Şimdi Ara

Pardus (Linux) Dosya Sistemi

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
3
Cevap
0
Favori
621
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Windowstaki gibi bir D sürücüsü olarak ayırmak, burada arşivim, resimlerim, videolarım ve program kodlarım gibi benim için değerli verileri saklayıp kullanmak istiyorum.

Harddisk üzerinde sadece ve sadece pardus işletim sistemi olacak.

Burada genelde incelediğim konular hep windows yanına pardus şeklinde birçok örnek var ama tam mânâsı ile istediğim cevabı bulamadım.

Bir yerde;

/ (kök) için ayrı yer kur, programlar vs buraya kurulur
    /home için ayrı yer koy, windowstaki D gibi önemli verilerini burda sakla, sistemi formatlamak istersen sadece kök'ü formatlamış olur elindeki verilere birşey olmaz şeklinde bir ifade kullanan linux kullanıcısı vardı.

Ancak az önce sonuç hüsran, veri kaybolmadı ama tüm verileri başka bir taşınır HDD'ye yüklüyorum. O söylediği şekilde kuramadım.

Burada ben bunu nasıl sağlarım? Herhalde linux bunu sağlıyordur.

• Pardus arayüz olarak şuna ne kullanıyor bilmiyorum, Gnome Disk uygulaması marketinde varsa kolayca halledebilirsin, onunla tarif edebilirim kısaca, anlık olarak yapıp tarif etmem gerekir ama hazır sistemi riske atmak istemiyorum, olayı biliyorum ama

Mevcut işletim sistemi hazır çalışır şekilde geçerli anlatımdır.
    # Gnome Diskler uygulamasını aç
    # Kullandığın diski seç
    # Ext4 bölümüne tıkla (Disk mevut haliyle ikiye bölünük oradaki ext4 seçili olsun)
    # Dişli simgesine tıkla, yeniden boyutlandır kısmına tıkla
    # Diğer diske ne kadar alan bırakmak istiyorsan o kadar ufalt mevcut diski, onu ayarlarsın kendine göre
    # Mevcut oluşabilecek riskleri zaten yazacak o esnada, bi sıkıntı olursa benim anlatımdan kaynaklı olmayacak bu sıkıntı

Buradan sonrasını deneyerek anlatma şansım yok, olacakları söyleyim, boş bir alan daha oluşacak o boş alan üstündeyken fat32 oluşturman gerekiyor onuda yaparsın zaten, o boş alan üstünde dişli simgesine tıklayınca seçenekleri göreceksin. istediğin gibi D benzeri bir yedek alanın olur, sistemin çökse de orası her zaman kalır.
  • 
Sayfa: 1

Benzer içerikler

- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.