Teğmen
11 Kasım 2012
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
1 üye
Görüntülenme
Toplam: 94 (Bu ay: 1)
Gönderileri
Kardeşime ait Türk Telekom internet aboneliğinin herhangi bir taahhütünün olduğunu bilmeden 13. ay içinde başka bir firmaya taşıdık. Bilmiyorduk çünkü ilk abonelik başvurusunda 9 sayfalık taahhüt sözleşmesinin son sayfasında bulunan "Taahhütnamenin bir (1)nüshasını teslim aldım, ad-soyad, imza" kısmı hariç geri kalan 8 sayfayı hiç görmedik, bize verilmedi ve imzalattırmadı.

Her neyse geçiş yaptığımız firma da kardeşime cayma bedeli konusunda bir bilgi vermeden belgeler ile aboneliği başlatmış.

Türk Telekom 11 aylık kalan süre için indirim bedelleri, modem, alo paket vb. şeklindeki faydaların geri ödemesi adı altında 1265 TL'lik bir fatura gönderdi.

Türk Telekomu aradık. Müşteri temsilcisine durumu söyledik. Bize "Geçiş yaptığınız firma sizin adınıza süreci yürüttüğü için size taahhüt cayma bedellerini söylemesi gerekirdi onlardan hesap sorun" gibi değişik bir şekilde atarlı atarlı konuştu.

Tekrar TTNET'e geçiş yapalım bu sorunu çözelim dedim ama abonelik iptal edildiği için böyle bir şey mümkün değil dedi. Konuyla ilgili güncellemeler yaparak tüm süreci buradan yazacağım. Olumlu da olsa olumsuz da olsa insanların başına böyle bir şey gelirse 500 farklı sitede günlerini harcamak yerine sadece buradan konuyla ilgili her şeyi öğrenebilirler.

1. GÜNCELLEME: BTK'ya CIMER üzerinden durumu bildirmiştim. BTK yanıtlamış ve kısaca taahhüt yükümlülüklerinizi yerine getirmeniz gerekir demiş.
2. GÜNCELLEME: Tüm bu yukarıdaki uğraşları 24 aylık abonelik sözleşmesi ve 24 aylık taahhütlü abonelik sözleşmesi denilen şeylerin hukuki açıdan farklı şeyler olduğunu söyleyen yazılar okuduğum için ve ALO 175 hattındaki temsilcinin bile "evet o ikisi farklı şeyler" dediği için yaptım. Fakat sonra Aydın Ağaoğlu Beyle yazışınca aynı şeyler olduğunu, taahhütlü sözleşmenin de bir sözleşme çeşidi olduğunu fark ettim. Yani taahhütlü abonelik sözleşmeleri de bir sözleşme türüdür ve bunun da 12 aydan fazlası için cezai yaptırım uygulanamaz olması gerekiyor Aydın Beyin bana söylediğinden anladığım kadarıyla.

6502 s. Kanun 52-4. ve Abonelik Sözleşmeleri Yönetmeliği 22/1. Maddeleri de apaçık bir şekilde sözleşme (abonelik) 1 yıldan fazla ise cezai yaptırım ödemeden sözleşme sonlandırılabilir diyor. Taahhütlü sözleşme de bir sözleşme olduğu için bu kanunun bu maddesinin alt unsuru olarak kabul edilerek 12 aydan fazla olan kısmı için bir ceza ödemeden caymak yasal bir hak görünüyor.

Aydın Bey'in konuyla alakalı Donanımhaber sitesinde verdiği YouTube röportajını izledim. Kendisiyle de yazıştım bu durumla ilgili ve %100 olarak bu faturayı ödemek zorunda değilsin dedi. THH, olumsuz karar alsa bile Tüketici Mahkemesi kararı düzeltir dedi.

Bu konuda benzer emsal karar var mı? Başına benzer durum gelip olumlu sonuç alan var mı?


3. GÜNCELLEME: Olumlu, olumsuz birçok farklı görüşle karşılaştım. %90 oranında o parayı ödemek zorundasınız kurtuluş yok yönünde görüşler oldu. Aksi yönde yasal olarak feshedebilirsiniz hakkınızdır görüşleri oldu ama 1 tane bile emsal karar yok bu yönde. Farklı sebeplerle feshedip olumlu sonuç alan var ama 1 yıl doldu diye feshedip başka bir sebep göstermeksizin faturayı ödemeyen emsal bir karar yok. Varsa da bulamadım. Faturayı son gününe yakın ödeyip bekleyeceğiz. İcra ile uğraşmak istemiyoruz.

4. GÜNCELLEME: 08/06/2020 günü Tüketici Hakem Heyetine ve BTK'ya başvuru yaptık. Beklemedeyiz.

5. GÜNCELLEME: BTK Şikayet Sitesi üzerinden Türk Telekom ile yapılan yazışmalardan sonra 3. İtirazda BTK devreye girdi ve ne kadar kukla ve işini yapmayan bir kurum olduğunu bir kez daha gösterdi. BTK, sadece Türk Telekom'un mesajını kopyalayıp "işletme cevabı .... şeklindedir." yazıp şikayeti kapattı. Tek bir cümle dahi yazmadan, açıklama yapmadan şikayeti kapattılar.

6. GÜNCELLEME: Ödemeyi önceden yapmıştık icralık olmamak için zaten. Tüketici Hakem Heyetinden 7-8 ay geçmesine rağmen bir sonuç çıkmadı. Bir cevap vermediler. Sonuç olarak yine devlet ve kurumları güçlünün yanında oldu. Aynı durumda olanlar uğraşmayın boşuna bekleyin sonuna kadar. Bunlara da asla bir daha taahhüt vermeyin. Ya da imkan varsa ikametgâhınızı altyapısı olmayan bir yere aldırın. İnternet vermeyeceğiz diyecekler o zaman bedelsiz iptal edebilirsiniz.


7. GÜNCELLEME: Uzun zaman önce yaptığım bu paylaşımla ilgili bugün fatura iptali kararı çıktı. Haklı olduğumuz bu davada güçlünün değil haklının yanında olan Keçiören Tüketici Hakem Heyetine de buradan teşekkürü bir borç bilirim. 🙏🏻🙏

Karar metninde 6502. Sayılı Kanununun 52. maddesi kapsamında sağlayıcı tarafından tüketiciye aboneliği taahhütlü olduğuna dair bir sözleşme sunmadığından tüketici talebinin KABULÜNE,

Tüketiciye borç olarak yansıtılan 1264.83 TL faturanın İPTALINE, şeklinde devam ediyor.

Benzer durumda aboneliği olanlar için baştan sonra açıklayıcı bir makale olmuştur diye umuyorum.

8. GÜNCELLEME: TTNET Tüketici mahkemesine İptal Davası açtı. İcranin başlatılmasını durdurmak için de başvurmuş. Mahkeme icra durdurulmasını reddederek ara duruşma öncesi cevap dilekçesi yazmak için taraflara 2 hafta süre vermiş.

Muş'ta kısa bir süre önce sonuçlanmış bir emsal mahkeme kararını da ekleyerek cevap dilekçesi göndereceğiz bu hafta. Ara duruşma tarihi Haziran ilk haftası ama bu dilekçe sonrası karar çıkabilir mi bilmiyorum göreceğiz.

9. GÜNCELLEME (15 Aralık 2021): Türk Telekom İnternet aboneliğinin iptali sonrası gönderilen cayma bedelinin i·adesine ilişkin Tüketici Hakem Heyetinin kabul kararına karşı Türk Telekom'un açtığı iptal davası kesin karar ile REDDEDİLDİ.

Şu an Türk Telekom'un fatura tutarını iade etmesi gerekiyor fakat bunun yasal faizi ile iadesi için de uğraşmaya değer bakacağız.

Buradan o parayı ödersin ve alamazsın, onlar Ahmet, Mehmet değil diyenlere de selam gönderiyorum. Toplamda 2-3 dilekçe hazırlayıp göndermek ve bu kadar süre beklemek dışında hiçbir şey kaybetmedik. Aksine bu dava ile birçok şey öğrendim ve kısa sürede kazandığım başka hakem heyeti kararı da oldu. Başka bir alacak verecek işlerinde avukata ihtiyaç duymadan 2-3 mahkeme işini de kendim tüm yasal süreci avukat gibi yürüttüm. Zararı değil çok faydası oldu.

En önemlisi de benden sonrası için tüketicilere yol gösterecek bir emsal karar daha ortaya çıkmış olacak.
Bunu okuyacak belki de yüzlerce kişi bu parayı ödemeyecek veya öderse bile tekrar alacağını bilerek hakkını arayacak.
Konuyla alakalı başka başlıklarda vardı fakat çok eski tarihli ve baştan sona detaylı kullanıcı yorumları olmadığı için yeni konu açma gereği duydum.

Yaşadığım ve 4-5 yıl daha yaşayacağım şehir olan Iğdırda sular aşırı kireçli. Suyun değdiği her yerde çok kolay bir şekilde birkaç gün içerisinde kireç tabakası oluşmaya başlıyor. Kireç sadece beyaz eşyalara, kombiye, tesisat ve musluk bataryalarına, duşakabin camına ve duvarlarına zarar vermemekte, aynı zamanda insan vücuduna da zarar vermekte. Saçların çok sert ve kabarık kalması, zor taranması, cildin kuruması, kıyafetlerin yıkandıktan sonra sert olması ve zor ütü tutması gibi birçok sorunu da beraberinde getiriyor.

Bu kireç sorunundan nasıl kurtulurum diye araştırmaya başladım ve internette bina tesisatı çıkışına veya şaire sayaç önüne takılan çeşitli su arıtma filtreleri olduğunu gördüm. Bu filtrelerin 3'lü, 2'li, tekli gibi olanları var ve tıpkı içme suyu arıtan su arıtma cihazları gibi kiri, çamuru, tortuyu, kireci süzen kokuyu değiştirdiğini iddia eden filtreler var. 3'lü olanlar bunun hepsini yaptığını iddia ediyor. Bu filtrelerden 2'li olanı gidip bir dükkanda inceledim ve oldukça büyüktü ve benim sayaç panosunun olduğu yere asla sığmayacagini ve alırsam dışarıda bırakıp ek borular ile dışarı montajlamak gerektiğini fark ettim.

Bilgi almak adına dükkan sahibinden bir tesisatçı numarası istedim ve o kişiye bunu sorunsuz takip takamayacağini sordum. O kişi de bana daha önce bu tip filtreleri 7-8 farklı tesisata taktığını ama o kişilerin randıman alamadığını, beğenmediklerini söyledi ve tavsiye etmedi bunun yerine manyetik kireç önleyici önerdiğiniz söyledi. İşte ilk kez o an duyduğum bu cihazın ne olduğunu o dakikadan itibaren araştırmaya başladım. Tesisatçı bu cihazı kendi evi dahil birkaç yere yaptığını ve çok iyi olduğunu kireci parçaladığı için kirecin yüzeylerde tutunmadığını söyledi. Cihazın takılı olduğu ve satışının da yapıldığı su arıtma cihazı satan dükkan sahibini de arayıp ürünü sordum o da aynı şekilde hem evinde hem dükkanda kullandığını ve kireç tabakasının oluşmadığını, dükkanda 4 yıldır kullandığını ve musluk ve bataryalarin durumunu gösterdi. Çok az miktarda yüzeysel kireç vardı onun da çok önceden olduğunu söyledi. Faydası olmasa para için bunu satmayacağını, sattığı hiç kimseden de olumsuz geri bildirim almadığını söyledi.

İnternet üzerinden de uzun araştırmalarım sonucu sayaç önüne takılan daire tipi Miramak MK-37 Manyetik Kireç Önleyici ürünü adamın kendisinden satın aldım ve ürünün tesisata montajını dün akşam yaptırttım. Aynı ürün an itibariyle internet 449 TL olarak birkaç sitede satılıyor.

Başka marka ürünler de var ve daire tipi olanların fiyatları 500 TL civarında. Bu ürünün bulaşık ve çamaşır makinesine takılan ufak olanları dahil birçok cihaz ve işletme tipleri için olanları da var.

İnternette bu ürünlerin sitelerindeki iddialı sözlere rağmen manyetik olarak bu durumun gerçekten olup olmayacağı konusunda tatmin olmadığım için araştırmaya devam ettim. Burada başka konularda başka marka ürünler altında olumlu kullanıcı yorumları ve olumsuz kullanıcı yorumları dışında hiç kullanmayıp, saçmalık olarak gören ve mıknatısla bu işin olmayacağını yazan başka birçok yorum da mevcuttu. Türkçe yorumlarda da tatmin edici ya da kesin olarak çürütücü bir bilgi olmadığı için İngilizce olarak araştırmaya karar verdim.

Bu arada ürünün üretimini yapan firmayı arayarak onlarla da iletişime geçtim ve internette okuduklarım söyleyerek beni tatmin edecek birkaç cümle bekledim ve 15 yıldır üretim yaptıklarını ve birçok otele, devlet kurumuna, işletmeye satış yaptıklarını ve kesinlikle ürünlerinin arkasında olduklarını ve 6 ay koşulsuz iade edebileceğimi söylediler. Alın kullanın ve beğenmezseniz işe yaramadığını düşünürseniz iade edin dedi. Üstüne başka bir kişiye beni aramasi için söyleyecegini ve detaylı bilgi vermek için memnuniyetlm duyacaklarını söyledi. Başka bir yetkili aradaki ve zaten okuyup öğrendiğim şeyleri söyledi ve bana ürünü kullanan büyük firmaların referans mektubu ve mesajlarını gönderdi. Gerçekten de birçok otelden, işletmeden olumlu yazılar var.

İngilizce olarak Wikipedia da girişi olan Magnetic Water Treatment (Manyetik Su Arıtma) konusunu okudum ve orada yöntem bilimsel değildir ve kanıtlanamamı?tır diyor. Ayrıca bunu savunan firmaların kontrol altında yapılmış deneyleri olmadığını söylüyor. Kısaca işe yaramaz ve efsane ürünüdür demeye getiriyor.

Başka bir ingilizce kaynakta ise tam aksine manyetik alan ile kireç tutulmasının azaldığının yapılan testlerle azaldığını iddia ediyor ve konuyla ilgili testleri ve onların da bu konuda yaptıkları araştırmaları anlatıyorlar. Uzun bir makale olduğu için çeviri işine girmeyeceğim. İngilizceniz iyiyse aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://www.kjmagnetics.com/blog.asp?p=water-treatment

Öncelikle bazı bilgi kirliliklerini ortadan kaldırmak için bu ürün ne yapıyor, ne yapmıyor, üretici ve satıcıları neyi iddia ediyor neyi iddia etmiyor bunlara bakalım.

~~~ işaretleri arasındaki yazılar üreticilere aittir, benim yorumlarım değildir.

Ürünün satışının yapıldığı sitelerde ürünün ne yaptığına ne yapmadığına dair ürün bilgi yazısı aşağıdaki gibi:

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Miramak Mk-37 Manyetik Kireç Önleyici 3/4 Boru

MK37 Villa Tipi ¾ Kireç Önleyici:

MK 37 Manyetik Kireç Önleyicimiz, Bir villa veya eşdeğer bir işyeri için kullanılan ürünümüzdür. Su girişi 3/4 İnç (Üç Çeyrek) olan tüm yerlerde kullanabilirsiniz. Ürünümüz su saatinin bulunduğu yere takılır. Sisteminizi kireç sorunlarından kurtarır. Tesisatınızın boru çapıyla ürünün boru çapı aynı olmalıdır. Ürünümüzü sıhhi tesisatçılara boruyu keserek bağlatabilirsiniz.

Miramak Manyetik Kireç Önleyici

Miramak Manyetik Kireç Önleyici Cihazlar suyun içerisindeki minerallerin fiziksel olarak şartlandırılması prensibi ile çalışan su içerisindeki minerallerin kristalize yapısını değiştirerek çeperlere yapışmasını engelleyen ve mevcut kireçtaşıtabakalarına etki ederek zaman içerisinde temizlenmesini sağlayan bir cihazdır. Manyetik Kireç Önleyici Cihazlar,suyun içindeki kireci kesinlikle yok etmezler.Oluşturulan manyetik alan sayesinde yüzey gerilimi değişen kalsiyum minerallerininyapışma özelliği kalmamış olur.

Niçin Miramak?

Miramak kireçtaşı oluşumuna izin vermez ve daha önce oluşan kireçtaşlarını da yavaş yavaş çözer. Buna karşılık daha önce icat edilmiş olan kireç önleyici cihazlar takıldığı noktadan geçen suya NOKTASAL etki ederler ve bu etki bir süre sonra kaybolur.Yani bunlar pasif cihazlar olarak nitelendirilir.İşte Miramak’ın bu aktif özelliği fiziksel su terbiyesinde dünyada yeni bir çağ açmıştır.

Sert sular sanayide ve günlük evsel kullanımlarda kimyasal ve fizyolojik değişimlere uğrayarak temas ettikleri yüzeye yapışırlar. Borular, rezistanslar ve esanjörlerde biriken kireç taşları, başta enerji kayıpları olmak üzere pek çok zarara neden olurlar. Evlerde armatürlerin ve cihazların sık sık arızalanması, ev aletlerinin arızalanması, artan temizlik kimyasalları tüketimi, yıkanan giysilerde oluşan kireçlenme...

Sanayide kullanılan ısıtıcılarda, rezistanslarda, esanjörlerde ve kullanılan makinelerde kireç taşlarından dolayı oluşan arızalar.. Boruların tıkanması, rezistansların verimli çalışmaması nedeni ile büyük enerji kayıpları ortaya çıkar.

Suyun sertliği su içerisindeki minerallere ve yüzey gerilimine bağlıdır. Dengeyeulaşamamış ve düzensiz moleküller arasındaki kuvvet bu gerilimi ve dolayısı ile sertliği arttırır. Manyetik kuvvetle düzenlenmiş ve dengelenmiş suyun yüzey gerilimi düşer ve fiziksel bir yumuşama sağlanır. Sudaki yüksel mineral içeriğin yüksek yüzey gerilimi yüksek sertlik oluşturur. Manyetik cihazlar ile su ve mineral parçacıkları arasındaki manyetik çekim arttırılarak minerallerin sertlik etkisi düşürülmüş olur. Manyetik cihazlar hiçbir şekilde suyun kimyasal sertliğini düşürmezler ve suyun içerisindeki kireci yok etmezler.

Ancak; günümüzde suyu yumuşatmak ve sertliğini düşürmek arıtma sistemleri ile mümkündür. Manyetik cihazımız sadece su içerisindeki kireç minerallerinin sisteme zarar vermesini önleyen bir cihaz olup, suyun sertliğini düşürmek için kullanılan bir cihaz değildir.


Başka bir üreticinin websitesinde ise aşağıdaki bilgiler yer almakta ve daha anlaşılabilir bir biçimde açıklamakta.
https://www.buzsu.com.tr/manyetik-kireç-önleyici

Manyetik Kireç Önleyici Sistemlerinin çalışma sistemleri cihazımızın içinden geçen su, cihazdan geçmeden önce kireç şekli kristalize olup iğne uçlu görünümdedir.
Kalsiyum ve Magnezyum molekülleri (-) ve (+) yüklü oldukları için, birbirlerini çekerek boru çeperlerinde kireç taşı oluşumunu sağlarlar.

Cihazın içersinde ki manyetik alandan geçen suyun kalsiyum ve magnezyum bileşenlerinin yapısal formunu değiştirdiği gibi, aynı zamanda bütün elektrik yüklerini (+) ya çevirir. Kristalize olamayan bu bileşiklerdeki elektrik yükleri (+) elektrikle yüklendiği için, suyun içinde birbirlerine değmeden suyla beraber dışarıya atılımını sağlar.

Aynı zamanda bu elektrik yükleri ters tepkileme yaparak, eskiden oluşmuş olan boru çeperlerindeki kireç taşını zaman içinde çözünmesine yardımcı olur. Sabit mıknatıslar alaşım türlerine, özelliklerine ve tasarımlarına göre farklı kuvvetlerde manyetik alanlar oluştururlar. Manyetik alan kalsiyum karbonatın kristal yapısını, suyun yüzey gerilimini, minerallerin yüzey yüklerini değiştirir ve kristal gelişimini azaltır.

Manyetik alanın etkisiyle sudaki kalsit büyük oranda aragonite dönüşür. Suda çökelen kireç kalsit yerine aragonitten oluştuğu için sert bir tabaka yerine yumuşak bir tabaka halindedir.
Manyetik alan aynı zamanda suyun iletken olması sebebiyle bütün tesisat boyunca taşınır. Bu sayede tesisatlarda daha önceden oluşmuş kalsit tabakaları aragonite dönüşerek sistemden uzaklaşır.

Manyetik Kireç Önleyici işe yarıyormu?

Manyetik Kireç Önleyici Sistemlerinin çalışma sistemleri cihazımızın içinden geçen su, cihazdan geçmeden önce kireç şekli kristalize olup iğne uçlu görünümdedir.
Kalsiyum ve Magnezyum molekülleri (-) ve (+) yüklü oldukları için, birbirlerini çekerek boru çeperlerinde kireç taşı oluşumunu sağlarlar.

Cihazın içersinde ki manyetik alandan geçen suyun kalsiyum ve magnezyum bileşenlerinin yapısal formunu değiştirdiği gibi, aynı zamanda bütün elektrik yüklerini (+) ya çevirir. Kristalize olamayan bu bileşiklerdeki elektrik yükleri (+) elektrikle yüklendiği için, suyun içinde birbirlerine değmeden suyla beraber dışarıya atılımını sağlar.

Aynı zamanda bu elektrik yükleri ters tepkileme yaparak, eskiden oluşmuş olan boru çeperlerindeki kireç taşını zaman içinde çözünmesine yardımcı olur. Sabit mıknatıslar alaşım türlerine, özelliklerine ve tasarımlarına göre farklı kuvvetlerde manyetik alanlar oluştururlar. Manyetik alan kalsiyum karbonatın kristal yapısını, suyun yüzey gerilimini, minerallerin yüzey yüklerini değiştirir ve kristal gelişimini azaltır.

Manyetik alanın etkisiyle sudaki kalsit büyük oranda aragonite dönüşür. Suda çökelen kireç kalsit yerine aragonitten oluştuğu için sert bir tabaka yerine yumuşak bir tabaka halindedir.
Manyetik alan aynı zamanda suyun iletken olması sebebiyle bütün tesisat boyunca taşınır. Bu sayede tesisatlarda daha önceden oluşmuş kalsit tabakaları aragonite dönüşerek sistemden uzaklaşır.

Manyetik kireç önleyiciler minerallerin yüzey yüklerini ve yüzey aktifliğini değiştirerek de sistemdeki korozyon oluşumunu engeller.

Manyetik kireç önleyiciler yaptıkları tüm işlevleri bir bakım onarım ve işletme giderlerine ihtiyaç duymadan yerine getirirler.

Manyetik Su Etkin Çalıştığını Nasıl Anlayabilirim ?

Kireç daha öncede belirttiğimiz gibi göremediğimiz yerlerde birikim yaptığı için cihazın etkinliğini kireçlenme yapan cihazların içini açmadan gözlemlemek zordur. Ancak birkaç noktadan cihazınızın etkin çalıştığını gözlemlemek yine de mümkündür. Bulaşık makinelerinde tuz bittiği zaman özellikle bardaklar buğulu gibi kireçli çıkar.

Manyetik Kireç onleyici takıldıktan sonra makinenizi ışığı yansa da tuz koymanıza gerek yoktur, bardaklar temiz çıkacaktır. Çaydanlık ve su ısıtıcılar gibi kireçlenmenin çok hızlı gerçekleştiği yerlerde de gözlemleme yapabilme şansınız vardır. Bu cihazlarda suyu ısıtıp kullanıldıktan sonra içindeki suyu dökmek kaydıyla asla kireç tabakası oluşmayacaktır. Oluşabilecek toz şeklindeki kireci de bir sünger vasıtası ile kolayca temizleyebilirsiniz. Eğer dikkatli bir gözlemciyseniz cihaz takıldıktan sonra çamaşır makinesinin aynı deterjan kullanıldığında çok daha fazla köpürdüğünü gözlemleyebilirsiniz.
Ellerinizi sabunlarken ya da şampuanlanırken çok daha iyi köpürdüğünü ve şaçlarınızın daha yumuşak olduğunu hissedebilirsiniz. Sanıldığının aksine duşa kabinlerde, muslukların üzerinde ve evyelerinizdeki lekeler MANYETİK SU ile giderilemez. Buraları sürekli olarak ıslak bıraktığımız için sudaki manyetik alanın kaybolması ile eskisine nazaran daha az ve çok daha kolay temizlenebilir nitelikte toz şeklinde bir yapıya sahip kireç lekeleri olmaya devam eder. Bu toz zerresi şeklindeki kireçte vucuda yararlıdır.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Kisaca, Üreticiler, cihazın kireci yok ettiğini veya azalttığını iddia etmiyor. Sudaki kireç miktarı tamamen aynı kalıyor. İddiaları ise sudaki kireç molekülerlerin manyetik alan etkisi ile en küçük birimlere ayrılıp + yüklü hale gelerek birbirine tutunmadan su içinde oluşan manyetik alan ile tesisat boyunca suyun olduğu her yerde devam ederek temas ettikleri yüzeyde tutunmadan devam ettikleri ve en son suyun durduğu yerde ise çok zayıf bir tutunma yaptığı ve kolay bir şekilde temizlediğini iddia ediyorlar.

GELELİM 1 GÜNDÜR BENİM OKUDUKLARIM, GÖZLEMLEDİKLERIM VE YAPTIKLARIMA.

Cihaz montajı yapıldıktan sonra belli bir süre suyu açık bırakarak tesisattakı suyun değişmesini sağladım. Daha sonra ilk testi yapmak için bir temiz, kireçsiz bir cezveye su doldurup kaynamaya bıraktım. Suyun 20-25 dk kaynamasını sağladım ve cezvede kireç oluşumu olup olmadığını gözlemlemek istedim. 25 dk sonra cezvenin kenarlarında çok incre beyaz kireç lekelerinin olduğunu gördüm. Suyu ocaktan aldım ve döktüm. Cezvenin tabanında kireç torunlarının olduğunu gördüm. Parmağımı cezvenin dibine sürttüm ve gerçekten kirecin kolayca parmağıma geldiğini ve bir nevi ayran gibi cezveden ayrıldığını gördüm. Cezvedeki diğer kısımlara da parmağımı sürttüm ve çok kolay bir şekilde tüm kireç cezveden ayrıldı.

Burada kafamdaki soru şu oldu. Cihaz takılmadan önce aynı miktarda kireçli bir suyu kaynatıp aynı durumun olup olmadığını test etmedim. Bu yüzden bu etkinin cihazın etkisi mi yoksa ilk kaynatmadan dolayı sıcağı sıcağına dokunduğum için normalde de mi böyle olurdu bilemiyorum.

Bunun dışında sıcak suyu açtığımda suyun daha sıcak aktığını hissettim. 50 derecede ayarlı duran kombi sıcak su çok uzun süre açık bile olsa eli yakmıyordu. Cihaz takıldıktan sonra düğün eli hissedilir şekilde yaktığını fark ettim. Bu da iddia edildiği gibi suyun ısınmasının daha kolay olduğunu destekler nitelikte. Ayrıca mutfak muslugunun soğuk suyun daha tazyikli geldiğini gözlemledim.

Ayrıca musluk ve bataryaları, duşakabin musluklarını, aynaları, su kovalarını tamamen kireçten arındırıp temizledim. Zaman içinde kireç oluşumu olup olmadığını gözlemleyeceğim. Özellikle musluk bataryalarinin alt kısmı 1-2 aylık süreçte çok ciddi kireç tabakası yapıyor. Cihazın etkisini görmek açısından uzun süre temizlik yapmayarak etkisine bakacağım.

1 günlük süreçte musluk bataryaları üzerinde kireç lekelerinin su buharlaştiktan sonra kaldığını gördüm ama elimle silince çıktığını fark ettim. Bu da yine lekelerin kolay söküldüğünü gösterir nitelikte.

Bunlar dışında gözlemlediğim yeni şeyler olursa burada paylaşacağım.

Şimdilik bu kadar.

1. GÜNCELLEME (18 ŞUBAT 2021):

Arkadaşlar herkese merhaba. Uzun zamandır foruma girmemiştim. Birçok yeni yorum gelmiş. Hatta Ürünün üretici ve pazarlama yöneticileri de yorum yapmış gördüğüm kadarıyla.

Daha önceki yorumumda yazmıştım aslında düşüncelerimi. Adadan geçen 1.5 yılda aslında fikirlerimde bir değişme olmadı diyebilirim.

Cihaz hala daire girişindeki sayaç önünde takılı. Kireç muslukların uçlarında, musluk bataryalarında, kovaların dibinde banyo bataryalarında vb. yerlerde tutunmaya devam ediyor. Iğdırda sular çok kireçli olduğu için bir ay gibi bir süre hiç temizlik yapmasaydık eminim kireç ciddi bir tabaka yapardı bu yüzeylerde. Yine de şunu belirtmekte fayda var bu ürün zaten kireci yok ettiğini veya tutunmayı tamamen engellediğini iddia etmiyor. Akıp giderek son yüzeye kadar gideceğini iddia ediyor. Yani çamaşır makinesinin içinde tutunmayıp dışarı akacağını veya boruların içinde korozyon yapmayıp musluktan akacağını iddia ediyor. Bu durumda musluğun üzeri veya kovanın içi suyun gideceği son yer olduğu için o son yerlerde kireç kalmasını normal karşılamak gerekiyor.

Yani demek istediğim şey gerçekten kesin bir yargıya varmak için o suyun geçtiği boruların içini gözlemlemek veya çamaşır, bulaşık makinesinin içindeki rezistans gibi parçaları incelemek gerekir. Bunları inceleme şansım olmadığı için yorum yapamıyorum maalesef.

Bu tip ürünleri kullanan firmaların listesi falan atılmış önceki yorumlarda. 5-10 farklı şirket aranıp doğruluğu teyit edilebilir ve hangi amaçla kullandıkları ve ne gibi bir sonuç elde ettikleri sorulabilir. Konuyla aktif ilgilenen birisi varsa bu bilgileri elde edip burada yazarsa çok daha aydınlatıcı bir forum olmuş olur.

Beğenmezseniz 6 ay içinde iade olayına gelince. Bu ürünü kullanan bireysel kullanıcıların %100 olarak bu yola gitmeme sebebi şu sebepler diye düşünüyorum.

1. Ürünün gerçekten işe yarayıp yaramadığından emin olamaması ve uğraşmak istemeyip kullanmaya devam etmesi.

2. Bu Ürünü sökmek için tesisatçı çağırıp en az 100-200 TL de tesisatçıya işçilik parası verecek zorunda olması.

Şahsen ben bu 2 sebeple iade edemedim. Takan tesisatçıyı çağırmayı düşündüm ve 100 TL gibi para istedi zaten 200 TL ye almıştım çıkarsaydı yarısını kafadan geri vermiş olacaktım. İşe yarayıp yaramadığını da tam olarak anlayamadığım için uğraşmak istemedim. Birçok kullanıcı benzer sebeplerle iade etmiyordur diye düşünüyorum.
Merhaba arkadaşlar, son 20 gün içinde önce Türk Telekom altyapısını kullanan Superonline'dan abonelik yaptım ardından bana verilen yanlış bilgilerden ve yanlış fiyat bilgisinden dolayı aboneliğimi TürkNete taşıdım. Superonline hatasını kabul etmesine rağmen 250 TL cayma bedeli çıkarmışti aboneliği iptal ettirmek istediğimde. Ben de haklı olduğum için konunun peşini bırakmadım ve aboneliğimi de taşıyarak Superonline dan fazla acı çekmeden kurtuldum diyebilirim. Geçen süreçte yaşadıklarımı buradan paylaşmak istedim ki ileride okuyacak, araştırma yapacak arkadaşlara faydası olsun.

Dün itibari ile TürkNete geçişim gerçekleşti. Modem kurulumunu yaptım ve ilk işim hız testi yapmak oldu. 33.8 Mbps Download (İndirme) 3.8 Mbps Upload (Yükleme) hızı aldım yaptığım testlerde. Türk Telekom altyapısında olduğum için maksimum 35 Mbps hız sağladılar ve sınırsız olan bu paketin içinde 1000 dk yurt içi her yöne ve yurt dışı sabit hatlara 1000 dk. arama da vardı. Paketin fiyatı taahhütsüz 65 TL. Şu an için çok memnumum. TürkNette tek sıkıntı arayınca karşınıza müşteri temsilcisi çıkmıyor, sitelerinden destek talebi oluşturuyorsunuz onlar size sorunlu ilgili SMS ile gerekirse telefon ile dönüş sağlıyorlar. Şu an için açtığım destek kayıtları da 1 gün içinde sonuçlandı. Gayet hızlıydı. Gün ve tarih itibariyle 35 mbps sınırsız İnternet diğer ISS'lerde 130 TL'den aşağı değil. TürkNet gerçekten şu an için rakipsiz.

Geçişi yapmadan önce modemleri araştırdım ve TP-LINK TD-W9970 Modem aldım. Modemin 2 tane çeşidi var. 1 tanesi belirli ISS'lerin kendileri için urettirmis oldukları. 1 tanesi ise tüm ISS'lere açık özel üretim olmayan standart modem. Piyasada 220 TL'ye Türk Telekom için üretilmiş olanları vardı ve görüntü olarak da sanki başka bir modemmi? gibiler. Ben modemimin üzerinde Türk Telekom, superonline vs logolar görmek istemediğim için standart üretim olan modemi 279 TL ye Teknosa'dan aldım ve en uygun fiyat oradaydı (ilginç evet). Modemin DSL kablosunu falan kendim kesip bağladım telefon hattına ve yaklaşık 5 gün önce falan açmıştım ağ oluşturup kullanmak için. Hiçbir ısınma vs sorunla karşılaşmadım. 135 m2 Evin tüm odalarında tam sinyal çekim gücü var. Sadece en uzak nokta olan mutfağın Dip noktasında 1 seviye sinyal kaybı oluyor. Modem ışıkları sabit yanıyor ve Superonline'nin verdiği Huawei modem gibi ışıkları sürekli yanıp yanıp sönmüyor. Özellikle veri transferi yapılırken Huawei sürekli yanıp sönen bir şekilde sistemle üretilmiş ama bunda öyle bir şey yok. Ayrıca Huawei modemde modeme dokunup kaldırıp koyunca falan sürekli dsl ışığı sönüyor ve yeniden sinyal alması 2 dk yi buluyordu. Bu modemde hiçbir şekilde DSL i kaybetme gibi bir durum olmuyor. Kablosuz Hiz testlerinde 3 metre mesafeden 33.4 mbps indirme ve 2.6 mbps yükleme hızı verdi. Superonlineda 25 mbps ye kadar olan paketteyken yine aynı yerden 14-17 arası indirme hızları veriyordu.

Yani özetle superonlinedan kurtulup TürkNete geçiş yaparak şu an için çok doğru bir karar verdiğimi düşünüyorum.

Superonline konusunda dönersek, superonline'ı hem kendi sitelerinden tüketici şikayetleri linkinden şikayet etmiştim. Hem BTK'dan hem de şikayetvar.com dan şikayetler oluşturup ayrıca müşteri temsilcisinden de durumu tekrar anlatıp şikayet talebi oluşturmuştum.

Hepsinden yazıyla geri dönüşler aldım ama sorunun somut çözümü için BTK üzerinden bugün şu mesajı aldım. Tam olarak anlamış olmamakla birlikte bana fatura çıkarmayacaklari seklinde yorumladım. Bu arada Aralık ayı için 42.2 TL lik bir fatura çıkardılar. İnternet kullanım bedeli (24.35₺) ve diğer hizmet ücretleriniz (17.85₺) ?eklinde 2 kalem var faturada. Detayları göremedim ama damga vergisi vs şeyler için olmalı.

Bunun dışında bir fatura çıkartırlarsa onu da buradan paylaşacağım. BTK'dan superonline'nin yazmış olduğu mesaj aşağıda:

"Sayın Bahadır Kaya,

BTK Online Şikayet Sistemi üzerinden ilettiğiniz 868722 numaralı başvurunuz şirketimize ulaşmıştır.

20.12.2018 tarihinde Süper Hızlı İnternet Yalın VDSL Fırsat Kampanyasıyla aboneliğinizin başladığı görülmektedir.

24.12.2018 tarihinde oluşturulan 83839756 numaralı formunuza istinaden 10.12.2018 tarihinde müşteri hizmetleriyle yaptığınız görüşme analiz edilmiştir. Bu görüşmede size paket ücreti ile ilgili hatalı bilgi verildiği tespit edilmiştir. 25.12.2018 tarihinde SMS ile size bilgi verilerek formunuz sonlandırılmıştır.

Talebinize istinaden 02.01.2019 tarihinde farklı servis sağlayıcıya geçmeniz nedeniyle aboneliğiniz iptal edilmiştir. Aboneliğiniz aktif durumda olmadığı için paket değişikliği yapılamayacağını belirtmek isteriz. Sistem üzerinden evraklarınız yer almadığı için yansıyacak erken iptal bedeline müdahale edildiğini bilgilerinize sunarız.

Saygılarımızla,
Superonline İletişim Hizmetleri AŞ
03/01/2019 12:09:36"

görmüş oluğunuz gibi hatalarını kabul ediyorlar ve iptal bedeline müdahale edildi yazmışlar. Yeni bir gelişme olursa buradan paylaşacağım.
Merhaba arkadaşlar, yardımınıza ihtiyacım var.

Yaklaşık 5 gün önce Superonline'dan VDSL aboneliğim başladı. Abonelik öncesinde "Beni Ara" talebi oluşturdum ve Superonline İstanbul Genel Müdürlüğünden Gözde isminde birisi aradı ve abonelik paket ve tarifeleri hakkında bilgi verdi. Bana verdikleri yanlış bilgiler ve vaatlere inanarak abone oldum. Şu an sahip olduğum 24 Mbps'ye kadar 50 GB kotalı akıllı pakete 64.90 TL ile üye oldum ve 15 gün içinde tekrar paket yükselterek 69.90 TL'ye limitsiz 24 Mbps ile devam edebilirsiniz denildi. Ben de buna inanarak tarifeyi değiştiririm diye aboneliği onayladım ve başladı. Elimde bu görüşmenin baştan sona ses kaydı da mevcut.

Dün bu tarifeye geçmek istediğimde böyle bir tarife yok bu fiyatta denildi ve bu tarifenin 105 TL ücreti olduğu söylendi. Durumu iletişim merkezine ilettim ve şikayet kaydı açtılar ve eğer doğruysa mağduriyetimi gidereceklerini söylediler. Bugün ise Superonline'dan aşağıdakilerden mesaj geldi ve tamamen şunlar yazıyordu;


Ilettiginiz başvurunuzu değerlendirdik. Talebiniz sonucu görüşme kayıtlarınızı dinledik. Istemeden yaşattığımız durumdan dolayı üzüntü duyuyoruz. Kalite sürecimize katkınızdan dolayı teşekkür ederiz. b018.


Gördüğünüz gibi sorunumu çözmek yerine bir de pişmiş kelle gibi mesaj atıp çözüme dair bir şey sunmuyorlar. Aboneliğimin ilk 7-8 günü internet bile gelmedi altyapı sorunları dolayısıyla aboneliği çok sıkıntılı bir şekilde geç başlattılar. Bundan daha 5 gün önce Superonline a hoş geldiniz şeklinde mesajlari bile yeni geldi daha 5 gün on once başlamış olmasına ve bana yalan beyan ve bilgi vererek abone yaptıkları için aboneliğimi sonlandırmak istedim. Aboneliği sonlandırma sebebimi de bildirerek onayladığımda bana 248.9 TL cayma bedeli fatura edilecektir şeklinden mesaj attılar. Bu apaçık dolandırıcılık. BTK'ya şikayet ettim ama yasal olarak 14 gün gibi bir hakkım yok mu zaten? Cayma bedeli almaları yasal mı şu an? Ödemesem hakem heyetine şimdi mi gitmeliyim faturayı mi beklemeliyim?
Hakkında
Forum İmzası:
Tek büyük GALATASARAY...!
Hakkımda:
Tek büyük GALATASARAY...!
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 2 hafta önce
Son Mesaj Zamanı: geçen yıl
Mesaj Sayısı: 143
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 165
İkinci El Bölümü Mesajları: 2
Konularının görüntülenme sayısı: 0 (Bu ay: 438)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 18 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Diğer Web bazlı oyunlar
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.