Binbaşı
12 Şubat 2011
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
4 üye
Görüntülenme
Toplam: 101 (Bu ay: 0)
Gönderileri

Merhaba, başlıkta belirttiğim gibi bir sorun yaşıyorum. Gigabyte b450m s2h. 3700x ile 6700xt takılı anakarta ve performansı eski ekran kartıma göre bile düşük.(rx 5700)

(r

yedek bir işlemcim var 1600af. Onu taktım yine benzer performanslar aldım arada dağlar kadar işlemci farkı olmasına rağmen.

Ekran kartımı test ettim bir sorun yok. Furmark programı ile test etttiğim zaman 58 fps veriyor. Aynı kart arkadaşımda da var aynı fpsleri alıyoruz.

Psu denedim. Fps bir miktar arttı ama hala çok uzak gereken performanstan.

Farklı bir anakarta taktım bileşenleri Msi b450 gaming plus ile 3700x Açılmadı.

Ryzen 1600AF msi anakart ile açıldı. Oyunlarda ise olması gereken fpsi verdi. Youtube videolarındakine benzer fpsler aldım. 2 farklı psu ile msi anakartta test yaptım aynı şekilde fps verdi.

Mesela şu an 1600af takılı gigabyte ile. Forza oyununda 127 fps alıyordum ( msi anakartta 138 fps aldım). Bir ramleri söküp taktım ve şu an tekrar test yaptım 111 fps verdi.

Biraz karışık anlatmış olabilir ama günlerdir sorun ne anlayamadım beyin yanıyor artık. Spesifik çözümlerinizi bekliyorum çünkü cmos reset, format, xmp vs hepsini denedim.

Merhabalar. Karantina dönemi okulum için bulunduğum şehirden kasayı getirme şansım olmadığı için eski bilgisayarım ile rx 5700 referans kullanmaktayım. Kullandığım işlemci 4/8 bir işlemci. Bende oyun performansları hakkında acemi bir kullanıcı olarak yorum yapmak istiyorum.

Öncelikle bu iki işlemciyi oyun dışında karşılaştırmak oldukça saçma. Arada dağlar kadar fark var.

Oyun olarak çok oyun test etmedim. Battlefield V en fazla işlemciyi zorlayan oyunlardan biri olduğu için bununla yorum yapmaya başlayayım. Ultra ayarlarda ryzen 3700x e göre o anki savaş yoğunluğuna bağlı olarak 20-25 fps farkı oluyor. Atıyorum ryzen 3700x işlemcide 90 fps aldığım yerde xeon işlemcide 70 civarı alıyorum. Tabi dediğim gibi savaşın yoğunluğuna göre bu fps olması gerektiği gibi değişiyor. Tam olarak şu kadar fps alıyorum demem mümkün değil.

Monitörde eski olduğu için 60 fps oynuyorum. 60 fps ultra hedeflediğim zaman yoğun sahnelerde 60 fps altı gördüğüm oluyor. Bunun için high ayarları denedim ve bu ayarlarda 60 fps altına düştüğünü çok nadir gördüm yoğun sahnelerde.Emektar bir işlemci olduğunu düşünürsek 1080p ultra bu oyunda oldukça sınırda diye düşünüyorum.

Forza horizon 4 fazla oynadığım bir oyun. Ryzen 3700x işlemci ile benchmark testlerine göre yine 20-25 fps fark oluyor. Xeon işlemci ile ultra ayarlarda 120 fps aldım. Ryzen 3700x ile 140 civarıydı tam hatırlamıyorum.

Gta V ise bu işlemcide garip bir performans sorunu var. hd 6850, gtx 960 ve rx 5700 ile bu oyunu oynadım. Bu işlemcide ne yaparsam yapayım bir süre sonra oyun 60 fps altına düşüyor.Garip bir sorun çözemedim.

Bu oyunlar başlangıç oldu şimdilik.Genelde oynadığım oyunlar. Oyunlar test ettikçe yorum yapmaya devam edeceğim. Sizin de istediğiniz bir oyun varsa test edebilirim. Genel olarak yorumlarsam 4/8 işlemciler "oyun" için hala yeterli gelebilir diye düşünüyorum. Tabi 144 hz için değil.
Bilindiği üzere ryzen 3xxx serisi fazla voltaj veriyor. Game Mode özelliğini açtığım zaman değerler aşağıdaki gibi .

Böyle kullanmak mı daha mantıklı.Yoksa el ile voltaj ayarı girip kullanmak mı?

Manuel overlocktan pek anlamıyorum. Bir iki video izleyerek core voltage 1.30 olarak ayarladım ama biosta Core VID hala 1.45-1.48 civarı takılıyordu. Tam olarak hangisini baz alacağımı bilmiyorum.

Game Mode'da kalsın diyorsanız hiç kurcalamayacağım.

Güncelleme:
Gme mode açık kullanıyordum gayet güzel. Geçenlerde ben cinebench r20 , realbench vb test yapayım dedim hiçbirini geçmedi. Realbench max 5 dk çalıştı.R20 tamamlamadı hiç.

Şuan 4.05 ghz 1.23 v ile kullanıyorum. Ne yaptım ne ettim daha yukarısını çıkamadım. 4.1 1.33 v filan denedim yine stres testlerinde hata aldım. auto da tüm çekirdekler 3.9 1.20 v veriyor.Bu değerde kullanmam mantıklı mı yoksa auto da mı kullanmalıyım?.
Sorunum başlıkta ki gibi. Cuma gününden beri 3700x ile kullanıyorum. Post işlemleri çok uzun sürüyor. Msi yazısı geldikten sonra hızla pc açılıyor.Dün ve bugun sabah bilgisayarı açmak istediğimde post işlemleri bitmedi bende güç kablosunu söküp tekrar bağladım o zaman açıldı. Sorunu nasıl çözebilirim?

Edit: 7B86v1C versiyon bios ile sorun çözülmüştür.
Selamlar.

3-4 ay önce aldığım xigmatek tauro psu cızırtı geliyor. Coil whine olabilir ama tam emin olamadığım kısım şu. Psu fanı belirli bir ısıya ulaştıktan sonra devreye giriyor. Psu fanı devreye girmeden hemen önce 2-3 saniye sesin kesildiğini çok net duyabiliyorum. Yükte filanda olmuyor bu ses hep var fan çalışınca kesiliyor. Fanı kontrol ettim herhangi bir yere takılıp sese sebep olmuyor.

Sorun ne olabilr?
Selamlar. 1080p de oyun oynuyorum. Mevcut sistemim:

Intel Xeon E3-1230 V3 3.3 GHZ(i7 4770 eşdeğeri)

16 gb 1600 mhz ram

4 gb gtx 960

Oynadığım oyunlar bf serileri , forza , fifa , yarış sim oyunları ve diğer pek sistem istemeyen(lol,cs vb) gibi oyunlar. Bir kaç oynayamadığım oyun var ama genel olarak sevdiğim oyunları oynayabildiğim için dert etmiyorum.

Şuan için bf ve forzayı medium ayarlarda 60 fps olarak oynuyorum. Benim için tatmin edici sayılır.

Asıl sorum başlıkta belirttiğim gibi. Normalde ekran kartını değiştirip yola devam etmeyi düşünürdüm. Ancak 2020 de çıkacak yeni konsollarla beraber şuan mevcut işlemci ve ram in yeterli geleceğini düşünmüyorum.

1660 ti veya rtx 2060 alıp gittiği yere kadar sistemi kullanmalı mıyım? Yoksa konsolları bekleyip temeli sağlam bir sistem mi toplamalı mıyım?
Damacana pahalı oluyor diye bu şekilde su ihtiyacımızı karşılıyorduk yıllardır. Ama son aylarda aşırı derece fiyatlar arttı. Şimdi damacana fiyatlarına bakıyorum 10 tl civarı. 20 litre su almaya kalksana 20 liraya yakın para çıkıyor. Uzun süredir damacana almadığım için damacana fiyatlarından da pek haberim yok ama yinede çok daha uyguna geliyor gibi.
Kelimelerim yetersiz kalıyor bir şeyler yazmaya

Umarım anladın

İyimi kötümü anlayamadım.
baydı artık bu durum. bir anda bağlantım gidiyor ve herşeyi denememe rağmen(modem res,pc res). Her bağlantıda aynı sorunu yaşıyorum ve oyun anında afk cezası veriyor. Bu kadar zor mu log lara bakıp bu oyuncu hata yüzünden oyuna bağlanamıyor diye.
Hakkında
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 16 sa. önce
Son Mesaj Zamanı: 12 ay
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 1.652
İkinci El Bölümü Mesajları: 12
Konularının görüntülenme sayısı: 15.998 (Bu ay: 66)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 967 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Oyun
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.