Şimdi Ara

Pokemon Mekanikleri Güncel Rehberi: Türler, Doğalar, EV, IV ve fazlası (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
119
Cevap
11
Favori
47.792
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Pokemonunuzun en yüksek stat'ı speed ise (kişiliğinden anlıyoruz) yüksek bir değer olmak zorunda.

Serebii'den hesaplattığınızı tahimin ediyorum. Örnek bir doldurma vereyim:
    http://www.serebii.net/games/iv-calcdp.shtml

Hesaplayacağım pokemonun bilgileri:
    http://abload.de/img/abbb1uxkpx.jpg
    http://abload.de/img/abbb2gqkhq.jpg

Bu bilgilerden yazmamız gerekenler:
    Pokemon İsmi: Absol
    Nature: Quirky
    Charecteristic: Strongly Defiant
    Temel Puanlar: HP, Atk, Def, Sp.A,Sp.D,Speed

Bunlar yeni yakalanmış bir pokemonda doğru IV hesaplatmak için girilmesi gereken en az özellikler. Daha kesin konuçlar için Hidden Power cinsini, Overall Potential'ını ve Best Stats'ını girebilirsiniz ancak bunları öğrenmek için oyunda bir NPC ile konuşmanız gerekiyor. Bu NPC her oyunda yok, olanlarda da hikaye sonuna doğru erişilebilecek bir yerde yanılmıyorsam. Çok gerekli değiller, opsiyoneller. Onlarsız da yakın bir sonuç buluyorsunuz. Konuşmadıysanız burayı boş bırakın!
    EV kısmını yeni yakalanmış bir pokemonda boş bırakıyoruz. Eğer pokemonu kastıysak ve EVlerini takip etmediysek artık IV hesaplama yapamayız. Yanlış sonuçlar verir. EVlerini sıfırlamanız lazım ki bunu yapabilen meyveler EV rehberinde var.
    Doldurulmuş halinin şöyle gözükmesi gerekiyor:

Pokemon Mekanikleri Güncel Rehberi: Türler, Doğalar, EV, IV ve fazlası

Her şeyi doldurduktan sonra Sağ alttaki Calculate Individual Values butonuna tıklıyoruz.
    Sağ üstteki kutucuk içindekiler hesaplanan IV'ler. Bunlardan sadece 1 tanesini (kişiliğine göre) kesin bulabiliyoruz. Altında OK! yazan kesin hesaplanan IV. Diğerlerinin ise en yakın değerleri seçili. Spread: yazan kısımda hata payına göre dağılımı görüyoruz. Eğer daha çok bilgi girebilseydik daha kesin sonuç bulabilirdik. Hata payı çok önemli olmadığından doğru kabul edebiliriz. Eğer daha az bilgi girersek hata payı artacaktır.
    IV'ler tamamen rasgele sayılar olduğu için her şeye denk gelebilir. Gördüğün gibi bizim Absol da gayet dandik. 0 HP, 0 Sp.A, 3 Speed, 7 Atk ile stat fakiri olarak dünyaya gelmiş. Başka bir tane de şansımızı denememiz lazım. Tamamen şans ile alakalı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi adilazimdegilx -- 10 Ağustos 2013; 15:59:46 >

• Öncelikle detaylı cevabın için çok sağol bende denedim ve sana detaylı olarak ne yaptığımı anlatmaya çalışıcam ve ben karakterist özelliğini eklemiyomuşum

İlk olarak white 2 de verdikleri Zorua yı denek olarak kullandım

Statları çok iyi görünüyo burda

Sonra absol yakaladım bende

En yüksek statı atak olmasına rağmen sp atak 31 geliyor bilmiyorum mantığını mı anlamadım sonuç doğru mu :D

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Darion -- 10 Ağustos 2013; 14:30:55 >

• Doğru çıkartmışsın IV'leri ama son dediğinde küçük bir hata var.
    En yüksek stat ile IV aynı şey değil. En yüksek IV en yüksek statta olmak zorunda değil. Tamamen rasgele geliyor. En yüksek IV'yi Personality'sine bakarak (characteristic/kişilik) buluyoruz. Zorua'nın ki "Proud it's power" yani en yüksek IV atakta olmalı. (White 2 de gift Zorua özel bir pokemon. Sabit değerlerle geliyor. O önceden ayarlı olduğundan IV'leri güzel. Kullanışlı bir pokemon, karanlık türüne ihtiyacın varsa çok yardımcı oluyor.)
    Absol'ın kişiliği ile "Mishchievous" yani en yüksek IV'si Sp. Atk'ta olmalı ki öyle çıkmış.
    Absol'un en yüksek stat'ı Attack diye IV'si de öyle gelmek zorunda değil, IV ile base stats tamamen farklı

• Şu 2 güne kadar çok boş oynadığımı çok boş kastığımı farkettim şu rehberi okuyana kadar kavrıyorum yavaş yavaş baştan başlıcam büyük ihtimal emulatorde oynuyorum gerçi ama sarıyor.

Bide android telefonumda da leafgreen firered ve emerald oynuyorum onlarda bu oranlar biraz daha farklı ama çok kaymıyo demiştin galiba

Aşırı yardımın dokundu bana pokemonlarımı daha çok benimseyerek oynuyorum sayende

edit: Son bişey dicem

Bi yerde görmüştüm serebii de diyodu galiba pokemonu düşük leveldan yetiştirirsen statları daha yüksek olur diye yani 5 leveldan kastıgın bi pikachu ile 50 level buldugun pikachu farklı olur diyodu(Farklıdan kasıt güçlü). Dediği şey tam olarak buymuş galiba

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Darion -- 10 Ağustos 2013; 16:58:21 >
  • Rehber işe yarıyorsa ne mutlu bana
    3. nesil oyunlarında farklı yerler var. Örneğin personality yok onlarda. Dolayısıyla IV'lerin dağılımı tamamen şans ve kesin bilemiyorsunuz. Bazı küçük farkları da yazmıştım 3. nesil o kadar farklı da sayılmaz ama saldırılar konusunda çok çok başka. O konuda dikkat etmek gerekiyor. Örneğin 3. nesilde Alakazam'a elemental puncharı öğretip şov yapabiliyorduk. Artık fiziksel saldırı oldukları için hiçbir işe yaramıyorlar. Bu değişimler olumlu yönde tabi, yeni oyunlar çok başarılı mekaniklere sahipler ve istediğinizi bir şekilde yapmanıza imkan tanıyorlar. Breeding konusunu yazabilirsem daha da açık hale gelir mesela istediğimiz pokemonu yumurtadan istediğimiz nature ve sabit en yüksek IV ile yetiştirebiliyoruz.
    Level farkı herhangi bir güç farkına yol açmaz. Önemli olan ikisini de aynı EVlerle yetiştirip aynı saldırıları öğretmek. serebii'de muhtemelen başka bir konuda söylemiştir. Pokemonlar aynı olduğu ve sen aynı EVleri verdiğin sürece sürece 1 lvlden de kassan 100lvlde de bulsan aynı olur.

• Yaz valla dört gözle bekliyorum hacı yazılarını bayağı bayağı yardımın dokundu hakkaten teşekkür ederim
  • Yumurta konusuna başladım. Yetiştirmek için işe yarar bir Ditto arıyorum ama bir türlü bulamadım. Onu bulana kadar uygulamayı yapamayacağım. İkinci bölümü yazarım bir ara.

Edit: Ditto'yu buldum, yazıları yazdım. Uygulamayı bitirince eklerim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi adilazimdegilx -- 13 Ağustos 2013; 21:40:06 >
  • Konu muhteşem
    2.defa okudum gerçekten başyapıt olmuş

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Teşekkürler, İşe yaramasını umarak yazıyorum. Genelde oyunları bitirip atıyor millet. En azından biraz daha bilinçli ve keyifli oynanmasını sağlarız. Bitirenler tekrar oynar, bilmeyenler bilerek başlar.
    Son kısmı da ekledim. Başım kalabalık olduğundan acele oldu ama sanırım sorun yok. Böylece Breeding'i de tamamladık. Başka ekleyecek bir şey varsa söyleyin, benim aklıma gelmiyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi adilazimdegilx -- 15 Ağustos 2013; 1:05:07 >
  • hocam kafama takılan bir şey var
    neye göre çok vurmasını,savunma yapmasını,önce vurmasını isteyeceğiz?
    oshawott var mild nature somewhat vain diyo mesela
    riolu var imprish nature like to relax diyo
    riolunun base speed yüksek zaten ama bu özellikleri speed yükseltmiyo mesela def yükselten nature sahibi
  • Darui kullanıcısına yanıt
    Farklı taktikler denenebilir tabi ama pokemona göre belirlenir seçimler. Oshawot'u ele alalım. En mantıklısı son evrimini düşünerek bakmak. Samurot yüksek Sp.Atk'ı olan bir pokemon zaten, atağı da kötü değil. Ortalama hıza sahip. Mild olduğu için Sp. Atk yükseltip Def. düşürecek. Fazla saldırı yememek için önce vurmaya çalışabilirsin. Bunun için speed EV'leri yüksek vermen gerekir, ayrıca Special atağı yüksek olacağı için Special saldırılar öğretmeye özen gösterip Sp. Atk EVsi vermek mantıklı olur. Bu şekilde defansif olarak zayıf olsa da doğru yerlerde kullanırsan herkese tek atıp hasar almadan geçebilmen mümkün olur.
    Riolu için Lucario'yu düşünmek lazım. Senin riolun -Sp. Atk alıyor. Ama Lucario'nun SP. Atk'ı puanı Atk. puanından yüksek. Burada tezat oluşturuyorlar. Fiziksel saldırılarla gidebilirsin ama istediğin kadar iyi vuramayacaksın. Pek iyi bir doğa değil bana kalırsa Lucario için, başka yakalamayı deneyebilirsin.
    Kişilikleri ise daha geri planda kalıyor, çünkü sen sadece en yüksek IVsini görüyorsun, diğer IVleri yüksek de olabilir düşük de. Bunlara dikkat etmek istersen hesaplatman lazım hesaplayıcı da. Ama Nature kadar önemli değiller. Nature'unu tutturursan o pokemonla da devam edebilirsin. IV işi biraz daha ayrıntı, onu o kadar ciddiye almana gerek yok. Hikayede ilerleyince kasmak istediğin özel bir pokemon olursa dikkat edersin.

• quote:

Orijinalden alıntı: adilazimdegilx

Farklı taktikler denenebilir tabi ama pokemona göre belirlenir seçimler. Oshawot'u ele alalım. En mantıklısı son evrimini düşünerek bakmak. Samurot yüksek Sp.Atk'ı olan bir pokemon zaten, atağı da kötü değil. Ortalama hıza sahip. Mild olduğu için Sp. Atk yükseltip Def. düşürecek. Fazla saldırı yememek için önce vurmaya çalışabilirsin. Bunun için speed EV'leri yüksek vermen gerekir, ayrıca Special atağı yüksek olacağı için Special saldırılar öğretmeye özen gösterip Sp. Atk EVsi vermek mantıklı olur. Bu şekilde defansif olarak zayıf olsa da doğru yerlerde kullanırsan herkese tek atıp hasar almadan geçebilmen mümkün olur.
    Riolu için Lucario'yu düşünmek lazım. Senin riolun -Sp. Atk alıyor. Ama Lucario'nun SP. Atk'ı puanı Atk. puanından yüksek. Burada tezat oluşturuyorlar. Fiziksel saldırılarla gidebilirsin ama istediğin kadar iyi vuramayacaksın. Pek iyi bir doğa değil bana kalırsa Lucario için, başka yakalamayı deneyebilirsin.
    Kişilikleri ise daha geri planda kalıyor, çünkü sen sadece en yüksek IVsini görüyorsun, diğer IVleri yüksek de olabilir düşük de. Bunlara dikkat etmek istersen hesaplatman lazım hesaplayıcı da. Ama Nature kadar önemli değiller. Nature'unu tutturursan o pokemonla da devam edebilirsin. IV işi biraz daha ayrıntı, onu o kadar ciddiye almana gerek yok. Hikayede ilerleyince kasmak istediğin özel bir pokemon olursa dikkat edersin.

Burda anladigim kadari ile sadece bir taneyi en üstte tutmak yerine yani sp atk alan lucarioya sp atk nature ile kasmak yerine sp atk alan lucario yu speed veya diger turlerle destekleyip iki tane cok yuksek degil ama yuksek yapmak daha mantikli seklinde gideyim.
    O zaman speed nature sahibi mareep kasmak da mantikli zaten sp. Atk yuksekti sanirim.
    Speedi hep onde tutup, pokemon turune gore atk veya sp. Atk kasmak 1 tane de tank (def oncelikli atk veya sp. Atk ile birlikte) kasmak sanirim aklima yatti.
    Tür olarak da oshawott var zaten yanina lucario koyacam bir zoroark bir elektrik (belki speed nature sahibi bir mareep) düşünüyorum. Yanina elite 4 a gore 2 tur daha koyacam

• eline sağlık harika olmuş konu boş bir zamanımda okuyacağım.
    Lucario için seçimler farklı olabilir, hem special hem de fiziksel set gitmek mantıklı bir pokemon. Çünkü saldırıları iki yöne de güzel gidiyor. Hızını arttırıp defanslardan düşüren doğaları veya dengeli doğaları tercih etmek mantıklı. Çabuk gelişiyor ve geliştiği anda o seviyedeki en sağlam pokemonlardan oluyor stat bazında. Bu yüzden dengeli geliştirmekten zarar gelmez. Ancak özellikle oyunun başında pek special saldırılar almıyor. Bu sepeple eğer sıfırdan başlayıp kasıyorsan fiziksel set ile git. Sp. Atk düşürebilirsin doğalarda ama karşılığında Speed ya da atak al. Daha sonra fiziksel saldırıları alarak gidersin (Force Palm, Bone Rush, Return, Sword Dance vs.). Elite 4'a ise Sword Dance, Ice Punch, Close Combat, Eartquake ile girersin. Tek sword dance yapabilirsen Ice Punch atak kasılmış bir Lucario'da ejderhalara terör estirebilir. Special setle gitmek oyunun başında iyi değil, bitirdikten sonra iyi bir Lucario kasmak istersen Modest olarak Nasty Plot yanına güzel Special saldırılar var.
    Mareep'e Speed doğası getirsen bile EVlerini Speed ver. Çünkü yavaş bir pokemon. Diğer her şeyi güzel, EV olarak Sp. Atk ve Speed verirsen çok can yakabilir. Ancak special olarak fazla saldırısı yok. Thunderbolt, Signal Beam, Power Gem gideceksin. Yanına Thunder wave koyabilirsin. Hem Amparason hızını da dengeler çok hızlı birine karşı gelirse.
    İstersen ileri de elektrik pokemonu oalrak Galvantula da güzeldir. Zaten Elektrik kullanacağın bir gym yok Skyla'ya kadar. Oraya da Galvantula ile gidebilirsin. Sana kalmış.

• Mareep ve rioluyu rush olarak buldum birqzdan iv lerini atarim

• Lucario'ya Rush gider. Karışık saldırılar koyarsın ama Mareep'i Modest bul mutlaka. Boşu boşuna defans düşürme dayanıklı bir pokemon çünkü. Fiziksel olarak hiçbir saldırı kullanmayacağın için atak düşürmenin bir zararı yok.
    Riolu'yu şöyle yaparsın; başta Return koyarsın, 15 lvlde Force Palm öğrenecek. İstersen Work Up da koyarsın yardımcı olabilir oyunun başında. Special olarak hiçbir saldırı yok oyun başlarında Riolu o yüzden full fiziksel gideceksin. 37'de Sword Dance ile değiştirirsin Work Up'ı. Arada Bone Rush da öğrenmiş olur. Fena bir saldırı değil, toprak saldırısı olduğu için çok yararını görürsün. Ben elektrik gymini onunla geçmiştim sadece. 51lvl'de Aura Sphere alacak. Elite 4'dan önce de Earthquake ve Ice Punch (Move Tutor) öğrettin mi tamam olur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi adilazimdegilx -- 15 Ağustos 2013; 22:13:04 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: adilazimdegilx

Lucario'ya Rush gider. Karışık saldırılar koyarsın ama Mareep'i Modest bul mutlaka. Boşu boşuna defans düşürme dayanıklı bir pokemon çünkü. Fiziksel olarak hiçbir saldırı kullanmayacağın için atak düşürmenin bir zararı yok.
    Riolu'yu şöyle yaparsın; başta Return koyarsın, 15 lvlde Force Palm öğrenecek. İstersen Work Up da koyarsın yardımcı olabilir oyunun başında. Special olarak hiçbir saldırı yok oyun başlarında Riolu o yüzden full fiziksel gideceksin. 37'de Sword Dance ile değiştirirsin Work Up'ı. Arada Bone Rush da öğrenmiş olur. Fena bir saldırı değil, toprak saldırısı olduğu için çok yararını görürsün. Ben elektrik gymini onunla geçmiştim sadece. 51lvl'de Aura Sphere alacak. Elite 4'dan önce de Earthquake ve Ice Punch (Move Tutor) öğrettin mi tamam olur.

Hocam pc de kastı telefona geçtim bastan baslicam

• yerimizi alalım
  • Hocam 56 lvl
    Lucario
    Zoroark
    Jolteon
    Samurott
    48 lvl crobat var takıma 6. Neyi alayim elite 4 dayim

Çok ihtiyacın olan bir şey yok. Samurott'a Ice Beam öğret. Lucario Dragon Pulse veya Ice Punch biliyorsa Champion'u onlarla yenersin. Bir tek dövüş pokemonu olan elite 4 üyesine karşı Crobat var sadece. Ona da kaya saldırılarıyla gireceği için zor işi. Bir psişik pokemon işine yarar. Şart değil ama oyunu biraz daha uzatıyım hem de eğlenirim dersen Metagross kas. Yakalama zorluğu efsanelerle aynı. Yakalarken eğlenirsin biraz hem. Pseudo-Legendary olduğu için değer ama bence. Çok sağlam pokemon.
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.