Şimdi Ara

=== PEUGEOT 2008 HAKKINDA HERŞEY === (125. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
5.700
Cevap
111
Favori
484.711
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123124125126127
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    aracım 1.6 e-hdi 92bg etg6 active modeli.
    Şu ana kadar tam 1010 km yaptım şehir içi sakin kullanımla 4.9lt tüketimim var. İlk uzun yol deneyimim Eskişehirden Bursaya yaptım tüketim değeri 3.9 oldu. Ayrıca 1.4benzinli 207'im var dizel araçla kıyaslanmaz tabiki ama ikisinin tüketim değerlerini düşününce büyük fark var gerçekten.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • koi.onur kullanıcısına yanıt
    Güle güle binin, harika tüketim
  • selim_ugur S kullanıcısına yanıt
    Hocam siz de aldınız mı 2008??

Sizi de ekleyeyim
  • Teşekkür ederim.konuyu birkaç haftadır konuyu başından beri okuyup paylaşımları okumaya çalıştım güzel paylaşımlar yapılmış. Ancak aslan severler olarak organizasyon toplanma gibi şeyler göremedim. Bu yönde bir planlamanız var mı? Gerçi herkes ayrı ayrı şehirlerde ama ortak bir yer seçilebilir yada aynı şehirde olanlar gibi

• koi.onur kullanıcısına yanıt
    Biraz coğrafi sınırlar karışık

Ankara ve İzmir güçlü şu an.

Tatil mevsimi de araya girince iş zorlaştı.

Bi ara genel bi Peugeot buluşması yapabiliriz ama

Pug kardeşliği başkadır
  • Yaz aylarında zor dediğiniz gibi ben Bursadayım konuyu takip etmeye başladıktan sonra trafikte 2008 görünce acaba burayı takip edip yorumda bulunmuş mudur diye düşünüyorum sanırım 1-2kişi de olsa var

• quote:

Orijinalden alıntı: Thomassee

Hocam siz de aldınız mı 2008??

Sizi de ekleyeyim

yok daha almadım araştırıyorum hala aracı, 3 gündür forumu baştan aşağı okuyorum ve ancak 37 sayfaya gelebildim, hem yabancı site inceliyorum hemde sizin yorumlarınızı dikkatlice inceliyorum, 15 nisandan sonra forum bir anda hızlanıyor satışlar artıyor :) bir kac konu dikkatimi çekti ve paylaşmak istedim, yorumlarınız bekliyorum,

1-Navigasyon ve park sistemi için 2500 tl gıbı bır ucret isteniyor, güncelleme okuduğum kadarıyla uçretli, ve navigasyon ile ilgili cok sikayet okudum,yetersız kaldıgı doğrumudur?

2-usb ikinci girişi yenı araclarda yok denıliyor, ama bugun kı internet sitesinde galeride mevcut, ınsan kandırma olmuyorda ne!!! valla benım aldıgım aracda olmasın turkiye peugeot ayaga kaldırırım,

http://www.peugeot.com.tr/kesfet/2008/crossover/p=galeri/

3-, JBL ses sistemi donanım olarak sunuluyor sitede, Ben JBL ses sisteminin fiyatını ve opsiyonu göremiyorum sitede hiç bir şekilde!!
    birde şu var,

donanım listesi, ozaman allure modellerde arka kapılarda 2 tweeter yok,

bu safyada opsiyonel diyor gelde çık çıkabiliyorsan bu işin içinden.

4- bu arada mauel vitesin, otomatik vitese gore biraz daha fazla yakmasının sebebi mauel viteslerde 17 inç jant kullanılmasından dolayı,

yaşadığım sorun!

Ben samsunda yaşıyorum, peugeot genel merkezi ile samsundaki bayi arasında sorunları var, bu sorunlar nedeniyle arac yok, musteri temsilcisine soruyorum,en yakın arac karadenızde nerede diye 693 km uzaklıkta erzurumda var dıyor, bunuda sikayet ettim kampanya var araç yok diye geri donus yaptılar, Peugeot karadeniz bölge müdürü aradı siz aracı herhangi bir şehirden alin biz aracınızı samsuna getireceğiz bilgisi verildi bakalım ugraşiyorum suan,

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi selim_ugur -- 30 Temmuz 2015; 10:07:09 >

• Yakınınızdaki bayiye getirirler merak etmeyin

Navigasyon maalesef biraz yetersiz ve eski tip.

Çalışıyor fakat eğer çok ihtiyaç duymuyorsanız almasanız da olur.

USB girişi maalesef donanım olayında Avrupa ile buraya getirilenler pek tutmuyor.

Bilgi kirliliği de oluyor maalesef.

Avrupa'da olan donanımı buraya getirmiyorlar bazen.

Ses sistemi opsiyonu sanırım kaldırıldı.

Galiba tedarikçi değiştiriyorlar.

İlerde Denon gelebilir.

Manuelin fazla yakması lastikten de olabilir şanzımandan da.

Çünkü ETG tasarruflu.

Fakat gerçek hayatta kafa kafaya olur diye düşünüyorum.

Son zamanlarda alan arkadaşlar da yorumlarını yazsın

Peugeot aslında ülkemizde biraz bayi ve altyapı yatırımı yapsa çok rahat ilk 5 markaya girer ama maalesef bu yönde hareket etmiyorlar.

Millet araba almak istiyor fakat araba yok

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Thomassee -- 30 Temmuz 2015; 11:54:57 >

• 1.2 e-vti ETG5 ile ilgili tüketim gözlemlerim;

Daha önce resim olarak ta ekran görüntüsünü paylaşmıştım.

Adapazarı-Afyon-Kaş-Fethiye-Datça-Denizli-Afyon-Adapazarı güzergahındaki 1818 km de, %90'ında klima açık, %30 ında cruise control ile 100 km sabit hızda tüketim 5,6lt/100km
    Adapazarı-İstanbul-Adapazarı güzergahında 270 km'nin tamamı otobanda ortalama 105-110 km de, tamamı klima kapalı ve hiç cruise kullanmadan 5,4lt/100km
    Adapazarı-İstanbul-Adapazarı güzergahında 220 km'nin tamamı otobanda ortalama 105-110 km de, tamamı klima açık ve %30 ında cruise control 5,7lt/100km
    Şehirçi 140 km + 490 km otoban kullanımında karma 5,9lt/km...

Bir noktayı özellikle belirtmek istiyorum. Çok sakin, yumuşak ve dengeli araç kullanırım. Dün arabaya Peugeot satış temsilcisi bindi. 10 km'lik bir yere gittik geldik. Adam dedi ki; "Abi sen bu yarı otomatik işini çözmüşsün, vites geçişleri hiç belli olmuyor". Muhtemelen tüketimde benim kullanımın da etkisi olabilir.

• selim_ugur S kullanıcısına yanıt
    17 jant ve lastik bir faktör
    ve diğer faktör

ETG 6 vites
    Manuel 5 vites
  • Ankara-Side, 550 km, %50 klima açık, hız 90-120 arası değişken, genelde cruise açık 5.0 lt
    Side-Ankara, 550 km, %100 klima açık, hız 90-120 arası değişken, genelde cruise açık 5.6 lt

Toplam 1100 km ortalaması 5.3 lt

1.2 etg5

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: muzzy255

Ankara-Side, 550 km, %50 klima açık, hız 90-120 arası değişken, genelde cruise açık 5.0 lt
    Side-Ankara, 550 km, %100 klima açık, hız 90-120 arası değişken, genelde cruise açık 5.6 lt

1.2 etg5

Ben kendime iyi diyordum benden daha iyiler varmış...
  • quote:

Orijinalden alıntı: semihefe

quote:

Ankara-Side, 550 km, %50 klima açık, hız 90-120 arası değişken, genelde cruise açık 5.0 lt

1.2 etg5

Yazın yazın

Pişman edin fazladan para ödeyip dizel alan bizleri

• quote:

Orijinalden alıntı: stranger0609

Yazın yazın

Bende 1.6 HDİ düz vites Partner vardı 2013 model. 5.4 lt nin altını hiçbir şekilde göremedim. Aradaki tek fark motorin ile benzin arasındaki fiyat farkı. Ben dizelden çok soğudum. Son 2 aracım Partnerdi. Aracı sıfır bile alsan belli bir zaman sonra o sesli gürültülü çalışması, sabah 1 dakika ısıt, uzun yoldan gelince hemen stop etme, aman siboplar arızalanmasın aman pompa bozulmasın vs vs. Ama yılda 20-25.000 km yol yapan için de dizel olmazsa olmaz.
  • quote:

1.2 etg5

Çok tesekkür ederim bilgi için
  • Aracın benzinlisi gerçekten çok mantıklı.

Ben herkese öneriyorum

Çok kilometre yapanlar dışında herkes benzine yönelmeli.
  • quote:

quote:

1.2 etg5

Est. hocam, aracın yük durumu, yolun engebesi, virajı vs. da etkili tabii..

Bir de ben çok müdahale ediyorum vitese, özellikle hızlanırken manuele yakın kullanıyorum diyebilirim :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi muzzy255 -- 30 Temmuz 2015; 17:28:23 >

• Bir kaç sorum olucak ama . Bende 2008 almayı düşünüyorum, benzinli alıp lpg taktırsak nasıl olur ?, herhangi parça değişiminde parcası bulunurmu , diger markalara gore fiyatları nasıl olur parcanın, birde ileride satmayı düşünsem elimden cıkara bilirmiyim? bu arada sıfır almayı düşünüyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: stranger0609

quote:

quote:

1.2 etg5

Yazın yazın

Merhaba,

Üstadım bende dizel için bilgi vereyim,

İstanbul,Çanakkale,Bozcaada,Akçay,Altınoluk,Ayvalık,Cunda,Foça,İzmir,Söke,Selçuk(Efes,Meryem Ana, Şirince),Kuşadası,Didim,Bodrum,Datça,Marmaris,Dalyan,Fethiye (Babadağa da tırmandım, saklıkent e de gittim),İstanbul,İzmir,Kuşadası,Çeşme,İzmir,İstanbul yolları. (Yazmayı atladığım vardır ama eksiği yoktur.)

Hız çok değişken, 140km ile cruise kurup uzun süre gittiğim yollar da oldu. Asfaltsız yoıllarda 35km - 40km hız ile saatlerce gittiğim de.

Hiç bir deniz ulaşımı kullanılmadı. Dışarıdan gelen sesten rahatsız olduğum için klimanın açık olma oranı %100. Tamamına yakını gündüz yolculuğu.
    Yol boyunca ortalama 3 yetişkin. (yaklaşık 190kg)

Kullanılan yakıt %80 Shell Fuel Safe + %20 Shell Nitro

Tamamlanan yol 7730km / 20 Gün İçerisinde.

Yakıtın tl bazında maliyeti 0.156krş/km
    Litre Bazında 4.15lt/100km
    Toplamda : 1201TL

Benzin olsa arkadaşların en iyi oranı ile 1918TL.

Ancak 1.2ETG ler şehir dışında böyle güzel sonuçlar versede şehir içinde 6/6.5lt lerin altına çok fazla inebilen pek yok İstanbul'da. Yanlış anlaşılmasın bu rakam da çok iyi bir rakam. Dizeller ise 4.4/4.8 civarı İstanbul için.

Liste fiyatı üzerinden bakarsak Dizel - Benzin Farkı 6415TL

Yukarıdaki reel kullanım oranlarına bakarsak bir arkadaşta bahsetmiş. Bizim araçlarda dizel- benzin arasındaki farkı senede 15000km yaparsanız 5 senede kapatabiliyorsunuz.
    Artık fazla az kendi hesabını kendisi yapar alacak olanlar.

Ama 15-20000bin km altında yol yapıp birde 3 seneden az sürede değiştirmek düşünülüyorsa en iyi tercih kesinlikle benzinli motor. Ben aylık rutin 1200km üzerine onumuzdeki ay fazladan bir 3000km daha yapacağım. Böylece 5 ayda 15000km yi geçmiş oluyorum. Benim için tartışmasız dizel karlı.

Dizelin sesinden yakınan arkadaşlar 1 kaç depo üst üste Shell Nitro kullanıp deneyin bunun maliyeti depoda 3-4tl yi aşmayacak size ama titreşiminde sesinde azaldığını göreceksiniz. Kalkışlardaki şahlanma cabası.

Birde diğer dizel araçları bilmem ama 2008 1.6 e-hdi ve aynı motoru kullanan araçlarda kışın arabayı ısıtmak için beklemenize gerek yok. Basın marşa çıkın yola. Zaten servis araç tesliminde mutlaka söylüyor bunu. Biz 2 farklı bayiden araç aldık ikiside söyledi.

Hemen Stop etme me olayı tüm turbolu araçlar için geçerli aslında neden sadece dizellere mal ediliyor anlamıyorum. Ayrıca uzun yol yada kısa farketmiyor bunda yola çıktığınız anda turbo başlıyor çalışmaya. Bildiğim kadarı ile yeni nesil turboların yağlanması artık farklı araç dursada çalışma mantığını tam bilmesemde yağsız kalmıyor turbo mili. Bunu s&s zararlımı diye özellikle sordum bayiye. Cevap öyle birşey olsa üretici riske atarmı kendini bu durumda her garantide bir turbo değişir kesin S&S motorlarda rahat olun sıkıntı yok dendi.

Daha önce konusu geçmiş Chip Tunning ile ilgili. Bunu da servise sormuştum yaptırmak üzere iken.

Aşağıdakileri serviz söyledi.

Evet yazılım ile %30 civarı tork ve beygir artışı oluyor. Ancak motora kesinlikle zararı var. Bu yüzden araç garanti dışı kalıyor. Çünkü her ne kadar 115hp araçlarda aynı motoru kullansalarda turbo sistemleri daha farklı. Ayrıca araç servise gelince servis anlamaz kısmınada çok aldanmayın o anlamaz diyen arkadaşla gelin ona nasıl anladığımızı bizzat tatbik ederek anlatalım dediler. Bende bu aşamada vaz geçtim :)

İyi akşamlar.

• +

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 123124125126127
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.