Şimdi Ara

plaka değişimi resmi gazetede (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
41
Cevap
0
Favori
4.935
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • beğenip beğenmemenin dışında bunun son kullanıcıya zararlarını açıklayabilir misiniz acaba? 06 plaka ile pek çok yere gittim herhangi bir sıkıntı yaşamadım, neden kaygı duyulduğunu kestiremiyorum açıkçası.
  • araba aldım

balıkesirde okuyorum ikametkahım balıkesirde ama istanbuldayım

arabam 34 plakadan 10 plaka oldu smdide bu yasa cıktı araba 10 plaka kaldı..
    istanbulda 10 plaka dolanıcaz yanii..
  • quote:

Orijinalden alıntı: suicide

beğenip beğenmemenin dışında bunun son kullanıcıya zararlarını açıklayabilir misiniz acaba? 06 plaka ile pek çok yere gittim herhangi bir sıkıntı yaşamadım, neden kaygı duyulduğunu kestiremiyorum açıkçası.

06 plaka ile hiçbir sorun yok zaten hocam. Sen şanslı olan kısımdansın.
  • quote:

Orijinalden alıntı: O.B.K

quote:

beğenip beğenmemenin dışında bunun son kullanıcıya zararlarını açıklayabilir misiniz acaba? 06 plaka ile pek çok yere gittim herhangi bir sıkıntı yaşamadım, neden kaygı duyulduğunu kestiremiyorum açıkçası.

06 plaka ile hiçbir sorun yok zaten hocam. Sen şanslı olan kısımdansın.

ben diğer araçlara da dikkat etmiyorum ki yahu trafikte, milletin böyle bir takıntısı mı var ki

en fazla 61 gördüğümde hemşo gidiyor diyip ufak bir gülümseme oluyor okadar

ek:

quote:

Orijinalden alıntı: bloodypussies

ortalama 10 milyarlık bir araç düşünün

istanbul plaka olanı 15 milyar
    diyarbakır plaka olanı 5 milyar anca eder artık.

bir arkadaş böyle birşey yazmış başka bir konuda, açıkçası anlam veremiyorum, ama bu kadar fark olacaksa 06 lıyı satar aynısının ucuzunu alırım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi suicide -- 2 Mayıs 2010; 2:15:06 >

• toyota arabalarının kıymeti daha da artacaktır güzel haber
  • Yukarıda ifade ettiğim gibi bu düzenleme:

1. İllere göre farklılık gösteren 2. el araç piyasasına yakın ve uzun vadede zarar getirecek.
    2. İl Trafik Plaka Kodu sistemini geçersiz kılacak.
    3. Plakadaki ilk iki rakamın yerine göre geçerli veya geçersiz bir anlam ifade etmesine sebep olacak.
    4. Plakaların soldan sağa değil, ortadan sağa doğru okunmasına neden olacak 34 FB 1907 = FB 1907.
    5. Kısa vadede şok etkisi kendini 2. el araç piyasasında fiyat dalgalanmasında gösterecek.
    6. Uzun vadede bilinen illerin plakası (01-06-16-31-33-34-35 vb.) daha çok değerli olacak.
    7. Yaygın olmayan illerin plakası daha az değerli olacak.
    8. Bu SABİT PLAKA sistemini getiren hükümet İL TRAFİK PLAKA KODUNU kaldırması gerek.
    9. SABİT PLAKA sadece ŞAHSİ ve TAŞINABİLİR PLAKA ile ya da İL KODU kaldırılırsa uygulanabilir.
    0. İl Trafik Plaka Kodu araçların kimliğine ve değerine kadar işlemiş bir rakamdı, kaldırılmamalıydı.

• quote:

XX vilayet plakalı, arabayla gidin o yolu, otuz yerde durdurulursunuz.

Artık memleket Kuzey/Güney diye ayrıldı, farkında değilmisiniz?
  • quote:

Orijinalden alıntı: M. Reha
    XX vilayet plakalı, arabayla gidin o yolu, otuz yerde durdurulursunuz.
    Artık memleket Kuzey/Güney diye ayrıldı, farkında değilmisiniz?

e ozaman aynı şey bahsettiğiniz büyük illerin plakasına sahip araçlar için orada da geçerli olacak demektir. 3-5 ay sonra bütün Türkiye de plakalar karman çorman olunca kim niye plakaya dikkat etsin ki zaten birşey ifade etmeyecek.
    bazılarının sürekli "bizi eziyolar" tribinde dolaşılmasına anlam veremiyorum. insanlar mazlumu oynamaktan sıkılmıyor mu allah aşkına.

neyse meraktan sormuştum zaten, benim için sorun yok isterse mars plaka bile olabilir araba. yürüsün yeter

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi suicide -- 2 Mayıs 2010; 2:47:07 >

•  plaka değişimi resmi gazetede

plaka değişimi resmi gazetede

plaka değişimi resmi gazetede

İL KODU HÜKÜMSÜZ KILINDIĞINA GÖRE:

1. Plakanın % 25-30'unu kaplayan kısım ortadan kaldırılmalıdır.
    2. Toplam 1 veya 2 yıl içerisinde YENİ BİR PLAKA sistemine geçilmelidir.
    3. SABİT PLAKA için İçişleri Bakanı ABD'ye gitmişti ama orada böyle değil ki!
    4. "ŞAHSİ ve TAŞINABİLİR PLAKA" galiba halkımıza FAZLA GÖRÜLDÜ!
    5. GSM'de imkansız sanılan NUMARA TAŞIMA bile gerçekleştirilebildi...!!!
    6. Madem hükümsüz kılındı, plakadaki ilk iki rakam kaldırılmalı ve
    7. Plakanın sonuna yeni harf/rakam eklenmeldir (01 FB 1907 -> FB 1907 AS

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Taner Göde -- 2 Mayıs 2010; 12:42:29 >

• osmaniye il olduğunda çok geçmeden arabaların çoğu 80'e dönmüştü, bu uygulanırsa tekrar büyük illere kayacak, sıfır araba alırken gidip adanadan almayı tercih ederim...
  • plakasını beğenmeyen çetrefilli yollara girmeden,aracını satar,sıfır km bir araba alır sorun çözülür.
    money talks

bence gereksiz ve saçma bir bir uygulama olmuş.şuandaki plakamda sıkıntı yok çok şükür.
    21-47-73-30 gibi rakamlarla başlayan plakaların işi zor gibi.
  • Sadece il kodu geçersiz kılınacak aslında işin özü bu.

Yani il kodu sadece rakam olarak görülecek,

Misal;

93 DS 5296

gibi anlamsız rakamlar gelecek gözümüze diye tahmin yürütüyorum,

veya RE IS 6161

gibi almancı uygulamalara da girilebilir..
  • Plakanın arabaya yapışıp kalması çok saçma olmuş,tam tersi plaka kişiye yapışıp kalmalıydı.Bir nevi kişinin plakası trafikteki kimliği gibi olurdu.Ama araca bağlı kalması bizim gibi memleketçi insanlar için sorun yaratır.Adam sırf plakası başka ile ait diye almaktan vazgeçer 2.el aracı.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ozanmt

osmaniye il olduğunda çok geçmeden arabaların çoğu 80'e dönmüştü, bu uygulanırsa tekrar büyük illere kayacak, sıfır araba alırken gidip adanadan almayı tercih ederim...

hocam işte bu bir dezavantaj olacak ve araç satışlarında sıkıntı yaşanacaktır
    örneğin adam Bursalı Osmaniyeden araç alıyor 80 plakayı değiştiremeyecekse almaz
    yani bir çok kişiye geçmiş olsun
  • quote:

Orijinalden alıntı: supremum

Özellikle internetten araç araştırma, bulma ve satın alma gibi durumların arttığı günümüzde belirli bir zaman içinde ikinci elde alım satımlar yaşandıkça her ilde her ilin plaka koduna sahip çok sayıda araç görülebilecek.
    Bu durumda illere ait plaka kodlarının bir anlamı kalmayacak. Bu durum bir sıkıntı yaşatmaz mı?
    Bunun dışında kasko bedeli, trafik sigortası bedeli aracın plakasına, bağlı bulunduğu yere göre değişiklik gösteriyordu. Bu uygulamadan sonra nasıl bir prosedür işleyecek acaba?
    34 plakalı bir araç alan bir Ç.kale'li plakayı 17 yapamayacak ama aracı alıp Ç.kale'ye götürecek kasko bedeli ve trafik sigortası hesaplanırken araç sahibinin ikameti mi baz alınacak?

Uygulamadaki asıl amaç nedir?

yeni uygulamada sadece ve sadece ikametgah göz önünde bulundurulacak 34 plakanın çanakkalede olması fazla para vermesi anlamaına gelmeyecek

şuanda sigorta şirketleri prim hesaplarken ikametgahı baz alıyor

ilk önceleri dendiki nakil ve yeni tescil aynen devam edecek ama son değişikliklerle bu da ortadan kalktı

keşke plaka kişiye özel olsaydı keşke benim binbir zahmetlerle aldığım plaka bir başkası alacak kullanacak

• devletimiz yine kaş yapacam derken göz çıkarıyor. Ne diyelim hayırlısı.. Berbat bir uygulama. İkinci el satılırken çok problem olacak. Umarım bunuda düşünmüşlerdir.
  • Tabi bu uygulamayla kültürel bir parça haline gelmiş bazı ögeler de solacak. Adana'nın özdeşleşen "01" (Sıfır Bir) plakası, 34'ün herkesçe İSTANBUL olarak bilinmesi, Başkent Ankara "06"

20 yıl önce DOĞU ALMANYA (DDR) yokolduğunda sadece "KÖTÜ" şeyler yok olmadı, bazı "İYİ" şeyler de yok oldu, mesela oradaki insanların üretip kendileri ve vatanları ile özdeşleşen gıdalar, makinalar, ağır sanayi gibi maddi ve daha sonra insanlara ait gelenekler ve manevi değerler de öyle. Şimdi ise bir grup bunları yeniden CANLANDIRMAYA çalışıyor.

Hükümet de BU HATANIN FARKINA biraz geç varacak ama o zamana kadar İŞ İŞTEN GEÇECEK ve ancak yeni bir hükümet bu direksiyon hatasını düzeltecek.
  • Devlet bu uygulama ile noter ve devir işlemlerini görünürde maliyet açısından düşürdü.Peki ama devlet bu gelirden mahrum kalmak ister mi tabiki hayır.Peki nasıl olacak?Biliyosunuz artık 2.el araç satışına vergilendirme sistemi geliyor.Yani vergi alınmaya devam edecek.Kasko bedeli üzerinden %1 vergi alınacak.Yani 20 milyar kasko değerli bir araç 200tl vergi ödeyecekken 5bin değerli araç 50 lira ödeyecek.Bu durum çok iyi oldu neden mi?2001 model araç 1.4 motor diye, 94 model araç 1.6 olduğu için aynı noterdeki işlemde 94 model araç daha fazla noter parası ödüyordu.Bir de 2.el araç satışlarında ve alımında pazarlık konusunda artık plaka kullanımı çok daha öne geçecek.Mesela istanbulda pazara giden bir satıcıya maraştan bir müşteri geldiğinde;
    Kardeş senin plakan 34 ben maraşa gidecem ve bu plaka ile dolaşmak zorundayım deyip fiyat kırmaya çalışacak.Satarken de bu plaka yüzünden maraşta satarken zorlanacam diyerek bir de bu bahaneyi söyleyecek.Artık insanlar araçlarını alırken kendi ilinden olmasına daha da bir önem verecek.Satıcı kendi ilinden gelen bir müşteriye karşı pazarlıkta daha dirençli olacaktır plakayı öne sürerek

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ototube -- 2 Mayıs 2010; 13:13:30 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Taner Göde

Tabi bu uygulamayla kültürel bir parça haline gelmiş bazı ögeler de solacak. Adana'nın özdeşleşen "01" (Sıfır Bir) plakası, 34'ün herkesçe İSTANBUL olarak bilinmesi, Başkent Ankara "06"

20 yıl önce DOĞU ALMANYA (DDR) yokolduğunda sadece "KÖTÜ" şeyler yok olmadı, bazı "İYİ" şeyler de yok oldu, mesela oradaki insanların üretip kendileri ve vatanları ile özdeşleşen gıdalar, makinalar, ağır sanayi gibi maddi ve daha sonra insanlara ait gelenekler ve manevi değerler de öyle. Şimdi ise bir grup bunları yeniden CANLANDIRMAYA çalışıyor.

Hükümet de BU HATANIN FARKINA biraz geç varacak ama o zamana kadar İŞ İŞTEN GEÇECEK ve ancak yeni bir hükümet bu direksiyon hatasını düzeltecek.

il kodu kalkmıyordu bildiğim kadarıyla

harbi o kadar uğraşıp aldığım plaka arabayla gidecek

• arkadaşlar ilgili yönetmelikte plakanın değişmeyeceğinden bahsediliyor.Bir yanlış anlaşılma mı var? İşte yönetmelikten bir kısım:

c) İlk defa tescili yapılan her araca bir tescil plakası tahsis edilir. Satış, devir veya diğer işlemlerde plaka numarası değiştirilmez, daha önce düzenlenerek bir önceki araç sahibine verilmiş olan motorlu araç trafik belgesi ile tescil plakaları yeni sahibine devredilir. Can ve mal güvenliğinin gerekli kıldığı hallerde mülki amirin talebi ve İçişleri Bakanlığının onayı ile tescil plaka numarası değiştirilebilir
  • 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.