Şimdi Ara

Pert araçların kolay satılması için kaydı kadınların üzerine yapılıyor. Aman dikkat! (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
58
Cevap
3
Favori
68.436
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
Giriş

Orijinalden alıntı: unalatan

size canlı örnek vereyim,
    bayramda trafik kazasına karıştım. Karşı taraf şerit ihlaliyle geldi aracıma kafadan vurdu ve hafif yaralı atlattık. Karşı taraf suçlu olduğu için sigorta şirketi aracımı yaptırmak üzere servise çekti. Biz aracın yapılmasını beklerken 10 gün sonra aracımın ağır hasarlı olduğu ve bana 12000 tl ödeneceği bildirildi. Aracımın ortalama değeri bu zaten, bunda sıkıntı yok. sigorta şirketine gittiğimde 4850 tl sinin sigorta şirketi tarafından ödeneceği, kalan 7150 tl sinin de SOVTAJCI denen b ir adamın ödeyeceği söylendi. Yani ben hasarlı aracımı sovtajcıya satacakmışım. Teklif almışlar 7150 tl den alıcı bulmuş aracım. Bu araç sigorta şirtketleri birliğinde hasarlı olarak görünüyor, bu adam aracı çıkma parçalar ile toplayacak ve iyi bir karla bu aracı satacak. Alacak kişi araştırmaz ise ağır hasarlı aracı almış olacak. Eğer sigorta şirketi aracı yaptırma kararı alsaydı sadece parçalar 5000 tl civarında tutuyordu, buna işçilik ücreti eklendiğinde yaklaşık 7000 tl ödemesi gerekecekti. bu durumda sigorta şirketi ne yaptı? 4850 tl ödeyerek araçtan kurtuldu ve şaseleri dahi yamulmuş bir aracın piyasaya rahatça çıkmasına çanak tuttu. İşte bizim sigortacılık anlayışımız bu????...

Sigorta şirketleri bizim güvencemizden ziyade , onların ekmek yemesi.. Kimse kimseye hayır işlemez kapitalist sistemin gözü kör olsun..

• arkadaşlar şu bir gerçek ki bu iş bir sektör haline geldiği için birçok serviste sigorta şirketi ve bu işi yapan firmalarla ortak çalışır duruma gelmiş vaziyette . piyasada kazalı yada pert olup hasar kaydı görünmeyen veya kaza sonrası trafikten çekme belgesi alınıp yeni plakayla kazasız gibi trafiğe çıkan bir sürü araç bulunmakta.Aracı alacağınız zaman sadece serviste expertiz yaptırmak yeterli değil mümkünse tanıdığınız bir ustaya göstermenizde ve hatta aracın kasasında dış hat çizgilerinde (farların açısal farkları ,kaput bitim noktaları vs),iç mekanın özellikle cam köşeleri vb değiştiyse kolaylıkla fark edilebilecek yerlere dikkat etmekte fayda var bide boyalı vb denilen aracların fotoğraflarını belgeleyebilen kişilerden arac almanız yararınıza olacaktır.not olarakta muayene raporunda kilometre bilgisi ile aracın kilometresini karşılaştırabilirsiniz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Claymore

Bu mesele tamamen Sigortacılar birliğinin yavşaklığıdır..Bize söyledikleri şu..bu aracı ihaleden al topla sat..Sana 6 ay süre veriyorum..6 Ayda pert kaydı görünmeyecek..Bu sürede erit diyor pert alıcısına..Mesele bundan ibarettir..Ben ilan açıyorum araçta pert kaydı vardır diyorum..Piyasası 34.000 olan aracı 19.000 e alıp topluyorum..23.500 e ilan veriyorum..Arabada 2 parça boya var..Değişen yok..Dürüstçe yaptığımdan az kazanıyorum..Yalan söylerseniz deli para kazanırsınız belki ancak hukuki meselelere yol açabilir..Beni arayanlar diyorki bu arabaya binmem hayaldi sayenizde gerçek oldu..Dua edip bir tepsi baklava getirenler bile oldu..Prensip olarak önden kazalı ise almıyorum..

Pert mantığını da bilmeyenlere özetleyelim..Hasar miktarı kasko bedelinin %51 i ise araça pert şerhi konur..Parası ödenir.Ancak paranın yarısını Sigorta firması yarısı da ihalede satılınca sovtaj müşavirliği firmasınca ödenir. Hasarda yaptırma işlemi yetkili servis fiyatlarınca olduğundan lüx araçlar çok kolay perte ayrılıyor..her hafta 1500e yakın araç bu yolla satılıyor..Servislerde kaporta tamiri yoktur..Çizik bile olsa "değişecek" ibaresi vardır..Bir araçta hasar kaydı olması dolaylı yoldan gurur vericidir..Çünkü yetkili serviste işlem görmüş demektir. Sanayi ortamlarında araçlara ne muameleler yapılır ancak kimsenin ruhu duymaz..Hasar kaydı da olmaz haliyle...Kaza kaydı olan araç alınmaz diyenlere gülüyorum..

Şimdi örneklere geçelim;

1-2011 model skoda octavia elegance daha 22.000 km de araçta yandan sürtme sonucu servis 3 parça değişecek demiş..Araç pert..Biz sadece hafif düzeltip boyattık..Kasko bedeli 43.200 olan aracı 22.000 e dürüstçe herşeyi anlatıp sattık..Alan güle oynaya aldı.

2-2005 model astra çalınmış ve 10 gün sonra bulunmuş. Tabiki sigortacı hemen parasını ödemiş.Aracı ihaleden 11.400 e aldık..Sadece aküsü çalınmış bir yere parkedilmişti..Muayene ve ruhtsatı çıkarıp 16.500 e sattık..Alana pert kaydı var dedik..Otobilklinik diye bir test firması araçta boya değişen yok super araba dedi..Nasıl pert olur dediler..Anlattaık meseleyi..

3-2010 model honda crv yi piyasa fiyatının 15.000 tl ucuzuna ilan verdim..Herşeyi yazdım..Telefonum kitlendi..Bir günde 178 kişi ilanı favorilerine kaydetmiş..Telefonu kapatmak zorunda kaldım..

Bu araçlar çekme belgesi (Trafikten çekme) ile satılır..Alıcı Pert lafını sadece kasko yaptırırken duyar..Tramere sms atınca sadece önceki sahibine ödenen meblağ çıkar..Pert mert yazmaz...Ayrıca pert araca kasko yapılmıyor lafı yalandır..Rahatlıkla kasko yapılır ve afiyetle binilir..Sadece satarken düşük satar ve doğru söylerse başı ağrımaz..Yalan söylerse alıcı haklıdır.5-10 milyar para için mahkemelik olur..Ancak düşük bile satsa buna rağmen benden araç alanlar hep kar ettiler..Herkesin bir bildiği vardır..İsteyen istediği aracı alsın..Bana artık piyasa fiyatından araba almak saçma geliyor..
    Çünkü ilanlarda 6 ay binilen yeni araca sıfırından fazla para istiyorlar..Neymiş efendim sıra varmış bekleme bunu al diyorlar..Pert arabayla gezerim yarı fiyatına daha iyi....Herkesin felsefesi kendinedir..

Ben bu işin içindeyim arkadaşlar. Her türlü sorunuzu beklerim..

tunazade@yahoo.com

peki diyelimki örnek olarak bir focus aldık araba arkadan kazalı, veya arabanın üstü kazalı vs. hangi durumdaki hasarlı arabalara bulaşmamak lazım, benimde tanıdığım bir usta var oda kazalı alıyor, iyi bir işçlikle güzel fiyata satıyor, millet resmen kuyruk olmuş adama araba varmı diye soruyorlar devamlı, güvenelir biri, bende ilerde uzun yıllar binmek amacıyla böyle bir araba düşünüyorum, neler tavsiye edersin, endişem şu; mesela arabanın orjinali çok iyi yol tutuyor yürüyüni konforu iyi, sağlam, masrafsz, örneğin focus lar, şimdi böyle kazalı alsak iyi işçlikle ve orjinal parçalarla yapıldığında eskisi veya diğer benzerleri gibi olurmu, şahin, reno gibi dökülmesin sonra araba?,

birde sizin internet siteniz varsa bi göz atmak isterim;

• İnsanın gözüne temiz görüncek kadar iyi ise kullanılır 3 sene pert PARTNER HDI kullandık bi sorun çıkmadı sigortacılar perte çıkartmak için kapılarını tekmeliyorlar aynalarını kırıyorlar vs... Ustanla gidiceksin 4 temel unsura baktıracaksın.

-şasi

-motor

-direk

-şanzıman eğer bu 4 unsur da bir şey yoksa al geç.
  • 11500.tl ye 2001 model laguna aldım... lpg li full modeli... pert kaydı var. ama arabada 1 parça değişen 2 parça boya var... (servis expertiz raporu) araç pert dedim servise .. servis : bilemem bu araç orjinal... dedi.. eski sahibi kaskodan para almak için perte çıkartmış... Bu araba alınmazmı... alınır.... benim anlamadıgım kasko şirketi orjinal olan aracı nasıl perte çıkartıyor....?
  • quote:

Orijinalden alıntı: tusem

11500.tl ye 2001 model laguna aldım... lpg li full modeli... pert kaydı var. ama arabada 1 parça değişen 2 parça boya var... (servis expertiz raporu) araç pert dedim servise .. servis : bilemem bu araç orjinal... dedi.. eski sahibi kaskodan para almak için perte çıkartmış... Bu araba alınmazmı... alınır.... benim anlamadıgım kasko şirketi orjinal olan aracı nasıl perte çıkartıyor....?

Exper para yemiştir.

Başka bir şeye dikkat çekeceğim. Zorunlu sigorta primleri bu sene en az %50 arttı. Sigorta şirketleri zarar ediyormuş filan. Sen adama pert kayıtlı arabayı tekrar yaptırıp galeri yolu ile hasarsız diye satarsan beddua alırsın. belini doğrultamazsın. Dünyayı satsan Allah bir yerden çıkartır senden o parayı.

• pert oldugunu söylemeden satmak olmaz.. vebali var tabiki... anlamadıgım nasıl perte çıkarıyorlar... şirket hoop bu araba birşey yok demeiyormu. fotoları falan şirkete gitmiyormu anlamıyorum..
  • quote:

Orijinalden alıntı: Claymore

Bu mesele tamamen Sigortacılar birliğinin yavşaklığıdır..Bize söyledikleri şu..bu aracı ihaleden al topla sat..Sana 6 ay süre veriyorum..6 Ayda pert kaydı görünmeyecek..Bu sürede erit diyor pert alıcısına..Mesele bundan ibarettir..Ben ilan açıyorum araçta pert kaydı vardır diyorum..Piyasası 34.000 olan aracı 19.000 e alıp topluyorum..23.500 e ilan veriyorum..Arabada 2 parça boya var..Değişen yok..Dürüstçe yaptığımdan az kazanıyorum..Yalan söylerseniz deli para kazanırsınız belki ancak hukuki meselelere yol açabilir..Beni arayanlar diyorki bu arabaya binmem hayaldi sayenizde gerçek oldu..Dua edip bir tepsi baklava getirenler bile oldu..Prensip olarak önden kazalı ise almıyorum..

Pert mantığını da bilmeyenlere özetleyelim..Hasar miktarı kasko bedelinin %51 i ise araça pert şerhi konur..Parası ödenir.Ancak paranın yarısını Sigorta firması yarısı da ihalede satılınca sovtaj müşavirliği firmasınca ödenir. Hasarda yaptırma işlemi yetkili servis fiyatlarınca olduğundan lüx araçlar çok kolay perte ayrılıyor..her hafta 1500e yakın araç bu yolla satılıyor..Servislerde kaporta tamiri yoktur..Çizik bile olsa "değişecek" ibaresi vardır..Bir araçta hasar kaydı olması dolaylı yoldan gurur vericidir..Çünkü yetkili serviste işlem görmüş demektir. Sanayi ortamlarında araçlara ne muameleler yapılır ancak kimsenin ruhu duymaz..Hasar kaydı da olmaz haliyle...Kaza kaydı olan araç alınmaz diyenlere gülüyorum..

Şimdi örneklere geçelim;

1-2011 model skoda octavia elegance daha 22.000 km de araçta yandan sürtme sonucu servis 3 parça değişecek demiş..Araç pert..Biz sadece hafif düzeltip boyattık..Kasko bedeli 43.200 olan aracı 22.000 e dürüstçe herşeyi anlatıp sattık..Alan güle oynaya aldı.

2-2005 model astra çalınmış ve 10 gün sonra bulunmuş. Tabiki sigortacı hemen parasını ödemiş.Aracı ihaleden 11.400 e aldık..Sadece aküsü çalınmış bir yere parkedilmişti..Muayene ve ruhtsatı çıkarıp 16.500 e sattık..Alana pert kaydı var dedik..Otobilklinik diye bir test firması araçta boya değişen yok super araba dedi..Nasıl pert olur dediler..Anlattaık meseleyi..

3-2010 model honda crv yi piyasa fiyatının 15.000 tl ucuzuna ilan verdim..Herşeyi yazdım..Telefonum kitlendi..Bir günde 178 kişi ilanı favorilerine kaydetmiş..Telefonu kapatmak zorunda kaldım..

Bu araçlar çekme belgesi (Trafikten çekme) ile satılır..Alıcı Pert lafını sadece kasko yaptırırken duyar..Tramere sms atınca sadece önceki sahibine ödenen meblağ çıkar..Pert mert yazmaz...Ayrıca pert araca kasko yapılmıyor lafı yalandır..Rahatlıkla kasko yapılır ve afiyetle binilir..Sadece satarken düşük satar ve doğru söylerse başı ağrımaz..Yalan söylerse alıcı haklıdır.5-10 milyar para için mahkemelik olur..Ancak düşük bile satsa buna rağmen benden araç alanlar hep kar ettiler..Herkesin bir bildiği vardır..İsteyen istediği aracı alsın..Bana artık piyasa fiyatından araba almak saçma geliyor..
    Çünkü ilanlarda 6 ay binilen yeni araca sıfırından fazla para istiyorlar..Neymiş efendim sıra varmış bekleme bunu al diyorlar..Pert arabayla gezerim yarı fiyatına daha iyi....Herkesin felsefesi kendinedir..

Ben bu işin içindeyim arkadaşlar. Her türlü sorunuzu beklerim..

tunazade@yahoo.com

• 5664 e atılan sms de pert ise araç aracın piyasa değeri çıkar. Yani sahibine ödenen miktar yazılır. Genelde piyasa fiyatından 3-4 bin tl aşağısını öder sigorta..Servisin çıkardığı fatura yazılmaz. Yani hasar tamir miktarı yazılmaz. Hasar oranları değişti bu arada.Vatana millete hayırlı uğurlu olsun. %31 e düştü..Yakın zamanda yer gök pert araç olacak kanısındayım.

Bir örnek vereyim. 2010 model ford focus trend tdci maktu ederi 32.000 tl dir. Yetkili Servis tamir için 33.000 tl talep etmiş 850 tl si otopark ücreti olarak. Yani sms te 33.850 yazması lazım.. Sms de 31.200 tl görünüyor. Sahibine ödenen para yani..

Yeni orana göre (bazı sigorta firmaları hala %51 de diretiyor) 32.000 X 0.31 = 9.920 tl de hasar çıksa araç pert oluyor..Sms te yine 31.200 yazıyor..Oysaki arabada boylu boyunca derin çizik var sadece..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Claymore -- 30 Ocak 2013; 0:06:32 >
  • Selamlar,

Araç içinize sindiyse, aklı başında ciddi bir ustaya veya servise gösterip, ciddi bir darbesi de yoksa pert araç alınır ve de güzelce binilir.

Sonuçta B segmenti sıfır araçlar ÖTV yüzünden 40 bin TL üzerine çıkmış durumda.

Şahsım 3 defa sıfır araç alarak 3 kere ÖTV' yi aslan gibi ödemiştir.

Ama bir daha ödermiyim? Tövbe....

2010 yılında hasarlı araç ilanlarından kafama yatan temiz bir 407 buldum. Araç 2008 model ve 25.000 km. deydi. Hem de 1.6 dizel executive

Aracı 19.000 TL ye aldım.

Nakliyesi ile memlekete 19.600 Tl. ye geldi.

Hasarı da sağ iki kapı, kapı altı etekte ezik ve arka tamponun parçalanmış oluşuydu.

Araçla aynı renk sağ iki kapıyı yine int. üzerinden buldum ve çok güzel paketlenmiş olarak getirttim. (800 TL)

Paketleri açınca ne görelim?

Gelen kapılarda nokta çizik yok.... :)

Hemen iki kapı araca monte edildi.

Alt marşpiyel çektirme yöntemi ile doğrultuldu ve boyandı.

Çıkma arka tamponu üzerindeki krom çıtalarıyla birlikte 200 TL' ye buldum ve boyattım.

Aracın onarılması yaklaşık 10 gün sürdü. (Parçaların bulunması ve gelmesi, kaporta ve boya işçiliği...)

Araç yapıldıktan sonra ne oldu? Sadece tampon değişmiş ve sağ marşpiyel boyanmış ibaresi kazandı. Kapılarda boya - moya yok. Orjinal!!

Toplamda araç bana 21.600 TL ye mal oldu.

Düşünsenize 25.000 km. de 2008 model 407 1.6 hdi executive aracı 21.600 Tl ye baba oğluna vermez....

Emsalleri 35 ile 40 bin tl arasında satılıyor.

Varsın PERT kayıtlı olsun. 2006 model dizel Fiesata parasına 407' ye bindim. Kaskoda yaptırdım, trafik sigortası da yaptırdım, çatır çatırda sıfır araç kokularıyla mis gibi 2 yıl bindim.

Sonra da aracı pert ilanı ile 55.000 km. de 27 bin tl.ye sattım.

Alan arkadaşa da aracın tüm resimlerini gösterdim. O da en az 10 bin tl daha düşük fiyata 55.000 km. de araç aldığı için mutlu oldu. O da alırken polo aracını satıp almıştı.

Yani bu işte bilinçi olursanız, PERT lafından öcü gibi korkmazsanız , aklı başında, mantıklı olursanız uygun fiyata bir üst gömlek araçlara binmiş olursunuz.

Mantıken de gücüm, imkanım varken 37 binlik araca, 21.600 tl' ye binip aradaki farka da başka yatırımlar yaptım ve 2 kere kazandım.

Sonuçta tüm araçlar plastik ve metal yığını.

Hiç bir araç zaten sonsuza dek yaşamaz. Yaşasa bile sonsuza kadar sizin olmaz....

Saygılar...

• Nedense böyle konularda 'Astra Cabrio Pert Hikayesi' geliyor ve ürküyorum. :)
  • sırf bu nedenlerden dolayı 2. el araçtan soğudum.
  • quote:

pert oldugunu söylemeden satmak olmaz.. vebali var tabiki... anlamadıgım nasıl perte çıkarıyorlar... şirket hoop bu araba birşey yok demeiyormu. fotoları falan şirkete gitmiyormu anlamıyorum..

peki araba kazalıdır denilip PERT le ilgili bir şey söylememenin bir vebali var mıdır?

çünkü alıcıya her şeyi söylersen alacağı varsa da almaz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Clioauthentique

quote:

pert oldugunu söylemeden satmak olmaz.. vebali var tabiki... anlamadıgım nasıl perte çıkarıyorlar... şirket hoop bu araba birşey yok demeiyormu. fotoları falan şirkete gitmiyormu anlamıyorum..

peki araba kazalıdır denilip PERT le ilgili bir şey söylememenin bir vebali var mıdır?

çünkü alıcıya her şeyi söylersen alacağı varsa da almaz.

Bu sorunuzun en sağlam cevabı kendinizi alıcı olarak düşünmenizdir.
  • Bende birşey söyleyeyim arkadaşlar.Malum günümüz üçkağıt döneminde ikinci el araç almak,borsa gibi riskli bir durum hali aldı.Bende ikinci el araç bakıyorum fakat sırf şu uyanık geçinenlerin yüzünden soğudum.Ben baktığım aracın plakası açık ise e-devletten sorgulatıyorum ve çok komik sonuçlara ulaşıyorum.Nasıl derseniz; e devlette aracın ruhsat değiştirme tarihi ve yeri var. Mesela bir ilan : ''İhtiyaçtan dolayı arabamı satıyorum uzun zamandır keyifle biniyorum hiçbir masrafı yok'' bakıyorum ruhsat değişeli 10 gün 20 gün olmuş.hee diyeceksiniz araç satıldı belki ama girilen ilan o gün girilmiş ilan. Postaneden 1 lira karşılığında e devlet şifrenizi alabilirsiniz.Ben eşe dosta haber saldım tanıdıktan satan olursa alcaz artık. ( E tabi bu seferde dost kazığına dikkat etmek gerekiyor.Napcam ben ya? Sıfır araç alıpta başı ağrıyan insanlarında şikayetleri ile karşılaştım.)

• aracın kazası yok ama kagıt üzerinde PERT kaydı var diye satıcam tabiki... alan kişide 18-19 bin tl lik aracı 12-13 bin tl ye alırken iyi ama degilmi...
  • Birlikte çalıştığımız arkadaşın başına gelen bir olaydan bahsetmek istiyorum
    İlanda İstanbul Kartal'da gördüğü 2011 beyaz otomatik dizel golfü 53 bin tlye almaya gitti, sigortaya plakayı mesaj atıyor ve hasar kaydına rastlanmıyor ayrıca orada bir özel volkswagen servisine arabayı gösteriyor ve servistekiler sadece ön sol çamurluk hasarlı diyorlar, netekin o hafif hasara ait fotoğrafları da zaten alıcıya göstermişler, bizimki kabul edip satışı alıp geliyor, bir müddet sonra araçta bazı özelliklerin çalışmadığını görüyor mesela cd çalar kilitlenmiş durumda, detaylıca araştırınca aracın pert olduğu ortaya çıkıyor hem de şiddieitli bir kazada. Sigorta şirketi aracın şasi bilgilerini 111111 olarak sistemine kaydetmiş (eminim ki bilerek) böylece aracın pert kaydı sorgulamalarda gözükmüyor..
    Şüpheler;
    -o gösterdiği servis büyük ihtimalle o kişilerle çalışan şebekenin bir parçası, aracın ağır hasarlı olduğunu beyan etmiyor
    -sigorta şirketi bilerek şasi unmarasını yanlış giriyor ki hasar kayıtlarda gözükmüyor
    -sol ön çamurluk hasarı belkide servisi aradan hukuki sorumluluktan kurtarmak için kasdi yapılmıştı
    sonra mahkemeye verdi 1 yıl sürdü neredeyse hala mahkeme bitmedi, arabaya da binemiyor üzüntüsü siniri yetti canına
    aynen yaşanmış gerçek bir olaydır.
    Kartal, İzmit, Şehitkamil, Bağcılar, Buca gibi bu işin kompedanı olmuş kurtlardan araba alırken amman dikkat

• konu önemli bence tekrar gündeme getirmekte fayda var. Bu arada yeni deneyimler konuyla ilgili bilgi aktarmak isteyenlerin mesajlarını bekleriz
  • 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.