Şimdi Ara

pasif soğutma stratejisi ! ilginç bir fikir !

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
0
Favori
1.994
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • acaba büyük bir radyotörü saksı toprağı içinde çok büyük bir saksıya gömsem pasif soğutma yapabilir miyim ? üstüne , domates veya süs bitkisi gibi bitkiler eksem sorun çıkar mı ?

• Dostum bence radyatör toprağın içinde ısındıkça ısınır ve dışarıdakinden daha sıcak olur. Hadi desen yerin 500 metre altına gömmek istiyorum anlarım da ben saksıdaki radyatörün sadece ektiğin bitkiyi kurutucağına düşünüyorum Ama sen yinede bir dene. Denemekten zarar gelmez umarım ben yanlış tahmin ederim sende bi buluş yaparsın
  • quote:

Orijinalden alıntı: semih_efendi

acaba büyük bir radyotörü saksı toprağı içinde çok büyük bir saksıya gömsem pasif soğutma yapabilir miyim ? üstüne , domates veya süs bitkisi gibi bitkiler eksem sorun çıkar mı ?

çok ilginç geldi denemek lazım
  • saksı dediğim 500 litrelik dev boy küçük birşey değil fan olarakda direk araba veya minibüs radyatörü atmayı düşünüyorum

aklıma toprağın suya göre daha hızlı ısınıp daha hızlı soğumasından geldi hani denizde meltem rüzgarları oluyor ya

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi semih_efendi -- 17 Eylül 2009; 19:55:44 >
  • yerin altına inildikce her 33 metrede sıcaklık 1 derece artar belirtmek isterim
  • quote:

Orijinalden alıntı: yagmurteam

yerin altına inildikce her 33 metrede sıcaklık 1 derece artar belirtmek isterim

Biraz magmaya yaklaşmaktan. Biraz basınçtan falan filan işte. Saksına çok bir şey olmaz. Sık sık sularsın olur biter. Bakarsın 1-2 hafta sonra bir sürü radyatör filizi çıkar.

Şaka bir yana denemek lazım. En iyisi deneme yanılma yolu. Deneme yanılma ile bizde otofokus u bile olmayan cep telefonları ile makro çekebilir hala geldik mesela.

• Bence çok fantezi,ne gerek var toprağa gömmeye falanzira bende su soğutma kullanıyorum.Doğru bileşenleri alıp doğru bir şekilde kurulum yaptıkdan sonra birde üstüne sessizlik için mauel kontrollü bir sistem yaparsanız her türlü verimi alırsınız.Ayrıca yerin altına girdikçe artan sıcaklık olayına bende katılıyorum.
    Bir kere su soğutmada "pasif soğutma" olayı çok ters.Hem su soğutmalı hemde pasif olayı fantezi bence..
  • topraktan izolasyon malzemesi olur ısıl iletkenlik düşüktür,ısıl direnç yüksektir.Radyatörün üstüne hiç bişey koymasanız daha iyi sonuç alırsınız

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dogo argentino -- 19 Eylül 2009; 16:20:34 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: dogo argentino

topraktan izolasyon malzemesi olur ısıl iletkenlik düşüktür,ısıl direnç yüksektir.Radyatörün üstüne hiç bişey koymasanız daha iyi sonuç alırsınız

aradığım cevap buydu ısıyı tutuyor yani esasen özelliği emmek değil tutmak teşekkürler
  • Toprağa şekil verip pişirmiyceksen hiç gerek yok böyle bişeye. =)
  • ama topragın eski çaglarda gıdaların bozulmasını engellemek için buzdolabı amçlı kullanıldıgı bilinmekte bnce olabilir
  • Benim bildiğim kadarı ile toprak daha ziyade yalıtkan... Kısaca içine soğuk birşey koyarsanız soğuk tutar, sıcak birşey koyarsanız sıcak tutar, ki bu bizim hiç istemediğimiz birşey... Ben biraz farklı bir çözüm getirmiştim ve uygulamıştım geçmişte... Pencere doğramasına iki delik açıp radyatörü ve pompayı bina duvarına, dışarıya asmıştım... İstediğim kadar fana abanayım sesini duymuyordum... Kışın da beleşe soğuyordu dışarıda...

Pasif soğutma gayet yapılabilir; ama sorun maliyettir... 2 metre eninde 1 metre yukseklikte bir radyatör veya radyatörler gurubu, veya kıvrım kıvrım bakır boru (tahminen 2metreye 1 metre için 100-120 metre bakır boru) size pasif soğutma yapmanızı sağlar; ama bu kez de bu sisteme devridaim için güçlü pompaya ihtiyaç duyarsınız... Güçlü pompa = daha çok ses...

O yüzden En mantıklısı belki de 2-3 radyatör ve 5 voltta duyulmayacak sesle çalışacak fanlar... Ya da sesi onemsemeyip, ses kaynağı olan fanlar ve pompayı bulunduğunuz yerden uzaklaştırmak...

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.