Şimdi Ara

# Portre Fotoğrafları Paylaşım Konusu # (6. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
235
Cevap
9
Favori
13.485
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

bu k-x ve kit lensle çektiğin ilk fotolardandı sanırım. yani lensinle çektiklerinden yok mu hiç?

quote:

Orijinalden alıntı: ardicli2000

Eskilerden bir tane ekleyeylim:

# Portre Fotoğrafları Paylaşım Konusu #

• quote:

Orijinalden alıntı: Ramiz06

[imag]http://img853.imageshack.us/img853/5022/dsc0116zk.jpg[/simage]

süper fotoğraf ama kadraj daha iyi ayarlanabilirdi direk tren ve motorsiklet kirlilik oluşturmuş.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi XsI -- 10 Ekim 2011; 18:44:24 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: XsI

quote:

Orijinalden alıntı: Ramiz06

[imag]http://img853.imageshack.us/img853/5022/dsc0116zk.jpg[/simage]

süper fotoğraf ama kadraj daha iyi ayarlanabilirdi direk tren ve motorsiklet kirlilik oluşturmuş.

hızlı bir çekim oldu ortamda çok müseait değildi bu kadar oldu hocam
  • Night Portrait

Canon 40D
    Canon 50mm f1.8 II

Ek:

EXIF
    f1.8
    1/40sn
    ISO 1250

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ayı Baba -- 11 Ekim 2011; 18:18:43 >
  • Arkadaşlar,

Şu çektiğimiz fotoğrafların exif bilgilerini de versek diyorum.Böylece benim gibi bu işe taze merak salmış kişiler de bakarken öğrenseler..Ne dersiniz??
  • quote:

Orijinalden alıntı: alahan1963

Arkadaşlar,

Şu çektiğimiz fotoğrafların exif bilgilerini de versek diyorum.Böylece benim gibi bu işe taze merak salmış kişiler de bakarken öğrenseler..Ne dersiniz??

benim yüklediklerim flickrdan orda exif mevcut
  • Sayın Synchro,

Sahip olduğunuz objektiflere baktım da, hem 17-50 var hem de sabit odaklı bir 50 mm...Zaten 18-55, bu 50 mm.yi kapsamıyor mu? Neden ayrıca bir tek odaklı bir 50 mm.tercih ettiniz?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-7309DB214 -- 12 Ekim 2011; 7:50:43 >
  • 18-55 teki 50mm ile prime lens olan 50mm farklı şeyler. 50mm ile istediğiniz gibi alan derinliği verebilirsiniz, ayrıca çok keskin çekimler yaparsınız, 1.8 olduğu için az ışıkta iyi iş görür ve Portre çekmek için idealdir. 1.8 olan f/P olarak ta çok iyi olduğundan dslr makine sahibi çoğu kişide bu lensten genelde olur :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cloud35 -- 12 Ekim 2011; 10:16:43 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: alahan1963

Sayın Synchro,

Sahip olduğunuz objektiflere baktım da, hem 17-50 var hem de sabit odaklı bir 50 mm...Zaten 18-55, bu 50 mm.yi kapsamıyor mu? Neden ayrıca bir tek odaklı bir 50 mm.tercih ettiniz?

önceden 18-55 ve 50 vardı diyafram sebebiyle 18-55 i satıp tamron 17-50 aldım ama şunu söyleyeyim ki 50 en sevdiğim açı ve prime olduğu için çok kaliteli sonuçlar veriyor diyafram avantajı da var hem
  • başlığı yeni buldum 1-2 tane de ben paylaşayım dedim :)

• Yahu Tamron 17-50 , 50mm 1.8 -den daha mı keskin yoksa bana mı öyle geliyor ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: _CHARLOTTE_

Yahu Tamron 17-50 , 50mm 1.8 -den daha mı keskin yoksa bana mı öyle geliyor ?

Kesinlikle hayir.
  • quote:

Yahu Tamron 17-50 , 50mm 1.8 -den daha mı keskin yoksa bana mı öyle geliyor ?

Teorik olarak çok zor ama imkansız değil.

50mm 1.8'in Tamron'a avantajı en keskin haline 3-4 stop önce ulaşabiliyor olması.
  • Şimdi fotoğraf sahibiyle de konuştun aynen söylediklerini söyledi. Benim cahilliğime verin :)

O zaman bir soru daha soracağım , şimdi 50 MM portre lensi alırsam modelin ağzına kadar girmem gerekecek sanırım çekim yaparken onun yerine 85mm felan alsam aynı keskinliği yakalayabilir miyim ? Yani doğru seçim ne olur sizce ? Zira 50 mm lenside DX makinemde 75 mm kullanacağım bunu da göz önünde bulundurmak gerek.
  • quote:

Şimdi fotoğraf sahibiyle de konuştun aynen söylediklerini söyledi. Benim cahilliğime verin :)

O zaman bir soru daha soracağım , şimdi 50 MM portre lensi alırsam modelin ağzına kadar girmem gerekecek sanırım çekim yaparken onun yerine 85mm felan alsam aynı keskinliği yakalayabilir miyim ? Yani doğru seçim ne olur sizce ? Zira 50 mm lenside DX makinemde 75 mm kullanacağım bunu da göz önünde bulundurmak gerek.

Aslında modelin ağzına girmeniz gerekmez. Arada 1-1,5 metre varken rahatça alabilirsiniz omuz hizası ve üstünü mesela.

Şu karede model ile aramdaki mesafe yaklaşık 1,5 metreydi.

Ama dahada mesafe isterseniz, yani daha dar bir açı düşünüyorsanız 85mm f1.8'ler de enfes lenslerdir. 50mm'den daha keskin sonuçlar dahi alabilirsiniz. (Canon için söylüyorum. Nikon'da durum nedir bilemiyorum)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ayı Baba -- 16 Ekim 2011; 16:41:17 >

• Anladım peki 50mm acaba full model çekiminde nasıl sonuç verir ? Mesela tüm vucudu almaya kalkıştım diyelim tatmin eder mi ?
  • quote:

Anladım peki 50mm acaba full model çekiminde nasıl sonuç verir ? Mesela tüm vucudu almaya kalkıştım diyelim tatmin eder mi ?

Tabiiki eder. En keskin haline f4-5.6 arasında ulaşır ve gayet iyi sonuçlar alabilirsiniz.
  • En keskin haline f4-5.6 -da ulaşıyorsa üstadım 1.8 olmasının ne avatajı var madem keskin sonuçlar alamayacağım ? Sadece geceleri de kullanılabilir fotoğraflar çekmek için mi ?
  • quote:

En keskin haline f4-5.6 -da ulaşıyorsa üstadım 1.8 olmasının ne avatajı var madem keskin sonuçlar alamayacağım ? Sadece geceleri de kullanılabilir fotoğraflar çekmek için mi ?

En keskin haline diyoruz. Burada 'en' kısmına dikkat.

Mesela diğer bahsettiğiniz lens Tamron 17-50 f2.8 ise en keskin haline f5.6-6.3 arasında falan ulaşacaktır.

50mm f1.8 lensin f değeri 1.2 falan olsaydı en keskin haline f2.8-3.5 gibi ulaşacaktı.

Yani bir lensin maximum diyafram açıklığı ne kadar fazlaysa (yani sayısal olarak f değeri ne kadar düşükse) o kadar çabuk en keskin duruma gelir.

1.8'de alacağınız kareler de gayet iyi olabilir ama odaklanan alan çok küçük olacak ve bunun yanında f4 kadar keskin olmayacaktır kareleriniz.

• Anladım bu durumda bu lensi pek f1.8 -de kullanmıyoruz o zaman değil mi ?
  • 
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.