Yarbay
12 Mart 2011
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
2 üye
Görüntülenme
Toplam: 41 (Bu ay: 1)
Gönderileri
Change.org kampanyası başlatıldı:

https://www.change.org/p/playstation-europe-review-the-prices-for-playstation-store-turkey?recruiter=85459601&utm_source=share_petition&utm_medium=copylink&utm_campaign=share_petition

Merhaba arkadaşlar, artık Red Dead Redemption 2 ile beraber Sony tarafından dağıtılan PS Store Türkiye fiyatları çoğumuz için çizgiyi aşmış durumda. Playstation Türkiye ekibinin bu durumun farkında olduğunda hemfikir olduğumuzu düşünüyorum, fakat herhangi bir yapıcı adım atılmadı henüz. Ben de bu durumda en azından Sony veya Playstation merkezi birimlerine bir çağrı yapabileceğimizi düşündüm ve İngilizce bir metin hazırladım. İlgili mail adreslerini bulup metindeki isim soyisim kısımlarını değiştirip kendi ismimizle bu metni gönderebiliriz. Bu şekilde belki Playstation Türkiye’nin mantıksız fiyatlandırma politikasını değiştirebiliriz, ya da en kötü ihtimalle bu konuya dikkat çekmiş oluruz. Metni henüz Türkçeye çevirmedim daha sonra Türkçe halini de buraya atacağım. Kampanya belki sonrasında Change.org’a da taşınabilir global ofisin dikkatini çekmesi açısından. Eğer elinizde ilgilendiklerini bildiğiniz bir mail adresi var ise lütfen paylaşın. Metnin tamamını aşağı da paylaşıyorum. Ad soyad, mail, ve telefon içeren kısımlarını kendiniz düzeltirsiniz. PDF olarak hazırladım mektubu fakat kopyala yapıştır yaparak mail metninin içinde de gönderebilirsiniz.

Aşağıda paylaşılan mail adreslerini deneyelim arkadaşlar:

PlaystationPR@sony.com
jo.bartlett@sony.com
help@ukplaystation.com

Mailin topic kısmına şunu yazalım:

quote:

Inquiry About PS Store Pricing in Turkey

quote:

Ad Soyad

6 June 2018

To whom it may concern,

As Turkish Playstation gamers, we are suffering from increasing prices for video games observed both in physical and digital platforms, including the Turkish Playstation Store. And unfortunately, the price differences vis-a-vis PS Stores of other regions is most severe when it comes to games that are distributed by Sony, or, produced by Sony first party studios. Latest examples of this discrepancy can be seen in the cases of Red Dead Redemption 2, Marvel's Spider-Man, Detroit: Become Human, and God of War.

We, as Turkish Playstation enthusiasts, acknowledge that the hike in prices are due to several reasons, some of which Sony cannot be held responsible. One of the most obvious factors seem to be the fluctuations and steep downward movement of Turkish Lira against global currencies such as GBP, USD, or EUR. However, even when directly compared to European or US PS Stores, Turkish gamers pay approximately $20 more than their American counterparts (Red Dead Redemption 2 taken as reference). Which corresponds to a price 33% more expensive with a price tag of 369 TL, or $80 with current rates. Moreover, the purchasing power of Turkish gamers, and citizens overall, is nowhere near a comparison with their American or European counterparts. In fact, with current prices, a person working for the minimum wage in Turkey, can only afford 4.33 video games per month (PS Store prices), while a German or French gamer can purchase around 25 new releases working minimum wage. Undoubtedly it would not be viable to adjust the prices to equalize these two figures but we believe that this sole example illustrates the inconsistency in the pricing strategy of the PS Store Turkey, and makes the ground for our request of revision of the prices determined for Turkish gamers.

When further comparisons are made with PS Stores of other regions, we observed that prices in Turkey are mostly in line with UK PS Store. We believe that this is unfair to Turkish gamers considering the differences of purchasing powers and demographics of the two countries in addition to latest GBP/TRY exchange rates. Another finding is that this disparity is evident mostly in Sony distributed titles. For other listings such as Shadow of the Tomb Raider, the price is at a more reasonable level of 209 TL despite UK, US, and EU prices being the same as Red Dead Redemption 2. In Turkey, the latter costs 76.5% more than the former.

In conclusion, as Turkish Playstation enthusiasts, we are suffering from inconsistently higher prices and failure of localization efforts such as language support simultaneously. The fact that this is generally evident in Sony distributed games, in other words, the games of higher quality, curbs the enthusiasm of many gamers in Turkey. Therefore, we kindly ask Sony to investigate the matter and review the pricing methods of Playstation Turkey.

Sincerely yours,

Ad Soyad

Metnin Türkçesi:
quote:

İlgililerin dikkatine,

Türk Playstation oyuncuları olarak, son dönemde hem fiziksel hem de dijital platformlarda artış gösteren oyun fiyatlarından muzdaribiz. Ne yazık ki diğer PS Store’lar ile karşılaştırıldığında fiyat farkı Sony’nin dağıtımcılığını ya da geliştiriciliğini üstlendiği oyunlarda daha da can yakmaktadır. Bunun son örnekleri olarak Red Dead Redemption 2, Marvel’s Spider-Man, Detroit: Become Human ve God of War oyunları gösterilebilir.

Türk Playstation sevdalıları olarak bizler fiyatlardaki artışın birden fazla sebebi olduğunu ve bunların hepsinden Sony’nin sorumlu tutulamayacağının farkındayız. Fiyata olumsuz etki eden faktörlerin başında son dönemde Türk Lirasının USD veya Euro karşısındaki değer kaybı olduğu gözükmektedir. Fakat doğrudan Avrupa veya Amerika PS Store’ları ile kıyas yapıldığında bile Türk oyuncuların Amerikalılardan aynı oyun için (Red Dead Redemption 2 baz alınmıştır) 20 Dolar fazla ödediği gözükmektedir. Yani Türk oyuncular aynı oyunu Amerikalılardan %33 daha pahalıya, 369 TL’ye (80 Dolar’a) satın alabilmektedir. Tüm bunların üzerine, Türkiye vatandaşlarının alım gücünün de ABD ya da AB vatandaşlarıyla mukayese edilemeyeceği bilinmektedir. Şu anki fiyatlarla Türkiye’de asgari ücretli bir çalışan bir aylık maaşıyla 4.33 oyun alabilirken, Alman ya da Fransız bir oyuncu asgari ücretle 25 tane yeni çıkış yapan oyun alabilmektedir. Kuşkusuz ki bu rakamları eşitlemek pek gerçekçi olmaz fakat tek başına bu örnek bile PS Türkiye’nin fiyat politikasındaki tutarsızlığı gözler önüne sermektedir ve bu bağlamda, Türk oyuncular olarak, fiyatların gözden geçirilmesi isteğimizin temelini oluşturmaktadır.

Karşılaştırmalar yapıldığında Sony’nin dağıtımcılığını üstlendiği oyunların Türkiye fiyatlarının Birleşik Krallık PS Store’a göre ayarlandığı görülmektedir. İki ülke arasındaki alım gücü farkı, demografik farklılıklar ve de mevcut Sterlin kuru göz önüne alındığında bunun Türk oyuncular için adil olmadığını düşünmekteyiz. Bir başka gözlemimiz ise fiyatlardaki bu uyumsuzluğun genellikle dağıtımı Sony tarafından yapılan ürünlerde gözlemlendiğidir. Shadow of the Tomb Raider gibi bazı 3. parti oyunların, Amerika ve Avrupa’da fiyatı 1. parti oyunlarla aynı olmasına rağmen, ülkemizde 209 TL gibi daha makul bir fiyata satılabildiğini görmekteyiz. Türkiye’de (Avrupa ve Amerika’da hiç fark olmamasına rağmen) Red Dead Redemption 2 isimli oyun, Shadow of the Tomb Raider ürününden %76.5 daha pahalıya satılmaktadır.

Sonuç olarak, Türk Playstation severler olarak aynı anda hem yükselen fiyatlardan hem de başarısız olan yerelleştirme çabalarından muzdaribiz. Sony tarafından dağıtılan ürünlerin, yani kalite olarak diğerlerinden ayrılan ürünlerin bu şekilde fiyatlanması pek çok Türk oyuncunun hevesini ve isteğini kırmaktadır. Bu nedenden dolayı, hem Türk hem de Global Sony ve Playstation ekiplerinden Türkiye’deki sıradışı fiyatlandırma politikasının sebeplerini araştırmalarını ve mümkünse bu konuyu çözüme ulaştırmak için gerekli adımları atmalarını arz ederiz.

Saygılarımla,

Ad Soyad

Change.org kampanyası başlatıldı:

https://www.change.org/p/playstation-europe-review-the-prices-for-playstation-store-turkey?recruiter=85459601&utm_source=share_petition&utm_medium=copylink&utm_campaign=share_petition
Daha önce böyle bir sorunla karşılaşmış olan var mı? Oyun oynarken disk kendiliğinden dışarı ve sanki butona basılmış gibi ses çıkıyor. Sorun diskte değil, içinde disk yokken de sanki disk çıkarma tuşuna basılmış gibi ötüyor. PS4 normal fat kasa, yardımcı olursanız sevinirim.
Referandumda evet vermeyi düşünen istikrar meraklisi, cift baslilik dusmani arkadaşlara bir soru.

Yeni gelecek sistemde cumhurbaskani secimlerinde RTE ilk turda %50 oy alamazsa, AKP ayni gun yapilan genel secimlerde cogunlugu saglasa bile baskan olamayabilir. Bu durumda muhalefetten bir aday muhalefetin bir araya gelmesiyle %50 yi saglayabilir. Noldu o zaman? Meclis akp baskan muhalefet oldu. Kaos oldu. Cift baslilik oldu. İstikrar bozuldu. Bu durumda veto yetkisini alan baskan yasa gecirmeyebilir veya devamli erken secime götürebilir. Bu oyuna gelmeyin, istikrar icin hayir verin.
Bu ülkenin muhafazakarları (genel olarak AKP seçmeni) ve özgürlükçü ve muhalif tarafın en azından bir kesimi (genelleme yapmaktan kaciniyorum) arasındaki ideolojik fark bence bu soruya verilen cevap ile ortaya çıkıyor.

Çoğunluk Rusya olma ihtimalini tercih ediyor, yani:

• güçlü ordu ve lider
• uluslararası arenada sözü geçen bir konum
• ve bunlara ulasmak amaciyla cesitli hak ve ozgurluklerin otorite adi altinda goz ardi edilebilmesi. Halk refahi, huzuru ve ozgurlugunun, güçlü olmak adina arka planda birakilabilmesi.

Benim de bulunduğum 2. kamp ise daha insan odakli:

•her seyden once insanin refahini on plana koyan ve bunun icin calisan bir devlet
•sadece askeri alanlardansa, pozitif bilime ve egitime onem verilmesi
•bu hedeflerin ugruna ulislararasi arenada buyuk soz sahibi olmaktan feragat edilmesi
•sadece hammadde ve tarim ürünlerindense, katma deger iceren teknoloji ve tuketim urunleri ihraç edilmesi

Böyle düşünüp karaladim, bilmiyorum siz ne düşünüyorsunuz.

Not: AKPliler birincisi, muhalifler ikincisidir demiyorum. Sadece ulkedeki gorus ayriliklarinin temelinde boyle bir hedef farkliligi olduğunu düşünüyorum.
Arkadaşlar çok yeniyim HTML'e ve genel olarak web sitesi yazmaya. Bi ders için web sitesi oluşturmaya çalışıyorum atom programını kullanarak. Ana sayfadan diğer sayfalara link vermek istiyorum, bunu domain olmadan bi dosyadan diğer dosyaya nasıl linkleyebilirim atom üzerinden. Yani atom'da sekmeleri birbirine bağlamak istiyorum kısacası. Yardımınız için teşekkürler.
Arkadaşlar şimdi ciddi bir düz mantıkla yaklasacagim eğitim olayina. Bana kalırsa Türkiye'deki en büyük problem kalitesiz eğitim. Sayılı lise ve universiteler dışında egitim kalitesi tatmin edicilikten cok uzak. Hatta iyi anadolu liselerinde bile öğretmen kalitesi yetersiz ve bu okullardaki öğrencilerin çoğunun kendi birikimleri ve yetenekleri ile bir yerlere gelebildiğini düşünüyorum. Boş dersler, vasifsiz muzik resim ve spor eğitimi gibi bir çok sorun var, kendim de İstanbul'un iyi anadolu liselerinden birinden mezunum ve bu durum orada da mevcuttu.

Neyse konuya gelecek olursak. Kafamda kurdugum denklem soyle (dedigim gibi düz mantık):

Öğretmen maaşlarında ciddi ve kademeli artış (örneğin seneler icinde 5-6 k civarina cekilmesinden bahsediyorum, sonrasında ise daha bile fazla)

Bunun sonucunda nitelikli ogrencilerin, hukuk muhendislik tıp vb. alanlari disinda ogretmenlik meslegini de goz önünde bulundurması. (6 aya yakindir İngiltere'deyim ve bir suru milletten insanla tanıştım, Avrupa'nın kuzeyi basta olmak üzere genel olarak öğretmen maaşları bu popüler mesleklerden çok farklı değil ve halk gözünde öğretmen imajı da daha saygın)

Akabinde öğretmenlik mesleğinin saygınlık kazanması ve daha nitelikli insanların çocuklara eğitim vermesi, geleceğin daha sağlam insa edilmesi.

Tabii ki bunun maliyeti epey olacaktir fakat uzun vadede getirisi daha da fazla olur diye dusunuyorum.

Bunun uzerine bi sure düşündüm, neden olamayacağı ile ilgili pek bi şey bulamadım. Siz ne düşünüyorsunuz? :)
Arkadaşlar ps4'ü taşınırken pirizden çıkarmıştım, açık olduğunu sonradan fark ettim. Şimdi açmaya çalışınca sistem depolama durumu kontrol ediliyor diyor ve %0 da uzunca bekledikten sonra %100'e kadar geliyor fakat sonrasında tekrar hata veriyor ve başlatamıyor. Bana sistem güncellemesini yapmamı söylüyor, güvenli modu kullanarak USB bellek üzerinden sistem güncellemesini yapıyorum fakat güncellemeyi yaptıktan sonra yine aynı şekilde depolama durumunu kontrol ediyor ve sonucunda aynı hatayla karşılaşıyorum (PS4 sistemi başlatılamıyor hatası). DS4 bağladıktan sonra tekrar güncelleme yapmamı söylüyor ama sonuç yok.

Bu arada güvenli mod üzerinden sistemi sıfırlasam düzelir mi dersiniz? Dosyaları kaybetmeden cihazı kurtarmanın bir yolu yok mudur.

Çözümü ne olabilir acaba?
Arkadaşlar telefonu pc suite üzerinden güncelledim, güncelleme başarılı oldu yazısı geldi, telefon lg logosunda kaldı açılmıyor. ne rom ne root vardı telefonda hiçbir şey yoktu. durduk yere güncelleme yapalım derken telefondan oldum. download mode'a geçmiyor. imei görebiliyorum sadece 3 tuşa birden basınca. bir de fabrika ayarlarına döndürebiliyorum ama onu yapınca bile lg logosunda kalıyor tekrardan. ne yaptıysam düzeltemedim lütfen yardımcı olun.
Isınma sorunu olmayan ve mümkünse ağırlığı az olan bir model arıyorum
Arkadaşlar mutlaka haberi olan, bilen, duyan vardır. Marketteki Themer ismindeki uygulamayı mutlaka denemenizi tavsiye ediyorum çok şahane ekranlar var. Uygulama "mycolorscreen.com" isimli site tarafından geliştirilmiş, siteye girerseniz telefonunuzda kullanabileceğiniz bir sürü tema bulabilirsiniz. Bunun dışında uygulamanın kendisinde tek tıkla kullanabileceğiniz temalar var. Bence herkes bir denemeli, Android'in en büyük artısı diyebilirim.

Örneğin şu an kullandığım ekran:

Hakkında
Hakkımda:
1baf102841b652b5655d9d48256e98a04.jpg1baf102841b652b5655d9d48256e98a04.jpg
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 2 yıl önce
Son Mesaj Zamanı: 2 yıl
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 3.257
İkinci El Bölümü Mesajları: 2
Konularının görüntülenme sayısı: 225.916 (Bu ay: 587)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 1.078 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Oyun
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.