Yüzbaşı
13 Kasım 2005
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme
Toplam: 6 (Bu ay: 0)
Gönderileri
Selamlar öncelikle.

Arkadaşlar herkes fotoğrafta belirli alanlara yöneliyor elbette. Ben de kendimce sokak fotoğrafçılığına doğru yönelmeye başladım.
Elimden geldiğince sokak fotoğrafçılığına ait fotoğraflar izliyorum, kaynakları okuyorum.
Sokak fotoğrafçılığı nedir ne değildir diye ben anlatmak istemem sonuçta bir sene bile olmadı daha fotoğraf çekmeye başlayalı.
bir alıntıyla devam edeyim.

quote:

Emrah Sarıiz : Sokak Fotoğrafçılığı

Sokaklar, toplumların kültürlerinin en büyük ve somut yansımasını oluşturmaktadır. İnsanların yaşayış tarzları hakkında en temel bilgiler şehirlerin görüntülerine bakarak oldukça kolay ortaya çıkartılabilir. Arkeologlar bile gün yüzüne çıkarttıkları şehirlerin yapılarını değerlendirerek toplumlar hakkında bilgi sahibi olmaya çalışırlar. Dolayısı ile bir “sokak fotoğrafçısı”, toplumun yaşam biçimini ve kültürünü aktaran, belgeleyen kişi statüsünü de rahatlıkla ortaya koyabilir.

Belki de, fotoğrafçılığın çıkış noktasıdır sokak fotoğrafçılığı. Bir sokak fotoğrafçısı için belirlenmiş bir konu sorunu olmadığından, hatta sokakların yaşamı çevreleyen birimlerin yerleşim alanı olduklarını düşünecek olursak, sokak fotoğrafçıları hiçbir zaman fotoğraflarını çekmeden önce konu hakkında uzun uzadıya düşünmek zorunda kalmazlar. Zaten insan yaşamının içindedirler.Bir diğer deyişle, onların objektifi genellikle yaşamın kendisine çevrilidir. Etrafımızdaki çoğu insandan farklı olarak, bakmak ile görmek fiillerinin ayrımını çoktan yapmışlardır. Bu yazımda da, sizlere sokak fotoğrafçılığına dair ipuçlarını vermeye çalışacağım.

Sokak fotoğrafçısı, insanların hayatını daha iyi gözlemleyebilen bir karaktere sahip olmalıdır. Dahası, tıpkı bir Zen üstadı gibi sabırla bekler, sonrasında yay en gergin konumundayken, ok yayı henüz terk etmek üzereyken fotoğraflayıverir. Biliyordur ki, bir an sonra çekmek isteyeceği kare orada olmayacaktır. Zaman devinimine devam edecek ve aynı ışık altında bir başka fotoğraf çekemeyecektir.İlk kural: Fotoğraf makinenizi yanınıza alın ve yolları arşınlamaya başlayın. Üzerinizde etki bırakan her şeyi fotoğraflayın.

Yaşayan Sokaklar
2. Sokaklar genel olarak müthiş bir kalabalığa ve görsel şölene sahiptir. Dijital fotoğraf makinesi kullandığınızı göz önüne alacak olursak, karenizin içinde olmasını istemediğiniz nesneleri yardımcı yazılımlar sayesinde oldukça kolay temizleyebilirsiniz. (bkz: İşin Püf Noktası) Yeter ki, doğru açıyı yakalayın. Ek olarak, çok kalabalık görüntüler, gözün algılama oranını da düşürecektir. Bunun dışında, yansımalar, kontrast oluşturan renkler gibi gözünüze çarpan her görüntü sokak fotoğrafçılığına konu olabilir.

Sokak Fotoğrafçılığının Felsefesi
3. Sokak fotoğraflarınızın başarılı olabilmesi için, konunun herhangi bir şey ifade etmesinden ziyade, karelerinize bakanlara çok şey ifade etmesi gerekiyor. Dolayısı ile kompozisyonunuza önem verin. Bu ancak tecrübe ile kazanılabildiğinden mümkün olduğu kadar çok fotoğraf çekin. Özel bir yerde, belirli bir saatte çekilen ‘turist’ fotoğrafları yerine, tek bir karede anlatılan hikayeleri tercih edin. Bazen yalnız bir heykel bile çok şey anlatabilir.

Ön Hazırlıklar ve Giysiler
4. Fotoğraf çekmek üzere dışarıya çıkmadan önce bazı fotoğraf albümlerini veya dergileri karıştırarak olaya konsantre olun, sokakları gözünüzde canlandırın. Bu yaratıcılığınızı ateşler ve destekler. Dışarıya çıkmadan önce rahat kıyafetler giyin. Dar pantolonlar sizin hareket kabiliyetinizi kısıtladığı gibi, yanınıza taşımanız gereken malzemeyi de sınırlayacaktır. Gerekirse, malzemeleri daha rahat taşımak için bir sırt çantası alın ve ağırlığı vücudunuza dengeli dağıtmaya çalışın. Ayrıca, kirletebileceğiniz giysiler giyin; farklı açılar yakalayabilmek için yere oturmanız, çamura batmayı göze almanız gerekebilir. Fotoğraf çekerken ‘steril’ olmaya çalışmayın.

Fotoğraf Makinenizi Yanınızdan Ayırmayın
5. Yanınızda sürekli olarak bir fotoğraf makinesi bulundurun. Böylelikle, fotoğraf her zaman yanınızda dolaşacaktır ve fotoğraf çekmeye, fotoğrafçı gözüyle bakmaya daha da aşina olacaksınız. Ayrıca, fotoğraf filmine para ve zaman ayırmadığınızı da varsayacak olursak, yapacağınız denemeler sizi dergilerde gördüğünüz fotoğraflara yaklaştıracaktır. Çoğu dijital fotoğraf makinesi cebe sığabilecek boyutlara indirgendiği için evden her çıkışınızda ceplerinizi kontrol edin, fotoğraf makinenizi unutmadığınıza emin olun.

Trafik
6. Asla araba veya otobüs ile yolculuk etmeyin. Ya yürüyün ya da bisiklete binin. Böylelikle, taşıtların içindeyken kare ıskalamamış olursunuz. Ayrıca, trafik gibi de bir sorununuz olmaz.

Gözünüzü dört açın
7. Her zaman tetikte olun. Beyaz ayarı, objektif seçimi gibi yapmanız gereken ayarlamaları önceden yapın. Yoksa yakalamak istediğiniz görüntüyü kaçırma ihtimaliniz çok yükselir. Eğer profesyonel çekimler yapmak istiyorsanız, mümkünse farklı objektifleri olan iki ayrı kamera taşıyın.

Objektifler
8. Eğer kompakt makine kullanıyorsanız, dijital zoom yerine optik zoomu tercih edin. Daha sağlıklı sonuçlar alacaksınız. Şu an piyasada bulunan, 4x ve üzeri optik zoom’u olan fotoğraf makineleri gerekli objektif yapısına sahip olsa da, SLR makinelerde genellikle üç temel objektif kullanılmaktadır: 20 - 24mm, 28-80mm ve 85-105mm zoom. Zoom objektif, insanları uzaktan çekebilmek için idealdir. Yine de hatırlatmakta fayda var; zoom objektifler, düşük diyafram değerlerinden dolayı diğerleri kadar hızlı olamazlar ve zor ışık koşullarında sizi oldukça zorlayabilirler. Bunun nedeni CCD’ye düşen ışık miktarının azalması olarak gösterilebilir. Objektif seçimi, geniş açılı objektifler ile yaşama katılmanızı, tele zoom objektifler ile bir gözlemci olmanız manasına gelir. Ayrıca, zoom objektifler ile hiçbir zaman netleme yapmayın. Önce konuya yakınlaşın, netliği yaptıktan sonra, istediğiniz mesafeye geri dönün.

Yaşamı yansıtın
9. Bir sokak fotoğrafçısı, gerçek yaşam içinden görüntülemek istediği olayları daha farklı bir göz ile yansıtır. Dolayısı ile sokak çocuklarını, açlığı veya mutsuzluğu olduğu kadar, neşeli ve eğlendirici fotoğraflar da çekmeye çalışın. Konu sınırlandırması yapmayın. Daha sonra fotoğraflarınızı konularına göre kategorilendirebilirsiniz.

Hareketli yerler bulun
10. Eğer amacınız insanları çekmek ise, metro veya otobüs durakları, parklar veya deniz kenarları gibi çok insanın bulunduğu yerleri tercih edin. Portre çalışması yapmayacak olsanız bile. İnsanların bulunduğu yerlerde hareket vardır. Hareketin olduğu yerde de fotoğraf olur.

Kişisel Alan
11. Sokaklarda fotoğraflarını çekmek istediğiniz insanlara iki türlü yaklaşabilirsiniz. Birinci yol izin almadan yapılır, vur-kaç taktiği geçerlidir. İnsanları çok iyi gözlemleyin, gerekmedikçe bu yola başvurmayın. Zira, sizi izinsiz görüntü almak ile suçlayabilirler. Ancak, derin açılı objektif kullanıyorsanız, daha dar zoom olanağınız olacağından, karşınızdaki insanı rahatsız etmeden çekim yapmanız mümkün. Unutmayın ki, fotoğraflayacağınız kişiyi rahatsız etmeden ışık ve diafram ayarlarını yaptıktan sonra, bir anda dönüp, istediğiniz pozu yakalama şansınız artar. Ayrıca, bu kadar büyük objektifi kime doğrultsanız bir rahatsızlık yaşar. Kendinizi ‘kurban’ınızın yerine koyarak düşünün. İkinci yol, izin almaktır. Risk azalır ancak konunun konumu bozulabilir. Yine de vazgeçmemelisiniz. İzin alabilmek için çok dostane bir şekilde yaklaşmanız oldukça büyük önem taşır. Fotoğraf makinenizi gösterip gülümseyerek yaklaşmak en ideal yollardan biridir. Eğer karşınızdaki tepki veriyorsa, tartışmaya fırsat tanımadan oradan uzaklaşmak en iyi çözümdür. İdeal olan, karşınızdaki insan ile gözleriniz yoluyla gizli bir anlaşma imzalamak. Böylelikle, konuyu istediğiniz gibi yönlendirebilir, arka plana dilediğiniz açı ile konumlandırabilirsiniz. Tabi bu göz temasını başlatabilmek çok önemlidir. Çoğu fotoğrafçı, insanlar ile temastan kaçındığı için, sadece yaşlıları veya çocukları görüntülemek ister. Eğer iyi bir sokak fotoğrafçısı olmak istiyorsanız, en başta insanlar ile anlaşabilmeyi, fotoğrafta istediğiniz gibi yönlendirebilmeyi öğrenmeniz gerekiyor.

Utangaç olmayın
12. Utangaç olmayın, hele korkak davranmayı mutlaka bir kenara bırakın. Daha önce de dediğimiz gibi, sokak fotoğrafçısı yaşamın kendisini yansıtır. Hiç tanımadığınız insanların gözlerine bakamazsanız, hiçbir zaman fotoğraf çekemezsiniz. Emin olun, fotoğraf çektikten sonra edeceğiniz bir teşekkür, insanların size olan sempatisini daha da arttıracaktır.

Grup Fotoğrafları
13. İşin bir diğer yönü ise, insanların sizin fotoğrafçı olduğunuzu anladıklarında, kendi fotoğraflarını çektirmek istemeleri. Teşekkür edin ve oradan ayrılın. Zira, bir grup insanın objektife bakarak çektirdikleri fotoğraflar, sokak fotoğrafçılığından çok uzak karelerdir.

Dijital’in avantajları
14. Dijital fotoğraf makinesi kullanıyor olmanızın da pek çok avantajı var. Fotoğrafladığınız kişiye anında çekiminizi gösterebilir, dilerseniz başka pozlar da verdirebilirsiniz. Unutmayın, teknoloji insanları her zaman etkiler. Tabi kibar olmayı da unutmayın; adını ve adresini alın ve çektiğiniz fotoğrafların birer kopyasını gönderin. Bu yolla belki de fotoğrafçılık etiğinin yayılmasına katkıda bulunabilirsiniz. Ayrıca, hareketli LCD ekranı olan bir kamera kullanıyorsanız, vizörden bakmadan, etrafınızdakilerin dikkatini daha az çekerek fotoğrafınızı çekebilirsiniz.

Işık
15. Öğle vakitleri güneş ışınları oldukça parlak olduğundan, genellikle sabah veya öğleden sonra çekim yapmayı tercih edin. Doğanın renkleri daha doğru olacaktır. Eğer isterseniz, “Warm Filter” olarak adlandırılan, ten tonlarında olan bir renk düzeltme filtresi kullanarak ışık ısısını düşürebilirsiniz. Ancak, binaları fotoğraflamak istiyorsanız, öğle saatlerini daha etkin değerlendirmelisiniz. Sert ışık, binaların hatlarını daha belirgin kılar. Ayrıca, bulutlu havalarda “Soğan kabuğu” denilen, 81 serisi filtre (81a-b-c olarak ayrılır) kullanabilirsiniz. Bu filtre, havadaki fazla mavi tonları dengeleyebiliyor ve fotoğrafınızın daha hoş görünmesini sağlıyor. Ancak, kompakt bir kameranız varsa, filtre takmayacağınıza üzülmeyin. Gerekli yazılımları bilgisayarınıza yükleyerek, fotoğraflarınıza ‘dijital’ filtreler uygulayabilirsiniz.
Işık ayarlamalarını yaparken, kompozisyonu önem sırasına koyun. Eğer insanlar önemliyse, diğer alanlardaki karaltılar veya bazı ışık parlamaları fotoğrafınıza hareket katabilir. Ancak lunaparkta çekim yapıyorsanız ve dönme dolabın ışıklarını çekmeye çalışıyorsanız, insanların koyu tonlarda çıkması gayet doğaldır.

Beyaz Ayarı
16. Çekim yapmaya başlamadan önce kesinlikle beyaz ayarını kontrol edin. Muhtemelen açık alanlarda olacağınız için, tungsten veya flüoresan ayarları yerine, havanın bulutlu veya açık olmasına göre ayarlama yapmanız gerekmektedir.

Flaş Kullanımı
17. Özellikle portre çekimlerinizde, isteğinize bağlı olarak yüzdeki gölgeleri azaltmak amaçlı ‘dolgu flaş’dan yararlanabilirsiniz. Sadece karanlık ortamlarda değil, güneşin pırıl pırıl olduğu zamanlarda bile flaş kullanılabilir. Bunun için, dijital fotoğraf makinenizin flaşsız çekebileceği en yüksek diyafram değerini belirledikten sonra, ayarları sabit tutarak sadece flaşı açın. Böylelikle konunuzda oluşan gölgeleri yok edebilirsiniz.

Arka Plan
18. Çekimini yapacağınız objenin arka planını da kontrol etmeniz oldukça büyük önem taşır. Tecrübeli fotoğrafçılar, görüş açısını değiştirerek arka plan ile oynar ve konunun en iyi oturduğu planlamayı kareler. Yine de hatırlatmakta fayda var: En güzel fotoğraflar, arka planların en doğru şekilde kullanıldığı, bir elektrik direği veya kareye belli belirsiz girmiş bir araç gibi gereksiz ayrıntıların bulunmadığı fotoğraflardır. Yoksa, tamamen düzgün konumlandırılmış bir arka plan, fotoğraflamak istediğiniz konuyu çevresinden soyutlayarak, öne çıkaracaktır. Dolayısı ile, fotoğraf karesini mümkün olduğu kadar bütün olarak görmeye çalışın.

Hareketin Doruk Noktası
19. Belki bir sigaranın çekildiği an. Belki de gözde oluşan bir anlık parıldama. Yahut, yol kenarında çalışan bir işçinin balyozunu havada en yükseğe kaldırdığı an. Bunların tümü herhangi bir hareketin doruk noktasını oluşturmakta. Bu noktayı yakalamak, balyozun aşağıya doğru inmeye başlamasını fotoğraflamaktan çok daha önemli olduğundan, gözünüzü dört açmalısınız. Bu noktada biraz sabırlı olmalı ve konunun hareketini çok iyi gözlemleyebilmelisiniz. Emin olmak için birden fazla kare çekmenizi salık veririm. Eskiler ne demiş? Tüm yumurtaları aynı sepete koymamak lazım. Dolayısı ile 4-5 pozun en iyisini seçmek her zaman en garantili yöntemdir. Dijital fotoğraf makinesi kullandığınızdan dolayı, kaç rulo film harcadığınızı hesaplamak zorunda kalmayacağınızı unutmayın.

Portreler
20. Portre fotoğrafı üzerine çalışırken, arka planın daha bulanık olması konuyu öne çıkartır ve ilgiyi konuya çeker. Netlik alanını azaltarak arka planı flulaştırabilirsiniz. Bunun için, diyaframı biraz daha açarak çekim yapmanız gerekmektedir; dijital fotoğraf makinenizi “A- Aperture” yani diyafram öncelikli moda getirmeniz gerekmektedir. Böylece kameranız, seçtiğiniz ışık ölçümüne göre çekim yapabilir. Alan derinliği kurarak, konuyu arka plandan rahatlıkla ayırabilirsiniz. Ayrıca, bakış yönünde bırakılacak bir miktar boşluk fotoğrafınıza hareket getirecektir. Çektiğiniz portreleri, bilgisayarınıza aktardığınız zaman, bir de siyah beyaz hallerine bakın. Gölgelerin ve kontrastın uyumlu olduğu fotoğraflarda, siyah beyaz çok farklı tatlar verebilir.

Portfolyonuz
21. İleriye yönelik çalışmalar yapıyorsanız, mümkün olduğunca aynı fotoğraf makinesi ve objektifi kullanmaya çabalayın. Uzun süre boyunca aynı objektif ile çalıştığınızda, gözünüz bir objektif bakışı kazanacak ve yıllar sonra tek bir elden çıkma, yalın ve yaklaşık aynı açılardan çekilmiş bir portfolyo sahibi olabilirsiniz. Ayrıca fotoğraflarınızdaki karışıklığı da bu sayede önleyebilirsiniz. Önemli olan size ait, sizi yansıtan ve mümkün olduğunca aynı konuda çalışılmış bir portfolyo oluşturabilmeniz. Örneğin, ünlü savaş fotoğrafçılarından James Nachtwey, sadece iki adet Canon EOS1 ile 17- 35mm geniş açı zoom objektif kullanıyor ve tüm savaşlara bu iki fotoğraf makinesini ve objektifini götürüyor. Böylelikle hem makinelerini, hem de objektiflerini çok iyi tanıyor ve görüntüyü anında yakalayabiliyor. Cephede de gereksiz ağırlıktan kurtularak, rahat hareket imkanı kazanıyor.

Aksesuarlar
22. Aslında sokak fotoğrafçılığı oldukça serbest yapılan bir çalışma olduğu için, yanınızda minimum ağırlık ile yol almanız en ideali. Yine de, bazı aksesuarlar kullanarak, bu yolculuğu daha zevkli hale getirebilirsiniz. Gece çekilen fotoğraflarda daha açık diyafram kullanıldığı için, fotoğraflarınızda netlik sorunu yaşamanız olasılığından bir monopod veya tripod kullanmanızı tavsiye edebilirim. Ancak, geniş açı objektif ile gün ışığında çalışma yapıyorsanız, tripodu sadece gezdirmiş olursunuz. Boşuna ağırlık taşımayın. Unutmayın, ne kadar hantal olursanız, o kadar az fotoğraf çekebilirsiniz. Fotoğraf çekebileceğiniz süre uzun ise, yanınıza mutlaka yedek piller bulundurun. Bellek kartı konusuna gelince; her zaman hatırlattığımız gibi, yanınızda fotoğraflarınızı aktarabileceğiniz bir cihaz yoksa, mümkün olduğu kadar büyük kapasiteli bellek kartı kullanın. Eğer bellek kartınız dolarsa hemen vazgeçmeyin. Daha sonra geri dönmek üzere adresi bir kenara not edin. Belki de geri döndüğünüzde eskisinden daha güzel bir fotoğraf yakalayabilirsiniz.


Panning Gece Çekimleriniz
Sokaklarda gündüz olduğu kadar gece de vakit geçirmek oldukça keyiflidir. İşte gece çekimlerinizi güzelleştirecek birkaç öneri:


Fotoğraf katili: Flaş
23. Flaş, doğru olarak kullanılmadığında fotoğrafınızı temelinden sarsabilir. Rear Curtain Shot - Arka Plan Perdesi olarak adlandırılan ve perdenin pozlamasının bitiminden hemen önce çakan flaş dışında, herhangi bir flaş opsiyonunu kullanmamalısınız. Ayrıca, bazı küçük otomatik fotoğraf makinelerinin flaşları üç metreden sonra etkisini yitirir. Daha büyük SLR kameraların flaşları daha etkili olsalar bile, farklı mesafelerdeki objelerin dengesiz aydınlatıldığını göreceksiniz. Flaş, sadece kapalı alanlarda veya yakın mesafelerde gölgelere dolgu yapmak amacı ile kullanılır. Şu anda çoğu kompakt kameranın flaşını tamamen kapalı tutabilme opsiyonu mevcut. Dolayısı ile flaşlı çekimlerinizde daha dikkatli olmalısınız.
Ek olarak, gece fotoğraflarında, enstantane uzun pozlamaya tabi kalacağı için, hareketli nesneler flu olacaktır. Eğer bulanık görüntülerden hoşlanmıyorsanız, flaş kullanarak hareketli nesneleri sabitleyebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken, diyaframın normal ışık ayarında bulunmasıdır. Böylelikle, flaşın varlığı ortamın ambiyansını bozmayacaktır.

Objektif ve Tripod
24. Eğer flaş kullanmazsanız, CCD’ye düşebilecek ışık miktarı oldukça azalacaktır. Bu da enstantane hızı, diyafram açıklığı, beyaz ayarı ve tripodunuzun kombine çalışmasına bağlıdır. Hayır, yanlış yazmadım; tripod. Ne de olsa, bu diyafram açıklığında kameranızın sabit durması gerekmektedir. ISO ayarınızın da biraz yüksek olmasında fayda var. Ancak bu zoom objektifler için büyük dezavantaj oluşturmaktadır. Bu tip objektifler, odak uzaklığı daha az olanlarına göre dört ila sekiz kat (yaklaşık iki veya üç stop) daha az ışık alırlar. Dolayısı ile, büyük objektifler kullanıyorsanız, optik zoom yaparken dikkatli davranın. Kompakt kameralar için 35mm f3.5 veya f2.8 iyi bir gece çekimi sağlayacaktır.

Hep karanlık, hep karanlık!
25. Beyaz ayarının doğru modda olmaması (ki genellikle otomatik yapmamanızı tavsiye ederiz), ışık ölçümünün ‘multi’ yerine ‘spot’ seçeneğinde tutulması doğru pozlamayı yakalayamamanızla sonuçlanacaktır. Neon lambaları gibi parlak objelere de daha bir özenli yaklaşmakta fayda var. Karanlık gökyüzünün önündeki lambaların, kameranızın otomatik ayarlarında doğru pozlama yapmasını nasıl bekliyorsunuz ki? En iyi yöntemlerden birisi ‘multi’ modunda ışık ölçümünü kullanmanızdır.

Panning
26. Oldukça sık karşılaştığımız tekniklerden biri olan panning, objektifin nesne ile birlikte hareket ettirilmesi ile yapılır. Dikkat edilmesi gereken nokta, hareketli objenin hızını objektifinizin hızlı ile aynı seviyede olmasıdır. Bisikletli bir çocuğu fotoğraflarken sorun olmayabilir ancak, formula 1 arabalarında oldukça hızlı olmanız gerekli. Panning yapıldığı zaman, arka plan soyutlanacak, renkler birbirine girecektir. Perde hızını en çok 1/30’a tutmanız gerekmekte, zira yüksek perde hızlarında konu takibi yapmanızın imkanı yok.

Güvenlik
27. Özellikle kalabalık yerlerde veya sokak gösterilerinde fotoğraf çekerken, fotoğraf makinenizin olduğu kadar, kişisel güvenliğiniz de oldukça önemlidir. Mutlaka aksesuarları ve kameranızı kolay kolay düşmeyecek yerlere koyun. Daha da önemlisi, çekim yaparken diğer gözünüz etrafta neler olup bittiğini takip etmeli. Eğer fazlasıyla kalabalık yerlerde bulunuyorsanız, hareket alanınızı genişletebilmek için kalabalığın içinden sıyrılmak da oldukça farklı kareler yakalamanızı sağlayabilir. Mutlaka olay yerinin çok yakınında olmanız gerekmez. Olayın arbedesinden sıyrılmak için etrafa hakim bir uzaklıktan veya yükseklikten gözlem yapmayı deneyin. Bu arada asla unutmayın: Bu tip kalabalıklar yankesicilerin en sevdiği ve rahat çalıştığı yerlerdir. Kameranızı yanınızdan ayırmayın ve çantanızın ağzını kapalı tutun. Geceleri ise elinizdeki binlerce dolarlık kamera ile arka sokaklara girmeyi aklınızdan bile geçirmeyin.

Yasak Sokaklar
28. Askeri bölgelerin yakınları veya bazı kamu alanlarında fotoğraf çekmek yasaktır. Bu tip uyarı yazıları taşıyan yerlerden uzak durun. Eğer ortalıkta herhangi bir yazı göremiyorsanız ve yine de emin olamıyorsanız, ortalıkta dolaşan görevlilere danışmadan çekim yapmak başınızı belaya sokabilir. Nitekim, çoğu süper marketin içinde uyarı yazısı yoktur ancak, fotoğraf çekmeye kalkıştığınızda güvenlik görevlileri size müdahale edecektir.

EXIF de ne?
29. Fotoğrafların EXIF değerlerine bakıp, sonraki çekimleriniz için bunu bir referans olarak kullanabilirsiniz. Fotoğraflarınızı bilgisayarınıza aktardıktan sonra, kullandığınız yazılım içerisinde fotoğraflarınızın EXIF değerlerine mutlaka bir göz atın.

Detaylarda saklı gerçekler
30. Gerçekten güzel bir fotoğrafın illa bir insan, belirli bir hareket ya da uyumlu renkler içermesi gerekmemektedir. Sokaklarda bulunan minik detaylar bazen bir bütünden çok daha çarpıcı olabilir.

Hoşunuza giden yerleri sık ziyaret edin
31. Gezmeye devam ettikçe bazı yerler favori mekanlarınız haline gelebilir. Değişen ışık şartları, değişen konular ve diğer etkenleri göz önüne alarak fotoğraf çekin.

Mağazalar ve kafeler
32. Mağazalar ve kafeteryalar sokakların doğal süsleridir ve oldukça ilgi çekici olurlar. Vitrinler ve kafede oturan insanları fotoğraflamayı deneyin. Eğer flaş kullanacaksanız, vitrin camı veya ayna gibi yüzeylere mümkün olduğunda çapraz yaklaşın ki, flaşın ışığı objektifinize geri yansımasın.

Makro Çekimler
33. Bazen bir iskelenin ayağı ya da kirli ve paslı bir su borusunu makro çekmeyi deneyin. Konunun ne olduğu fotoğrafınızda tam olarak anlaşılmasa da, oldukça ilginç görüntüler yakalayabilirsiniz.

Zoom In - Zoom Out
34. Metro, tren ve vapur istasyonu veya açık hava diskoları gibi kalabalık mekanlarda çekim yaparken, objektifiniz ile zoom in veya zoom out yaparak alacağınız bulanık görüntü, ortamın hareketliliğini fotoğrafa da aktarır. Normalden biraz daha uzun tutulmuş pozlama değeri ile çekim yaparken zoom in veya zoom out yapın.

Zamanı iyi Değerlendirin
35. Eğer fotoğraf çekmeyi gece de sürdürmek için gerekli malzemeler yanınızda değilse, gününüzü ve gezeceğiniz yerleri önceden planlayarak yola çıkmak, gün ışığından daha fazla yararlanmanızı sağlayacaktır.
Burada anlatılan püfler, sizin sokaklarda dolaşırken algıladığınız görüntülerin sabitleştirilmesi üzerinedir. Sokak fotoğrafçılığı, en başta bahsettiğimiz gibi oldukça rahat yapabileceğiniz bir çalışma tarzı. En basit ve kompakt fotoğraf makineleri ile bile bu tarz bir çalışma yapabilirsiniz. Gereken tek şey, büyük ya da küçük bir fotoğraf makinesine sahip olmanız. Bahsedilen tüm püfler size yardımcı olacaktır ancak, hiçbiri kesin kural olarak görülmemelidir. Başarılı bir sokak fotoğrafı için yukarıda bahsi geçen objektiflere veya aksesuarlara sahip olmanız mutlak olarak gerekmemekte. Vizörden ne görüyorsanız, onu çekmeniz gerçekten yeterli olacaktır. İlk kuralı unutmayın: Fotoğraf makinenizi yanınıza alın ve yolları arşınlamaya başlayın. Üzerinizde etki bırakan her şeyi fotoğraflayın.Yazı : Emrah SARIİZ

Kaynakça : Photoline Dergisi, Haziran 2003, Sh.38-43Ayrıca bu ay biz de okul gazetemizde (itü, arıyorum) sokak fotoğrafçılığını inceledik. belki aranızda itü'lü arkadaşlar vardır.

Ben kendi portfolyomdan birkaç fotoğraf paylaşımı yapayım. Sizlerden de eleştiriler ve fotoğraflar bekliyorum.
Bildiğimiz, hayranı olduğumuz sokak fotoğrafçıları ve onların portfolyolarına ulaşabileceğimiz internet sitelerini de paylaşalım.

Arkadaşlar benim işlemcim e6600 core 2 duo.
bunu stok fanıyla 2600 hızına overclockladım. şu anda sistem boştayken 33-34 derece yük altında ise 41-42 derece oluyor stok fanıyla.
ben işlemciyi 3000 hızında kullanmak istiyorum. belki 3200 bazen yaparım. bunun için kaliteli ve sessiz bir hava soğutla almak istiyorum.
ama kullanıcı yorumu çok önemli özellikle ses konusunda. yani çok kaliteli bişey alsam fansız kullansam o değerlere rahatça ulaşabilir miyim 45 dereceyi geçmeden ?
neyse umarım anlatabilmişlimdir derdimi. yorumlar için şimdiden teşekkürler.

bu arada kasam CM stacker 810. yani geniş bir kasa.
arkadaşlar bende 8800 gts 320 mb var. kartı biraz overclock etmek istiyorum. rivatuner programını indirdim. fakat nasıl kullanacağımı bilmiyorum. yardımcı olabilecek olan varsa çok sevinirim...
arkadaşlar yeni bir microsoft klavye aldım.
modeli comfort curve keyboard 2000. klavye gayet güzel fakat pes6 oynarken bir sorunla karşılaştım.
aynı anda "a,w,aşağı,sağa" basamıyorum. yani aynı anda 4 tuş olmuyo. az önce belirttiklerim örnek.
bunu ayarlamanın bi yolu var mı yoksa hep böyle kalır mı ?
şimdiden teşekkürler...


arkadaşlar sistem bu. kdv dahil 2000$bütçem var. evde boş bi şekilde cm stacker kasa duruyor ve yanında açılmamış TT bigwater 745 duruyor.
sistemi günlük 3 ghz'de kullanmayı düşünüyorum. ekran kartını da calibre almamın sebebi de ona da oc yapabilirim.

neyse eleştireceğiniz, değiştirmemi önerdiğiniz parçalar var mı ?

en tıkandığım yer monitör. çok sayıda oyun ve bolca film izlicem tabi saatlerimi de nette geçiricem bu yüzden çok yönlü ve komplike bi monitör lazım. 971p düşündüm ama onun oyunlarda ghosting yaptığını duydum.

diğer şüphe duyduğum da psu. sizce bu psu sistemi rahatça kaldırır mı ?

şimdiden teşekkürler.

bi de anakartta da emin değilim. msi p35 platinium da kafamı karıştıran diğer anakart. anakartta 225$ civarı bütçem var.
Öncelikle başlık açtığım için özür dilerim fakat artık o kadar kararsız kalzdım ki...
ekran kartı olarak 8800 gts 320 mb alıyorum. herneyse.

çok sayıda oyun oynayacağım, film izlicem ve cad, sap gibi çizim programlarını kullanıcam.
oyunlarda ghosting olmasını, filmlerde en güzel görüntüyü istiyorum tabi ki.
19" almaya karar verdim. ve 3:4 (kare ekran) alıcam. wide screen'i çok oyun oynayacağım için oyunlarda gerekli yamayı bulamama ihtimali üzerine almamaya karar verdim.
para konusunda sorun yok. 19" ve kaliteli olsun yeter.
samsung 971p en büyük aday ama onda da oyunlarda ghosting yaşamaktan korkuyorum.
lg'nin modelleri var ama onlarda da istediğim kalitede görüntü alamamaktan korkuyorum. şu 1960 tr galiba bahsettiğim.
herneyse yarın yada yarından sonra siparişi vericem lütfen kullanıcı yorumuna ihtiyacım var.
şimdiden teşekkürler.
arkadaşlar benim bir sorum var.
haftasonu sistemi alıyorum inventus'tan maximum kart ile 12 taksit'e alacağım fakat oradaki mail order yönteminin ne olduğunu anlayamadım.
bunu bilen var mı acaba ?
şimdiden teşekkür ederim.
ASUS Commando Core2 Duo desteği INTEL; LGA775; 2xPCI-E16X; INTEL P965; DDR2-800Mhz; 8xSes; 2xGLan; SATA RAID; USB; Firewire; ATX; Kutulu 214,99
INTEL E6600 Core 2 Duo 2.40GHz 64bit LGA775; 4MB L2; 2400Mhz; 65nm; Kutulu 235,49
GEIL GX22GB6400UDC PC2-6400 Dual Ultra serisi 2x1GB; DDR2-800Mhz; Cas 4 (4-4-4-12); Kutulu 167,99
SAMSUNG HD401LJ 400GB SATA300 7200rpm; 16MB 128,99
SPARKLE 8800GTS 640 MB, PCIExp Ekran Kartı, HDTV uyumlu, Direct X10, DDR3, 320 bit 399
NEC AD-7170S-0B SATA DVD-RAM 18x8x16 DVD-RW; 48x32x48 CD-RW; Siyah; Kutusuz; DL 33,99
SilverStone 560W PSU ATI CrossFire V2.1 152
SAMSUNG 971P 19' LCD Pivot MONİTÖR 6 MS Siyah 349

sistem kdv hariç 1682 $
kdv dahil 1985 $

sistem nasıl olmuş değerlendirirseniz çok sevinirim. takıldığım bikaç şey var.
öncelikle sparkle 8800 gts ekran kartını alırken doğru seçim mi yapıyorum ? hem 640 mb hem de msi ya da diğer markalara göre 60$ + kdv daha ucuz. ama çok bilinmedik bir marka gibi ve araştırmalarım kutu içeriğinin sadece kart ve kabloları ve bir de yükleme cd'si olduğunu söylüyor bu pek bi eksi değil gibi ama...
en çok takıldığım nokta ise psu. psu olarak seçimim sizce doğru mu ? 560 W bu sistemi kaldırır mı seçtiğim güç kaynağı ses yapar mı fiyatı uygun mu ?
bir de ekran kartımda dahili ses kartı var ama bu ses kartı ne kadar verimli olabilir ek olarak 30 - 40 dolarlık bi ses kartı alsam mı ? yoksa commando'nun ses kartı idare eder mi ?
hdd seçimim ne kadar doğru onu da bilemiyorum.

neyse bu kadar şimdilik. umarım yorumunuzu eksik etmezsiniz. özellikle deneyimli arkadaşların yorumları benim için oldukça önemli çünkü çok kararsızım.

not: kasa olarak cm stacker rc-810 var. bir de thermaltake big water 745 var. cpu'yu bir miktar overclock'lamak istiyorum.
arkadaşlar şu anda cm stacker kasam hazır. tt bw 745 su soğutma da hazır. bu ikisi hariç kdv dahil 2000$'a sistem toplayacağım. oyun, film mühendislik programları hepsini bolca kullanacağım.
ben 2000$'a bi türlü istediklerimi toplayamadım. yardımcı olursanız çok sevinirim.
özellikle monitör ve psu konusunda çok çok kararsızım. monitör wide istemiyorum oyunlarda iyi performans alamayacağımı düşünerek. ama belki yanlış düşünüyorum emin değilim. psu konusunda ise sessiz olması çok önemli. ekran kartında ise 8800 gts alacağım fakat 320 mb mi yoksa 640 mb mi alayım karar veremedim.
yorum yazan arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.
ha mouse da var razer diamondback. :D o yüzden sadece klavye lazım. ses sistemi açısından şu anda 2+1 philips var tabi 5+1 istiyorum ama o sonraya da kalabilir. bu durumda ses kartı da sonraya kalsa şimdilik on board ile idare etsem mi diye düşünmekteyim.. off of çok zor iş ya :(
ha bi anakart kaliteli bişi olsun istiyorum ve asus commando şu anda düşündüğüm kart.

heyneyse yorumlarınızı bekliyorum.
Arkadaşlar ben bugün (23.04.07) Bimeksten CM Stacker rc-810 kasa aldım. 22-23-24 Nisan'da kdv almadıkları için kasa 252 ytl'ye geldi. Ellerinde 2 adet vardı birini aldım. 1 tane daha kaldı. bu fiyata 2. eli zor bulunurken Sıfırını almak büyük zevk
Kasa Siyah. Son ürünü almak isteyen bence acele etsin. şu kdv'siz günlerde kaçmayacak fiyat.
Bimeks Teknoportta var sadece. o da İstanbul - Dünya Ticaret Merkezi'nde. yani CNR Expo'nun orda.
Alacak olan arkadaşa şimdiden hayırlı olsun.
Ayrıca Thermaltake Eureka da var. onun da fiyatı kdv hariç 250 ytl ve dediğim gibi bugün ve yarın kdv almıyorlar.

Not: Bu kampanyadan faydalanmak için öğrenci kimlğinizi götürmeniz gerekiyor. Öğrenci kimliksiz kdv alıyorlar.

Not2: ben reklam olsun diye yazmıyorum o yüzden sıcak fırsatlara yazmadım. ben son kullanıcıyım zaten burdaki çoğunluk gibi o yüzden isteyen varsa alsın diye yazdım.
Hakkında
Konum: İstanbul,Şişli
Sistem ve Tercihleri
Bilgisayar
test
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 7 ay önce
Son Mesaj Zamanı: 6 yıl
Mesaj Sayısı: 962
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 1.013
İkinci El Bölümü Mesajları: 19
Konularının görüntülenme sayısı: 21.006 (Bu ay: 70)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 0 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Dijital ve Analog Fotoğraf Makineleri
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.