Şimdi Ara

pnömokok aşısı (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
48
Cevap
0
Favori
13.787
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 01 mayıs 2008 öncesi doğanları kabul etmiyorlar.
  • Merhabalar, öncelikle bu haberi bizlerle paylaşan arkadaşıma teşekkür ederim..

Daha 2aylık bir yeğenim var ve bu mesajı okuyunca nette küçük bir araştırma yapayım dedim, nedir bu pnömokok... Zatürre, menenjit, kulak iltihabı ve sinüzit gibi hastalıklara sebep olan bi bakteri olduğu genel bilgisi edindim.

Birkaç doktor, özellikle bi nörologun yazısı baya dikkatimi çekti. Bu aşının içinde bulunan alüminyum sebebiyle çocukta sinirlilik hali, dikkat bozukluğu, sara ve buna benzer rahatsızlıklara sebebiyet verebildiği yazılıydı. Amerika'da 79 bebeğin öldüğü falan yazılmış.. Daha sonrası bu aşı, aşı takviminden çıkartılmış ve sadece hassas bünyelere uygulanır hale gelmiş.

Yaptığım araştırma sonucu karşıma çıkan bu gibi şeyler açıkcası bi durup düşünmeme sebep oldu. Burda eczacı arkadaşlar da var, onların fikirleri gerçekten önemli...

Bahsettiğim bilgileri içeren sitelerden bir tanesi:
    http://www.genbilim.com/content/view/4036/33/

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Helcaraxe -- 30 Aralık 2008; 0:17:01 >

• Sayın Helcaraxe
    Şahsen hayatı tehlikeye atmayan pek çok hastalık için aşı yapılmasına karşıyım (çünkü aşılarda bulunan ağır metallarin bir kısmı ömür boyu vücutta kalır) ama hayatı riske eden bi durumda bu aşıyı yaptır veya yaptırma demek sorumluluk ister. Düşünün burda yaptırma diyorlar ama Allah korusun burda görüp bak adamlar işi biliyor yaptırmayalım diyen birisinin çocuğu pnomokok menenjiti oluyor ve Dr u soruyor neden aşı yaptırmadınız diye. Belki aşı yaptırsa yine olacaktı o ayrı konu . Bu nedenle burada kimsenin sana yaptırma diyebileceğini düşünmüyorum. O yüzden bu konuda bir çocuk hastalıkları uzmanına danışman en uygunu olur sanırım. Aliminyum işine gelince ben Civa içeriyor diye biliyordum ve sanırım bu konuda eczacı arkadaşlar daha yüksek bilgiye sahiptir ve bi yorumda bulunurlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi t_tunccan -- 30 Aralık 2008; 0:36:01 >
  • Ben 1-1.5 ay once cocuga yaptırırken doktoru bu bilgiyi vermiş ve devamını ücretsiz yaptırabilirsiniz demişti ama bundan emin degilim. Yani ilk aşının vurulmuş olması herhangi bir şekilde durumu engeller mi. Bu arada aşıya 135 vermiştim yanlışım yoksa
  • quote:

Bu topicteki eczacıları ve eczacılık okuyanları öğrenebilir miyim acaba?

Eczacılara beni de ekleyin .. :)

Yukarıda aşının çok dozluk flakonlarda sunulacağını tahmin ettiğimi söylemiştim ama bu şekilde değilmiş.
    Tek dozluk ambalajlarda yapılıyor ve aşının ismi de Prenevar, yani bilindik büyük bir firmanın aşısı (Hindistan üretimi falan değil)

http://www.genbilim.com/content/view/4036/33/ internet sitesinde aşını alüminyum içerdiği ve bunun ciddi yan etkilere neden olabileceği belirtilmiş. Doğrudur, aşı aluminyum içeriyor olabilir ancak bu miktar çok ciddi bir miktar değil ve aşı olmamanın getireceği risklerin yanında göz ardı edilebilir diye düşünüyorum. (örneğin çok yoğun olarak ülser - gastrit şikayetlerinde çok eskiden beri kullanılan bir preparat olan Talcid'te bile aluminyum bulunuyor) Kaldı ki olur olmaz herşeye karşı davalar açılıp milyon dolarlık tazminatların alındığı bir ülke olan ABD'de yukarıdaki sitede bahsedilen rahatsızlıkların bu aşıdan olduğunun ispatlanması halinde neler olabileceğini yorumlarınıza bırakıyorum

Aynı sitede aşının koruyuculuğunun ispatlanmadığı ve çok düşük bir spektrumdaki bakterilere etki ettiği belirtilmiş. Bunun hakkında yukarıda diğer eczacı arkadaşların yazdığı bilgiler tatmin edici olacaktır sanırım. Bir aşının bütün bakteri türlerine karşı koruması zaten çok ütopik bir durumdur ayrıca en çok görülen yedi türe karşı %99.7 lik bir oran bence gayet başarılıdır

Yine aynı sitede etkinliği ispatlanmamış bir aşının bizim gibi geri kalmış (!) ülkelerde deneme amaçlı olarak kullanılıyor olduğu savı ciddi gülünç birşey olmuş. Şimdiki sağlık bakanının çok çok ender olarak yaptığı olumlu hizmetlerden biri de çocuk sağlığı üzerine fazlaca ilgi gösterilmiş olmasıdır. Kendisi çocuk hast. uzmanı olan bakanın bu konudaki hassasiyeti nedeniyle bu tip aşılama faaliyetlerine ve hatta evlere kadar sağlık personelini göndererek nerede kaç çocuk olduğunu, yeni doğum yapan kadınları kayda geçirmesi gayet olumlu bir davranış
    (Özellikle kozmopolit kentlerde sadece bayan personelin evlere gönderiliyor olması gibi akıldan yoksun uygulamaların olduğunu da ayrıca vurgulamak isterim)

Kendi kızım için aşılama takvimini doktoruyla planlarken kendisine bu aşının gerekli olup olmadığını sormuştum. Çünkü aşının içerisine koruyucu olarak konulan civa ve aluminyum gibi ağır metallerin muhtemel yan etkileri ve genel olarak aşıların çok yoğun kullanımının çocuklarda allerjik reaksiyonların ve özellikle allerjik astım vakalarının artmasına neden olduğu iddialarını da tamamen görmezden gelmemek gerekli. Doktorumuz da bizimle aynı fikirde olduğunu, karşılaşılma riski yüksek olmayan hastalıklara karşı gereksiz denilebilecek aşıların yapılmaması gerektiğini düşündüğünü ama bu aşının yapılmasını tavsiye ettiğini söyledi
    Ben de aynı aşıyı bir hafta kadar önce kendi kızıma da yaptırdığımı belirtmek isterim

Bu arada yakın bir tarihte pahallı olup da standart aşı takviminde olmayan bir aşının daha takvime sokulacağını öğrendim
    (Rotamıydı yoksa su çiçeği mi tam emin değilim)

Edit : İmla

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hypericum -- 30 Aralık 2008; 10:28:44 >

• Ayrıca,
    eczacı meslektaşlarım ..
    Bir grup kurmaya ne dersiniz ? (Yoksa var da benim mi haberim yok)
  • quote:

Orjinalden alıntı: Hypericum

Ayrıca,
    eczacı meslektaşlarım ..
    Bir grup kurmaya ne dersiniz ? (Yoksa var da benim mi haberim yok)

olabilir güzel olur hatta. ama pek fazla meslektaşımız yok sanırım burda.
  • aslında Tansel ve pharmacist nickli arkadaşlarımızda eczacı ama son zamanlarda kendileri ile iletişimimiz azaldı..
  • quote:

Orjinalden alıntı: EcZaNeT

aslında Tansel ve pharmacist nickli arkadaşlarımızda eczacı ama son zamanlarda kendileri ile iletişimimiz azaldı..

burdan devam edebiliriz arkadaşlar böylece bu konuda sapmaz.

Buyrun 99. Bölge eczacılar odasına
    http://forum.donanimhaber.com/m_28747714/mpage_1/key_//tm.htm#28747714
  • ya arkadaşlar, hazır bu kadar eczacıyı bi arada bulmuşken sormak istedim,bu alerjik nezle mahvediyo beni,dün yine birden başladı,su gibi burun akıntısı ve sürekli hapşırma,seneler önce doktora gittiğimde bana bi ilaç vermişti ama şimdi adını hatırlayamadım bi türlü,burun spreyiydi..rhinocort auqa ve muadili bi ilaç daha kullanmıştım yalnız bi tanesi çok iyi gelmişti,şimdi hangisi olduğunu hatırlamıyom tam,hatırlamama yardımcı olurmusunuz acaba,alerjik rinit ilaçları nelerdi piyasadaki...birde rhinocortun şuan fiyatı nedir acaba..
    bu arada eczanet fatih kardeş,sen msnimi değiştirdin naptın ya,göremiyom msnde artık..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi righteous@ -- 30 Aralık 2008; 11:30:05 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: righteous@

ya arkadaşlar, hazır bu kadar eczacıyı bi arada bulmuşken sormak istedim,bu alerjik nezle mahvediyo beni,dün yine birden başladı,su gibi burun akıntısı ve sürekli hapşırma,seneler önce doktora gittiğimde bana bi ilaç vermişti ama şimdi adını hatırlayamadım bi türlü,burun spreyiydi..rhinocort auqa ve muadili bi ilaç daha kullanmıştım yalnız bi tanesi çok iyi gelmişti,şimdi hangisi olduğunu hatırlamıyom tam,hatırlamama yardımcı olurmusunuz acaba,alerjik rinit ilaçları nelerdi piyasadaki...birde rhinocortun şuan fiyatı nedir acaba..
    bu arada eczanet fatih kardeş,sen msnimi değiştirdin naptın ya,göremiyom msnde artık..

büyük ihtimalle zespira kullanmış olabilirsin. rhinocortun da fiyatı şu an 20 ytl. fakat doktor tavsiyesi olmadan ilaç kullanmamını özellikle burun spreylerini kullanmamanı öneririm. çünkü uzun vadede burunda kalıcı bozukluklar yaratabiliyor.geçmiş olsun.

edit: konu amacından saptığı için konu dışı sorular ve yanıtlar yazmasak iyi olur.özür dilerim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cepciniz83 -- 30 Aralık 2008; 12:05:41 >

• Bilgilendirmede bulunan bütün arkadaşlara sonsuz teşekkürler.
  • quote:

Orjinalden alıntı: barisozer83

quote:

Orjinalden alıntı: righteous@

ya arkadaşlar, hazır bu kadar eczacıyı bi arada bulmuşken sormak istedim,bu alerjik nezle mahvediyo beni,dün yine birden başladı,su gibi burun akıntısı ve sürekli hapşırma,seneler önce doktora gittiğimde bana bi ilaç vermişti ama şimdi adını hatırlayamadım bi türlü,burun spreyiydi..rhinocort auqa ve muadili bi ilaç daha kullanmıştım yalnız bi tanesi çok iyi gelmişti,şimdi hangisi olduğunu hatırlamıyom tam,hatırlamama yardımcı olurmusunuz acaba,alerjik rinit ilaçları nelerdi piyasadaki...birde rhinocortun şuan fiyatı nedir acaba..

büyük ihtimalle zespira kullanmış olabilirsin. rhinocortun da fiyatı şu an 20 ytl. fakat doktor tavsiyesi olmadan ilaç kullanmamını özellikle burun spreylerini kullanmamanı öneririm. çünkü uzun vadede burunda kalıcı bozukluklar yaratabiliyor.geçmiş olsun.

edit: konu amacından saptığı için konu dışı sorular ve yanıtlar yazmasak iyi olur.özür dilerim.

öyle ama bu kadar eczacıyı bidaha nerde bulacazzespira tablet değilmi, spreydi benim kullandığım,ama işte ismini hatırlayamadım bi türlübu arada rhinocortu yıllar önce yine doktor vermişti zaten,sanırım,tekrar onu kullanmamın bi zararı olmaz,çünkü bu allerji berabt bişey...ilgine teşekkürleraslında forumda böyle bi yardımlaşma (Dr ve eczacıların bulunduğu) bilgilendirmelerin olduğu bölüm açılsa süper olur

• Forumda böyle bir konu var zaten
    http://forum.donanimhaber.com/forumid_412/tt.htm

İlaç isimlerini pm atayım buradan vermem uygun olmaz
  • quote:

Orjinalden alıntı: t_tunccan

Pnomokok aşısı zaten rutin e girdi ve yaklaşık 1 aydır yapılıyor. Kullanılan form 50 lik değil tekli flakon şeklindedir ve çapraz reaksonla 7 tipe etkilidir. pnomo23 değildir. Sağlık ocağına başvurularda yapılıyor.

biz bu aşıyı sağlık ocağında yaklaşık 2 aydır yapıyoruz. Aşının konjüge ve 2 yaş altına yapılan aşı olduğunu hatırlatmakta fayda var..
  • quote:

Orjinalden alıntı: ROCKNET©

quote:

Orjinalden alıntı: t_tunccan

Pnomokok aşısı zaten rutin e girdi ve yaklaşık 1 aydır yapılıyor. Kullanılan form 50 lik değil tekli flakon şeklindedir ve çapraz reaksonla 7 tipe etkilidir. pnomo23 değildir. Sağlık ocağına başvurularda yapılıyor.

biz bu aşıyı sağlık ocağında yaklaşık 2 aydır yapıyoruz. Aşının konjüge ve 2 yaş altına yapılan aşı olduğunu hatırlatmakta fayda var..

+1
    Evet yukarıda geçiyordu diye tekrardan yazmamıştım. tekrar belirtmeniz iyi olmuş.
  • quote:

Orjinalden alıntı: EcZaNeT

quote:

Orjinalden alıntı: reason666

quote:

Orjinalden alıntı: EnnX

Bir arkadaş özel hastanede yaptırdı 110 YTL vermiş tek doz için. Ben eczacıya sordum 30 ytl dedi Adıda pnomo 23'tü galiba. Anlamadım bu fiyat farkını

Sağlık ocaklarında yapılmasıda çok büyük bir imkan.

Devletin de karşılayacağı pnömo23 formunda,ve emin ol fiyatı da 100 küsür YTL değil.Devletin o kadar pahalı aşıyı karşılayacağını sanıyor musun dost?Sadece bazı zatürre ve menenjitleri engellemek için?O kadar sosyalist değiliz

Lakin,pnömo23 de etkin bir aşı saf olarak 3,çapraz reaksiyonlarla 7 tane çeşidine kadar etkili bu 7 çeşit de enfeksiyonların yaklaşık %90 ını kapsıyor bu bakterilerle oluşan,dolayısıyla endişelenmeyin

pneumo 23 ve prevenar arasındaki temel fark pneumo 23 polisakkarit temelli bir aşıdır yani 2 yaşından önce hiç bir işe yaramaz insan metabolizması 2 yaşından sonra polisakkaritlere karşı antibody (antikor ) oluşturabilir.. yani devletin karşılayacagı pneumo 23 tipinde olamaz.. ama prevenar ın muhtemelen 50 dozluk flakon gibi formlarda olabilir ve devletin yapacağı toplu alımla kişi başına tek doza 10 ytl den fazlasına mal olacagını zannetmem..

polisakkaritlere antikor gelişmez ne 1 yaşında ne 100 yaşında sadece diğer antijenlerin etkinliğini arttırır spesifik immuniteyi arttırıp IgG oluşturmadıpı içinde uzun vadede koruyucu değildir yanlış bilgi vermeyelim

• konjige pnomok aşısı uygulamasına 06.11.2008 tarihli ve 133045 sayılı bakanlık oluru ile kasım 2008 de başlanmıştır

konjige pnömokok aşısı 2.ay(8.hafta),4.ay(16.hafta) ve 6.ay(24.hafta) bitiminde birer doz,12. ayda(52.hafta) bir kez rapel olmak üzere 4 kez uygulanacaktır.KPA'nın 1.dozu ile 2. dozu ve 2.dozu ile 3. dozu arasında en az dört hafta,3. doz ile rapel doz arasında en az 4 ay süre bırakılmalıdır(rapel doz 12. aydan önce yapılmamalıdır)
    sağlık bakanlığı KPA nın normal rutin uygulamasının dışında mayıs 2008 ve sonrasında doğan çocuklarada yapılmasını istemiştir.

konjige pnömokok aşısı(KPA)
    pnömokok(streptococcus pneumoniae)(bakteri):Gram pozitif bir diplokoktur.pnömokoklar bir çok enfeksiyon hastalığının en sık rastlanan etkenidir.pnömokokların neden olduğu hastalıklar;ciddi pnömoni,sepsis ve menenjit gibi invazif enfeksiyonlar yanında otitis media,sinüzit ve hafif bekteriyemi gibi enfeksiyonlara da neden olur.kaynak genellikle taşıyıcı insanlardır.solunum yolu ile bulaşır,kış aylarında ve ilkbahar başında ortaya çıkar.yapılan geniş çaplı bir çalışmada aşının tüm invazif hastalık vakalarına karşı etkinliği %89.1 civarında tesbit edilmiştir.

genel kontrendikasyonlar dışında kontrendikasyonu yoktur.

aşı sonrası istenmeyen etkiler

sık görülen,hafif yan etkiler;
    %10-20 lokal reaksiyon(ağrı,şişlik,kızarıklık)
    %10-20 38 C'yi geçen ateş(Ateş sıklığı,prematürelerde ve düşük doğum ağırlıklı bebeklerde zamanında doğan bebeklere göre daha fazla olup çoğu zaman 39 C üzerindedir.
    %10-20 huzursuzluk,kırgınlık ve sistemik belirtiler

nadir görülen,ciddi yan etkiler
    0-72 saat içinde konvilsiyon nadir olarak görülebilir.

uygulanan aşının ismi "prevenar"(piyasada bir aralar 130 ytl idi sanırım)

her ne kadar bazı kaynaklarda 2 yaşın altında uygulanır dense de prevenar,6 hafta ile 9 yaş arasındaki bebek ve çocuklarda s.pneumoniaeye karşı aktif bağışıklama için endikedir.
    24 ay ile 9 yaş arasındaki,daha önceden aşılanmamış çocuklarda tek doz yeterlidir.

konjige pnömokok aşısı tek dozluk kullanıma hazır enjektör içerisinde sunulmaktadır.sıvı formda bulunan aşı kendi enjektörü ile uygulanmalıdır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ozguradam1 -- 3 Nisan 2009; 16:57:57 >

• @ozguradam1
    Prospektüs gibi yazmışsınız elinize sağlık
  • quote:

Orjinalden alıntı: oguzhan78

arkadaşlar yeri burasımı değilmi bilmiyorum fakat bilgilendirme amaçlı olduğundan maruz görün.
    daha önceden para ile satılan pnömokok aşısı( tanesi 120 ytl civarı ), artık devlet tarafından ücretsiz karşılanacak ve 4 doz uygulanacak. yani parayla yaptırmaya kalksanız 480 ytl yapıyor.

Bunun için yakınızda 6 ayını doldurmamış çocuğu olan herhangi bir aile varsa mutlaka bilgilendirin zira , bu virüs yüzünden çok fazla bebek ölümü gerçekleşiyor.
    tek yapmanız gereken aileyi en yakın sağlık ocağına yönlendirip bilgi almalarını sağlamak.

NOT: 6 aydan büyük çocuklara uygulanmaz.

aslında bildiğiniz gibi değil.6 aydan büyük çocuklara ugulanabilir.yalnız sağlık bakanlığı aşıya kasım 2008de başladı ve başlangıç tarihinden 6 ay önce doğan çocukları(mayıs 2008) da kapsamasını istedi.yani bu yaş aralığında olan çocuklar da ücretsiz olarak bu aşıdan faydalanabilecek.6 ay mevzusu bu

• 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.