin dedi. Pandemi'de söylediği çok mantıklı gelmedi ama bayramda dahi trafik bu kadar yoğun olur mu?

Hem gezi rotası hem de konaklama için önerilerinizi paylaşabilir misiniz? Teşekkürler.

Arkadaşlar nasipse Pazar günü yola çıkacağız. Google'dan baktığımda 900 küsür km olarak Bursa tarafından ve 700 küsür km olarak Uşak Ankara yolundan öneriyor.

Güzergah olarak hem trafiği rahat hem de yola yakın gezilecek yer önerisi olan var mı? Teşekkürler.

Selamlar,

2020 model Skoda Scala 1.0 Premium & Emotion Paket aracım var. Aracım henüz 5bin kmde ve aklımdaki bir fikri DHdaki dostlarla paylaşıp tavsiye almak istedim.

Aracımı satarsam yerine nasıl bir alternatif almalıyım? İdareten de olsa kapıda duracak sorunsuz/ekonomik bir araca ihtiyacımız olacak.

Şu an Bornova'da kirada oturuyorum. 2+1 için 1850 TL ödüyoruz aylık.

Eşim Manisa'da çalışıyor. Her gün git gel en az 2 saati yolda geçiyor. Serviste çok yoruluyor.

Ben de okula gittiğim için Bornova'dan ev tutmuştum ama Pandemi nedeniyle üniversite uzaktan eğitime geçince hafif bir pişmanlığım var.

Aklımdaki senaryolar:

1) Arabayı satıp Manisa'dan ev almak ve taşınmak.

2) Arabayı satıp Bornova'dan ev almak - Eşimin olası bir iş değişikliği nedeniyle bu fikir var. Manisa'da başka bir iş bulmak İzmir'e göre daha zor olabilir. Alanı Ziraat.

3) Arabayı satıp başka bir ev alıp kiraya vermek ve halen kirada oturduğumuz yerde kiraya devam etmek. Taşınmak biraz ürkütüyor.

4) Arabayı satıp yatırım yaparak beklemeye geçmek. Yatırım değerlenirse o zaman ev almak.

Bornova ve Manisa'da düşündüğüm konumlara bakınca malum siteye göre evin kira karşılığı Bornova'da hemen hemen 25 yıl. Manisa'da ise daha uygun.

Biriktirdiğim belli bir tutar var. Acaba 2+1 Bornova için mi zorlayım. Yoksa 2+1 veya 3+1 Manisa için mi?

Ailemiz şu an çok yeni ve 2 kişiyiz. İkimiz de çalışıyoruz ve aylık yaklaşık 13 bin TL gelirimiz var toplamda.

Not: Yaklaşık 70 bin TL de vergi borcum var. Yapılandırmada taksitle ödüyorum.

Faizler 0.99'da iken çektiğim 2 adet kredim var. Bunlara aylık yaklaşık 3 bin TL ödüyorum. Erken kapama tutarı yaklaşık 100 bin TL.

Sizce senaryolar böyle iken bu işin altından kalkabilir miyim? Arabayı seviyorum ama hayalimiz bir ev sahibi olabilmek. Toki vs denedik olmadı :(

Özetle: Borçlar hariç arabayı sattığımda eldekini de eklersem elimde yaklaşık 300 bin TL oluyor. Ne yapardınız?

Selamlar, vicdansız bir sürücü park halindeki aracımıza yandan sürtüp kaçmış. Araç cadde üzerindeydi. Karşısında çiçekçi ve kasap vardı. Bilenler için İzmir Bornova ilçesinde Aşık Veysel Rekreasyon alanı önündeki Yüzbaşı İbrahim Hakkı caddesinde.

Ne yazık ki plaka yok. Olayı duyanlar var ama plaka veren olmadı. Apartmanlara soruyorum, sizce birşey çıkar mı? Yolun hemen karşısında apartmanlar var. Araca sürten inip baktıysa belki plakayı alabilen olmuştur.

Aracın kaskosu var. Hatasızdı :( Sizce kapıları boyatarak kurtarabilir miyiz?

Benim tahminim U dönüşü yapan bir araç sürtmüş gibi. Jantlarda sıkıntı yok. Ama kaputta hafif açıklık oluşmuş sağ yanda. Kapılarda ve arka çamurlukla tampon birleşiminde de küçük bir çatlak var.

Polise tutanak tutturdum. Bana bir tutanak numarası verildi. Yarın tutanağı almak için Emniyete gideceğim. Bilenler varsa tutanağı ailemizden bir üye alabiliyor mu? Yoksa sadece araç sahibine mi veriliyor?

Daha önce kaskodan yapılmış bir hasarım yok. Bu vicdansızlık canımı çok sıkıyor. Yapan inşallah pişman olup haber verir. Kasaba telefon numaramı bıraktım.

https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=http://store.donanimhaber.com/30/64/8b/30648b3357898ce3c16129da4ef99554.jpeg&t=0&width=480&text=1

https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=http://store.donanimhaber.com/ec/58/03/ec5803d3a973c93efded3e9485045bfd.jpeg&t=0&width=480&text=1

https://www.hepsiburada.com/lenovo-ideapad-creator-5-intel-core-i5-10300h-16gb-512gb-ssd-gtx-1650ti-freedos-15-6-fhd-tasinabilir-bilgisayar-82d4002ktx-pm-HB00000XUKY8

9200 TL.

Yorumlarda şöyle söylenmiş:

Kesinlikle tavsiye edeceğim bir model.Neden Çünkü ;

Diğer emsallerine göre(Buna gaming 3'ler dahil )donanımsal özellikleri yanında en büyük avantajı 500 nit parlaklığa ve 144Hz yilneleme hızında ekrana sahip olması. Adobe RGB %100 sertifikalı.

Ayrıca renk kaplaması itibariyle kasa el izi bırakmıyor. Klavye beyaz ışık arka aydınlatmalı.

Avantajları

+ 500 nit ekran parlaklığı ( neredeyse diğer modeller 250 nit)

+ 144 hz ekran yineleme hızı

+ Beyaz aydınlatmalı Klavye

+ iz bırakmayan kasa rengi

Dezavantajları :

- Hoparlör sesi daha iyi olabilirmiş ( diğer bilgisayarım Z580'e göre ses kalitesi altta.

Acer Swift 3 13,5 Inc QHD IPS Ultrathin Laptop i7-1065G7, 8GB , 1TB PCIe SSD, Intel Iris Plus Grafik

https://www.amazon.de/gp/product/B085GYPK4R

Son zamanlardaki fiyat grafiği:

https://de.camelcamelcamel.com/product/B085GYPK4R?utm_campaign=camelizer&utm_medium=extension&utm_source=chrome&utm_content=view-product-button&utm_term=DE-B085GYPK4R

Vergi dahil yaklaşık 7 bin 50 liraya geliyor. Sizce nasıl?

Selamlar, Audi A3 Sportback sahibiyim. Aracım 1.6 dizel moto, düz vites ve 2018 model. Dynamic Paket diye geçiyor.
Takasta 246 bin lira civarında teklif ediliyor.

Diğer tarafta ise 0 km Skoda Scala 1.0 TSI DSG Premium Paket + Cam Tavan, Hayalet Ekran vs için 231500 TL teklif aldım.

Sizce Skoda'ya geçiş ileride mantıklı bir durum mu olur yoksa, ihtiyaç halinde Audi'yi elden çıkarmam daha mı kolay olur?

Eşim otomatik vites yerine düz viteste alışmak istiyor. Şirkette kullandıkları araçlar düz vites.

2 sene içinde ev alma durumumuz olacak. Audinin km arttığında elden çıkarmam Skoda'ya göre daha zor olur diye düşünüyorum ama çok kararsızım.

Arkadaşlar slmlar, çok yakında aile kuracağız. Nişanlım şehir dışında (Manisa'da) çalışıyor ve şu an bulunduğu konumdan işe gidebilmek için sabahları 6'da uyanmak zorunda.

Ben de özel sektördeyim ama uzaktan çalışıyorum. Ayrıca üniversitede 3.sınıftayım (3.üniversitem).

Kiralık ev araştırmamızda evka-3 metro civarı yeni evlilere uygun dairelerin fiyatları 2000 liranın üzerinde. Beğendiğimiz bir daire için 2250 lira istenildi.

Bölge metro civarında ise daireler pek yeni sayılmaz ancak kiralar nispeten daha uygun gibi. 1800 TL'ye kadar verilen evler var.

Evler gerçekte bu paraları eder-etmez tartışılır ancak bizim için bir gerçek var ki, metroya ve nişanlımın servis güzergahına yakın olması önemli.

Şu ana kadar yaklaşık 5 ev gezdik. En az 100 tane de aramışızdır.

Bana mantıklı gelen senaryo evi evka-3 metro çevresinden tutmak.

Neden derseniz, nişanlım sadece 5dk yürüyerek servisten eve, evden servise gidebilecek. Ben de yaklaşık 10 dk içinde metroya ulaşacağım.

İzmir'i bilenler için akşam Manisa yönünden çok sayıda araç geldiği için Bornova trafiği tıkanıyor. Manisa'dan 20 dkda gelen araç bazen Bornova'da 1 saat trafikte kalabiliyor.

Ben de ulaşımda sıkıntı yaşamasın diye Evka-3 çevresini önerdim ama kiralar pahalı diye üzülüyormuş gibi geldi. Emlakçı & ev sahipleri indirime pek yanaşmıyor ancak ortada bir COVID gerçeği de var. Uzaktan eğitim ve düğünlerin ertelenme olasılığı kira fiyatlarını düşürebilir de.

Bizim düğünümüz Ekim ayı başında olacağı için ev & eşya konusunu artık sonuçlandırmamız gerek.

Siz olsanız ne yapardınız? Karı koca ikisi de çalışıyor ve tahmini gelir 6500 civarı.

Evka-3 Metro yakını: Kira + Elektrik + Su + Telefon + İnternet + Doğalgaz = 2900 civarı hesapladım.

Bölge Metro yakını: Evka-3 Metro yakını: Kira + Elektrik + Su + Telefon + İnternet + Doğalgaz = 2500 civarı hesapladım.

Bölge metro yakınında yaşı düşük bina sayısı az. İyi yerler ya dükkan üstü ya da m2 olarak küçük.

Evka 3 metroda ise binalarda genç olanlar da var yaşlısı da :)

Ev almaya çok istekliydik ancak faizler düştü diye ev fiyatları yükselmişti. Şimdi faizler de yüksek ev fiyatları da :(

Gezdiğimiz evlerden biri viyadük dibindeydi. Fransız balkon denilen tipte ama yol sesi gelir diye istemedik.

Bir tanesi dükkan üstüydü. Biri de inşaat yanı ve Ankara asfaltına bakıyordu. Bunları direkt eledik.

Aşık Veysel'in 2 arka sokağında Bornova kapalı pazaryerine yakın bir bina var. Orası da tadilatlı arakat. Altında Bim var, karşısında Şok. Nispeten alışveriş, sosyal imkanlar, otobüs durakları ve servis güzergahına yakın ama metroya biraz uzak.

Yerimde olsanız siz hangi taraftan ev bakardınız?

Yazım biraz uzun, sorularım için mesajımın son paragrafına göz atabilirsiniz. Yardım eden & okuyan herkese teşekkürler.

İlk kazam geçen sene yanlış hatırlamıyorsam Ekim ayında park halindeki araca minibüsün sürtüp kaçması ile oldu.

İkinci kazam ise geçtiğimiz Cumartesi akan trafikte oldu.

şehir içi sıkışık trafikte sola dönmek için kavşakta yaklaşık 5km hızla dönüş yaparken u dönüşü yapan bir araç sol arka köşeden tampona çarptı.

Dörtlüleri yakıp, araçtan indim, karşı tarafa geçmiş olsun dedim ve fotoğrafları çektim.

Adam araçtan hiç inmedi. Burada şüphelenmem lazımdı.

Sonra yanına yaklaşarak "abi aracı sağa çeker misiniz? Tutanak tutalım. Ben de karşıya geçip sağa çekeceğim" dedim. "Tamam" dedi. Ben de tam kavşak ortasında kaldığımız için karşı yola geçip sağa çektim. Araçtan indim. Diğer aracın yanına gitmek için karşıya geçtiğimde amcamızın çoktan kaçtığını anladım.

Trafik polisini arayıp olay yerine davet ettim. Tutanak tutulurken, beyanımı aldı. Fotoları istedi. Tutanağı teslim etmeden önce alkol muayenesi de yaptılar.

İlginç olan kaçan kişiye hiç bir yaptırım yok. Ben masumum ya hem polisin gelmesini bekle, hem de çubuğa üfle :D

Neyse 0 promil çıktı.

Dün trafik şubeden tutanağı almaya gittim.

Arkadaş tutanağı alabilmek için binada sana verilen tutanağın aslını fotokopi olarak çoğaltıp geri gelmen ve "aslı gibidir" yazısı ile kaşeletmen gerekiyor. 1 liralık fotokopi çekmekten aciz bir devlet kurumu.

Ben mecbur muyum bu çileyi çekmeye. Hem vergi veriyorum hem işin görülsün diye oradan oraya sürünüyorum.

Her neyse tutanakla ilgili bir sorum var.
Arkadaşlar 1.olayın tutanağında kusurum yok. Tanığım da var. Aracı dışarıda yaptırmıştım ama memnun kalmadığım 1,2 nokta oldu. Boyasız göçük düzeltme işlemi yaptırmıştım.

Şimdi olayın üzerinden epey zaman geçti. Kasko firmam da değişti ama ben bu 1.olayı da sigortadan yaptırıp çarpıp kaçan minibüsçüye değer kaybı davası açabilir miyim?

Ayrıca tampon değer kaybı davasına konu edilemiyor mu?
Hakkında
Forum İkinci El İmzası:
UYARI: Benden alışveriş yaparken mesajlaştığınız üye rumuzunun greenflash olduğundan emin olun. Dolandırıcılar üyeliklerimize benzer hesaplar alarak insanları kandırmaya çalışıyor. Buna fırsat vermeyelim!!!

Alışveriş yaptığım bazı arkadaşlar: Nosferatu, DiabloXT, Brabus, aakgun78, dejavu_srkn, Sight, ERASE, Nerveous
Sistem ve Tercihleri
Bilgisayar
2019
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 6 sa. önce
Son Mesaj Zamanı: 2 hafta
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 7.411
İkinci El Bölümü Mesajları: 1.020
Konularının görüntülenme sayısı: 883.663 (Bu ay: 2.562)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 1.172 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Sıcak Fırsatlar
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.