Şimdi Ara

Php ile dosya yüklemek ve dosya indirmek

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
0
Favori
955
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba şuan bir proje üzerinde çalışıyorum. Bu projede kullanıcılar istedikleri dosyayı upload edebilecek ve ayrıca upload edilen tüm dosyaları listeleyip indirebilecekler. Ancak bunu hangi yolla yapacağımı henüz kararlaştıramadım. Dosyaları direk veritabanına mı yüklesem ? Yada Dropbox , Google Drive gibi sitelerin PHP API'lerini mi kullansam ?
    1 gündür Dropbox API'siyle uğraşıyorum ve dosyaları upload edebiliyorum ancak şuan indirmede sıkıntı yaşıyorum. Ve sürekli hata ayıklamaktan bıktım. Siz ne önerirsiniz ? Dropbox üzerine gitmeye devam mı edeyim yoksa başka bir yol mu deneyeyim ?

• Yaptığın projenin dosya boyutları nedir ? Bir resim upload sitesi mi ? Yoksa 2 gb upload da edilecek mi ? Server kirakayıp upload içinde kullanabilirsiniz ama tabiki maddi olarak bir bütçe ayırmanız gerekli. Veya cloud servis apileriyle devam ediceksiniz. Amazonun cloudunuda kullanabilirsiniz bu servis için. Detayları verirseniz ona göre bir tavsiyede bulunabiliriz. Veritabanına dosya upload derken resin vs ise performans sıkıntısı yaşarsınız direk olarak veritabanı upload kullanmak yerine ftp upload linki veritabanına yazıp çekmek daha mantıklıdır. Favicon bile veritabanına yazdırmayı tercih ederim uploaddansa.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bu tarz bir şey için drobox google vs değil amazon s3 veya azure storage kullanmalısın. yok kullanıcı kendi panelnden yedek alackatır o zaman son kullanıcın amazon s3 almsını beklemeyiz onu dropbox uma yükle vs ile halledersin. lakin uygulama datası için google drive, dropbox bence kullanışlı olmaz. En basit sebebi genişleme atılacak dosyaların toplam boyu 10 gb 20 gb 100gb olduğunda 3.parti sağlayıcılar yetmeyecektir ve 2. sorun lisans. eminim bu tarz ürünler bu tarz kullanıma izin vermiyordur.

Ben olsam. ayrı bir app gibi tasarlardım. Rest üzerinden ona gönderilen dosyaya saklıyor ve link dönüyor şeklinde. sonra arka planda önce database + filesystem e kaydeden bir şekilde çalışırdı. büyüme hızına zaten size bu çözümün yetip yetmeyeceğini söyler. büyümesi gerekinse save bu app save ve show özelliklerini amazon s3 kullancak şekilde değiştirirdim ana app bundan etkilenmezdi.

• quote:

Orijinalden alıntı: İplenmemekten Bıkan Adam

Yaptığın projenin dosya boyutları nedir ? Bir resim upload sitesi mi ? Yoksa 2 gb upload da edilecek mi ? Server kirakayıp upload içinde kullanabilirsiniz ama tabiki maddi olarak bir bütçe ayırmanız gerekli. Veya cloud servis apileriyle devam ediceksiniz. Amazonun cloudunuda kullanabilirsiniz bu servis için. Detayları verirseniz ona göre bir tavsiyede bulunabiliriz. Veritabanına dosya upload derken resin vs ise performans sıkıntısı yaşarsınız direk olarak veritabanı upload kullanmak yerine ftp upload linki veritabanına yazıp çekmek daha mantıklıdır. Favicon bile veritabanına yazdırmayı tercih ederim uploaddansa.

Aslında düşük boyutlu yüklemeler yapılabilecek (ppt ,pdf ,docx , jpg) bir site düşünüyorum. Şuan server'a yükleme yapıyorum. Ancak dosyalar arttıkça bana kötü sonuçlar doğurabileceğini düşünüyorum. Dropbox API 'si hakkında ne düşünüyosunuz ? Yada kesinlikle Amazon cloud'unu mu kullanmalıyım ?

• quote:

Orijinalden alıntı: kaiserstudents

quote:

Yaptığın projenin dosya boyutları nedir ? Bir resim upload sitesi mi ? Yoksa 2 gb upload da edilecek mi ? Server kirakayıp upload içinde kullanabilirsiniz ama tabiki maddi olarak bir bütçe ayırmanız gerekli. Veya cloud servis apileriyle devam ediceksiniz. Amazonun cloudunuda kullanabilirsiniz bu servis için. Detayları verirseniz ona göre bir tavsiyede bulunabiliriz. Veritabanına dosya upload derken resin vs ise performans sıkıntısı yaşarsınız direk olarak veritabanı upload kullanmak yerine ftp upload linki veritabanına yazıp çekmek daha mantıklıdır. Favicon bile veritabanına yazdırmayı tercih ederim uploaddansa.

Aslında düşük boyutlu yüklemeler yapılabilecek (ppt ,pdf ,docx , jpg) bir site düşünüyorum. Şuan server'a yükleme yapıyorum. Ancak dosyalar arttıkça bana kötü sonuçlar doğurabileceğini düşünüyorum. Dropbox API 'si hakkında ne düşünüyosunuz ? Yada kesinlikle Amazon cloud'unu mu kullanmalıyım ?

Kesinlikle diye bir kavram yok. Hostingin ftpsi zaten sorun çıkarır accountu suspend ederler. Projeniz ciddi projeyse bir vds kiralar ftp alanı açarsınız 1 tb alanlı bir şekilde. Dolana kadar kullanır ona göre sağlayıcınızdan disk genişletmesi istersiniz ücretle. Kendi serverinizi kullanırsınız. Kontrol sizde olur. Telif sorunuda yaşamazsınız. Dosya upload amaçlı bir server kiralıycağınızı anlatın yanlız sağlayıcınıza türkiye lokasyon olmasın.

• quote:

quote:

quote:

Kesinlikle diye bir kavram yok. Hostingin ftpsi zaten sorun çıkarır accountu suspend ederler. Projeniz ciddi projeyse bir vds kiralar ftp alanı açarsınız 1 tb alanlı bir şekilde. Dolana kadar kullanır ona göre sağlayıcınızdan disk genişletmesi istersiniz ücretle. Kendi serverinizi kullanırsınız. Kontrol sizde olur. Telif sorunuda yaşamazsınız. Dosya upload amaçlı bir server kiralıycağınızı anlatın yanlız sağlayıcınıza türkiye lokasyon olmasın.

Pekala proje gittikçe büyürse örneğin 500 gb veya 1 tb dosya boyutuna ulaşırsa cloud sitelerinden premium üyelik mi daha mantıklı olur yoksa sizin dediğiniz şekilde ftp alanı açmak mı ?

• 2014'te bir aylık ücretsiz EngineYard denemesi haric cloud kullanmamış, herşeyi kendi sunucusunda yapan biri olarak dosya göndermek / almak için en cok ftp 'yi kullanıyorum, ftp sunucusu olarak ta tercihim pure-ftpd ve ondaki virtual users seceneğiyle kullanıcıya istediğim klasörü ayarlayarak sorunsuz kullanıyorum. web sayfası üzerinden PHP ile dosya göndermek için de basit bir betik kullanıyorum:

Php ile dosya yüklemek ve dosya indirmek

Tabi ki 1TB boyutta bu yöntemler biraz kasar : ) Ancak torrent ne güne duruyor derim. Biliyorsunuz, torrnent aslen cok büyük dosyaları network u yormadan transfer için aslında : )

• quote:

quote:

quote:

quote:

Pekala proje gittikçe büyürse örneğin 500 gb veya 1 tb dosya boyutuna ulaşırsa cloud sitelerinden premium üyelik mi daha mantıklı olur yoksa sizin dediğiniz şekilde ftp alanı açmak mı ?

Projenizin büyüklüğü önemli olan. Aylık 20 dolarlık premium servis ticari kullanımı kısıtlayabilir sanırım. Domaini banlanmazlarsa sorun yaşamazsanız bilemiyicem. Ben olsam kendi serverimde tutarım.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.