Şimdi Ara

Ponzi ve Piramit Sistemi Dolandırıcılığı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
3
Cevap
0
Favori
399
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Son zamanda bu tür siteler çok fazla yaygınlaştığı için bu konuyu açtım.
    Charles Ponzi ünlü dolandırıcı tarafından bulunuyor, bu kişiyi anlatmayacağım.
    Bu sistemlerin binlerce yöntemi var ve çıkmaya devam ediyor ilk olarak bu kişi sayesinde ortaya çıktı.

Önce şunu söyleyim bu sitelere birini referans alarak girersiniz

Ponzi Sistemi : Şimdi 1 tane site düşünün senin elinde 100 lira paran olsun bankaya yatıracaksın 10 lira kazanacaksın 1 ayda diyelim. Bu site sana diyor ben %20 veriyorum
    ve biz bu para ile yatırım yapıyoruz ve sen bizim sermayemiz oluyorsun diyorlar. Borsayla karıştırmayın çünkü ponzi %100 kazanç vadeder. Ha yatırdığınız para içerde
    kalacak veya belli bir zaman sonra çekebiliyorsunuz. Sonra bu sistem büyür yeni gelenler
    kişilerin parasıyla diğerlerine para ödenir. Aslında ortada kazanç yok herkes birbirine para ödüyor. Eğer yeni birileri sisteme dahil olmuyorsa sistem çöküyor paranız
    içerde kalıyor ve paranız gitmiş oluyor. Birde site ne kadar uzun açık kalırsa güveniniz o kadar arttığı için daha fazla yatırıyorsunuz bir süreden sonra
    o şahıslar yeterince para elde edince ortadan kayboluyor.

Piramit Sistemi : Aslında saadet zinciri de buna benzer ama bu daha görünmeden yapıyor o işi. Şimdi sen 100 lira yatırdın sonra 3 kişi getirdin yani referans olarak ve burada sadece sen kazanıyorsun parayı getirdiğin kişiler ise dolandırılıyor. Tabi bunun aracıları var insanlara ulaşması kolay olan kişiler veya youtube vb. sitelerde video çekip bak ben kazanıyorum diyor
    evet gerçekten kazanıyor ama o kişi diyor ki benim linkimden gireceksin ve sen giriyorsun o daha çok kazanıyor. Eğer sen yeni kişiler getirmezsen sen dolandırılıyorsun. Tabi bu sistemde bir
    yerde çöküyor ve içerde yüklü bir miktar para kalıyor.

Bu sistemlerin çok çeşitleri var baya bir karışık anlattım.
    Eğer bu tür sitelere girerseniz sizin sorumluluğunuzdadır.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• Teşekkürler Erkut Bey
  • 2017 yılında bu işlere inanana herşey mübah
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.