Yarbay
15 Ağustos 2004
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
15 üye
Görüntülenme
Toplam: 399 (Bu ay: 1)
Gönderileri

B09XN5RDTH amazon.com.tr
60 adet AMD Ryzen 3 4100


2.346,94TL


Satıcı Amazon Germany

Adet fiyatı 39.1 TL'ye geliyor 

aracın rayici 460 bin lira

tramer: 16 bin 500 lira

Km 20900

Model: 2020


uyguladığım formül:


460x0.19x0.8x0.5 = 34960 TL

değişen: ön çamurluk, sağ ön far

tampon: onarım gördü

SBM'den atadığım eksper: 9200 TL hesaplamış.


Burada uygulanması gereken doğru formül nedir? Teşekkürler

Selamlar, 2020 1.0 Scala Emotion (en dolu paket) 21000 km'de araç sahibiyim. Araç bireysel kayıtlı.


Bu aracı iş amaçlı kullanıyorum ve limited şirketim için benzin, kasko vb harcamaları gider olarak gösteremiyorum, amortisman ayıramıyorum.


Muhasebecim ile görüştüğümde ya aracı şirkete devret ya da satıp yeni araç al diye tavsiye verdi. Aracın piyasası 470-500 aralığında.


Satıp, binek araç almak istesem benzer bir araç için en az 600ü gözden çıkarmam lazım.


Ya da benzer dolulukta bir ticari olarak rifter gt, pro-ace city passion pack gibi araçlar hoşuma gidiyor. Ama test sürüşü yapmadım. Bu araçlarda kdv %18 ötv %15 olarak vergi avantajı olacak diye biliyorum (bilgi yanlış ise düzeltmenizi rica ediyorum)


Rifter GT için 465 gibi bir fiyat aldım. Mart 15'i teslim. Scala'yı sattığımda cebimden fazla bir para çıkmamış olacak ve şirket üzerine bir araç almış olacağım.


Benim gözlemlediğim avantajları:

Araç değişikliğinde minimum maliyet.

Seperator soküldüğünde arka yolcular çok sıkıntı yaşamaz gibi

Dizel yakıt olayı ve eat8 şanzıman

0 km araç

Gerektiğinde eşya taşımak için daha uygun bir hacim

Güvenlik vb donanımlar açısından fena olmayan bir tercih

Değişim maliyeti azDezavantajlar:

MTV?

Binek araba konforu olmayabilir mi?

Scalayı aratır mı?

5 yıl sonra satmak istersem rahat satılır mı?

Daha önce ticari araç kullanmayan biri yadırgar mı?Böyle bir olaya girmemi mi tavsiye edersiniz? Yoksa biraz daha zorlayıp, 600 bin civarı bir binek araç mı kovalayım? Değişim yerine scalayı şirkete devir mi?


Ya da hiç bulaşmayıp Scala ile devam mı? Tabii bu durumda harcamaları gider olarak gösteremiyorum yani içe girme durumu söz konusu.


Siz olsanız nasıl ilerlerdiniz? Not: her durumda tercih edilecek araç ile en az 5 sene devam etme niyetim var.

Selamlar, eşim 6 haftalık hamile. Gebeliği kapsayan ve bekleme süresi olmayan bir özel sigorta tavsiyeniz var mı? Acentelerden de teklif vermek isteyen varsa özelden ulaşabilir.

Selamlar, Konak Tüneli dönel kavşağında maddi hasarlı bir kazaya karıştım.

Aracıma bir kamyonet ön çamurluktan başlayarak tampon ve sağ ön farı da içerecek şekilde hasar verdi.


Olayın özetini şu çizimle açıklamaya çalışayım.Ben Homeros bulvarından gelip dönel kavşağa girdim. Amacım Yeşildere Caddesi Karabağlar yönüne bağlanmaktı. Konak tünelinden çıkan mor aracı farkettim ve hızımı 17km'ye kadar düşürdüm.


Ancak kırmızı kamyonet en sağ şeritten önce mor aracın sonra da benim önüme kırdı ve bu sırada benim aracımda ilk olarak sağ ön çamurluk sonra da ön tampon ve far darbe aldı.


Araçları kenara çektik ve tutanak tutuldu. Kamyonetten inen arkadaşlar anneme araçtaki kamera çalışıyor mu diye sormuş. Çalışıyordu. Kayıtları izlediğimde kamyonetin suçlu olduğunu düşünüyorum. Araştırmalarımda da dönel kavşakta kavşak içindeki araç geçiş üstünlüğüne sahiptir diye biliyorum.


Mor aracın yavaşlamasına rağmen kırmızının bu şekilde davranması ve kendini haklı görmesi bana biraz ilginç geldi.


Şimdi izlemem gereken yol hakkında yardımcı olur musunuz? Video kaydını Tepecikteki Emniyete götürmeme gerek var mı yoksa onu sadece kaskoya mı vereceğim?


Tutanak tutuldu, kaskom mevcut ve hem ön hem arka kamera kaydı da var.


Araba Skoda Scala (ön farda görebildiğim kadarıyla far dış kapağı kırık ama içi sağlam gibi) sadece dış kapak değişirek çözebilir mi sizce?


Yetkili serviste yaptırmayı ve ikame araç istemeyi düşünüyorum.


Bu arada karşı araç sürücüsü şirket kartviziti görünce araç şirket aracımı diye sordu.

Amazon.com.tr'de


Crucial P5 Plus CT2000P5PSSD8 2TB Solid State Laufwerk (PCIe 4.0, 3D NAND, NVMe, M.2), bis zu 6600MB/s - 2.870 TL - Satıcı Webdenal


akakce.com
Crucial 2 TB P5 Plus CT2000P5PSSD8 M.2 PCI-Express 4.0 SSD Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe
https://www.akakce.com/ssd/en-ucuz-crucial-2-tb-p5-plus-ct2000p5p8-m-2-pci-express-4-0-fiyati,1347014338.html

Merhaba arkadaşlar, home-ofis olarak çalışıyorum ve LTD şirketim var. Yeni evlendim ve ev almak niyetindeydim.Ama ev fiyatları İzmir depremi ile o kadar çok fırladı ki bu bölgeden ev almak neredeyse imkansız hale geldi. Ben de en azından şirket aktifine bir araç ekleyim diyorum.Şirket için vergi avantajlarından da yararlanabilecek şekilde tavsiye edeceğiniz bir model var mı? Bütçe en az 320 bin TL. Kredi de kullanarak daha üst model binek bir araç tercih edebiliriz. C segment araç düşünüyoruz. SUV ya da hatchback öncelikli tercih olacak.


Şu an bizi en çok zorlayan vergi türü bu sene %25'e çıkartılan kurumlar vergisi. Yıllık 50 bin TL ile 100 bin TL arasında bir kurumlar vergisi ile karşılaşıyoruz. Godamanların borçları tek kalemde silinirken bize çıkan vergiler ise katlanarak artıyor. Örn. kurumlar vergisi düşürülecek denilirken bir anda yüzde 25'e çıkarıldı ve anlaştığımız işverenlere bu farkı sözleşme nedeniyle yansıtamadık.


Anladığım kadarıyla 320 bin liralık bir araç ile 500 bin liralık araçtan elde edilecek vergi avantajı eşit oluyor. Tecrübeli arkadaşlar son mevzuata göre bilgilerini paylaşırsa sevinirim. Bir de bu aracın muhasebe kaydını yaparken nasıl yaparsak mantıklı olur?

Arkadaşlar selamlar,


Ailemizle bayramda İstanbul'a günübirlik (ya da 1 gece konaklama olacak şekilde) bir gezi yapmak istiyoruz. İzmir'den binek aracımız ile yola çıkacağız.


Daha önce İstanbul'da sadece Kuleli Askeri Lisesi'ne gitmiştim. O da sınav amaçlı idi.


Konuştuğum akrabalardan biri aracınızı Gebze'de bırakıp Marmaray ile geçin dedi. Pandemi'de söylediği çok mantıklı gelmedi ama bayramda dahi trafik bu kadar yoğun olur mu?


Hem gezi rotası hem de konaklama için önerilerinizi paylaşabilir misiniz? Teşekkürler.

Arkadaşlar nasipse Pazar günü yola çıkacağız. Google'dan baktığımda 900 küsür km olarak Bursa tarafından ve 700 küsür km olarak Uşak Ankara yolundan öneriyor.Güzergah olarak hem trafiği rahat hem de yola yakın gezilecek yer önerisi olan var mı? Teşekkürler.

Selamlar,


2020 model Skoda Scala 1.0 Premium & Emotion Paket aracım var. Aracım henüz 5bin kmde ve aklımdaki bir fikri DHdaki dostlarla paylaşıp tavsiye almak istedim.


Aracımı satarsam yerine nasıl bir alternatif almalıyım? İdareten de olsa kapıda duracak sorunsuz/ekonomik bir araca ihtiyacımız olacak.


Şu an Bornova'da kirada oturuyorum. 2+1 için 1850 TL ödüyoruz aylık.


Eşim Manisa'da çalışıyor. Her gün git gel en az 2 saati yolda geçiyor. Serviste çok yoruluyor.


Ben de okula gittiğim için Bornova'dan ev tutmuştum ama Pandemi nedeniyle üniversite uzaktan eğitime geçince hafif bir pişmanlığım var.


Aklımdaki senaryolar:


1) Arabayı satıp Manisa'dan ev almak ve taşınmak.

2) Arabayı satıp Bornova'dan ev almak - Eşimin olası bir iş değişikliği nedeniyle bu fikir var. Manisa'da başka bir iş bulmak İzmir'e göre daha zor olabilir. Alanı Ziraat.

3) Arabayı satıp başka bir ev alıp kiraya vermek ve halen kirada oturduğumuz yerde kiraya devam etmek. Taşınmak biraz ürkütüyor.

4) Arabayı satıp yatırım yaparak beklemeye geçmek. Yatırım değerlenirse o zaman ev almak.Bornova ve Manisa'da düşündüğüm konumlara bakınca malum siteye göre evin kira karşılığı Bornova'da hemen hemen 25 yıl. Manisa'da ise daha uygun.


Biriktirdiğim belli bir tutar var. Acaba 2+1 Bornova için mi zorlayım. Yoksa 2+1 veya 3+1 Manisa için mi?


Ailemiz şu an çok yeni ve 2 kişiyiz. İkimiz de çalışıyoruz ve aylık yaklaşık 13 bin TL gelirimiz var toplamda.


Not: Yaklaşık 70 bin TL de vergi borcum var. Yapılandırmada taksitle ödüyorum.

Faizler 0.99'da iken çektiğim 2 adet kredim var. Bunlara aylık yaklaşık 3 bin TL ödüyorum. Erken kapama tutarı yaklaşık 100 bin TL.


Sizce senaryolar böyle iken bu işin altından kalkabilir miyim? Arabayı seviyorum ama hayalimiz bir ev sahibi olabilmek. Toki vs denedik olmadı :(


Özetle: Borçlar hariç arabayı sattığımda eldekini de eklersem elimde yaklaşık 300 bin TL oluyor. Ne yapardınız?

Hakkında
Konum: İzmir
Forum İkinci El İmzası:
UYARI: Benden alışveriş yaparken mesajlaştığınız üye rumuzunun greenflash olduğundan emin olun. Dolandırıcılar üyeliklerimize benzer hesaplar alarak insanları kandırmaya çalışıyor. Buna fırsat vermeyelim!!!

Alışveriş yaptığım bazı arkadaşlar: Nosferatu, DiabloXT, Brabus, aakgun78, dejavu_srkn, Sight, ERASE, Nerveous
Sistem ve Tercihleri
Bilgisayar
2019
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 25 dk. önce
Son Mesaj Zamanı: 3 ay
Mesaj Sayısı: 2.683
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 7.482
İkinci El Bölümü Mesajları: 1.017
Konularının görüntülenme sayısı: 888.012 (Bu ay: 1.410)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 1.203 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Sıcak Fırsatlar
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.