Teğmen
13 Haziran 2012
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme
Toplam: 6 (Bu ay: 1)
Gönderileri
Malum afklar herkesin canını sıkmaya başladı. Zamana emeğe yazık. Ben şöyle bir şeyler düşündüm bilmiyorum bi yorum yapıverin.

1- Takımdaki afk oyuncu oyuna hiç girmemişse;
a) Afk olan takım; 30 dakikadan uzun süre dayanabilirse lig puanı düşmez. (Veya yarı yarıya da azalabilir.)
b) Afk olan takım; oyunu kazanırsa ekstra lig puanı gelir.
c) Afk olmayan takım 30 dakikadan kısa bir sürede oyunu bitiremezse gelecek lig puanı yarı yarıya düşer.

2- Takımdaki afk oyuncu 1-10. dakikalar arasında afk kalırsa;
a) Afk olan takım 35. dakikaya(?) kadar dayanabilirse lig puanı yarı yarıya düşer.
b) Afk olan takım oyunu kazanırsa ekstra bir puan gelmez.
c) Afk kalmayan takım oyunu 35. dakikaya(?) kadar bitiremezse gelecek lig puanı yarı yarıya düşer.

3- Takımdaki afk oyuncu 40. dakikadan sonra afk kalırsa;
a) Afk olan takım oyunu kazanırsa ekstra bir puan gelmez.
b) Afk olan takım, oyuncu oyundan çıktıktan sonra 7 dakika(?) dayanabilirse lig puanı yarı yarıya düşer.
c) Afk kalmayan takım oyunu 7 dakika içerisinde bitiremezse gelecek lig puanı yarı yarıya düşer.


Bu maddeler arttırılabilir. Sadece örnek olsun diye bir kaç madde yazdım.

Ayrıca afk kalan oyuncunun afk kalma süresine ve sıklığına bağlı olarak ciddi yaptırımlar gerekli.
Örneğin 3 oyunda bir afk kalıyorsa banla gitsin arkadaş. Yazıktır.

Vs. Bunun gibi maddeler arttırabilir. Tabi ki bunun da abuk subuk işleri çıkacaktır. Onların da bir şekilde önüne geçilebilir diye düşünüyorum.
Bi yorum yapıverin.
10. dakkada hiçbir şey demeden oyundan çıkan Blitz ve 2 dakika sonra aklınıza gelebilecek her şeye sövüp oyundan çıkan Amumu. Bunlar gibi saçma sapan insan kılığına girmiş ırkı belirsiz yaratıklardan TR serverinde dolu ve Riot bu konuda hiçbir şey yapmayarak oyun zevkimizin içine ediyor.
Karşındaki iyi oynuyodur feedlersin anlarım. Gününde değilsindir feedlersin anlarım. Sinirlisindir iyi oynarsın yenilirsin söversin anlarım.
Ama oyun zevki bırakmayıp üstüne söversen olmaz. Ragequit atarsan olmaz.
Ve bunlar ban yemiyor.Yemin ediyorum TR serverinde 1 gram zevk alınmıyor oyundan. Ahanda buraya yazıyorum yeni hesap açıp her el ana bacı kayıp trollemezsem namerdim.
Arkadaşlar hesabım çalınmıştı. Ticket atıp hesabı geri aldım. Daha sonra hesabımın askıya alındığını gördüm. Tekrar ticket attım yine soruları sordular cevapladım e posta doğrulaması yaptım lolün sitesinden hesabıma girebiliyorum ama oyuna giremiyorum hala askıda diyor. Ticketa tekrar cevap verdim hâlâ askıda diye.
Bunun dışında ne yapabilirim.
Şimdiden teşekkürler.
Merhaba millet. Morde rehberinden sonra da ranked günlüğüm ile karşınızdayım.

Morde delisi olduğum için ilk 10 maçımda oynayabildiğim her maçta Morde oynamaya çalışacağım.

Her 10 dakikada bir oyun içi görüntü alarak maç hakkında daha iyi yorum yapabilmeniz için bir çaba içerisinde olacağım.

NOT: Duo aranıyor. Eğer jungler olursa mükemmel olur.

NOT2: Yakında ilk mesajı düzenleyip buraya sadece önemli olayları ekleyeceğim. Ayrıca duo arama vs. olayları da bu mesajda olacak.


LİGİM BELLİ OLDU

İlk Maç

10. Dakika


20. Dakika


30. Dakika


Oyun Sonu


Yorumum
Çok zor bir maçtı. Daha seçim ekranında Nocturne ile Master kavga etmeye başladı. Master'ın ilk ranked maçıymış. Daha oynayışını görmeden Nocturne üstüne atladı. Hoş kendisinin de 4. ranked maçıydı.
Henüz 10. dakikada bot lane kulesini vermiştik. Yukarıda Master ilk ranked oyunu olduğun söyleyip Riven'ı iyi feedledi. Skorlarda öndelerdi.
20. dakikaya kadar iyi devam ettim. Biraz skorları kendime yönelik almaya çalıştım. Çünkü takımda pek bir şey yapabilecek yok gibiydi. Hele ki bir ara Riven aramıza öyle bir girdi ki; savaş başlamadan bitti. Bu arada Nocturne oyundan çıkmıştı....
Ashe gözlerime inanamayacağım kadar güzel bir ulti ile bir savaş başlattı. İsteyerek yaptığını pek sanmıyorum. Ama çok iyiydi. Katliam yaptık. Sonrasında inhibitöre kadar gittik.
Aslında Riven biz 4 kişi midden girerken yukarıdan ve bottan tek başına itmeyi denemese takım savaşlarında bizi çok rahat alırlardı diye düşünüyorum.

Kısacası zor bir maçtı ama galibiyetle sonuçlandı.


Öncelikle alt başlığımız hayırlı uğurlu olsun
İlk konuyu ben açmak istedim buralara. (Diğerleri var ama onlar başka bölümden taşındı ) Yararlı bir konu açmak isterdim ama ben de çok bilgili değilim.

Arkadaşlar destemi sizlerin huzuruna sunuyorum, eleştiri öneri ve desteklerinizi bekliyorum.


Eski Destemdeki KartlarYeni Destem


Oyun başlarında çok işe yarıyor. Oyun sonlarında da işlevselliğini pek kaybetmiyor.


Ne olursa olsun 2 tane taunt kartı iyi gözüktü gözüme. En azından rakibi yavaşlatıyor. Hele ki oyun başında yere koyabilirsek bu kartı çok işe yarıyor.


2 manaya 3 damage. Yetmiyor bir de donduruyor. Bence gayet iyi bir kart.


Saldırısı ve defansı iyi. Ekstradan özelliği de çok iyi. Aktifi her an işe yarayabilir. Aktifi o an işe yaramasa bile iyi bir kart.

x2
2 manaya iyi bir kart. Yanına 1/1 minyon daha geliyor. Hoşuma giden bir kart. Destemde 2 tane bulunmakta.


2 mana için ideal bir kart. Ama asıl özelliği yeni bir kart çektirmesi.


Elinize yeni 2 kart almak paha biçilemez.


Rakibi 1 el de olsa dondurmak çok iyi.


Bu kart elimde yoktu. Craft moddan dust kullanarak elde ettim. Özellikle oyunun ileri safhalarında mükemmel işer başarabiliyorsunuz bu kartla.


3 manaya güzel bir taunt kartı.


Bütün minyonlara +1 saldırı. Fena bir kart değil.


3 manaya güzel statları olan bir kart. 1/1 minyon çağırması da ekstra özelliği.


Güzel bir charge kartı.

x2
Bütün destemi bu kartlarla doldurabilirim…

x2
Rakip bir minyon oynayıp bir sürü özellik ekler 10 saldırısı 10 defansı olur da nasıl durduracam diye düşünürken bu kart gözüne çarpar… Destemde 2 adet bulunuyor.

x2
İyi bir defansı var. Sahaya sürdüğümüzde yeni bir kart çektirmesi de cabası.


İyi bir defansı var. Charge özelliği güzel işler yaptırabiliyor.


Statları iyi. Ama statlarından ziyade freze özelliği ön plana çıkıyor. Çok yararlı bir kart.

x2
Güzel statları var. Aynı zamanda bütün dost karakterlere +2 heal özelliği muazzam bir özellik.


Statları çok iyi. Sahaya koyar koymaz rakibe 3 damage atması da cabası.


Yine iyi statları olan bir karakter. Bize 4 can vermesi çok iyi bir özellik.

x2
Charge özelliği ve çok iyi bir attack. x2

x2
Oyunun gidişini değiştirebilecek bir kart. 2 tane var destemde. Çok iyi işler çıkartıyor.

Şu an bu deste ile rankta 10 galibiyet aldım ve sadece 1 el yenildim. Yenildiğim elde de tamamen açgözlülüğüme kaybettiğim bir oyundu.Günlük takviye ile galibiyetlik takviyenin verdiği xp/ip nasıl değişiyor.
Yani galibiyetlikte daha çok veriyor diye biliyorum ama arasındaki fark tam olarak nedir?

Başlamadan Önce
Herkese merhaba. Elimden geldiğince bir rehber hazırladım. Eksiklerim veya hatalarım olabilir. Sizlerin sayesinde hem rehberi güzelleştirmek hem de kendimi geliştirmek için her türlü eleştiri, öneri ve yoruma saygı çerçevesi dahilinde açığım.
Lütfen eleştiri, öneri ve yorumlarınızı esirgemeyin.
İçindekiler
1.Hikaye
2.Mordekaiser Hakkında Ufak Bir Bilgi
3.Güçlü ve Güçsüz Yönleri
4.Yetenekler
5.Yetenek Sıralaması
6.Kabiliyetler
7.Rünler
8.Büyüler
9.Eşyalar
10.Koridor Kısmı
11.Takım Savaşları
12.Küçük Tüyolar
13.Mordekaiser Karşısında Ne Yapalım?
14.Rakip Şampiyona Göre Ne Yapmalıyım?
Rehberde yapılan değişiklikler
1.Hikaye

Geçen kış gündönümü sırasında -yılın en uzun gecesinde- başka hiçbir şeye benzemeyen bir varlık Noxus'un unutulmuş sokak aralarından ortaya çıktı. 6 feet yüksekliğinde ve jilet gibi keskin bir zırhın içinde gizlenmiş bu varlık sadece Mordekaiser olarak bilinegeldi. Metal kabuğunun içinde gizlenmiş olan bu yaratığın doğası her zaman revaçta bir söylenti konusuydu. Çoğu onun taşlaşmış bir kalbe sahip bir ölümlü olduğunu ileri sürerken diğerleri onun ölümsüzlerin karanlık bir türü olduğu konusunda ısrar ediyorlardı. Fakat onun sadece korkunç ve eşi benzeri görülmemiş bir şeyin habercisi olduğunu uyarısını fısıldayan bazıları da vardı. Halkın varsayım ve merakına rağmen, kimse onun alaşımlı zırhının altında yatan şeyi keşfedemedi. Bilinen tek şey, Mordekaiser'in habersiz bir şekilde Enstitü'ye geldiği ve kulak törpüleyen sesiyle duyan herkesin tüylerini diken diken ederek League of Legends'e katılmak istediğiydi. Onun korkunç simasını gören çoğu kişi ondan uzak durur, şansları var ki onun dokunuşunun sinsi bir lanet taşıdığından habersizler, eline düşenler tedavisi mümkün olmayan hastalıkların kurbanı olurlar. Gerçekte, Mordekaiser bu hastalığa gizemli bir şekilde bağlı, sanki ondan besleniyormuş, soğuk havasını o oluşturuyormuş gibi. Şimdi o Noxus'un hastalıklı ve vebalıların bulunduğu kenar mahallelerinde kol geziyor. Fakat, onun akıllıca taktiklerinde, asil duruşunda ve verdiği emirlerde olan bir şey bazılarını Mordekaiser'in sadece basit bir piyade olmadığını düşünmeye itiyor. Bazıları onda bir generalin karakteristik özelliklerini görüyor. Pek çok kişi bu tedirgin edici olasılığı kabullenmiş olsa da, akıllarda kalan bir soru onları tedirgin ediyor: Eğer Mordekaiser gerçekten bir generalse, hangi kabustan çıkmış ordu onun emrinin altında?
Acının şövalyesini görüp bu karşılaşmadan sağ çıkabilen tek kişi, genç bir kız oldu. Büyücülük öğrencisi olan bu kız, bir gece geç vakit ustasının acı dolu çığlıklarıyla uyandı. Korkusunu bastırarak kütüphaneye koştuğunda, odanın yerle bir olduğunu gördü. Yıkıntıların ortasında, zırhlı bir heyula dikiliyordu. Zırhı vücuduyla kaynaşmış gibiydi. Davetsiz misafirin bir şeyler aradığı, bulamadığında da hiç memnun olmadığı belliydi. Bir zamanlar şahane olan odanın ortasında duran zırhlı canavar, öğretmeninin parçalanmış vücudunu kavramıştı. Kız, ustasının son sözlerini duydu; sırlarını vermektense ölmeyi yeğleyeceğini söylüyordu. Mordekaiser gülüp, ölerek de kurtulamayacağını söyledikten sonra ustasının boynunu korkunç bir çatırtıyla kırdı. Dehşet içinde kalan kızcağız, ustasının ruhunun saniyeler içinde bedeninden ayrılıp dünyaya döndüğünü gördü. Hayalet, karanlık güçler tarafından zorlanıyormuşcasına, tüm sırlarını işkencecisi ve celladı olan bu yaratığa anlatmaya başladı. Kız kaçıp kurtuldu ve gördüğü herkese, Mordekaiser insanı ele geçirdiğinde, demir pençesinden ölümün bile kurtaramadığını anlattı.

Korku zihni bulanıklaştırır, acı berraklaştırır. -Mordekaiser
"Üzerindeki zırh onu koruyormuş gibi görünse de, aslında bizi onun gücünden koruyor.” -Rozuel Fecirem, Baş Hakem(Mordekaiser’ın uygunluk notunda belirtiyor.)
2.Mordekaiser Hakkında Ufak Bir Bilgi

Mordekaiser'in İngilizce açıklaması Master of Metal şeklindedir.
Mordekaiser'in her bir yeteneği bir şarkıyla özdeşleşmiştir.


Iron Man (Pasif)


Mace of SpadeS (Q)


Creeping Death (W)


Siphon of Destruction (E)


Children of the Grave (R)
3.Güçlü ve Güçsüz Yönleri

+ Alan etkili yetenekler.
+ Kolay minyon biçme mekanizması.
+ Koridorda sağlam bir üstünlük.
+ Mükemmel bir pasif ve ulti.
+ Alan hasarı ağırlıklı.
+ Oyunun ileri safhasında en iyi karakterlerden birisi.
+ İyi bir ani hasar.
+ Takım savaşlarını 6ya 4 çevirme gibi bir ihtimaliniz var.
+ Mana sıkıntısı yok

- Oyun başında çok dayanıksız.
- Oyun başında yeteneklerin canından yemesi sıkıntı yaratabilir.
- Kaçma ve kovalama mekanizması yok.
- Belli bir kitle kontrolü (cc) yok.
4.Yetenekler

Demir adam
Mordekaiserin vurduğu hasarın %35i (minyonlara karşı %17,5) kendisine geçici bir kalkan olarak yaratılır. 90 + (30xlevel)lik bir kalkan yaratılabilir. Kalkan her saniye %3 azalır.

Harika bir pasif. Siz rakibe hasar verdikçe kalkanınız oluyor. Takım savaşlarında bütün yeteneklerinizin alan hasarı vurduğunu düşünürsek sürekli hasar emen bir kalkanınızın olması sizi dayanıklı kılacaktır.


Gürzlerin Hazı
Mordekaiser bir sonraki vuruşunda gürzünü öyle bir güçle savurur ki, oluşan yankı, yakındaki 3 hedefe daha 80/110/140/170/200 (+1.0) (+0.4) büyü hasarı verir. Hedef yalnızsa, saldırı 132/181.5/231/280.5/330 (+1.65) (+0.66) hasar verir.
Bedel: 25/32/39/46/53 Can


Bu yeteneğimiz hem saldırı gücünden hem yetenek gücünden alıyor. Tekli bir hedefe vurursak daha yüksek hasar verebiliyoruz. Farm yapmak konusunda da bize kolaylık sağlayacak. Ayrıca karşımızdaki rakibimiz yakıncı bir şampiyonsa bu yeteneğimiz ile onu daha da zorlayabiliriz.


Metal Bulutu
Bir takım arkadaşının etrafında koruyucu bir metal bulutu oluşturur. Hedefin zırhını ve büyü direncini 10/15/20/25/30 arttırırken, bulutun içinde kalan rakiplere her saniye 24/38/52/66/80 (+0.2) büyü hasarı verir.
Bedel: 26/32/38/44/50 Can


Gerek verdiği zırh ve büyü dienci olsun gerek verdiği hasar olsun. Gerçekten çok iyi bir yetenek. Kendi üstünüzde kullanabildiğiniz gibi dost bir şampiyonda veya minyonda da kullanılabiliyor. Koridor kısmında çok işe yarayacak. Özellikle rakibimiz yakıncı ise.

Yıkım Sömürüsü
Mordekaiser önündeki koni şeklinde bir alanda bulunan rakiplere 70/115/160/205/250 (+60% Yetenek Gücü) büyü hasarı verir.
Bedel: 24/36/48/60/72 Can


Skilin açıklaması açık ve net. Belli bir mesafesi var. Bu skill sayesinde kolayca minyon biçebilir, rakibi rahatsız edebilirsiniz. Ayrıca alan etkili vuruyor ve vurulan rakibe göre bir hasar düşmesi yok. Yani herkese aynı hasarı veriyor.

Mezarın Çocukları
Mordekaiser bir rakibi lanetleyerek, hedef şampiyonun azami can değerinin %24/29/34 (+0.04) kadarını çalar (yarısı başlangıçta, yarısı 10 saniye sonra çalınır; Büyü Hasarı verir).Hedef etki altındayken ölürse, ruhu Mordekaiser'ın esiri olur ve 30 saniye boyunca onu takip eder. Mordekaiser esirin yetenek ve saldırı güçlerinin %20 kadarını kazanır.
Bedel: Bedelsiz


İşte harika bir ulti. Rakibin en yüksek saldırı gücüne sahip oyuncusu üzerinde kullanmanızı öneririm. (Genelde saldırı gücü taşıyıcısı oluyor) Takım savaşlarında oyunu resmen 6v4’e çeviriyor. Rakip ne kadar kasarsa kassın rakibe iyi odaklanarak ultiniz ile kontrolünüz altına alırsanız bariz bir üstünlük sağlayabilirsiniz. Koridorda kullanmaktan korkmayın. Eğer rakibinizi ulti ile esir edebilirseniz çok rahat kule alabilirsiniz. Bazen tank şampiyonları öldürüp kuleye yollamak da mantıklı olabiliyor.5.Yetenek Sıralaması

>
>
>

>
>
>

Tabi ki ultimiz hepsinden üstün.
Diğer yeteneklere gelecek olursak ben ilk olarak e fulluyorum. Çünkü hem belli bir mesafeden vuruyor hem de alan vuruyor.
2. olarak q veya w yeteneğini fullemek oyun gidişine göre değişiyor. Ben 2. olarak w fulleme taraftarıyım. Yine de bazen q skilini geliştirmek yararlı olabiliyor.
6.Kabiliyetler

Ben bu iki kabiliyet sayfasını kullanıyorum. Genellikler 21-9-0 tercihim oluyor.7.Rünler

Gelişmiş Büyü Nüfusu Cevheri x9
Gelişmiş Zırh Mürhü x9
Gelişmiş Büyü Direnci Nişanı x9
Gelişmiş Hareket Hızı Cevheri x3


Peki niye bu runelar?
Büyü Nüfuzu çünkü; Gücümüzü yetenek gücünden alıyoruz. Karşı tarafın büyü direncini kırmak gayet etkili bir seçim. Özellikle oyun başlarında rakibimizin düşük de bir büyü direnci ile geldiğini düşünürsek.
Zırh çünkü; Oyun başında kırılgan bir şampiyonuz açıkçası. O kırılganlığı bir nebze de olsa azaltmalıyız.
Büyü Direnci çünkü; Orta koridorda genellikle karşımıza gücünü yetenek gücünden alan şampiyonlar geliyor. Açıkçası oyunda pek bir büyü direnci eşyası da yok. İyi bir seçim olarak görüyorum.
Hareket Hızı çünkü; Kaçış ve kovalama mekanizmamız yok. Ayrıca gerçekten yavaş bir şampiyon.
Bu cevherlerin yerine Spell Wamp / Can Emme veya Ability Power / Yetenek Gücü runeları da kullanılabilir. Tercih meselesidir.
8.Büyüler


Tutuştur bence çok güzel bir seçenek. Özellikle ulti attıktan sonra üstüne bir de tutuştur atarsanız. İkisinin birden zamanla vurduğu hasar birleşince hatırı sayılır bir hasar oluyor. Aynı şekilde rakip saldırı gücü taşıyıcısına ultinizi attıktan sonra üstüne tutuştur bırakırsanız can yenileme özelliklerini de kısıtladığınız için takım arkadaşlarınıza çok kolay bir yem olacaktır.

-

Sıçra veya Hayalet. Malum kaçma ve kovalama yeteneğimiz yok. Bence kesinlikle alınmalı.


Tercih edilebilir. Aşağı koridora ışınlan ile aniden gelerek bir sürpriz yaratabilirsiniz. Hele ki rakibin saldırı gücü taşıyıcısını ultiniz ile esiriniz edebilirseniz kule + ejderha dahi alabilir, takıma yardımcı olabilirsiniz.
9.Eşyalar


Olmazsa olmaz eşyamız diyebilirim. Yeteneklerimizin canımızı götürme handikapını bu eşya ile kapatabilir hatta üstüne ekstra can sağlayabilirsiniz. Siz hasar verdikçe pasifiniz ile zaten kolay ölmeyen bir şampiyonken iken üstüne can emmek çok büyük bir avantaj.


Olmazsa olmaz ikinci eşyamız diyebilirim. Verdiği yetenek gücü ile hasarınızı arttırırken verdiği can sayesinde daha dayanıklı olabilirsiniz. Ayrıca pasifi yeteneklerinizden etkilenen rakip şampiyonlara ve minyonlara yavaşlatma ekler. Kaçma ve kovalama mekanizmamız ve kitle kontrolünün olmadığını düşünürsek gayet iyi bir eşya.


Mordekaiser için biçilmiş kaftan diyebileceğimiz eşyalardan birisi. Verdiği yetenek gücü ile hasarınızı arttırırken verdiği can ile daha dayanıklı olabilirsiniz. Ayrıca büyü direnci kırma ile rakiplere zorlu anlar yaşatabilirsiniz. (Bkz: Büyü hasarı vermek, 3 saniye boyunca saniyede hedefin o anki Can değerinin %2'sine eşit ek büyü hasarına yol açar. Bu ilave hasar hareket edemeyen birimlerde iki katına çıkar)Bu da ekstra hasar demek. Ultiniz ile birleşerek zamanla çok güzel bir hasar veriyor. Üstüne bir de tutuştur bırakırsanız rakibinizin zamanla inen canı sizi şaşırtabilir.


Verdiği yetenek gücü ile verdiğiniz hasarı arttırırken verdiği büyü direnci ile karşı takımdaki yetenek gücü taşıyıcı şampiyonun yeteneklerinden daha az hasar alarak sizi daha dayanıklı kılar. Ayrıca yakındaki şampiyonların büyü direncini kırması da bonus.


Neden olmasın. 120 yetenek gücü gayet güzel bir sayı. Ayrıca yeteneklerinizin bekleme süresinde düşüş sağlıyor. Ama asıl aktifi bizim için önemli. Kullandığınız rakip şampiyonun o anki canının %15ini büyü hasarı olarak verirken sonraki 4 saniye aldığı büyü hasarını %20 arttırıyor.
Yani şöyle bir hesap yaparsak ultimiz son seviyede %34 vuruyor. Bunun yarısını ilk anda yarısını zamanla vuruyor.
Rakibimize canı tamken bu eşyayı kullandık arkasından da ultimizi kullandık. Yani yaklaşık canının %35i kadar bir hasar vurduk. Ki ultimizin zamanı bitmedi ve daha diğer yeteneklerimizi kullanmadık. Kısacası iyi durumdaysanız alabilirsiniz, ultiniz ile güzel bir uyum sağlıyor.İyi durumdayız, verdiğim hasar bana yetmiyor diyorsanız alabilirsiniz. Ben pek kullanmıyorum.


Hasarın yeterli olduğunu, karşıdaki saldırı gücü taşıyıcılarından korunmayı veya daha dayanıklı olmanızı düşünüyorsanız alabileceğiniz bir eşya. Aktifi ile yanınızdaki rakip şampiyonların hareket hızını düşürerek az da olsa bir kitle kontrolüne sahip olabilirsiniz.


Mükemmel bir eşya. Gerek verdiği yetenek gücü gerek verdiği zırh. Ayrıca aktifi bir çok kez hayatınızı kurtarabilir hatta takım savaşlarının kaderini değiştirebilir.
Mesela rakip oyuncusuna ultimizi attık yeteneklerimiz kullandık ama ölmedi. Ölecek gibiyiz. Basın gitsin. Eğer takım arkadaşlarınız ultinizi kullandığınız kişiyi öldürmeyi başarırsa onun verdiği hasar ile kendi pasifinizi kullanıp, can emerek tekrar hayata dönebilirsinizBüyü direncine ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız alabilirsiniz. Ayrıca yetenekleriniz güçlendirirken sağladığı pasif hareket hızı da işinize yarayacaktır. Aktif ederek en yakın 2 rakip şampiyonu haritada bulabilir veya kaçma ve kovalama anında kullanarak rakiplerinizi yavaşlatabilirsiniz.


Neden olmasın? Pasifi ile sağladığı hareket hızı işinizi kolaylaştıracaktır. Ayrıca pasifi q yeteneğiniz ile birleşince karşıya bir anda yüksek hasarlar verebilirsiniz.


League of Warmog’s diye espriler bile dönerken bu eşyanın olmaması olmaz. Verdiği 1000 can ve muazzam can yenilemesi size oyunun her anında yardımcı olacaktır.


Verdiği can ve zırh size dayanıklılık sağlayacaktır. Ayrıca pasifi sizin w yeteneğiniz ile çok güzel bir uyum sağlar.


Karşıdaki yetenek gücü taşıcıyıcısı karakter iyi bir durumdaysa alınmalı. Verdiği can, büyü direnci, bekleme süresinde kısalma Mordekaiser için biçilmiş kaftan. Can emme özelliğinizi geliştirmesi de cabası.

Ekstra

Ofansif olarak güzel bir eşya. Q yeteneğiniz saldırı gücünden de alıyor. Ayrıca düz vuruşlar için saldırı gücünün yanında ekstra can çalma da veriyor. Verdiği yetenek gücü ve can emme ortada.
Ayrıca mükemmel bir aktife sahip. Kullandığınız rakip şampiyona 150 + yetenek gücünüzün %40’ı kadar hasar verirken hareket hızını da düşürüyor. Takım savaşlarında rakip saldırı gücü taşıyıcısını eritmek için güzel bir eşya. Ayrıca kovalar veya kaçarken de kullanılabilir.Takımınızda yetenek gücüne aç şampiyonlar varsa alabilirsiniz. Verdiği yetenek gücü ve can emme işinize yarayacaktır.

Olmazsa Olmazımız
-

Malum kaçmak için bir mekanizmamız yok. Oyun başında dayanıksız olduğumuzu düşünürsek rakip ormancının oyun başında yapacağı 1-2 baskın sizi oyundan düşürebilir. Yine de totemimiz oyunun her dakikasında olmalı.10.Koridor Kısmı

Oyun başında ne kadar az dürtülürsek o kadar iyi. Mümkün olduğunca rakip şampiyonun mesafesinden uzak durup minyonlara son vuruş yapmaya çalışın. Tabi ki oyun başında düşük saldırı gücümüz yüzünden biraz zorlanabilirsiniz. E yeteneğimiz ile uzaktan hem minyonlara son vuruş yaparken rakibi de dürtebilirsiniz. Mesafenizi iyi ayarlayın. Zaten bir süre sonra pasifinizi kullanarak rahatlayacaksınız. Yeteneklerinizi kullanarak minyonlara son vuruş yaparken elde ettiğiniz kalkan ile rakibin sizi dürtmesine izin verebilirsiniz. Uzakçı minyon üçlüsünü e ve q yeteneklerinizi kullanarak tek seferde üçünü birden alabilirsiniz. Yakıncı minyonları da alıp koridoru ittirdikten sonra ormancınızdan izin alıp ifrit/cadıları da temizlemeye girişebilirsiniz. Oyun başında mümkün olduğunca rakip şampiyonla takas(küçük savaş diyelim) girmeyin. Malum oyun başında çok güçlü değiliz.
6. seviyeye ulaştıktan sonra rakibi daha fazla dürtmeye çalışın. Eğer düşmanınız yakıncı ise q skiliniz ile minyona vurduğunuzda yetenek sekip rakip şampiyona da vuracaktır. Aynı şekilde e yeteneğimi ile uzaktan iyice dürtebilirsiniz. Hatta kendi minyonunuzda w skilinizi kullanarak hem minyonunuzun zırh ve büyü direncini arttırabilir hem de rakip son vuruş yapmak isterken ucundan bir hasar verebilirsiniz. Eğer gerek duyarsanız ormancınızdan bir baskın isteyin.
Ne olursa olsun totem eksik etmiyoruz. Rakip ormancının baskına geldiğini görürseniz hemen geri çekilin. Eğer rakip şampiyonlarda sizi felç edecek bir kitle kontrolü yoksa (örneğin sizi 2-3 saniye oyun dışına itebilecek kadar) agresif oynayabilir, rakibinizi şaşırtabilirsiniz. Eğer koridorda rakibinizi yeterli düzeyde dürttüğünüzü düşünüyorsanız üstüne gidip ulti ve tutuştur kombosunu yapabilirsiniz. Eğer biraz dayanıp rakip şampiyonu ultiniz ile esir edebilirseniz baskına gelmiş ormancıya karşı ikiye tek olup ona da bir sürpriz yaşatabilirsiniz. Eğer ormancı geri giderse hemen kuleyi indirmeye çalışabilirsiniz.
Bir süre sonra koridoru ittirip rakip ormancının ifrit/cadılarını da çalabilirsiniz. Aşağı ve yukarı koridora baskına gidebilirsiniz. Evet kitle kontrolünüz yok ama ultiniz ile rakip şampiyonu esiriniz edebilirseniz işler değişir. Aşağı koridorda rakip saldırı gücü taşıyıcısını esiriniz ettiğinizi düşünün. Ormancınız da yakınsa bir anda o koridorda rakip destek oyuncusuna karşı 5 kişi olup 2 kule alabilir veya ejderhaya yönelebilirsiniz. Aynı şekilde yukarı koridora da baskına giderek kuleyi zorlayabilirsiniz. Bu baskınlarda eğer rakip şampiyonu öldüremeseniz bile takım arkadaşlarınız için büyük bir avantaj sağlayacaktır.
Oyun takım savaşlarına döndüğünde koridorları ittirmekten korkmayın. Kendinize w skilinizi basıp minyonlara e atarsanız bir saniye içerisinde 10-12 minyonu öldürebilir, cebinize iyi bir para ekleyebilirsiniz. Ayrıca koridorları ittirmek oyun ilerledikçe cidden önemli. Ormandaki yaratıkları her an temizleyebilirsiniz.
11.Takım Savaşları

Normalde bir yetenek gücü taşıyıcısı şampiyonun biraz geride beklemesi gerekir. Ama Mordekaiser için bu durum biraz değişik. Daha önde durabilirsiniz. Zaten dayanıklısınız bir de pasifinizle elde ettiğiniz kalkan ile bir tank gibi olabilirsiniz. Yetenekleriniz alan etkili hasar vuruyor. Yani iyi ayarlayıp vurabildiğiniz herkese hasar vermeye çalışın.
Ultinizi kesinlikle rakip saldırı gücü taşıyıcısına atın. Eğer esiriniz edebilirseniz “Alt” tuşunu kullanarak esirinizi kullanmayı unutmayın. Yine de ultinizi sizin takımınızı zorlayan, gücünü saldırı gücünden alan bir rakip şampiyona atabilirsiniz.(Master Yi, Jax, Olaf vb.)
Mordekaiser’in takım arkadaşları ile uyumu da çok önemlidir. Tamam amacınız rakip saldırı gücü taşıyıcısını düşünmek ama belli bir kitle kontrolünüz olmadığı için zor olabiliyor. Burada takım arkadaşlarınız devreye giriyor işte.
Tabi ki eğer karşı yetenek gücü taşıyıcısının size sorun yarattığını düşünüyorsanız ultinizi onun için de kullanabilirsiniz. Sonuçta esiriniz olduğunda hem takımınızı rahatlatıyor hem de sahip olduğu yetenek gücünün %20’sini alıyorsunuz.
12.Küçük Tüyolar

Ultinizi Kullanırken Dikkat!
Karthus, Kog maw ve Zyra pasiflerini kullandıktan sonra esiriniz olur.
Rakipte Civalı Kuşak veya Civa Yatağan varsa dikkatli olun. Ultinizi attığında bu eşyayı kullanarak ölse dahi sizin esiriniz olmayacaktır.
Zac, Aatrox ve Anivia’nın pasifi, Tryndmeare’ın ultisi, Poppy ve Kayle’ın ultisinin zamanlamasını iyi hesaplayın.
Zilean’ın ultisi veya Koruyucu Melek sayesinde de ultinizde kurtulabilirler.
Shaco, Wukong ve LeBlanc’ın kopylarına dikkat edin.
Malmortius'un Ağzı ve Sihiriçen eşyaları size kötü sürprizler yaşatabilir.
Ve tabi ki diğerleri.


Canınızı Sıkmayın
Oyun başında birkaç kere ölürseniz canınızı sıkmayın. Normaldir. Oyun başında güçsüzüz. Siz minyon biçmeye devam edin. Biraz daha dikkatli oynayın. Unutmayın ki Mordekaiser oyun ilerledikçe ve eşyalarını aldıkça güçlenen bir şampiyon.

Bazen Kaçmak Yerine Saldırmayı Deneyin
Evet evet. Bazen iyi savunma saldırıdır. Can emme ve pasifinizden gelen kalkan ile bu söz tam sizin için söylenmiş oluyor. Yeteneklerinizi iyi bir şekilde kullanırsanız kendinize yaklaşık 700 hasar emen bir kalkan oluşturabilir, rakibi şaşırtabilirsiniz. Hatta kaçarken arada bir sizi kovalayan rakibe e yeteneğinizi kullanın. Eğer Rylai eşyasını çıktıysanız hem onu yavaşlatır hem de kendinize bir kalkan oluşturursunuz.

Koridoru İttirin
Tabi ki hemen değil. Belli bir seviyeden sonra. E yeteneğiniz ile hem minyon biçin hem rakibe hasar verin. Eğer bir üstünlük kurduysanız bunu sonunda kadar kullanın. Gerekirse ormancınızı çağırın, kule dibinde rakip şampiyonu zorlayın, kuleyi almaya çalışın.13.Mordekaiser Karşısında Ne Yapalım?

-

Bu eşyalar ile Mordekaiser’in ultisinden kurtulabiliriz. Yani ölsek bile ruhumuzu esiri olmayacaktır.

Arındır ile de Mordekaiser’in ultisinden kurtulabiliriz.

Bu eşyalar haricinde ne kadar çok kitle kontrolünüz varsa o kadar iyi. Çünkü Mordekaiser yeteneklerini kullandıkça kalkan kazanıyor, tanklaşıyor. Elinizden geldiğince savaşın dışında tutmalısınız.
Ani hasarlar vererek Mordekaiser’in kalkanından yararlanmasını engellemelisiniz.
Oyun başında Mordekaiser o kadar da güçlü değildir. Dolayısı ile ormancınızdan yardım isteyip oyun başında üstüne gidin. Yılanın başını küçükken ezeceksin. Mordekaiser oyuna iyi başlayamazsa toparlaması zor olur.
14.Rakip Şampiyona Göre Ne Yapmalıyım?

Öncelikle bu puanlamalar tamamen kendi fikrimdir. Puanlamaları yaparken sadece koridor kısmını dikkate aldım.

Çok zor. Yirmi kat dikkatli olmamız lazım. - (5)
İki kat dikkatli olmamız lazım. - (4)
İyi oynayan kazanır - (3)
Kolay, yine de hata yaparsak kaybedebiliriz. - (2)
Çok kolay - (1)

Ahri - (3)

-Ahri güzel bir eşleşme. Belli bir sustaini var. Yine de çok sıkıntı yaratmaz. Duruma göre agresif veya defansif oynamalıyız. Farm yine odak noktamız.

-Kesinlikle ama kesinlikle sizi öpmesin. O e yeteneğini yerseniz hasarı alırsınız. Dikkatli olun o yüzden. Oyunun her safhasında kalkanımızın sürekli dolu olması lazım. Ahrinin bütün yeteneklerini kalkanımız ile engelleyebiliriz.

-Toteminiz kesinlikle yine olmalı. Ne olursa olsun. Bir baskın yerseniz ve Ahri sizi öperse gerçekten öper.

-Biraz agresif oynayın. Kesinlikle hasarınızı verin. Eğer manasının bittiğini görürseniz en agresif oyununuzu yapın.

-Ultinizi kullanmak için ultisini kullanmasını bekleyin. Büyük ihtimalle sizi öldüreceğine emin olduğunda ultisini kullanacaktır. Bir kez ultisini kullandığında hemen ultinizi kullanın. Hasar verebiliyorsanız hasar verin. Eğer tekrar ulti ile yanınızdan uzaklaştıysa minyonlara hasar vurarak kalkan elde etmeye bakın. Bu takas bittiğinde karşınızda manasının büyük kısmını harcamış, ultisiz bir Ahri olacaktır. Ormancınızdan baskın isteyin. Bu durumlarda üstünlüğü sağlayabilirsiniz. Yine de ne olursa olsun öpmemesine dikkat edin.

-Ahri oyuncuları haritada gezinmeyi sever. Ne yazık ki biz onun kadar efektik bir şekilde harita dolaşamayız. Eğer Ahri koridorda kayıpsa arkadaşlarınızı uyarın ve koridorunuzu itin. Gerekirse ormancınızı çağırın. Ahri koridorunu 2-3 kez bıraktığında kulesini alabilirsiniz.

-İlk olarak e yeteneğinizi ikinci olarak q yeteneğinizi geliştirip farm odaklı oynayın. Koridorunuzu sürekli itin. Hatta koridoru ittikten sonra ormana girin. Rakibin ormanına bile girebilirsiniz. Ama gerekli yerlere totem koymayı unutmayın.
Akali - (1)

-Çok rahat bir eşleşme. Oyunun başından sonuna kadar agresif olmalısınız.

-Zaten ilk seviyelerde minyon biçmek için minyonlara yaklaşmak zorunda. Minyonlara her yaklaştığında e yeteneğiniz ile hasar verin. Minyonlara q ile vurup seken atışın Akali’ye de vurmasını sağlayın. Büyük minyonlara w yeteneğinizi artın. Böylece minyon biçmek için her yaklaştığında canı azalacak bir süre sonra dayanamayıp üssüne dönecektir.

-Akali yere w attığında (görünmez olduğunda) w yeteneğinizi kendi üstünüzde kullanın. E yeteneğiniz ile o alanın içindeki minyonlara vurun. Bu hem Akali’ye hasar verme şansınızı arttırır hem de minyonlardan kalkan elde etmenizi sağlar.

-Akali size q attığında minyonlara yetenek kullanarak kalkanınızı kullanın. Böylece hasar almazsınız. Eğer takasa girecekseniz etrafta minyonların olması yararınıza olacaktır. Böylece kalkanınızı daha kolay kullanabilirsiniz. Zaten bir süre sonra Akali ulti ile üstünüze atlayamayacaktır.

-Eğer skor almak için haritada gezinmeye başlarsa kesinlikle kulesini alın. Arkadaşlarınızı uyarın.

-Karşı ormancıya bağlı olarak sürekli rakip ormana girebilirsiniz. Toteminiz olsun. Eğer totemini olmazsa yediğiniz baskınlarda yüksek ihtimalle ölmezsiniz ama yara alırsınız.
Anivia - (2)

-Aslında Anivia 2-3 arasında. Ne zor bir eşleşme ne de kolay. Dikkatli olan kazanır. Tamamen farma odaklı bir şekilde oynayın.

-İkiniz de ağır herolarsınız. Dolayısı ile aşırı derecede dikkatli olmalısınız.

-Kesinlikle ama kesinlikle ultisinin içinde kalmayın. Kalkan kullandırmaz. Yer sizi.

-q yeteneğini yememeye çalışın. Sürekli kalkanınız hazır bir biçimde dursun. Sürekli üstünüzde q veya ulti yeteneğini kullanıp e yeteneği ile hasar vermeye çalışacaktır. Kalkanınızda bunu engellemeye çalışın.

-Kesinlikle ama kesinlikle toteminiz bulunmalı. Bir baskın yediğinizde önünüze duvarı koyar siz çay koymaya gidersiniz. Ama aynı şekilde ormancınızdan yardım isteyerek siz de onun üstünde baskı kurabilirsiniz.

-Önceliğiniz minyon biçmek olsun. Eğer Anivia’ya hasar verebiliyorsanız bu size ekstra bi yarardır. Koridoru sürekli ittirip ormanınıza gidip kurt/ifrit kesin.
Annie - (4)

-Beyler sıkıntı büyük. Beş yetenek atışında bir kez bizi sersemletmesi sıkıntı yaratıyor. Defansif kalmalıyız. Farm ağırlıklı. Tabi ki Mordekaiser ile başlarda hep pasif kalmalıyız ama Annie’de daha da bir defansif oynamalıyız. Mümkün olduğunca yanınıza pot alın. Minyonları hızlı bir şekilde biçip hasar almadan geri çekilmeye bakın.

-Toteminiz kesinlikle olsun. Baskın yerseniz ölme ihtimaliniz cidden çok fazla. Ucu ucuna kaçsanız bile geri kalırsınız.

-Bir sonraki yeteneği sersemletme özelliği kazandığı zaman atara gelmeyin, sakin oynayın, geride kalın. Q ile sersemletip w atmaya gelir büyük ihtimalle. Bize q attığında q havadayken(sersemletme yeteneği ile) bunu görüp minyonlara e,w,q ne varsa atın. Elde ettiğiniz kalkan sizi koruyacaktır.

-Eğer ki bütün yeteneklerini üstünüze atmaya geliyor gibi hissederseniz ultinizi kullanabilirsiniz. Unutmayın ki ultiniz hem can emiyor hem de verdiği hasar sayesinde kalkan elde ediyorsunuz. Böylece en az hasarla kurtulabilirsiniz.

-Ormancınızdan kesinlikle yardım isteyin. En azından rahatlamanız için. Eğer agresif oynuyorsa ormana girip ifritleri ve kurtları bile kesebilirsiniz.

-Eğer çok zorlanırsanız ilk eşya olarak negatron pelerini alabilirsiniz. Veya bariyer yeteneğini tercih edebilirsiniz. Hatta teleport da bir ihtimal. Teleport ile aşağı koridora baskın yapıp aldığınız skorlar ve arkasından aldığınız ejder veya kule ile rahatlayabilirsiniz.

-İlk olarak e yeteneğinizi geliştirip ikinci olarak w yeteneğinizi geliştirmenizi öneriyorum. W yeteneğimizin verdiği ekstra büyü direnci ile kendinizi daha da.

-Bazen en iyi savunma saldırıdır. Üstüne gitmeyi deneyin. Sürekli rahatsız etmeyi deneyin. Ama dikkatli olun. Ters bir şekilde yakalanırsanız sonuçları iyi olmayacaktır. Eğer bir üstünlük kurmuşsanız bunu sonuna kadar kullanmalısınız. Annie şakaya gelmez.
Brand - (3)

-Güzel bir eşleşme. Pek korkmanıza gerek yok. Ama dikkatli olmanız gerekir. Yaptığınız bir hata ile Brand’in koridordaki üstünlüğü ele alması çok zor olmaz.

-Kesinlikle ama kesinlikle sersemletmesini yememeliyiz. Eğer sersemlersek kalkanımızı kullanamaz, hasar alırız.

-Toteminiz kesinlikle bulunmalı. Yapılan bir baskın sonucunda çok ağır yaralar alırsınız.

-Mümkün olduğunca farma dayalı oynayın. Brand’in yeteneklerini yememeye çalışın. Eğer Brand size hasar veremezse bir süre sonra manası bitmiş bir şekilde savunmasız kalacaktır. İşe böyle anlarda oynayabildiğiniz en agresif oyunu oynamalısınız.

-İlk olarak e yeteneğinizi 2. Olarak q yeteneğinizi geliştirmenizi tavsiye ediyorum.

-Ormancınızdan yardım isteyin. Başarılı bir baskın sonrası Brand’e oyunu zehir edebilirsiniz. Yine de dikkatli olun. Brand hafife alınmaz, ava gideyim derken avlanabilirsiniz. İkide iki vermeyin.

-Ultinizi kullanmaktan çekinmeyin. Öldüremezseniz bile üssüne yollamaya çalışın. Koridoru ittikten sonra ormanınıza girin.
Cassiopeia - (5)

-Zor bir eşleşme. Yine de koridordan üstün çıkmanız imkansız değil.

-Sürekli yetenek kullanmalı ve biraz agresif olmalıyız. Unutmayın ki bazen en iyi savunma saldırıdır.

-Zehir yedikçe yetenek kullanarak zehirin hasarını kalkana emdirmeye çalışın. Rakip sürekli yetenekleri ile sizi zorlarsa, koridorda kalamayacağınız ana kadar minyon biçmeye ve rakibe hasar vermeye çalışın.

-İlk item olarak negatron pelerini alabilirsiniz.

-Ormancınızdan kesinlikle baskın isteyin. Eğer oyunun erken safhasında rakibi üssüne yollayabilir, üstünlüğü ele geçirirseniz işiniz çok kolaylaşacaktır.

-Özellikle rakipte mavi güçlendirme varsa koridoru mümkün olan en kısa sürede itip ormana girmelisiniz. Koridorda kaldığınız sürece rakip size hasar vermeye çalışacaktır.

-Ultinizi kullanmaktan çekinmeyin. 6. seviyeden sonra rakibe pek yaklaşmamaya çalışın. Zaten sizi yaklaştırmayacaktır. Sürekli kalkanınızı aktif tutmaya çalışın. Eğer rakip ulti kullanırsa sersemlemeden çıktığınız gibi ultinizi kullanın. Sizi ölmekten kurtarabiliri.

-Az cana koridorda kalmamaya çalışın. Kesinlikle toteminiz bulunsun. Yediğiniz bir baskında sonucu ölmeniz işten bile değil.
Cho'Gath - (3)

-Dikkatli oynarsanız sorun yok. Aslında 3-4 arası bir yerde Cho.

-Sürekli canını ve manasını yenilemesi çok sıkıntı. Oyun başlarında sıkıntı çekebilirsiniz. Yine de moralinizi bozmayın.

-Sakın ama sakın Cho’Gath’ın q yeteneğini yemeyin. Eğer sizi havaya hoplatırsa siz Cho’Gath’a hasar veremeden sizin üzerinizde harika bir hasar bırakır.

-Mümkün olduğunca kalkanınız dolu bir şekilde oynamaya çalışın. Eğer sizi kalkanınız yokken w yeteneği ile susturursa kötü şeyler olabilir.

-Totem kesinlikle ve kesinlikle olmalı. Yediğiniz baskınlar size oyuna mâl olabilir.

-Mümkün olduğunca takasa girmemeye çalışın. Eğer üstünlüğü ele geçirdiyseniz takasa girin. Ultinizi kullanmaktan çekinmeyin çünkü ultisinin gerçek hasarı size sıkıntı yaratacaktır.

-Minyon biçerken ister istemez koridoru itecektir. Siz de rahat rahat koridoru itebilirsiniz. Ne kadar farm o kadar güç.
Diana - (1)

-Zaten ilk seviyelerde minyon biçmek için minyonlara yaklaşmak zorunda. Minyonlara her yaklaştığında e yeteneğiniz ile hasar verin. Minyonlara q ile vurup seken atışın Diana’ya da vurmasını sağlayın. Büyük minyonlara w yeteneğinizi artın. Böylece minyon biçmek için her yaklaştığında canı azalacak bir süre sonra dayanamayıp üssüne dönecektir.

-Diana size q attığında minyonlara yetenek kullanarak kalkanınızı kullanın. Böylece hasar almazsınız. Eğer takasa girecekseniz etrafta minyonların olması yararınıza olacaktır. Böylece kalkanınızı daha kolay kullanabilirsiniz. Zaten bir süre sonra Diana ulti ile üstünüze atlayamayacaktır.

-Eğer skor almak için haritada gezinmeye başlarsa kesinlikle kulesini alın. Arkadaşlarınızı uyarın.

-Karşı ormancıya bağlı olarak sürekli rakip ormana girebilirsiniz. Toteminiz olsun. Eğer totemini olmazsa yediğiniz baskınlarda ağır yara alırsınız. Teke tekte sizi alamaz evet ama üstünüze zıplayıp sizi yavaşlatırsa skor almaları işten bile değil. Unutmayın ki kitle kontrolü bizim rakibimiz.
Elise - (3)

-İnsan hali de örümcek hali de sizin yararınıza.

-İnsan hali ile sürekli sizi dürtmeye çalışacaktır. Mümkün olduğunca kalkanınızı kullanarak hasarı emmeye çalışın.

-Manası bittiğinde aşırı derecede agresifleşin. Ormancınızdan yardım isteyin.

-Örümcek hali ile oynarken minyon biçerken kesinlikle rahatsız edin. Dürtebildiğiniz kadar dürtün. . Minyonlara her yaklaştığında e yeteneğiniz ile hasar verin. Minyonlara q ile vurup seken atışın Elise’a da vurmasını sağlayın. Büyük minyonlara w yeteneğinizi artın. Böylece minyon biçmek için her yaklaştığında canı azalacak bir süre sonra dayanamayıp üssüne dönecektir.

-Örümcek halinde iken takasa girmekten çekinmeyin. Küçük örümceklere de hasar vereceksiniz ve bu size kalkan olarak geri dönecek. Örümcekleri öldüğünde Elise yaptığı hatanın farkına varıp geri dönecektir.

-Koridoru sürekli ittirin. Ormana girin, yapabildiğiniz kadar minyon biçin.

-Kesinlikle toteminiz bulunsun. Baskın sonucunda ölme ihtimaliniz çok yüksek.

-Sakın ama sakın Ellise’ın sizi sersemletmesine izin vermeyin. Sizi sersemletirse üstünüzde kombosunu çok rahat bir şekilde yapar ve yara alırsınız. Bir süre toparlayamazsınız kendinizi.
Evelynn - (2)

-Koridorda hiç sıkınıtı değil. Ama diğer koridorlardan çıkartacağı skorlar size sıkıntı yaratabilir.

-Bırakın o kendi çapında takılsın. Siz koridoru mümkün olan en hızlı şekilde ittirin.

-Eğer rakip de farm yapıyorsa ormana girin. Minyonları ittirerek minyon kaçırmaya zorlayın. E yeteneğiniz ile sürekli dürtün.

-Evelynn koridorda yoksa arkadaşlarınızı uyarın. Kulesini almaya çalışın. Ultinizi kullanmaktan çekinmeyin. Evelynn’e mümkün olduğunca oyun oynatmamaya çalışın.

-Kesinlikle toteminiz olsun. Baskın sonucunda çok ağır yaralar alırsınız. Zaten Evelynn’i göremiyorsunuz. Bir de ormancıyı göremezseniz bir anda iki kişilik kötü bir sürpriz yapabilirler.
Fiddlesticks - (3)

-Sıkıntı yok. Sadece farm.

-Beyler aslında çok büyük bir sıkıntı yok. Tamamen minyona oynayacağız. Mümkün olduğunca az minyon kaçırmanız lazım.

-Fiddle’ı dürtmeye falan uğraşmayın. Zaten yenileyecek canını. Ne yazık ki bunu engelleyebilecek bir sistemimiz yok. Siz farmınıza bakın.

-Yine de çok yanına yaklaşmamaya çalışın. Sizi korkutursa cidden korkarsınız.

-İğrenç kargaları ile sizi dürtmeye çalışacaktır. Kargasını yolladığı an minyonlara e atarak kalkan elde edip hasarı kalkana emdirirseniz bir sıkıntı çıkmaz.

-Ultisi ile yukarı veya aşağı koridora gidebilir. Böyle durumlarda hemen kuleyi almaya çalışın.

-Toteminiz kesinlikle ama kesinlikle olsun. Sizi korkutur ormancı gelir derken bi bakmışsınız ölmüşsünüz.

-Üstünüze ulti ile atlarsa ultinizi kullanmaya çalışın. Bir nebze de olsa takası eşitlemeye çalışın.

-Ormancınızdan yardım isteyin. Başarılı bir baskın yaparsanız daha rahat oynarsınız.
Fizz - (2)

-Koridor kısmında zorlanmazsınız. Ama Fizz her zaman Fizz’dir.

-İlk seviyelerde minyon biçmek için minyonlara yaklaşmak zorunda. Minyonlara her yaklaştığında e yeteneğiniz ile hasar verin. Minyonlara q ile vurup seken atışın Fizz’e de vurmasını sağlayın. Büyük minyonlara w yeteneğinizi artın. Böylece minyon biçmek için her yaklaştığında canı azalacak bir süre sonra dayanamayıp üssüne dönecektir.

-Kalkanınızı her zaman dolu tutmaya çalışın ki üstünüze atladığında hasarı kalkana emdiresiniz.

-Eğer skor almak için haritada gezinmeye başlarsa kesinlikle kulesini alın. Arkadaşlarınızı uyarın.

-Ultisini yememeye çalışın. Çünkü bir anda yüksek bir hasar veriyor. Kalkan falan kullandırmaz size. Baktınız kaçamadınız, siz de ona ulti atın. Hem canınızı yenilersiniz hem kalkanınızı. Hem de hasar vermiş olursunuz. Takasa girmekten çekinmeyin. Kalkanınızı ne kadar iyi kullanırsanız o kadar kolay bir koridor.

-Toteminiz kesinlikle olsun. Baskın yerseniz bir anda yüksek hasar ile ölmeniz işten bile değil.
Galio - (4)

-Çok zor bir eşleşme değil aslında. Yine de dikkat gerektiriyor.

-Oyun başında sizi sürekli dürtebilir. Ama bir süre sonra mana sıkıntısı çekmeye başlayacaktır. Siz mümkün olduğunca minyon biçmeye bakın.

-İlk eşya olarak Liandry'nin Maskesini çıkabilirsiniz. Verdiği can ve yetenek gücü işinizi kolaylaştıracak, verdiği büyü direnci kırma size artı olarak dönecektir. Ayrıca pasifi de işinize yarayacaktır.

-Rakip büyük ihtimal ile arka minyon üçlüsüne yeteneklerini kullanarak koridoru ittirerek oynayacaktır. Siz de ona aynı şekilde karşılık verin. Minyonların yanında kalıp hasar almamaya bakın ve koridoru en kısa sürede itin.

-İlk seviyelerde ormancınızdan baskın isteyin. Başarılı bir baskın sizi çok rahatlatacaktır.

-Evet rakibin pasifi yüzünden rakibi pek dürtemeyeceksiniz ama o da sizi dürtmediği sürece sıkıntı yok. Mümkün olduğunca farm yapmaya bakın.

-Kesinlikle totem alın. İyi bir baskın sonrası ölmeniz işten değil. Eğer Galio üstünlüğü ele geçirirse o üstünlüğü geri almanız çok zor olacaktır. Aynı şekilde sizi oyundan soğutabilir.
Gragas - (3)

-Ayyaş mayyaş. Bu adamdan korkacaksın. Yine de çok büyük bir sıkıntı yaratmaz.

-Biraz dikkatli oynayıp fıçılarını yemediğiniz sürece üstünlük sizde olur.

-Minyon biçmek için minyonlara yaklaşacağı için çok kolay dürtebilirsiniz. Aynı şekilde fıçı yerseniz aranızda bir fark kalmayacaktır.

-Eğer fıçısını mnyonları biçmek için kullanıyorsa minyonlardan uzak durup hasar yemeyin. Koridoru hızlı bir şekilde itin. Yok size hasar vermeye çalışıyorsa mümkün olduğunca kaçmaya ve koridoru itmeye bakın. Böylece minyon da kaçıracaktır.

-Kalkanınızı aktif bir şekilde tuttuğunuz zaman fıçılarını çok dert etmeseniz de olur. Yine de çok atarlı oynamayın. Sadece dürtebildiğiniz kadar dürtün. Ormana girip minyon biçmeye devam edin.

-Eğer üstünüze atlarsa siz de aynı şekilde ona karşılık verin. E yeteneği ile üstünüze atlarsa ultinizi acımadan kullanın. Kaçmak için pek bir şansı olmayacaktır.

-Ultisine her zaman dikkat edin. Sizi bir anda kulesinin altına alabilir.

-Ne olursa olsun toteminiz olsun. Gragas iyi bir ulti atarsa kesin ölürsünüz. Ultisini kullanmasa bile aşırı derecede hasar alır ve üssünüze dönmek zorunda kalırsınız.

-Gragas'ı dürtmeye de önem verin. Evet koridorda kalma özellikleri yüksek bir karakter ama siz ne kadar dürterseniz o kadar iyi. Amacınız öldürmek olmasın. Minyon biçin. Eğer hatasını yakalarsanız veya ormancınız gelirse takasa girin.
Heimerdinger - (5)

EklenecekKarthus - (2)

-Zor bir eşleşme değil. Yine de dikkatli oynarsanız hiçbir sorun yok demektir.

-Karthus'u hiç takmayın siz. Oynayabildiğiniz kadar agresif oynayın. Size mayın atsa bile kalkanınız bütün hasarı emecek kadar güçlü.

-Agresif oynacağınız için toteminiz bulunmalı. Önünüze yavaşlatan duvarını bi koyar ölür kalırsınız.

-Eğer ultisini atarsa ve öleceğinizi düşünüyorsanız; yakında ultinizi kullanabileceğiniz bir rakip varsa acımayın. Hem can emme hem de kalkan sayesinde hayatta kalma şansınız olacaktır. Yine aynı şekilde verebildiğiniz kadar hasar vererek ultiyi kalkana emdirmeyi deneyebilirsiniz.

-Karthus agresif oynar ve manası biterse oynayabileceğiniz en agresif oyunu oynayın.

-Koridorda skor çıkartması zor. Yine de diğer koridorlardan alacağı skorlar sizi zora sokabiliriz. Gözünüz çok korkmasın. Ormancınızdan yardım isteyip iyi bir baskın yaparsanız Karthus'un işi bitecektir.

-Ultinize dikkat! Pasifini kullandıktan sonra esiriniz olacağını unutmayın.
Kassadin - (2)

-Koridor kısmında korkmanıza gerek yok bu arkadaşımızdan.

-Zaten ilk seviyelerde minyon biçmek için minyonlara yaklaşmak zorunda. Minyonlara her yaklaştığında e yeteneğiniz ile hasar verin. Minyonlara q ile vurup seken atışın Kassadin'e de vurmasını sağlayın. Büyük minyonlara w yeteneğinizi artın. Böylece minyon biçmek için her yaklaştığında canı azalacak bir süre sonra dayanamayıp üssüne dönecektir.

-Kassadin size q attığında minyonlara yetenek kullanarak kalkanınızı kullanın. Böylece hasar almazsınız. Eğer takasa girecekseniz etrafta minyonların olması yararınıza olacaktır. Böylece kalkanınızı daha kolay kullanabilirsiniz.

-Sizi susturup ultisi ile üstünüze atlarsa düz vuruşlarla rahatsız edin. Susturmanın süresi bittiğinde bütün yeteneklerinizi kullanın.

-Oynayabildiğiniz kadar agresif oynayın. Öldürmek için değil, haritada dolaşmasını engellemek için.

-Kalkanınızı ne kadar iyi kullanırsanız o kadar kolay bir koridor olacaktır.

-Kassadin ultisini almadan önce ormancınızdan yardım isteyin. Erken baskınlarla oyundan düşürmeye çalışın. Ama dikkat! Ava gideyim derken avlanmayın. O da ormancısından yardım isteyecektir.

-Koridoru sürekli ittirin. Böylece haritada rahat dolaşmasını engellersiniz. Kule altına kadar ittiğinizde bile ormana girmeyin. Kassadin'i dürtmeye çalışın. Üstünde yaratabildiğiniz kadar baskı yaratın.
Katarina - (2)

-Aslında 1-2 arasında Katarina. Kolay be.

-Aşırı derecede agresif oynayın. Koridoru sürekli ittirip ormana girin. Yapabildiğiniz kadar farm yapmaya çalışın. Aynı zamanda Katarina'yı da dürtün.

-Kalkanınız her zaman aktif olduğu sürece Katarina sizi dürtemeyecektir. Ki agresif oynadığınız sürece kalkanınız aktif olacaktır.

-Haritada dolaşmaya başlarsa arkadaşlarınızı uyarın ve kulesini almaya çalışın.

-Katarina'da hiçbir kitle kontrolü yok. Dolayısı ile en agresif oyununuzu oynayın. Korkmayın. Üstünüze atlayıp ultisini atarsa siz de ultinizi atıp aynı agresiflikte karşılık verin.

-Yine de baskın yerseniz Katarina'nın ani yüksek hasarı ile yara alabilirsiniz. Dolayısı ile her zaman toteminiz bulunsun.
Kayle - (5)

Ben afk diyip oyundan çıkın.

Şaka şaka. Çıkmayın oyundan. Yine de burayı sonra yazacağım.
Kha'Zix - (3)

İlk seviyelerde minyon biçmek için minyonlara yaklaşmak zorunda. Minyonlara her yaklaştığında e yeteneğiniz ile hasar verin. Minyonlara q ile vurup seken atışın Kha'Zix'e de vurmasını sağlayın. Büyük minyonlara w yeteneğinizi artın. Böylece minyon biçmek için her yaklaştığında canı azalacak bir süre sonra dayanamayıp üssüne dönecektir.

-Oyun başında sakın ama sakın takasa girmeyin. Alır sizi aman ha dikkat. Yine de alacağınızı düşünüyorsanız girebilirsiniz.

-Mümkün olduğunca oynatmamanız lazım. Gerekirse ormancınızdan mavi güçlendirmeyi alarak daha fazla yetenek atışı ile iyice dürtebilirsiniz.

-Koridoru itmeyin. İterseniz bir baskın sonucu ölme ihtimaliniz yüksek olduğu için biraz geride kalmak mantıklı olacaktır.

-Toteminiz kesinlikle bulunsun. Yediğiniz baskın sonucu üstünüzde ani bir hasar oluşacaktır. Neye uğradığınızı anlamadan ölürsünüz.

-Eğer ki üstünüze atlarsa direk atın ultinizi. Boşaltın yeteneklerinizi. Büyük bir ihtimalle takastan önde çıkacaksınızdır.

-Eğer skor almak için haritada gezinmeye başlarsa kesinlikle kulesini alın. Arkadaşlarınızı uyarın.
LeBlanc - (3)

-Dikkatli olmalsınız. Hata yaparsanız işiniz zor.

-Koridoru sürekli itin. Kalkanınız kesinlikle her zaman aktif olsun.

-Size kombosunu yaptığında kalkanınız aktif değilse işiniz zor. Kalkanınız aktif ise hasarın büyük bir kısmını emecektir.

-Kendinize sürekli w yeteneğini vererek büyü direncinizi arttırabilirsiniz.

-Eğer dürtebilirseniz size ne mutlu. Skor çıkartmanız düşük bir ihtimal. Yine de bir hata yaparsa öldürmeni işten bile değil.

-O zinciri yemeyin. Sizi sersemletir, ne olduğunu anlamadan üstünüzde deli gibi hasar bırakır.

-Toteminiz kesinlikle olsun. Yediğiniz baskında yüksek ihtimalle ölür, ölmezseniz de çok ağır yara alırsınız. Eğer o zinciri de yerseniz baskın sırasında kesin ölürsünüz. Zinciri yememek için minyonların arkasında kalın.

-Eğer skor almak için haritada gezinmeye başlarsa kesinlikle kulesini alın. Arkadaşlarınızı uyarın.
Lissandra - (4)

EklenecekLux - (4)

EklenecekMalzahar - (5)

EklenecekMorgana - (2)

EklenecekNidalee - (2)

EklenecekOrianna - (5)

EklenecekRyze - (4)

EklenecekSwain - (3)

EklenecekSyndra - (5)

EklenecekTalon - (1)

EklenecekTeemo - (4)

EklenecekTwisted Fate - (3)

EklenecekVeigar - (4)

EklenecekViktor - (4)

EklenecekVladimir - (3)

EklenecekXerath - (4)

EklenecekZed - (3)

EklenecekZiggs - (4)

EklenecekZilean - (5)

EklenecekZyra - (4)

Eklenecek
Rehberde yapılan değişiklikler
31.07.2013 - Rehber açıldı
03.08.2013 - Düzeltmeler yapıldı.
21.12.2013 - Yeni eşyalar eklendi. Yeni sezon kabiliyetleri eklendi. Düzeltmeler yapıldı. "Mordekaiser Karşısında Ne Yapalım?" kısmı eklendi.
26.12.2013 - Düzenlemeler yapıldı. Anlatım bozuklukları giderildi. "Rakip Şampiyona Göre Ne Yapmalıyım?" kısmı açıldı. "Ahri, Akali, Anivia, Annie" karşısında yapılması gerekenler eklendi. "Rehberde yapılan değişiklikler" kısmı eklendi.
05.01.2014 - Düzenlemeler yapıldı. “Brand, Cho’Gath, Diana, Elise, Evelynn, Fiddlesticks, Fizz” karşısında yapılması gerekenler eklendi. “Mordekaiser Hakkında Ufak Bir Bilgi” kısmı eklendi.
09.01.2014 - "Cassiopeia, Galio, Gragas, Karthus, Kassadin, Kha'Zix, Katarina, LeBlanc" karşısında yapılması gerekenler eklendi. Bazı anlatım bozuklukları giderildi. Puanlarda düzenlemeler yapıldı.


Telefondan rp yüklemek istiyorum. Yeterli bakiyem var fakat yeterli bakiye yoktur diyor ve işlem gerçekleşmiyor. Bunun sebebi ne olabilir?


Arkadaşlar bence bu item çok güzel, hoş bir item. Verdiği can ve mana yenileme, yanına da Heal, Cleanse, Clairvoyance cdsini %25 azaltıyor.
Ve bu item sizdeyken 3 level atladığınızda item yok oluyor fakat etkileri devam ediyor.
Bence gayet güzel ve kullanışlı. Sizce?
Çok merak ediyorum. Bu lig sistemi insanı delirtmek için mi ayarlanmış?
Ben zar zor oyun kazanıyorum 2 puan geliyor. 87 puandan 97 puana çıkana kadar 5 maç kazanıyorum. Hadi eyvallah. Ama bir maç kaybediyorum 20 puan gidiyor. Bu ne şimdi?
Bir mağlubiyet 10 galibiyete mi eşit? Böyle sistem mi olur? Ne saçma bir şeydir bu? Ne zamandır aynı ligde sürünüp duruyorum. 95 puana geliyorum kazanınca 2 puan yenilince -15 puan. Nerede adalet? Nerede sistem? Ne bu? Üst üste 30 tane maç kazanırsak mı lig atlicaz?

Yemin ediyorum kafayı yiyecem.
Hakkında
Konum: Ankara,Etimesgut
Sistem ve Tercihleri
Operatör
Türk Telekom
ISS
Superonline
Takım
Fenerbahçe
LOL
Mordekaiser
Dünyadan Futbol
Manchester City FC
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: geçen yıl
Son Mesaj Zamanı: 3 yıl
Mesaj Sayısı: 227
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 259
İkinci El Bölümü Mesajları: 0
Konularının görüntülenme sayısı: 26.769 (Bu ay: 68)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 18 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Free to Play - MMO
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.