Şimdi Ara

Profesyonel Kısa Filmler İçin Handycam mi DSLR mı ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
8
Cevap
1
Favori
3.512
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Uzun zamandır bu konuyla ilgileniyorum. Gelecekte ciddi olarak yönetmenlik düşünüyorum. Bütçem çok geniş değil. Sizce profesyonel kısa film çekimleri için DSLR mı daha kaliteli Handycam'ler mi ? Handycam'ler FPS olarak daha yüksek fakat DSLR'da da çok ince görüntü ayarları yapabiliyorsun. Geleceğe yönelik olarak düşünürsek, siz hangisini tavsiye edersiniz ? Ayrıca marka-model tavsiyelerine de çok ihtiyacım var.

• Arkadaş koskoca DonanımHaber'de bir kişi bile anlamıyor mu bu konudan ?
  • panasonic 700 lere bir bak. Hemen hemen bütün pro ayarlar var cihazlarda.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Yukarı. Bende ileride ciddi olarak yönetmenlik düşünüyorum. İyi bir girişi yapmak için işe kısafilmlerle başlıyor bütün yönetmenler. Bana kalırsa dslr makineler daha iyidir. Bir sürü teknik ve görsel ayarı manuel olarak yapabilmenize imkan sunuyor
  • Handycam mi ? o da ne ?

DSLR nin yanina handycam kelimesi hakarettir

• Kadir Has Üniv. radyo,tv ve sinema 3.sınıf öğrencisiyim. Bende Canon EOS 600D var, diğer çoğu arkadaşım da dslr. Artık amatör-bağımsız neredeyse herkes görüntü kalitesinden dolayı(ve lens! canon 50mm 1.8 lens ile müthiş görüntüler mesela) dslr kullanıyor. Hatta Behzat Ç. dizi 5D Mark II ile çekiliyor. Profesyoneller Red, Alexa vb. kullanıyor. Bizim okulda sony'nin hdv kameraları var, onlar da aslında gayet kaliteli ama lens-sensör ve renk kalitesi olayında dslrler hep üstün.

Fakat, dslr'de otomatik odak olmadığı için bazı sahnelerde çok sorun çıkabilir. Sonuçta sırf odakla uğraşan-ondan anlayan bi focus puller'ın olmayacak. Bu da insanı durağanlığa itiyor "dur şu adamın arkasından bi koşayım, kamera hareketi yapayım" diyemiyorsun genelde.

Işık performansı olarak yine dslr'ler çok üst.

AMA olay sese gelince, sony z1 gibi yarı prof. kameraların xlr girişleri var. Boom takıp kaliteli ses kaydı alabiliyorsun, dslr'larda ses çok problemli. Sürekli dipses geliyor, mikrofon girişleri var ama yine o dipses problemi var. Biz onu ayrı alete kaydederek çözüyoruz. Sonra kurguda eşleştiriyoruz. Ama kolay değil tabii.. MagicLantern diye bi resmi olmayan firmware var, dslr'lara çok iyi özellikler katıyor ve 550D, 60D için kattığı özelliklerden biri o ses problemini çözmesi(denemedim, sadece okuduklarıma dayanarak söylüyorum) benim 600D için henüz ses olayı çözülmedi.

böyle..

edit: handycam fps olarak yüksek ne demek? sony'nin yavaş çekim yapan kameralarından mı bahsediyorsun? ki o da işine pek yaramaz. O kamera da normalde 25p çekecek, dslr'de. Hatta 720p çekerken 50 kare çekeceksin mesela.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rodriguez2 -- 29 Temmuz 2012; 20:11:39 >

• quote:

Orijinalden alıntı: rodriguez2

Kadir Has Üniv. radyo,tv ve sinema 3.sınıf öğrencisiyim. Bende Canon EOS 600D var, diğer çoğu arkadaşım da dslr. Artık amatör-bağımsız neredeyse herkes görüntü kalitesinden dolayı(ve lens! canon 50mm 1.8 lens ile müthiş görüntüler mesela) dslr kullanıyor. Hatta Behzat Ç. dizi 5D Mark II ile çekiliyor. Profesyoneller Red, Alexa vb. kullanıyor. Bizim okulda sony'nin hdv kameraları var, onlar da aslında gayet kaliteli ama lens-sensör ve renk kalitesi olayında dslrler hep üstün.

Fakat, dslr'de otomatik odak olmadığı için bazı sahnelerde çok sorun çıkabilir. Sonuçta sırf odakla uğraşan-ondan anlayan bi focus puller'ın olmayacak. Bu da insanı durağanlığa itiyor "dur şu adamın arkasından bi koşayım, kamera hareketi yapayım" diyemiyorsun genelde.

Işık performansı olarak yine dslr'ler çok üst.

AMA olay sese gelince, sony z1 gibi yarı prof. kameraların xlr girişleri var. Boom takıp kaliteli ses kaydı alabiliyorsun, dslr'larda ses çok problemli. Sürekli dipses geliyor, mikrofon girişleri var ama yine o dipses problemi var. Biz onu ayrı alete kaydederek çözüyoruz. Sonra kurguda eşleştiriyoruz. Ama kolay değil tabii.. MagicLantern diye bi resmi olmayan firmware var, dslr'lara çok iyi özellikler katıyor ve 550D, 60D için kattığı özelliklerden biri o ses problemini çözmesi(denemedim, sadece okuduklarıma dayanarak söylüyorum) benim 600D için henüz ses olayı çözülmedi.

böyle..

edit: handycam fps olarak yüksek ne demek? sony'nin yavaş çekim yapan kameralarından mı bahsediyorsun? ki o da işine pek yaramaz. O kamera da normalde 25p çekecek, dslr'de. Hatta 720p çekerken 50 kare çekeceksin mesela.

Otamatik odakli olarak sony nin a65 ya da a77 sini oneririm.. Olmadi nex vg20e de basarili bi handycam

• Profesyonel ve handycam aynı cümle içerisinde yer almamalı bence.

15000 TL'den az bütçen varsa video kameralara bakma bile. Hatta 20000 yapalım onu, ekstra bataryasıydı kayıt medyasıydı derken çıkıyor zira.

DSLRlar gayet yeterli makineler. Türkiye'de video konusunda Canon dışında birşey alan yok sanırım. 60d, 7d, 5d mark 3 gibi makinelere bakabilirsin ancak şahsen Panasonic GH3'ün çıkmasını beklemeni öneririm. Bu esnada GH2'yi de araştırabilirsin tabi :)

Profesyonel işler yapmak istiyorsan kameraya harcadığından fazlasını ışık, lens ve tripod gibi şeyler için de harcaman gerekeceğini unutma :)
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.