Şimdi Ara

***/// PIC DÖKÜMANLARI-PROGRAMLARI \\\*** Güncellenmektedir... (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
282
Cevap
14
Favori
96.220
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • gerber dosya yapısını inceleyin arkadaşlar. CNC üzerine çalışan baskı devre üreticileri devre şemaları yerine gerber dosyalarını isterler. mesela bir çizim için onlarca gerber dosyası oluşturulur. ne biliym üst baskısından tutunda delik çapı ve delik bilgisine kadar herşey bu dosyalarda ayrı ayrı saklanır. geçen sırf meraktan bir drill dosyasını notepad ile açtım. koordinat olarak yorumladığım belli bir düzen içerisinde bir alay rakam çıktı karşıma. işinize yarayabilir. araştırmakta yarar var...
  • Arkadaşlar buyurun haftalardır yapmaya çalıştığım, daha doğrusu çalıştığımız 16 satır ve en son 152 sütun satır tarama kayan yazı projem. Kullanan kullandıran herkeze helal olsun. Ohh be rahatladım şimdi. İçimde bitiripte paylaşmamanın sıkıntısı vardı. (Duanızı eksik etmeyin )

http://rapid-share.com/files/2417496/Bilge_Kayan_Yazi.rar.html
    Not : - işaretini kaldırarak deneyin

***/// PIC DÖKÜMANLARI-PROGRAMLARI \\\*** Güncellenmektedir...

• Cnc tezgahların istediği dosyaları her çizim programı kolayca oluşturur.
    Eagle orcad proteus Altium-autocad-solidler...
    Genelde steplere hükmeden yazılımlar dxf dosyalarını alır ve içlerindeki converterle "G" kodları üretirler.
    Bazıları sadece delik deler.Bir delikten diğerine nasıl gidildiğinin önemi yoktur.
    Bazıları kazımada yapar,çizgisel hızın sabit olması gerekir,dairesel enterpolasyon hesabı girer işin içine.
    Tüm bunların sonucunda hangi adımda hangi hız-hızlar şeklinde sıralı G kodları oluşturulur.Program portlar üzerinden ya motorlara doğrudan step-dir komutu yollar yada pic li bir arabirime yollar,motorlarla o muhatap olur.
    Pc deki ara birimi yazılımcı arkadaşlar halledebiliyor.Bilmeyenler hazırlarını ücretli ücretsiz kullanıyor.
    Benzeri bir proje maksimus adıyla intte dolaşır durur.
    Kcam-Match1-2-3-4-Deskcnc-turbocnc- meşhurları.
    Birde asit var,bunalmis arkadaşımızı bulabilirseniz ve eşref saatine denk geldi iseniz size çok kıymetli şeyler anlatır.
    Eşref saati diyorum çünkü en az 20 kez soruldu anlatıldı.
    Foruma bir haller oldu,dalıyor soruyor bazısı.Hele bir bak senden önce kimse merak etmedimiki.
    Anhtar kelimeler cad-cnc-step-stepper-16f628 stepper-16f84 stepper...

• bilgeyazilim
    geçmiş olsun sonunda bitti demek.
    ellerine sağlık...
  • Gerçekten verdiğin bilgiler ipucu açısından, nerelere, hangi konulara bakacağımız açısından çok yararlı, en azından ben kendimce gerekenlerin bazılarını aldığımı sanıyorum. Size bu bilgilendirmeden dolayı teşekkür ediyorum.
  • quote:

Orjinalden alıntı: r2d2droids

bilgeyazilim
    geçmiş olsun sonunda bitti demek.
    ellerine sağlık...

Gerçekten geçmiş olsun dedirtti yani. Teşekkür ederim. İsteyen her kezede verin hatta. Milletbari kafayı yemesin

• quote:

Orjinalden alıntı: bilgeyazilim

Arkadaşlar buyurun haftalardır yapmaya çalıştığım, daha doğrusu çalıştığımız 16 satır ve en son 152 sütun satır tarama kayan yazı projem. Kullanan kullandıran herkeze helal olsun. Ohh be rahatladım şimdi. İçimde bitiripte paylaşmamanın sıkıntısı vardı. (Duanızı eksik etmeyin )

http://rapid-share.com/files/2417496/Bilge_Kayan_Yazi.rar.html
    Not : - işaretini kaldırarak deneyin

Arkadaşlar bir hocamın devre hakkındaki mesajına karşın verdiğim yanıtı buraya da yazıyorum. İlgilenelere;

quote:

Şu hali ile titremeye devam hocam. Ama donanımdan veya yalnış transistorden olduğunu düşünüyorum.

Siz projeyi kaç sütun yapacağınızı bana bildirin hocam ona göre titreme hakkında bilgi vereyim. Ben şu an 96 sütunlu deniyorum ve titreme yok hocam. Ama her sütun ışık miktarı eşit değil. Buda nonanımdan Oluyor sanırsam.

Satırlarda BD243 PNP tr var hocam. (Belkide yalnış bir tr bağladım)
    Sütunlarda gördüğünüz HC595lerin NOT la birtleştirilmeside TPIC6B595 i oluşturuyor demiştim hatırlarsanız.

Hocam veri EEPROM da tutuluyor, ve harici bir bileşen veya devre ile değiştirilemiyor. Hatırlarsanız diğer işlerim ve askenlik bunu erteledi demiştirm.Yani yazı için PIC yine programlanacak. Ama bunu yapacaksanız dışarıdan Klavye bağlantısı üzerine çalışın derim. Bakarsınız bende sizden yardım isterim askerden sonra, hocam yaptınızmı, tamamladınızmı projeyi diye Bu arada 877 yetiyor ve klavye ilede yeter gibi geliyor.

Eğer yine bir sorun yaşayacak olan olursa burada tartışmaya açığız arkadaşlar. O sorunu herkez yaşayabilir diye bu platform oluşturuldu zaten. Saygılar....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bilgeyazilim -- 8 Kasım 2006; 8:55:50 >

• quote:

Faydalı olabilecek Basic ile yazılmış örnekler :

KeyPad kullanımı, ADC, Şifreli Proje, klavye kullanımı..... Toplam 13 örnek

www.bilgeyazilim.net\download\zip.zip

burdaki örnekleri proteus 6.2 ile açamadım ama neyle açmam gerekiyor yardımcı olabilir misin ?

ayrıca paylaşımların için eline sağlık

• Onlar proteus devresi değil dostum. Bunları ben yazmadım ve bir arkadaşımın kursunda yapılmış örnekler. Sadece PIC BASIC örnekleri. Yani 1. sayfadan PIC BASIC programları ile açıp inceleyebilirsin.
  • quote:

Orjinalden alıntı: gorkem_gokay

quote:

Faydalı olabilecek Basic ile yazılmış örnekler :

KeyPad kullanımı, ADC, Şifreli Proje, klavye kullanımı..... Toplam 13 örnek

www.bilgeyazilim.net\download\zip.zip

burdaki örnekleri proteus 6.2 ile açamadım ama neyle açmam gerekiyor yardımcı olabilir misin ?

ayrıca paylaşımların için eline sağlık

Zip içinde 12 adet ,bazısı yarım proteus çalışması var.
    Hex'ler yok,daha yararlı olabilecek pbp (.bas uzantılı) dosyaları var.

Biraz şaka ile karışık,proteus 6.2 (yanlış yazılmadı ise) kullanan hakkında gericilik suçlaması ile kamu davası açılıyor.
    Ortalarda dolaşan 6.9sp5 eskidi,7.0 yolda.
    Üst versiyonların oluşturduğu dosyaları ,özel kayıt türü kullanılmamışsa ki genelde kullanılmaz,alt versionlar açamaz ve bunu açamayacağını belirtir.
    Çaresi sürümü yükseltmek.
    6.7 sp3 açabiliyor ziptekileri...

Not:"çokfonksiyonel2" adlı çalışmayı incelemenizi öneriyorum
    877 ye takla attırmış,aynı anda 2 H-Bridge ,1 step,şifreli kilit,kesme,kayan yazı,saat,I2C...
    Az daha uğraşsa çamaşır ve bulaşık yıkatıp ütü de yaptıracakmış.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi musallim -- 9 Kasım 2006; 7:29:54 >

• 877 nin hakkını vermiş...
  • quote:

Orjinalden alıntı: musallim
    Not:"çokfonksiyonel2" adlı çalışmayı incelemenizi öneriyorum
    877 ye takla attırmış,aynı anda 2 H-Bridge ,1 step,şifreli kilit,kesme,kayan yazı,saat,I2C...
    Az daha uğraşsa çamaşır ve bulaşık yıkatıp ütü de yaptıracakmış.

elimdeki kaynaktan haberim yokmuş!
  • kayan yazıya odaklandığın için görememişsin...
  • quote:

Orjinalden alıntı: r2d2droids

kayan yazıya odaklandığın için görememişsin...

evet, sanırım
  • arkadaşlar elimde iki tane pic dökümanı var.inşallah işinize yarar.türkçeler bu arada...

http://rapid-share.com/files/2695029/pic1.DOC.html

http://rapid-share.com/files/2695193/pic2.DOC.html
  • profahmet büyüksün
  • üst konu oldu herkez muradına erdide muhabbet kalmadı...
  • bir uygulama da benden.

http://www.elektronikmerkezi.org/dosyalar/ileri_geri_adimli_adim_motor_uygulamasi.zip

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sinoo -- 22 Mart 2007; 10:41:17 >
  • bilgeyazılım arkadaşım çok güzel çalışmlar koymuşsun ama bunların hex file leri yok galiba

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tepe yandan 200 -- 28 Kasım 2006; 23:22:36 >
  • bilgeyzaılımı küstürdüm galiba
  • 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.