Şimdi Ara

PİONEER HPM-100 EFSANESİ 1976-∞ (7. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
535
Cevap
1
Favori
22.154
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Damping Factor 3 aşamada izah edilir...

1. Aşama: Teknik altyapısı olmayan bir kişi size Damping Factor nedir diye sorarsa, "hoparlör empedansının ampli çıkış katının empedansına oranıdır" dersiniz ve bunun arkasından "ampli çıkış katının empedansı nedir?" şeklinde bir soru gelmeyeceğini ümit edersiniz. Firmalar da Damping Factor rakamını verirken bu basit formülden hareket eder. Onların özürü sizin ne hoparlör kullanacağınızı bilemedikleridir. Ama bu onların Damping Factor'u bir rakam yarışı haline getirmekten vazgeçirmez. Damping Factor'un gerçek/etkin etkisi konusunda bu bir yarım yalandır.

2. Aşama: Yine teknik altyapısı fazla olmayanlara hoparlör kablo kesitinin önemini vurgulamak için kablo direncinin de bu formül içinde olduğu izah edilir, "eğer amplinin empedansı 0.01 ohm ise direnci 0.1 ohm kablo kullanarak Damping Factor'u berbat etmek istemezsin değil mi? şeklinde bir açıklama getirilebilir.

3. Aşama: Daha önce yazdığım gibi ampli aynı kablo direnci gibi hoparlörün de direncini yenmek zorunda. Ampli kablo direnci gibi hoparlör direncini de devrede seri olarak görür. Bu büyük direncin yanında diğer dirençlerin önemi kalmaz. Bu nedenle Damping Factor'un binler seviyesine çıkmasının pek bir yararı yoktur.

Anladığım kadarı siz bu izah aşamalarından 2.aşamada kalmışsınız. Bilginiz yarım... Bu önemli değil. Hepimizin bilgisi yarım... Yaşımız kaç olursa olsun her gün yeni bir şey öğreniyoruz. Önemli olan bilmediğimizi bilmektir.

• Eğer hoparlörünüzde 60-70Hz seviyesinde 2ohm lara düşen 38cm'lik bunun gibi iki canavar varsa Damping Factor'ü düşük bir amfi bağlamak istemezsiniz....

Bu mesaja eklenen görseller:

PİONEER HPM-100 EFSANESİ 1976-∞ PİONEER HPM-100 EFSANESİ 1976-∞

• Impedance, ohm, indüktif reaktans, manyetik indüktans gibi terimlerin ne olduğunu ve arasındaki bağıntıları daha ilkokul okurken çözmüştüm.
    Bir hoparlörün empedansı, üzerinden geçen alternatif akımın frekansına bağlı olarak bobinin manyetik indüktans oluşturması yüzünden artar.
    Hatta hoparlör bazı frekanslarda rezonansa girerek ekstradan manyetik indüktans oluşturur böylece göreceli olarak empedansı artar.
    Bu artışın en büyük nedenlerinin başında hoparlörün yapımında kullanılan materyallerin ağırlığı, diyafram süspansiyonunun esnekliği, kullanılan kabinin içindeki havanın hacmi büyük etkide bulunur.
    Örnek olması açısından size aşağıdaki grafiği veriyorum.
     PİONEER HPM-100 EFSANESİ 1976-∞

Grafikte görüldüğü üzere hoparlöre 10 Hz lik düşük frekanstan 10kHz lik yüksek frakansa kadar sinyal gönderilmiş ve bu sırada hangi frekansta ne kadar akım çektiği ölçülerek hoparlörün hangi frekanslarda empedansının yükselip düştüğü hesaplanmış.
    Bariz bir bçimde belliki 30 Hz ve 75 Hz de hoparlör rezonansa girerek manyetik indüktans oluşturmuş böylece empadansı yükselmiş.
    Eskiden hoparlör kabinleri imal ederken yaptığım hesaplamalarda bu ölçümü sık sık kullanırdım. Çünkü 25 yıl önce piyasada bulduğum hopalörlerin teknik özelliklerini elde etmek için böyle ölçümler yapmak zorundaydım.
    Bu yüzden empedans ile Ohm arasındaki farkı çok iyi bilirim. Ayrıca ben bu işlerle uğraşırken internet de bulunmuyordu.
    O zamanlar bizim için varsa yoksa kitaplar vardı. Evimde bu konularla ilgili tonlarca kitap var. Artık bu işlerle uğraşmadığım için kutulara koyup kaldırdım. Hanım at artık bunları diye başımın etini yiyip yiyip duruyor.

• Sayın Kursun bey şimdi konuyu daha basit bir hale getirmek için size bir örnekle açıklamaya çalışayım.
    Elimde 8 ohm değerinde bir woofer sürücü var. Ben bunun göbeğindeki bobini sökerek telini çıkardım. Şimdi elimdeki dandik bir multimetreyle bu söktüğüm telin uçlarına değdirerek DC direncini ölçüyorum. Neden elde ettiğim değer hep 1 Ohmun altında çıkıyor. Buna bana izah edebilirmisiniz. Hani empedansı 8 ohm olan bir hoparlörün yüzde 80 i yani 6.4 ü DC direnciydi. DC direnci indüktans dirençden bağımsızdır. Yani bobinde kullanılan telin hoparlörün göbeğinde olmasıyla dışarda açılmış olması arasında hiç bir fark yoktur.

Evet açıklamanızı bekliyorum. Bizi engin bilginizle aydınlatırsanız seviniriz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: HI-DEF-MAN

Eğer hoparlörünüzde 60-70Hz seviyesinde 2ohm lara düşen 38cm'lik bunun gibi iki canavar varsa Damping Factor'ü düşük bir amfi bağlamak istemezsiniz....

PİONEER HPM-100 EFSANESİ 1976-∞ PİONEER HPM-100 EFSANESİ 1976-∞

Aslında bu tür düşük empedanslara inen hoparlörlerin öyle yüksek dampinge pek ihtiyacı olmaz. Daha çok amfinin ürettiği yüksek akımlara ihtiyacı vardır. Mesela bazı amfiler vardır yüksek voltajlara çıkar ama düşük akımlarla çalışır. Bazı amfilerde vardır mesela çok düşük voltajlarla çalışır ama çok yüksek akımlara çıkabilir. Tabi yüksek akımlarla çalıştığınız vakit hoparlör kabloları çok büyük önem taşımaya başlar.
    Mesela elinizde 64 Ohm luk bir hoparlör olsun ve buna uyumu birde amfiniz olsun. Bu durumda sıradan bir elektirikçiden alacağınız bir kablo bile işinizi görebilirdi.
    Örneğin seslendirme amfileri uzak mesafelere ses sinyalini kayıpsız iletebilmek için hat trafosu kullanır ve hoparlör çıkışı çok yüksek voltajlarla çalışır. Fakat hoparlöründe bu voltaja uygun olması gerekir.

Yani özetlersek bir hoparlörün empedansı ne kadar düşük olursa damping kontrolü bir o kadar zor olur. Amfinin damping faktoru bir işe yaramaz.
    Yani kaliteli ve kontrollü ses arıyorsanız düşük empedanslı hoparlörlerden uzak durun.

• ogen kullanıcısına yanıt
    Rica ederim... Ben de herkes gibi her gün yeni bir şey öğreniyorum.

Empedans eğrisini neden kopyalayıp yapıştırdınız anlamadım. Konumuz bu değil.

8 Ohm'luk bir hoparlörün direncini ölçün 6 ila 7 ohm değer verecektir.

Firmaların verileri böyle, ölçümler böyle... Daha ne istiyorsunuz?

Daha önce hoparlör kabini imal ederdim diyorsunuz... Re değerini hiç kullanmadınız mı?
    Re Thiele-Small parametrelerinin hesaplanmasında kullanılır.
    Örneğin Qts değeri Re'den hesaplanır. Re'den => Ro hesaplanır. => Qts=Qms/Ro
    Thiele-Small parametrelerinin hesaplanması burada açılacak bir konu değil.
    Ama demek istediğim hoparlör bobine dc direnci - Re değerini daha önce kullanmış olmanız gerekirdi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ogen

quote:

Eğer hoparlörünüzde 60-70Hz seviyesinde 2ohm lara düşen 38cm'lik bunun gibi iki canavar varsa Damping Factor'ü düşük bir amfi bağlamak istemezsiniz....

Aslında bu tür düşük empedanslara inen hoparlörlerin öyle yüksek dampinge pek ihtiyacı olmaz. Daha çok amfinin ürettiği yüksek akımlara ihtiyacı vardır. Mesela bazı amfiler vardır yüksek voltajlara çıkar ama düşük akımlarla çalışır. Bazı amfilerde vardır mesela çok düşük voltajlarla çalışır ama çok yüksek akımlara çıkabilir. Tabi yüksek akımlarla çalıştığınız vakit hoparlör kabloları çok büyük önem taşımaya başlar.
    Mesela elinizde 64 Ohm luk bir hoparlör olsun ve buna uyumu birde amfiniz olsun. Bu durumda sıradan bir elektirikçiden alacağınız bir kablo bile işinizi görebilirdi.
    Örneğin seslendirme amfileri uzak mesafelere ses sinyalini kayıpsız iletebilmek için hat trafosu kullanır ve hoparlör çıkışı çok yüksek voltajlarla çalışır. Fakat hoparlöründe bu voltaja uygun olması gerekir.

Yani özetlersek bir hoparlörün empedansı ne kadar düşük olursa damping kontrolü bir o kadar zor olur. Amfinin damping faktoru bir işe yaramaz.
    Yani kaliteli ve kontrollü ses arıyorsanız düşük empedanslı hoparlörlerden uzak durun.

Alıntıları Göster

Bu dediğinize hiç katılmadığımı belirtmek isterim.Yukarıda verdiğim örnek 180.000Euro'luk bir başyapıt gene de fiyatla kaliteyi bağdaştırmak istemem...Nasıl Damping faktörü bir amfinin bu canavarı sürebilmesi için tek kriter değilse Omaj da hoparlör kalitesini betimlemek için tek kriter olamaz...hatta hiç olamaz...aman diyeyim.

• quote:

Bu dediğinize hiç katılmadığımı belirtmek isterim.Yukarıda verdiğim örnek 180.000Euro'luk bir başyapıt gene de fiyatla kaliteyi bağdaştırmak istemem...Nasıl Damping faktörü bir amfinin bu canavarı sürebilmesi için tek kriter değilse Omaj da hoparlör kalitesini betimlemek için tek kriter olamaz...hatta hiç olamaz...aman diyeyim.

Alıntıları Göster
    Size katılıyorum...
    Tasarımcının işine karışılmaz. Öyle yaptı ise bir nedeni, bildiği vardır.

Neticede hoparlörleri kağıt üstü parametrelerle değerlendirmemek,
    hiç bir parametreye gereğinden fazla değer verip takılıp kalmamak,
    Sayın dost..:) un belirttiği gibi dinlemek lazım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kursun_ -- 24 Mart 2016; 13:34:48 >

• benim gördüğüm üst seviye hoparlorler de hep 4 ohm.bu bana da garip geldi.hep omaj ne kadar yüksekse o kadar kalteli olur imajı var sanki kafalarda.
  • İyi bi tartışma oldu baya canım sıkılıyordu bu damping konusu çok uzadı artık yeni bir konuya geçelim.
    Evet yeni konu belli oldu galiba düşük empedanslı mı yoksa, yüksek empedanslı mı hoparlörler daha iyidir.

Ben yüksek empedanslı hoparlörlerin düşük empedanslı hoparlörlere göre daha avantajlı olduğunu düşünüyorum.

Neden mi? Çünkü düşük empedanslı hoparlör için daha kaliteli hoparlör kablosu kullanmak gerekiyor. Ayrıca amfileri gereğinden fazla zorluyor. Amfinin nominal değerlerinin dışına çıkmasına neden oluyor. Bu yüzden distorsiyon oluşuyor.
    Bu sizin görüşleriniz haline geldi sanırım biraz önce bir genelleme yapmıştınız ben o sebeple tartışmaya dahil olmam gerektiğini hissettim.

Peki hoparlör üreticilerinin sizin gibi düşünüp neden 8 ohm nominal empedansa sahip modeller üretmek yerine 4 Ohm dizaynlara devam ettiklerini düşünüyorsunuz. Amfileri bozmak için mi? Yoksa ince kablolara gıcıkları mı var?

Ben de tam tersini savunuyorum düşük empedanslı hoparlörler daha iyidir. keza amfilerden iliklerini kemiklerini sömürürler ısıtırlar canlarını çıkarırlar ne varsa verdirirler ... Amfin iyiyse OK yok zavallıysa tabiki en iyi performans çıkmaz. Zaten forumların avantajı da burada elimizdeki parametrelere uygun cihazları bir araya getirmek sonrasında da karakterlerini ortaya çıkarmak ve paylaşmak ...
    Genelleme yapmadan ...yanlış yönlendirmeden...
  • HI-DEF-MAN kullanıcısına yanıt
    Hoparlör üreticisinin mağazada test için konulan hoparlörün diğer hoparlörlere göre daha düşük bir sesle çalması en büyük kaygılarından biridir. Aynı ses seviyesinde 8 ohm ile 4 ohm luk hoparlörler arasında geçiş yaptığınızda 4 ohm hoparlör 8 ohm hoparlöre göre daha yüksek bir ses ile baskın çıkacaktır. Bu da tabiki müşterinin 8ohm olan hoparlörler için "bu hoparlörler çok cansız çalıyor" düşüncesine kapılmasına neden olacaktır. Fakat 4 ohm olan hopları eve götürüp bir kaç saat yüksek seste müzik dinlediğinde bir anda anfinin kendini aşırı ısıya karşı korumaya aldığını gördüğünde soluğu mağazada alacaktır. Mağazadaki satıcıda "abi bu hoparlörleri senin amfi kaldırmıyor daha kaliteli bir amfi alman gerekiyor gelin isterseniz elimdeki amfileri göstereyim" diyecektir.
    Bi ton para verip amfiyi alırsınız ilerki zamanlarda bir arkadaşınıza gidersiniz ve onun sisteminde alt frekansların daha gövdeli çaldığını fark edersiniz. Biraz araştırma yaptığınızda sebebin hoparlör kablolarından olduğunu anlarsınız. Bi ton para verip Hoparlör kablosu alırsınız. Sesi bir müddet dinlersiniz fakat arkadaşınızdaki o gövdeli alt frekansları bir türlü yakalayamazsınız. Sonra bir bakarsınız ki arkadaşdaki Hoparlörler 8 ohm muş. Sonra eve gidip düşünürsünüz ve çok daha pahalı hoparlör kablosu alırsınız kabloyu zeminden uzak tutmak için sehpalar alırsınız, özel altın kaplama konnectorler alırsınız alırsını da alırsınız, sonunda sırf kablo için öyle bir para harcamış olursunuz ki sistemin bile toplam fiyatını geçmiştir.

Herkezin aşına olduğu bir örnek daha veriyim;
    Bir zamanlar Plazma TV lerin LCD tv ler karşısında uğradığı haksızlığa benzer. LCD tv ler mağazalarda müşterilere şirin gözükmek için vivid renkler ve en yüksek ayardaki ışık gücüyle sunum yapar. Panel TV den anlamayan saftorik müşteriler genelde ışık gücü en yüksek olan TV leri seçer. Fakat bir gün aldığı LCD tv ile övünürken komşusunda gördüğü o inanılmaz doğal renklere sahip yüksek kontraslı Plazma TV yi görünce insan yüzlerinin aslında mor veya pembe olmadığını ve nasıl keklendiğini anlamış olur.

Amplifikatörün teknik verilerinde 4 ohm yük ile kullanabileceğini yazan üretici bunun garantisinide verir .
    8 ohm dan daha düşük yük'e izin verilmeyen amplifikatörler için dediğiniz doğru olabilir ama 4 ohm hatta 3,2 ohm empedans yüklere uygun amplifikatörler yapıları gereği bu yüklere uygun imal edilirler . Ötesi arızalı bir amplifikatördür .
  • quote:

........
    ........
    Fakat bir gün aldığı LCD tv ile övünürken komşusunda gördüğü o inanılmaz doğal renklere sahip yüksek kontraslı Plazma TV yi görünce insan yüzlerinin aslında mor veya pembe olmadığını ve nasıl keklendiğini anlamış olur.

:) :) :)

Bir de onca para verip aldığımız TV'lerden en üst randımanı almak için ekranı kalibre etsek veya ettirsek...
    Şunun gibi aletlerle:
    http://spyder.datacolor.com/portfolio-view/spyder4tv-hd/

Esasında bu konuda TV servislerine yeni bir gelir kaynağı da çıkabilir.

• quote:

Orijinalden alıntı: Kursun_

quote:

........
    ........
    Fakat bir gün aldığı LCD tv ile övünürken komşusunda gördüğü o inanılmaz doğal renklere sahip yüksek kontraslı Plazma TV yi görünce insan yüzlerinin aslında mor veya pembe olmadığını ve nasıl keklendiğini anlamış olur.

:) :) :)

Bir de onca para verip aldığımız TV'lerden en üst randımanı almak için ekranı kalibre etsek veya ettirsek...
    Şunun gibi aletlerle:
    http://spyder.datacolor.com/portfolio-view/spyder4tv-hd/

Esasında bu konuda TV servislerine yeni bir gelir kaynağı da çıkabilir.

Bu alet bende var

Bunu pc ye takip programını açıp

PC nin renk ayarlarını kalibre ediyor

Yanı
    Siz Media player Yada bluray de falan yapacağınız bir sey degil bu

Sadece pc ye bağlı ekranları PC'den ayarlıyor

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• eraycelik80 E kullanıcısına yanıt
    Bende de var. Edersiniz! :)

Bu kalibrasyon aletlerinin iki tipi var.
    Spyder PC/laptop için
    SpyderTV TV ekranı için.

Esasında sensör aynı, yazılımları farklı.
  • quote:

Bende de var. Edersiniz! :)

Bu kalibrasyon aletlerinin iki tipi var.
    Spyder PC/laptop için
    SpyderTV TV ekranı için.

Esasında sensör aynı, yazılımları farklı.

Benim ki pc

Sizin ki Nasıl yapıyor TV nin neresi ne takılıyor

SpyderTV'nin PAL ve NTSC için ayrı görüntü dosyaları var. Bunları media player'a aktarıyorsunuz.
    Laptop'a SpyderTV yazılımını kuruyorsunuz.
    Hem laptop hem de media player TV'nin iki ayrı HDMI soketine kaynak olarak bağlanıyor. TV'ye sensör takılıyor (aynı PC'de olduğu gibi)

Önce TV'de laptop ekran görüntüsünü seçip yazılımı çalıştırıyorsunuz.
    Yazılım ara ara media player'dan görüntü dosyalarını ekrana getirmenizi istiyor ve o görüntü üzerinden ölçümlerini yapıyor.
    Kademe-kademe kontrast, ışık, RGB (varsa başkaları) ayarlarını istediği konuma getirmenizi istiyor.
    Yani bir laptop'ı, bir media player'ı kaynak olarak seçmeniz gerekiyor. Sonunda ayarlar bitince TV kalibre edilmiş oluyor. (Doğal olarak PC'de olduğu gibi bir renk profili dosyası yazma işi yok)

Spyder'ınız varsa onun versiyonuna uygun SpyderTV yazılımı varsa Datacolor'dan indirip TV kalibrasyonu yapabilirsiniz. Ha, tabi bir de key sorunu var. :)

Gördüğüm kadarı ile Datacolor TV kalibrasyon kit'lerini üretimden kaldırmış. Eskiden TV servisleri için çantalı pro modelleri bile vardı.

Esasında SpyderTV yazılımınız olmasa bile normal yazılımınızla RGB ayarlarını yapabilirsiniz. Ama doğru gama için ışık ve kontrast ayarları da önemli tabi.
  • quote:

Esasında SpyderTV yazılımınız olmasa bile normal yazılımınızla RGB ayarlarını yapabilirsiniz. Ama doğru gama için ışık ve kontrast ayarları da önemli tabi.

TV de pc ye bağlı projeksiyon da yanı benim icin pc ye ayar vermek ti en önemlisi buda benim icin kolay oldu mevzu sadece pc olunca :)

• 
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.