Şimdi Ara

Pfsense ile Ofis içi Ağ Düzeni ve Yönetimi Hk. (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
49
Cevap
1
Favori
11.280
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Herkese tekrar merhaba. PFsense ve ana mesajda çizdiğim ağı yaklaşık 1-2 hafta önce kurdum. Ve kurcalamadık yerini bırakmadım, kalite kontrol testimden geçti diyebilirim.

Bana yardımcı olan herkese tekrar çok teşekkür ediyorum. Birkaç tane de fotoğraf paylaşayım.

Ofisimizdeki 8Mbit ADSL'i iptal ettirip, altyapısı yeni tamamlanan Superonline Fiber'e geçtik. Perpa Tic. Merkezindeyiz ve buranın ilk fiber müşterisiyiz. Superonline toplu konutlarda bina altına kadar fiberoptik kablo getirip, ordan switch vasıtası ile katlara CAT6 üzerinden dağıtım yapıyordu. Ancak bizim bulunduğumuz bina çok geniş olduğu için ve daha performanslı olacağı için GPON sistemini kullanmaya karar vermişler sanırım.

Ofisimize kadar fiberoptik kablo geliyor, aşağıda medya dönüştürücünün fotoğrafını görebilirsiniz. Ericsson markaydı yanlış hatırlamıyorsam, Gigabit ethernet destekli.

Pfsense ile Ofis içi Ağ Düzeni ve Yönetimi Hk.

Bir tane de aşağıdaki Huawei HG253 router veriyorlar ama ben pfsense kullandığım için onu kullanmadım kutusunda duruyor. HG253'ün gigabit desteği yok bunu da belirteyim.

Pfsense makinem de bu:

Pentium 4 2.4GHz işlemci, 512MB ram ve 40GB harddiskiyle işimi görüyor. Üzerine sonradan 3 tane TP-Link gigabit ethernet kartı taktım.

Ethernet arabirimlerinden 2 tanesi WAN girişi, 2 tanesi de LAN. LAN arayüzleri köprülenmiş vaziyette, aynı ağda çalışıyorlar, birisi kablolu cihazlara çıkıyor, diğeri de access pointlere.

Şu an için tek WAN ile kullanıyorum, 2. WAN hattımız mevcut ama o ayrı bir ağda çalışıyor ve sadece voip sunucusu bağlı, onu da taşıycaz yakında.

1 tane HP V1410-24 switch, 3 tane TP-LINK PoE destekli 8port switch ile dağıtıyoruz interneti. PoE switchleri voip telefonların adaptörsüz çalışması için kullanıyoruz.

Yeri gelmişken belirteyim. Superonline'ı pfsense'le kullanırken çoğu siteyi açmıyordu ve bağlantı anormaldi bariz biçimde. Verdikleri routerda gayet düzgün çalışıyordu ama pfsense pppoe bağlantısını sorunsuz kurmasına rağmen web performansı berbattı.

Biraz araştırdıktan sonra MTU ve MSS değerleri yüzünden olabileceğini okudum. Ben ilk önce MTU değerini 1492 olarak ayarlayıp denemiştim ama faydasını görememiştim. 1500 de denedim yine olmadı.

Sonradan kendi verdikleri routerla internete çıkıp, ağ araçları ile MTU ve MSS değerlerini ölçtüğümde; MTU = 1452, MSS=1412 çıktı. Pfsense'i buna göre ayarlayıp "MSS TCP Clamping" özelliğinin de etkin olduğundan emin olduktan sonra hiçbir sıkıntı kalmadı.

Aynı sorunu ilerde yaşayan olursa umarım arama motoru üzerinden bu yazdığım yazıya ulaşır.

Pfsense'in trafik sınırlayıcısı ile de bayağı haşır neşir oldum. 20/5 bağlantımızı kullanıcı başına 5/1 olacak şekilde limitledim. Aynı şekilde L7 kurallarından da httpvideo ve flash için 4Mbit sınırlayıcı koydum.

Hem hız sınırlayıcı hem L7 sınırlayıcı gayet güzel çalışıyor. Ofiste 20 kullanıcı var ve bol bol flv izliyorlar. İlaç gibi geldi.

Bu da 5/1 kullanıcılar için oluşturduğum kuralın speedtest çıktısı.

Pfsense'i çok sevdim ve şiddetle tavsiye edenlerden biri haline geldim. Sorusu olan arkadaşlara elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

• Eline saglık hacum
  • quote:

Orijinalden alıntı: Diablo

Herkese tekrar merhaba. PFsense ve ana mesajda çizdiğim ağı yaklaşık 1-2 hafta önce kurdum. Ve kurcalamadık yerini bırakmadım, kalite kontrol testimden geçti diyebilirim.

Bana yardımcı olan herkese tekrar çok teşekkür ediyorum. Birkaç tane de fotoğraf paylaşayım.

Ofisimizdeki 8Mbit ADSL'i iptal ettirip, altyapısı yeni tamamlanan Superonline Fiber'e geçtik. Perpa Tic. Merkezindeyiz ve buranın ilk fiber müşterisiyiz. Superonline toplu konutlarda bina altına kadar fiberoptik kablo getirip, ordan switch vasıtası ile katlara CAT6 üzerinden dağıtım yapıyordu. Ancak bizim bulunduğumuz bina çok geniş olduğu için ve daha performanslı olacağı için GPON sistemini kullanmaya karar vermişler sanırım.

Ofisimize kadar fiberoptik kablo geliyor, aşağıda medya dönüştürücünün fotoğrafını görebilirsiniz. Ericsson markaydı yanlış hatırlamıyorsam, Gigabit ethernet destekli.

Bir tane de aşağıdaki Huawei HG253 router veriyorlar ama ben pfsense kullandığım için onu kullanmadım kutusunda duruyor. HG253'ün gigabit desteği yok bunu da belirteyim.

Pfsense makinem de bu:

Pentium 4 2.4GHz işlemci, 512MB ram ve 40GB harddiskiyle işimi görüyor. Üzerine sonradan 3 tane TP-Link gigabit ethernet kartı taktım.

Ethernet arabirimlerinden 2 tanesi WAN girişi, 2 tanesi de LAN. LAN arayüzleri köprülenmiş vaziyette, aynı ağda çalışıyorlar, birisi kablolu cihazlara çıkıyor, diğeri de access pointlere.

Şu an için tek WAN ile kullanıyorum, 2. WAN hattımız mevcut ama o ayrı bir ağda çalışıyor ve sadece voip sunucusu bağlı, onu da taşıycaz yakında.

1 tane HP V1410-24 switch, 3 tane TP-LINK PoE destekli 8port switch ile dağıtıyoruz interneti. PoE switchleri voip telefonların adaptörsüz çalışması için kullanıyoruz.

Yeri gelmişken belirteyim. Superonline'ı pfsense'le kullanırken çoğu siteyi açmıyordu ve bağlantı anormaldi bariz biçimde. Verdikleri routerda gayet düzgün çalışıyordu ama pfsense pppoe bağlantısını sorunsuz kurmasına rağmen web performansı berbattı.

Biraz araştırdıktan sonra MTU ve MSS değerleri yüzünden olabileceğini okudum. Ben ilk önce MTU değerini 1492 olarak ayarlayıp denemiştim ama faydasını görememiştim. 1500 de denedim yine olmadı.

Sonradan kendi verdikleri routerla internete çıkıp, ağ araçları ile MTU ve MSS değerlerini ölçtüğümde; MTU = 1452, MSS=1412 çıktı. Pfsense'i buna göre ayarlayıp "MSS TCP Clamping" özelliğinin de etkin olduğundan emin olduktan sonra hiçbir sıkıntı kalmadı.

Aynı sorunu ilerde yaşayan olursa umarım arama motoru üzerinden bu yazdığım yazıya ulaşır.

Pfsense'in trafik sınırlayıcısı ile de bayağı haşır neşir oldum. 20/5 bağlantımızı kullanıcı başına 5/1 olacak şekilde limitledim. Aynı şekilde L7 kurallarından da httpvideo ve flash için 4Mbit sınırlayıcı koydum.

Hem hız sınırlayıcı hem L7 sınırlayıcı gayet güzel çalışıyor. Ofiste 20 kullanıcı var ve bol bol flv izliyorlar. İlaç gibi geldi.

Pfsense'i çok sevdim ve şiddetle tavsiye edenlerden biri haline geldim. Sorusu olan arkadaşlara elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

Eline saglik. Web Cache ve Transparent Proxy'yi kullanmanida oneririm.

• quote:

Orijinalden alıntı: axiadam
    Eline saglik. Web Cache ve Transparent Proxy'yi kullanmanida oneririm.

Hocam şu an Squid kullanıyorum, transparan olarak ayarlı, bir ara Squid-Guard da kurmuştum ama ona pek ihtiyacım olmadı.

Squid işe yarıyor ama. Geçenlerde antivirüs güncellemesinin cache içinden çekildiğini bizzat gördüm.
  • gayet güzel ve derli toplu bir sistem olmuş. Eline sağlık.
    Ya bi ben şöyle derli toplu işler yapamıyorum ve sistemlerle hiç muhatap olmadım :)
    selam verdiğim bütün sistemlerde kablolar bağırsak gibi :)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: utkanizmit

gayet güzel ve derli toplu bir sistem olmuş. Eline sağlık.
    Ya bi ben şöyle derli toplu işler yapamıyorum ve sistemlerle hiç muhatap olmadım :)

Hocam ben biraz takıntılıyım ama yine de tam olarak derli toplu sayılmaz.

Ben şunlara hastayım, sanat resmen.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: utkanizmit

gayet güzel ve derli toplu bir sistem olmuş. Eline sağlık.

Hocam ben biraz takıntılıyım ama yine de tam olarak derli toplu sayılmaz.

Ben şunlara hastayım, sanat resmen.

Benim sistemlerden bir iki fotograf ekleyeyim de solun sagin sissin biraz

• Ekle hocam merak ettim şimdi sen öyle deyince.
  • diablo şişme oldumu sende :)
    axiadam nerde resimler 1 ay olacak nerdeyse
    gazı verip çekiliyorsun olmuyo böyle.

• Pfsense 2.1 development yayında bir suredir lab ortaminda test edilmesinde yarar var...Hani olurda birilerinin IPv6 ilgisini cekerde kurcalamak ister diye yaziyorum...Zira Ipv4 u yutup butun butun kusmayan birisi Ipv6 dan en az bir karincanin uzay mekiği kullanmasi ihtimali kadar anlayabilecektir..

"3-4 yıl sonra acilabilecek IpV6 baslıklarina atfen.."
  • @Diablo;

Öncelikle hayırlı olsun diyorum, Pfsense gerçekten çok güzel bir uygulama. Benim local taraftaki sunucumun üzerinde de (vmware ) Pfsense 2.0x mevcut. Gayet güzel geçiniyoruz şuanlık. Kabloları toplama ve tek bir nokta üzerinden dağıtım için kabinet gerekiyor, sanıyorum senin kullandığın tür soho. Dikili tip 12u ve ya senin ki gibi soho kabinet (tekerlekli ) gerekiyor, ancak piyasa kontrolü yapmama rağmen güvenilir ve fiyat düzeyi uçuk olmayan biryere rastlayamadım. Temin ettiğin yeri öğrenebilir miyim?

Ayrıca ,

Traffic 1mbit limit ,

Çok iyi çalışıyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Serdarkekik -- 21 Temmuz 2012; 20:44:42 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Serdarkekik

@Diablo;

Öncelikle hayırlı olsun diyorum, Pfsense gerçekten çok güzel bir uygulama. Benim local taraftaki sunucumun üzerinde de (vmware ) Pfsense 2.0x mevcut. Gayet güzel geçiniyoruz şuanlık. Kabloları toplama ve tek bir nokta üzerinden dağıtım için kabinet gerekiyor, sanıyorum senin kullandığın tür soho. Dikili tip 12u ve ya senin ki gibi soho kabinet (tekerlekli ) gerekiyor, ancak piyasa kontrolü yapmama rağmen güvenilir ve fiyat düzeyi uçuk olmayan biryere rastlayamadım. Temin ettiğin yeri öğrenebilir miyim?

Ayrıca ,

Traffic 1mbit limit ,

Çok iyi çalışıyor

Hocam ben şirkete geldiğimde zaten vardı ufak kabin, nerden alındığını bilmiyorum. Perpa'da birkaç tane bu işi yapan firma gördüm.

Propanel.com.tr var mesela Perpa içinde, isterseniz bi arayıp görüşün, fiyatlar nasıl tam olarak bilmiyorum.

Ben 60 x 60 x 100 soğutmalı kabin için fiyat almıştım 500-600 civarı bi fiyat çıkartmışlardı.

• @Diablo,

Evet, birkaç firma ile görüştüğümde 600*600*400 kabinet fiyatları 400-500 civarlarında. Yurtdışındaki satış fiyatları ile gerçekten çok büyük farklılık var ne yazık ki, orta yollu bir çözüm bulamadım henüz. İlettiğiniz kontak için de iletişime geçtim bakalım
  • quote:

Herkese tekrar merhaba. PFsense ve ana mesajda çizdiğim ağı yaklaşık 1-2 hafta önce kurdum. Ve kurcalamadık yerini bırakmadım, kalite kontrol testimden geçti diyebilirim.

Pfsense makinem de bu:

Hocam bilgi için tskler, konuyu basdan sona takip ettim konu hortlamis olacak ama yazmakda fayda var :) ben biraz farklı sistem düşünüyorum.

Evden komşulara net dagitiyotum ve performansdan şikayetçiyim. Pfsense sever kurup herkese neti server üzerinden dağıtmak istiyorum.

Cacheleme ozellligi, site kontrolleri, herkese eşit net yollama gibi şeyler düşünüyorum.
    Bu konuda yorumlarinizi bekliyorum.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Serdarkekik

@Diablo;

Ayrıca ,

Traffic 1mbit limit ,

Çok iyi çalışıyor

Hocam ben şirkete geldiğimde zaten vardı ufak kabin, nerden alındığını bilmiyorum. Perpa'da birkaç tane bu işi yapan firma gördüm.

Propanel.com.tr var mesela Perpa içinde, isterseniz bi arayıp görüşün, fiyatlar nasıl tam olarak bilmiyorum.

Ben 60 x 60 x 100 soğutmalı kabin için fiyat almıştım 500-600 civarı bi fiyat çıkartmışlardı.

tp switch lerden memnunmusun ?

poe li çözüm lazım. tp nin fiyatları çok iyi ama yarıyolda bırakırmı diye
    korkuyorum.

epeydir kullanıyorsun sanırım. sıkıntı varmı. ?

• paylaşımlarınız için teşekkürler işime yarayacak bilgiler bu güzel paylaşım için sağolun
  • @Diablo

Cevap verirseniz sevirim..

• quote:

Orijinalden alıntı: nefsim
    Hocam bilgi için tskler, konuyu basdan sona takip ettim konu hortlamis olacak ama yazmakda fayda var :) ben biraz farklı sistem düşünüyorum.

Evden komşulara net dagitiyotum ve performansdan şikayetçiyim. Pfsense sever kurup herkese neti server üzerinden dağıtmak istiyorum.

Cacheleme ozellligi, site kontrolleri, herkese eşit net yollama gibi şeyler düşünüyorum.
    Bu konuda yorumlarinizi bekliyorum.

Pfsense ile bu istediklerinizi yapabilirsiniz. Kimin ne kadar trafik kullandığını izleyebilir, trafik limitlemesi yapabilirsiniz. Ayrıca transparan proxy ile http loglama yapabilir ve sakıncalı siteleri kısmen engelleyebilirsiniz.

Proxy cache çok fazla işe yaramıyor, en lazım olduğu youtube vs gibi sitelerde dinamik yapı nedeniyle cache işe yaramıyor ama kullanılabilir yine de.

@utkanizmit

Hocam TP-Link PoE switchler 1 yıldır sürekli olarak açık ve kullanıyoruz, herhangi bir sıkıntı çıkarmadılar. IP telefonların beslemesini sağlıyorlar. 8 portlu, 8 portun 4 tanesi PoE, 4 tanesi standart şekilde switchler.

Ufak projeler için yeterli olur bence.

• Cevap için tskler Diablo

• 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.