Şimdi Ara

Piranha Teyp Parazit sorunu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
38
Cevap
1
Favori
31.900
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Tokat'ta oturuyorum. Aracım 2000 model f kasa astra classic. Daha önce jvc marka teyp vardı hiç parazit yoktu. Araçta amfi yok 2 önde 2 arkada hoparlör var. Piranha Charger A Type Teyp aldım usb ve kart girişi olduğundan ama parazit yapıyor. Motor çalışmıyoken hiç parazit yok. Parazit sesi gelirken mute tuşuyla sesi kapattığımda bile parazit sesi gidiyor sesi açınca geri geliyor. Arka cam rezistansını açınca parazit sesi artıyor.

Araştırmalarım sonucu şok bobini takmam gerektiğine karar verdim ama ne sanayide nede teypcilerde bulamadım. Sizce ne yapabilirim.

• quote:

Orijinalden alıntı: samet205

Tokat'ta oturuyorum. Aracım 2000 model f kasa astra classic. Daha önce jvc marka teyp vardı hiç parazit yoktu. Araçta amfi yok 2 önde 2 arkada hoparlör var. Piranha Charger A Type Teyp aldım usb ve kart girişi olduğundan ama parazit yapıyor. Motor çalışmıyoken hiç parazit yok. Parazit sesi gelirken mute tuşuyla sesi kapattığımda bile parazit sesi gidiyor sesi açınca geri geliyor. Arka cam rezistansını açınca parazit sesi artıyor.

Araştırmalarım sonucu şok bobini takmam gerektiğine karar verdim ama ne sanayide nede teypcilerde bulamadım. Sizce ne yapabilirim.

Çok basit'

Teybi cikar teybin arkasindaki vidalardan birinin arasina kablo SIkıstir geri sık sonra.diğer ucunuda aracin şasesine bağla sorun çözüldü

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: bguzelsoyy

quote:

Tokat'ta oturuyorum. Aracım 2000 model f kasa astra classic. Daha önce jvc marka teyp vardı hiç parazit yoktu. Araçta amfi yok 2 önde 2 arkada hoparlör var. Piranha Charger A Type Teyp aldım usb ve kart girişi olduğundan ama parazit yapıyor. Motor çalışmıyoken hiç parazit yok. Parazit sesi gelirken mute tuşuyla sesi kapattığımda bile parazit sesi gidiyor sesi açınca geri geliyor. Arka cam rezistansını açınca parazit sesi artıyor.

Çok basit'

Teybi cikar teybin arkasindaki vidalardan birinin arasina kablo SIkıstir geri sık sonra.diğer ucunuda aracin şasesine bağla sorun çözüldü

Teypcilere sordum aracın şase alıyodur dediler. Aslında bunu denedim ama ne kadar yapabildim bilemiyorum olmadı çünkü. Şase nerdedir tam olarak.

• Tekrar denedim ama olmadı.Sok bobinini internetten bulabilirmiyim?

• SASE yi dogru ve duzgun bi sekilde verdigine eminmiisin ? kabloyu bagladigin yeri hafif zimparala duzgun sase alsin.

Aracinda amfi varsa RCA kablosu sagdan gitsin amfiye elektrik kablosu soldan.
  • Analog radyoların içinde, radyo katında ince uzun nüve çubuk var; onun üzerindeki telleri çıkar 2cm sini kullan, 2.5mm bakır kabloyu, 2cm genişliğe 2 kat sar, 2defa 6tur gibi. Aküden gelen artı kabloya 3 tane paralel 5A diyot bağla, diyottan sonra 2 adet paralel 4700uF/16V kondansatör bağla. bobin genelde kondansatörden önce bağlanır.
    Diyot ve bobin seri, kondansatör paralel olacak. Kolay Gelsin..
    Siyah kabloyu şaseye bağlasanız bile, teybin dış yüzeyide şase isteyebilir..

Diyot= tek yönde akım geçirir. diyottan sonra bağlıyacağınız bobin ve kondansatörlerin, araç elektriğince geri kullanılmasını engeller.
    Kondansatör= paraziti sönümler, gerilimi düzenler.
    Bobin= paraziti sönümler, akımı düzenler.
    Kolay Gelsin..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Emin-Firtina -- 17 Aralık 2012; 1:16:29 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Emin-Fırtına

Analog radyoların içinde, radyo katında ince uzun nüve çubuk var; onun üzerindeki telleri çıkar 2cm sini kullan, 2.5mm bakır kabloyu, 2cm genişliğe 2 kat sar, 2defa 6tur gibi. Aküden gelen artı kabloya 3 tane paralel 5A diyot bağla, diyottan sonra 2 adet paralel 4700uF/16V kondansatör bağla. bobin genelde kondansatörden önce bağlanır.
    Diyot ve bobin seri, kondansatör paralel olacak. Kolay Gelsin..
    Siyah kabloyu şaseye bağlasanız bile, teybin dış yüzeyide şase isteyebilir..

Diyot= tek yönde akım geçirir. diyottan sonra bağlıyacağınız bobin ve kondansatörlerin, araç elektriğince geri kullanılmasını engeller.
    Kondansatör= paraziti sönümler, gerilimi düzenler.
    Bobin= paraziti sönümler, akımı düzenler.
    Kolay Gelsin..

Kardeşim sen bu işi biliyosun belli. İstanbuldaysan sana bi geleyim benim işi de çöz.

Aracımda çözülemeyen bir motor sesi paraziti var.
    Araç: Fiat Linea 1.3 Mjet 2011 Model
    Teyp: Poinner Deh-7300 BT
    Amfi: Naviin Marka
    Filtre mevcut.
    Bağlantıları düzgün. Şasesi, nötrü, aküye bağlantısı falan sorunsuz.
    2 farklı yere götürdüm çözemediler.
    4 hoparlör, 2 mid, 1 bas bağlı.
    Araç çalışmıyorken sorun yok. Motor çalışınca çızırtı başlıyor. Gaz verdikçe motor sesi geliyor. Hafif değil cızırtı, baya var.
    Sistem önceden başka araçtaydı, onda sorun yoktu.
    Sistemi dışarda çalıştırınca da sorun yok.
    Başka amfi takıp da denedik sorun gitmedi.

Çözebilir misin? Neyse günahı vericem.

• Ben Adanadayım, aracında anfi olduğu için yüksek amper çeker. benim önerim sağdece teyp içindi, işe yarayacağı %40. Siz anfinin akü+ kablosunu çıkarın, sağdece teypten ses gelsin. yada kolaydaysa teypten anfiye mavi otoanten(harici cihaz kontrol) kablosu nu çıkarsanız da olur. Teypten mi ? Anfiden mi?
  • valla Adanaya basıp gelicem şimdi. zaten askerliği de orda yaptım Seyhan'da İl jandarmada. Bütün Adanayı bilirim bucak bucak karakol karakol gezdim :D
  • Yok yaw! Elektronik malzemecilerde varmı yada kaldımı bilmiyorum. Küçük bir malzeme satılırdı, dikdörtgen şeklinde araba teybinin beslemesine seri bağlanıyor. Araç teybi parazit önleyici diye geçiyor ismi?
    Onun içindede, bir bobin bir kondansatör var. Siz birde şunu deneyin; Teybi açınca anfiye tek bir kabloyla +12v verilir ve anfi çalışır (teypte otoanten kablosu) işte o kabloyu teypten çıkarın ve +12v teyp girişine bağlayın buşekilde teyp kapalı olsabile anfi açık kalır. Tek başına anfi çalışırken ses geliyormu (teyp çalışmadığı için, varsa anfiden motor sesi gelecektir).
  • adam bobin sardırma tarifini anlatmış yardıma bak çok iyi bu.dardar bahçelievlerdeyim ben bi yardımım dokunabilir istersen gerçi çok gün geçmiş ama
  • quote:

Kardeş aynı sorun bendede var nasıl çözdün sen .

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Kardrsim senin cihazinda var sorun.200- 250 tl ye git iyi bir teyp al dinle.bu tur cihazlarda bu sikintilar genelde olur.bosuna mi 3 veya 4 kat ucuz.koftiden cihazlar bunlar.birsuru ugrasacaksin saga sola gideceksin.

• wildwolfblood W kullanıcısına yanıt
    Çözemedim öyle kullanıyorum.
  • samet205 kullanıcısına yanıt
    Hayırlı Ramazanlar...
    vaybe 4 sene olmuş. size öneri sunarken,, anfi sesi banada bela oldu.... kimse fazla uğraşmak istemiyor. vede sorun nerden geliyor, kesin bilen yok..
    ateşleme sistemi veya şarj dinamosu...
    benim aklım şarj dinamosunda,, çünkü akünün eksi kablosu gevşemiştı, sistem şarj dinamosuna yuklenince, sesler daha korkunç oldu, anfinin ekrani sapitti.. delirdi anfi.... neyseki reguleli şarj dinamosu ucuz atlatlik... neyse; şarj dinamosunun çıkışına birşeyler düşünüyorum, ilk başta dinamoyu devre dışı bırakıp, durumu dinlemek lazım.. ateslemedende geliyorsa, al bide burdan yak ..... motoru akünün eksisine baglasam, iyi fikir,, çünkü motor kulağı olduğu için şase tam almıyorsa, ateşleme arabaya atlayabilir,, bir ara denicem.... İyi forumlar

• Emin-Firtina kullanıcısına yanıt
    Ben yapamadım ama verdiğin bilgiler birilerinin işine yarar mutlaka teşekkürler.
  • 3 mt kablo al direk aküden teybe elektrik ver

Hocam hala forumda mısınız bilmiyorum yalnız far açınca radyo çekimi bozuluyor bizde de..kesin çözümü nedir bunun?

• righteous@ kullanıcısına yanıt
    Farlar elektronik led mi, yoksa normalmi,, LED sürücülü ise frekansdan dolayı bozabilir, onlarda fanda var,,,
    Ek paralel kondansatör falan işe yarayabilir ,,
    3300uf / 25v,, + ve eksi var,,
    100nf / 63v küçük olanlardan, + -- önemli değil,,
    10nf / 63v küçük olandan, + -- önemli değil,,
    Şimdiki zaman teypleri tuner radyo zayıf, ufak bir durumdan etkilenebiliyor,, veya hareket halindeyken çekim zayıflıyor,,, eskiden teybin 4/1 i tunerdi,, şimdi radyo sistemi nerde görmek zor, veya iyi modellerde ufak bir tuner bölümü görünür ,, tuner = radyo .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Emin-Firtina -- 27 Mart 2019; 21:30:8 >
    Öncelikle teşekkürler farlarda takılı olan ampuller led h4 6000k ..fanları var evet..
    Diğer yazdığınız teknik bilgileri pek anlayamadım, kondansatör mü takmalıyız, ya da n11 de vs..şok bobin parazit önleyici diye bir ürün satılıyor,bunlar gerçekten işe yarıyor mu acaba..
    Bu arada parklar yanarken bi sorun yok lakin farları yakınca,radyonun çekimi gidiyor zırıltı yapıyor..
    Bu arada aynı çekim sorunu,çakmaklığa usb şarj cihazı takınca da oluyor..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi righteous@ -- 7 Nisan 2019; 14:28:25 >
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.