Şimdi Ara

Pardus'ta Flash belleğe format atmak ...

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
16
Cevap
0
Favori
12.545
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşımın 2 Gb lık Kingston migo marka flash belleği var. Ancak virüs bulaşması sonucu yazma korumalı oluştuğunu sandığım bir sorunu var. Bir kaç kişi ile sorunu paylaştık. Linux altında formatlanırsa düzelebilir dendi. Ben de 10 gün önce pardus kurmuştum, bir denemek istedim. Ancak nasıl format atılacağını çözemedim. Bilen arkadaşların yardımlarını bekliyorum.

• baska sata hardiskin yoksa root olarak mkfs.vfat /dev/sda1 vfat dosyalarinin yuklu olmasi lazim. Grafiksel birseyler istiyorsan gparted, qtparted programlarini kullanabilirsinki onlari tavsiye ederim, baska bolumleri ucurmaman acisindan.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Markandeya

baska sata hardiskin yoksa root olarak mkfs.vfat /dev/sda1 vfat dosyalarinin yuklu olmasi lazim. Grafiksel birseyler istiyorsan gparted, qtparted programlarini kullanabilirsinki onlari tavsiye ederim, baska bolumleri ucurmaman acisindan.

Teşekkür ederim, ancak...
    Komut satırından gparted programını çalıştırdım fakat flash bellek görünmüyordu. Ne yapmam gerekir acaba?
  • en sagda bir ok var. Ordan secemiyor musun falsh bellegin oldugu yeri. Yoksa bilgisayar hic mi gormuyor.
  • gparted çalıştırdığımda sadece HDD'ı görüyor. Flash bellek ortada yok. Normalde masaüstündeki Sistemi çift tıkladığımda HDD ile beraber Flash bellek görünüyor. Disket sürücüyü sağ tıkladığımda format seçeneği de geliyor ama flash da böyle bir seçenek de gelmiyor maalesef.
    Flash belleği çöpe mi atacağız acaba?

Edit: En sağdaki ok olan yerden sadece HDD seçilebiliyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi atakan84 -- 2 Haziran 2007; 9:01:17 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: optimarax

*
    cp /dev/zero /dev/sdX

sdX yerine Flash belleğin aldığı adı yazın (sda,sdb,sdc... gibi)

Kusura bakmayın sizleri zorluyorum, Linux'de daha yeniyim. Bunları komut satırına yazdığımda hiç bir değişiklik olmadı. (cihaz sda1 olarak görünüyordu, hem sda hem de sda1 olarak yaptım.)
    Acaba bu verdiklerinizi komut satırına mı yazmalıyım, yoksa başka bir yere mi?
  • Maalesef ne ışığı yandı ne de öyle "No space left on device" mesajını verdi.
    Acaba sorun ne olabilir?
  • Optimarax arkadaşım,
    Kusura bakmayın, biraz ara vermiştim. Şimdi cp /dev/zero /media/sda olarak denedim, fakat ışık yanmadı. Ancak ilk taktığımda normal olarak ışık yanıyor.
    İkinci olarak verdiğiniz cfdisk /dev/sda komutunda ise "Belirtilen komut çalıştırılamadı" diyor.
    Ayrıca sizin ekte vermiş olduğunuz gibi bir pencere bende açılmadı. Yani Windowstan bildiğimiz başlat tuşunu tıkladığımda açılan menüden "komut çalıştır"a tıklıyorum. Komutu oraya yazıyorum.
    Şimdilik deneme neticeleri bunlar. Acaba ben mi yanlış yapıyorum, yoksa flash bellek mi ölmüş?

Edit:
    Optimax arkadaşım, tamam o pencereyi buldum (Programlar--> Sistem --> Konsol)
    denediğimde

atakan@pardus ~ $ cp /dev/zero /dev/sdb
    cp: `/dev/sdb''ın üzerine yazılsın mı?evet
    cp: normal dosya `/dev/sdb' oluşturulamadı: Salt-okunur dosya sistemi
    atakan@pardus ~ $

oldu. Yani flash bellek salt okunur durumdaymış.
    Ancak öyle kilitleme düğmesi gibi bir şey yok. Sanırım, belleğe veda edeceğiz galiba. Başka bir çözüm yolu olabilir mi acaba?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi atakan84 -- 2 Haziran 2007; 17:24:53 >

• Konsole penceresi açmanız gerekli. Sonra olur büyük ihtimalle....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Wacom Intuos -- 12 Haziran 2007; 15:27:11 >
  • Evet konsol penceresini açtım. Optimarax arkadaşın dediği gibi yaptım. Ancak flash diske format atamadım, "salt okunur" özelliği kalkmadı. Belleği arkadaşıma teslim ettim.
  • aynısını ben yapıyorum şu anda bende ilk verilen format komutu işe yaradı şu anda ışık yanıp sönüyo 512 mbyte ne kadar zamanda format yer ? bir de içinde virüs vardı. acaba diyorum pardusa da bulaşmış olabilir mi? son olarak, pardus kurdum be bunu kutlayalım...

• bellek görünmüyor. nereye gitti bu nasıl bulurum?
  • dosya yapısı raw olarak kalmış memory' nin. bu memory' i bir türlü göremedim pardus' da. ben de xp' ye taktım fat32 formatladım.
    bu arada pardus ana sayfası monitöre tam oturması çok az sağa kaçık vaziyette. bunu ekrana nasıl oturturuz? sistemde,

Üretici: nVidia Corporation
    Model: GeForce 7600 GT (agp)
    Sürücü: nv (3B desteği yok) olarak görünüyor.
    ben de nvidia' dan driver indirdim. NVIDIA-Linux-x86-1.0-9755-pkg1.run
    root ile konsoldan yüklerken hata alıyorum neden acaba? yanlış driver mi bu..
  • Ekran kartı sürücüleri paket yöneticisinden kurulabilir. Oradan uygun sürücüyü yükleyin
  • Benim bildiğim ZIP uyumlu usb belleklerin içindeki fat bölümü 4. bölüm olarak işaretli yani
    doğru komut mkfs.vfat /dev/sda4 olmalı.Ayrıca bu sda,sdb lere dikkat edin çünkü sata disklerinizede bu adlandırma ile erişiyorsunuz.
    En sağlam yol,usb diski taktıktan sonra komut penceresinde dmesg komutu ile sistemin gönderdiği mesajları görerek doğru aygıtı tespit etmek.
    dmesg nin listelediği mesajların en sonunda takılan usb disk hakkında bilgide olacaktır.Ordan handi bölüm hangi aygıt tespit edeblirsiniz.
    Pardusu kullanmadım ama büyük ihtimal içinde HAL vardır ve KDE ninde HAL desteği aktifdir.(Yani usb diski taktığınızda disk otomatik bağlannıyorsa)
    Formatla uğraşmak yerine bütün dosyaları silmeyi deneyin.En azından kazaya sebebiyet vermemiş olursunuz.

Bazı komutları kullanırken dikkat edin çünkü linuxda rootun istediği herşey icraya başlanır (özel korumalar konmamışsa) windowsun administratoruna benzemez.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.