Şimdi Ara

PEUGEOT 207 TRENDY CARPUTER PROJESİ (2. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
45
Cevap
1
Favori
6.640
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • individual bey rt3 dediğimiz şey bir çeşit mini pcmi?yani windows(xp,wmobile vs.) işleyen bildiğimiz donanımlara sahip bir sistemmi?yoksa nedir?lütfen cahilliğimi hoş görün..
    birde peugeotlarda CAN BUS işliyor doğrumudur?bir minipc(htpc,carputer vs) alacak olursam bu tip bir ara aparatla araç bilgisayarına bağlanabilirmiyim?teşekkürler..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yexego -- 18 Şubat 2009; 19:18:08 >
  • ben sana biraz yardımcı olayım rt3 dediğimiz şey dvd gp3 telefon daha bir çok özelliği barındıran multimedya oynatıcı ve tabikide peugeotun orjinal malı yani bu ne demek derseniz direksiyonda kumanda yol bilgisaarı kişiselleştirebilme gibi özellikleri kullanabilmenizi sağlar yani pioneer divd varsayarrsak onun orjinal peugeot için olanını düşünün tabiki de daha gelişmişini bu arada bu cihaz windows tarzı işletim sistemine sahip değil yani bir bilgisayar işlevi yok
  • teşekkür ederim o zaman rt3 sistemler geliştirilmeye açık değil(wireless,HDD,programlar vs.).peki bir mini pc ile yol bilgisayarı arasında bir aparatla iletişim mümkünmü?(direksiyon kumandasını kullanabilmek,hız vs görebilmek amacıyla)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yexego -- 18 Şubat 2009; 19:43:18 >
  • rt3
    PSA nın hemen hemen tüm modellerinde yani 206,207,307,308,407,607,807,C2,C3,C4,C5,C6 gibi modellerinde satışa sunduğu , asıl işi navigasyon ve telefon olan gelişmiş bir multimedya ünitesidir.

bu cihazı daha sonra fiat ullyse ve lancia thema (yanlış yazmış olabilirim) gibi modelleri de kullandı.
    cihaz o kadar başarılı oldu ki öncesi RT2 ile birlikte RT4 ve RT5 gibi versiyonları da çıktı.

şu anda yaklaşık 214000 euroya satılan süper spor otomobil markası maserati de standart olarak RT3 ü granturismo modeline koydu.
    yani bu cihaz 450 milyarlık bir aracın navigasyon , telefon ve müzik sistemi olabilecek kapasitede bir ünite.

henüz navteq 'in ülkemiz için hazırlamış olduğu harita programı dolayısı ile harita CD si yok.
    yani ülkemizde rt.. serilerinin navigasyon özelliği çalışmıyor.

bunun haricinde cihaz üzerinde sim kart girişi olduğundan telefon görüşmeleri ve mesajlaşma yapabiliyor.
    mesajları sesli bir şekilde okuyabiliyor.
    ayrıca cihaz üzerinde irda(kızıl ötesi) olduğundan tel rehberi kısa sürede güncellenebilir.

aracın BSI sistemine direk uyumlu olduğundan araç verileri ile ilgili bir uyuşmazlık söz konusu değil.
    hatta gelişmiş yol bilgisayarı, ghelişmiş park destek simülasyonu ve aracın diagnostik bilgileri , aktif olan işlevlerin durumu ya da araç için hata niteliğindeki işlevlerin durumlarını görebilirsiniz.

dijital pusula işlevi de vardır.
    nav programı çalışmasa bile her zaman kuzey güney nersi olduğunu bilirsiniz.

cihazın RCA girişleri vardır. dolayısı ile DVD,VCD,Dvix,geri görüş kamerası, iphone ,TV tuner ve sony playstatin gibi üniteler çok rahatlıkla bağlanabilinir.

normal ünite 4 X 15 watt çıkış gücüne sahipken rt3 4 X 35 watt çıkış gücüne sahiptir.

RT5 hakkında bilgim yok ama Rt4 , Rt3 e göre 30 gb hdd ye ve daha görsel grafiklere sahiptir.
    rt5 in görünümü ve tasarımı tamamen değiştirildi.

rt3 ve rt4 ün markası aslında magneti marelli'dir.
    mag mar olarak kısaca bahsedilir.

şu an aklıma gelen bunlar
    daha yüzlerce alt menuleri vardır
    kullandıkça yazarım.

rt3 xp gibi işletim sistemlerine sahip değil.
    geliştirilmesi mümkün değil.
    anca yeni upgrade cd si yüklenerek yazılımı güncelleşebilir.
    ilk çıkan rt3 ler mp3 çalamazken yazılım güncellemesi ile mp3 çalar haline geldiler.

can bus dediğiniz ?

peugeotlarda iki çeşit elektrik şebekesi bulunur.

van yani vehicle area network
    can yani central area network
    (tabi tutup da 504 de hangi şebeke vardı diyebilirsiniz , BSI sistemine sahip olan araçlarda diyelim)
    ilk modellerde van şebekesi vardı.
    aracın aksesuar elektroniği ile motor elektroniği birbirinden farklı idi.
    bu sistemi peugeot kendisi yapıyordu.

gerek güncellemeye ihtiyaç olmasından dolayı gereksede artan maliyetlerden ötürü can şebekesine geçildi.
    burada bosch sistemine devredildi. can şebekesinde aracın tüm elektronik sistemi tek elden kontrol ediliyordu.

207 ,yeni kasa 307 ler , 308 ler ve 407 ler can şebekesine örnek
    van ise 206,ilk kasa 307,406 gibi.

aracın merkesi ekranı ile haberleşen bir çok ara ünite satışta yurt dışında.
    mesela siz konsola pioneer teyp taktığınızda ,çıkan radyo ismini aracın ana ekranında da görmek mümkün.
    direksiyon kumandası ile de haberleşen sistemleri görmedim ama duydum.
    artık her araç ya da her şebeke için ara sistemler üretilebiliniyor.

• verdiğiniz çok değerli bilgiler için teşekkür ederim kafamdaki bir çok soru aydınlandı..sanırım araç bilgisayarı ve dokunmatik monitör bana uyacak en iyi çözüm olacak..sonradan bunları destekleyecek GPS,TV,Radyo,Bluetooth,Wireless aksamlarınıda bunlara ekleyerek projemi tamamlayacağım..
  • sizin için carputer daha kullanışlı olacak.
    ben aracıma orjinal ekipman olmayan bir donanım koymak istemediğimden hep soğuk baktım.
    pek fazla da bilgim olmadı.

ama internette gördüğüm kadarı ile bilgisayardan tamamen farksızlar ve gelişmeye de açık.
    fakat sizin için şöyle bir kusuru olabilir.

dokunmatik olduğundan sürüş esnasında işlev aç/kapa ya da değiştirmek istediğinizde yol ile bağlantınız kopabilir.
    genellikle tırnak ucu ile çalışıyorlar.

güvenlik açısından algılama alanı daha büyük olan dokunmatik panelleri ya da yazılımı tercih edin.
    yani tırnak ucu değil de parmağınızla da kontrol edebilin.
  • donanım olarak iki yol var önümde;
    1-Yurtiçi tedarik (bu hem daha hızlı hemde teknik destek,garanti olarak daha güvenli)
    2-Yurtdışından getirtmek (seçeneklerin çokluğu,ekonomik oluşu cezbedici)
    şimdiye kadar bulabildiğim seçenekler şunlar (yurtiçinden);
    Dokunmatik monitörlerde Liliput ve Thermaltake var bulabildiğim.
    Araç bilgisayarı olarakta Dente ve Asus öne çıkıyor..

sürüş esnasında kullanımdan kaynaklanan dikkat dağılması rt3 sistemlerdede olacaktır sanırım.bunu önlemek için dediğiniz gibi büyük simgeler kullanan carpcler için hazırlanmış programlar kullanabilirim..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yexego -- 18 Şubat 2009; 21:30:40 >
  • ama rt3 ün ekranı dokunmatik değil.
    direksiyon altı kumandası ile menulere girip gezebiliyorsunuz.
    car pc ile menu içine direksiyon kumandası ile giremeyebilirsiniz.
    ben standart oto teypleri için örnek vermiştim.
    onlar ile haberleşiyor.

ayrıca rt3 ekranı ön cam hizasında
    oysa car pc yol hizasının çok altında kalıyor.

yanlış anlamayın sadece karşılaşacağınız zorlukları söylüyorum.

birde kapı içi izolasyon yaptırmanızı tavsiye ederim.
    bu hem daha iyi bir akustik sağlayacak hemde yüksek seslerde kapı içinde oluşacak titreşimleri en aza indirecek.
  • evet bu doğru dokunmatik ekran baya bi dikkati dağıtıyor.ben önceki xetec doubledinde bunu görebiliyordum fakat rt3 kontrol mantığıyla bile bana sınırlı olduğunu hissettiriyor..bir pc ile yapılabilecekler(örneğin ses ile kontrol) öyle sınırsız olabiliyorki..
    kapı içi ses konusunda çok haklısınız.bunu mutlaka yaptırmalıyım..
    size ve forumdaki arkadaşlara sormak istiyorum ülkemizde tavsiye edeceğiniz lilliput,thermaltake(LCD),asus,dante(CARPC) dışında başka alternatif marka-modeller varmıdır?çünkü ben bulamadım..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yexego -- 18 Şubat 2009; 22:19:23 >
  • ben pek tavsiye verecek konumda değilim.
    ilgilenmediğimi daha önceden belirtmiştim.

ama otomobilim bölümünde bu tarz konular görüyordum daha önceden.
    belki oraya sorarsanız daha hızlı cevaplar alırsınız.

gelişmeleri buraya yazarsnız da seviniriz.
    iyi çalışmalar.
  • tabiki yazarım tekrar teşekkür ederim..
  • Uzun bir aradan sonra projemi hayata geçirmeye başladım arkadaşlar..
    Sizlerinde yardımlarıyla inşallah bu işi bitireceğim..
    Benim için en uygun olacağına inandığım için bir miniITX PC ve Dokunmatik Ekran ikilisini tercih ettim.Böylece kasayı evdede LCD TV ile kullanabileceğim.
    Seçtiğim parçalar şunlar (lütfen tecrübe ve bilginizi esirgemeyin) ;

Anakart : INTEL D945GCLF2 mITX
    HDD : SEAGATE - ST9200420AS 200 GB, 7200 RPM, 16 MB Cache, SATA, Notebook için, MOMENTUS 7200.2
    RAM : ADATA 2GB, PC, DDR II, 667 MHz Memory- Soğutuculu
    DVD-RW : SONY AD-7630A SLIM DVD-RW
    Kasa : AKASA Enigma Mini-ITX Kasa
    İPTAL !!! Ekran : Thermaltake 2413A 7" In-dash Dokunmatik Ekran
    GPS : ROYALTEK BLUETOOTH GPS MOUSE RBT-2100
    USB Bluetooth Dougle
    PC Remote Controller
    PCI Wireless Card

Bluettoth ve anakartı aldım.diğer parçalarla ilgili düşünceleriniz doğrultusunda değişiklik yapabilirim yardımlarınızı bekliyorum.
    Not:parçalar tamamlanınca fotograflarla sistemi birleştirmeye başlayacağım..
     PEUGEOT 207 TRENDY CARPUTER PROJESİ

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yexego -- 5 Mayıs 2009; 2:09:19 >

• Parçaların geri kalanını sipariş verdim c.tesi gelirler..Yalnız DVD-RW değiştirdim Sony yerine Stormax SED-02 Slim Slot-In DVD Yazıcı istedim..Ürünlerin ayrıntılı incelemeleri yakında..
  • arkadaşlar yardımınıza ihtiyacım var ekran konusunda siparişimden vazgeçtim ve yeni ekran önerilerine açığım,burada(diyarbakır) malum seçeneğim olmadığından yurtiçinde bildiğiniz thermaltake alternatif sıfır yada temiz ikinci el bir in-dash monitor varmı?üstadlarıma yalvarıyorum pc neredeyse hazır ama ekran yok!!
  • Arkadaşım touch panel konusunda yardımcı olamayacağım bende senin gibi bu işe bayağı kafayı takmış durumdayım hatta sendeki anakartın ve pico psu nun aynından bendede var ama bende senin gibi ekran konusunda kararsızım merpazar.com sitesi aracılığı ile satış elemanıyla yaptığım konuşmada istanbulda 150$ civarı bir paraya bulunabileceğini söyledi kendilerinde yokmuş maalesef.Bu arada sende uzun zamandır foruma yazmamışsın bitirip bitirmediğin konusunu benimlede paylaşırsan sevinirim saygılar.......
  • yukarıdaki fotograflarda yazdığım ürünleri aldım, kasaya ekstradan 3 fan yerleştirdim ısınır diye.WinXP kurdum ve araç içi kullanım içinde RideRunner programını kullanacağım,ancak programı Türkçe'ye çevirmek ve bir kaç değişiklik yapmak için sistemi henüz arabaya yerleştirmedim..
    ürünlere ek olarak USB çoklayıcı,bluetooth ve uzaktan kumanda aldım..
    Thermaltake Indash monitörden memnunum ancak bilgisayar kapandığında ekranın yuvasına girerek kapanması için ne yapmalıyım hala çözemedim..
    birde akü meselesi var,araçta 60Amperlik standart akü var ve şuan aracı stop ettiğimde teybi biraz kullansam akü lambası yanmaya başlıyor sistemi kurduktan sonra nolur bilmiyorum artık..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yexego -- 17 Haziran 2009; 1:29:12 >
  • bir akü daha takmak şart olmuş sana yoksa ilerde aküsüz kalıcan
  • quote:

Orjinalden alıntı: cemoandcemo

bir akü daha takmak şart olmuş sana yoksa ilerde aküsüz kalıcan

yani ekstra ikinci bir akü daha bağlamammı gerekiyor??? peki paralelmi bağlayacağım? şarj dinamosu iki aküyü birden şarj edebilirmi?
    yada 72A veya üstü bir akü alıp şuankinin yerinemi takayım?
    bilgi sahibi arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim..
  • selam yexego
    çok uğraştın. merak ediyorum doğrusu.
    kolay gelsin
  • arkadaşlar şöyle bişey olamaz mı mesela??? kasa olarak şu::

http://www.hepsiburada.com/dark-mini-c3-intel-lga775-kup-barebone-sistem-dk-bb-minic3-gg-/productDetails.aspx?categoryid=111001&productid=bd53075#tablnk

ekran olarakta mesela avt926 indash kullansak normal radyo-cd hesabı bunun arkasında nasılsa ek ekran çıkışı var vga to s-video dönüştürücü kullanarak kasayı buna bağlasak bu indash nasılsa dokunmatik ekran!!! olur gibime geliyo yaa çabalamak lazım

• 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.