Şimdi Ara

# Portre Fotoğrafları Paylaşım Konusu # (7. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
235
Cevap
9
Favori
13.485
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: _CHARLOTTE_

Anladım bu durumda bu lensi pek f1.8 -de kullanmıyoruz o zaman değil mi ?

Evet, pek kullanılmaz. Ancak gece çekimlerinde falan belki.

Şu kare mesela f1.8'de çekildi.

# Portre Fotoğrafları Paylaşım Konusu #

Mecburiyet vardı çünkü ışık oldukça azdı. (Çok tepelerden gelen belli belirsiz bir sokak lambası ışığı)
    Sonuçta biraz ISO'ya dayandım, biraz diyaframa..

•  # Portre Fotoğrafları Paylaşım Konusu #

Canon 40D
    Canon 50mm f1.8

f5.6 - 4sn - ISO 400
  • compact makine ile çok eskiden çekmiş olduğum bir kareyi paylaşayım dedim,umarım beğenirsiniz..

biraz büyükmü oldu ne:) özür.. düzelttim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi soylu -- 16 Ekim 2011; 17:51:34 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: NovariX

quote:

Anladım bu durumda bu lensi pek f1.8 -de kullanmıyoruz o zaman değil mi ?

Evet, pek kullanılmaz. Ancak gece çekimlerinde falan belki.

Şu kare mesela f1.8'de çekildi.

Mecburiyet vardı çünkü ışık oldukça azdı. (Çok tepelerden gelen belli belirsiz bir sokak lambası ışığı)
    Sonuçta biraz ISO'ya dayandım, biraz diyaframa..

Bu fotoğrafı görmüştüm fotokritik -de :) Güzel fotoğraf :) Benim 18-105 -den keskin olduğu bariz ortada. Zira daha kaç aylık fotoğrafçıyım lens değiştirmek biraz fazla mı havaya girmek olur diye düşünüyordum ancak cidden benim lens-den nefret etmeye başladım , bu yüzden en azından bir 50 mm almak istedim.

• 550d + 50 f1.8 ii

• quote:

Orijinalden alıntı: NovariX

quote:

En keskin haline f4-5.6 -da ulaşıyorsa üstadım 1.8 olmasının ne avatajı var madem keskin sonuçlar alamayacağım ? Sadece geceleri de kullanılabilir fotoğraflar çekmek için mi ?

En keskin haline diyoruz. Burada 'en' kısmına dikkat.

Mesela diğer bahsettiğiniz lens Tamron 17-50 f2.8 ise en keskin haline f5.6-6.3 arasında falan ulaşacaktır.

50mm f1.8 lensin f değeri 1.2 falan olsaydı en keskin haline f2.8-3.5 gibi ulaşacaktı.

Yani bir lensin maximum diyafram açıklığı ne kadar fazlaysa (yani sayısal olarak f değeri ne kadar düşükse) o kadar çabuk en keskin duruma gelir.

1.8'de alacağınız kareler de gayet iyi olabilir ama odaklanan alan çok küçük olacak ve bunun yanında f4 kadar keskin olmayacaktır kareleriniz.

Sayın Novarix,

Bir videoda profesyonel bir fotoğrafçı, kullanılabilecek en iyi PORTRE lensinin 85 mm.likler olduğunu söylemişti..Oysa tüm forumlarda 50 mm.likler bu konuda öne çıkarılıyor..Ben makinemi yeni aldım.Esas amacım portre çekmek.Bıçak gibi keskin fotolar olsun istiyorum ve arkası flu olan fotolar..
    Şimdi elimde; 18-55 bir kit lens var..Makinem de nikon d5100..50 mm.lik bir lens alsam zaten elimde bir 18-55 aralığı mevcut, o zaman en doğrusu 85 mm.lik bir lens almak diyorum kendi kendime..Yanlış yoldamıyım size göre, bana portre lensi için ne önerirsiniz??

Selamlarımla..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-7309DB214 -- 18 Ekim 2011; 12:44:56 >

• @alahan1963
    85mm ve 135mm portre icin en ideal araliktir bu dogru. Ama sunu bilmenizde dayda var mi bu aralik full frame yani profesyonel dslr'lar icin gecerli.
    Sizin govdeniz d5100 giris seviyesi bir dslr oldugundan dolayi, aps-c sensor kullanmaktadir. Yani lenste yazan odak uzunlugunun 1.5 ile carpimi sizin gercek odak uzunlugunuz olacaktir.
    Eger 50mm'lik bir lens alirsaniz; 50 x 1,5 = 75mm olacaktir ki bu da ideale yakin tekabul etmektedir.
    Elinizdeki lens 50mm'yi desteklese bile gerek diyaframinin fazla acik olmamasi, gerek de optik kalitesi yuzunden bir Prime lense gore geride kalacaktir.
    Bokeh etkisini saglamanin en kolay yolu yuksek odak uzunlugu + acik diyafram'dir. Bu konuda da prime lens her zaman en iyi isi yapar, arka plani cok iyi oldurur.
  • @alahan1963

Nacizane cevap vereyim. 18-55 kit lenslerin optik kalitesi iyi değil. 50mm veya 85mm alacağınız prime bir lensin optik kalitesi çok daha iyi olacaktır. Aslında portre için 85mm daha uygun dediğiniz gibi. Ama ben gibi bir çok kişi 50mm kullanıyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: alahan1963

Sayın Novarix,

Bir videoda profesyonel bir fotoğrafçı, kullanılabilecek en iyi PORTRE lensinin 85 mm.likler olduğunu söylemişti..Oysa tüm forumlarda 50 mm.likler bu konuda öne çıkarılıyor..Ben makinemi yeni aldım.Esas amacım portre çekmek.Bıçak gibi keskin fotolar olsun istiyorum ve arkası flu olan fotolar..
    Şimdi elimde; 18-55 bir kit lens var..Makinem de nikon d5100..50 mm.lik bir lens alsam zaten elimde bir 18-55 aralığı mevcut, o zaman en doğrusu 85 mm.lik bir lens almak diyorum kendi kendime..Yanlış yoldamıyım size göre, bana portre lensi için ne önerirsiniz??

Selamlarımla..

burada APS-C ve Full Frame (tam kare - 35mm) sensör konusu devreye girer.

APS-C sensörlü makineler yapıları gereği 1.5 yada 1.6 fokal çarpan kullanırlar. Dolayısıyla sizin 50mm lensiniz 75mm'ye tekabul edecektir aslında.

İnsan gözünün gördüğü açıya en yakın açı 50mm. Fakat bu fullframe makinelerde geçerli. (Nikon D700, Canon 5D vb.)

Sizin makineniz APS-C sensörlü. Çarpan etkisi var.

Eğer imkanınız varsa 85mm tavsiye ederim. Bütçeyi zorlamak istemem dersenizde 50mm sizi memnun edecektir, şüpheniz olmasın.

• DX makinede 85mm , 127mm gibi bir rakama denk geliyor. Sizce de bu biraz fazla olmaz mı?

Keskinlik babında 50mm ve 85mm 1.8 i karşılaştırırsak sizce sonuç ne olur ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _CHARLOTTE_ -- 18 Ekim 2011; 18:56:57 >
  • ben aradan girip kafanızı karıştırıp kaçayım

35mm bir prime lens alın. hem dar kalmaz, hem de genel kullanıma da uygun olur. çıkarmak istemezsiniz.

yanlız 550 TL gibi bi rakamı gözden çıkarmanız gerekecek.
  • 50mm dar diyenler için Sigma 30 f1.4 de çok iyi
  • İzmir'li, Ankara'lı, Eskişehir'li ve Antalya'lı ayrıca "müsait" olan arkadaşlar PM atabilir mi?
    İyi Geceler.
  •  # Portre Fotoğrafları Paylaşım Konusu #

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Derin1907 -- 1 Mart 2012; 2:44:07 >

• @Derin1907

Glamour glow + Kısmi renklendirme

Bence gayet güzel olmuş
  • quote:

Orijinalden alıntı: PlutosDaddy

@Derin1907

Bence gayet güzel olmuş

Teşekkür ederim.
    Ama bi 2 lens almam lazım..
    Artık yetmiyor kit lens..
    D90 + 18-105VR
    Sigma 17-70 düşünüyorum
  • quote:

Orijinalden alıntı: Derin1907

quote:

@Derin1907

Bence gayet güzel olmuş

Teşekkür ederim.
    D90 + 18-105VR
    Sigma 17-70 düşünüyorum

Konulardan biliyorum hocam isteğini, kafana göre takıl artık ne diyelim Konu dışında da "mesleğim bu" yazmıştınız

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Derin1907

quote:

@Derin1907

Bence gayet güzel olmuş

Teşekkür ederim.
    D90 + 18-105VR
    Sigma 17-70 düşünüyorum

Konulardan biliyorum hocam isteğini, kafana göre takıl artık ne diyelim Konu dışında da "mesleğim bu" yazmıştınız

bakıcaz hocam inş...
    Aynen meslek bunu seçtik kovalıyorum

• @Derin1907 hocam pozu verdirdiniz mi miniğe yoksa anı mı yakaladınız cok merak ettim :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: Creative_Director

@Derin1907 hocam pozu verdirdiniz mi miniğe yoksa anı mı yakaladınız cok merak ettim :)

Anı avladım dostum :):)
  • 
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.