Şimdi Ara

Pardus 17.3 yayımlandı (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
53
Cevap
0
Favori
2.984
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: İzleVeÖğren

Bu linki kontrol edin isterseniz nasıl kaldırılacağı anlatılıyor.

https://malwaretips.com/blogs/js-agent-removal/

Ama çok garip bir durum sizinki çünkü windows virüsü linuxta çalışmaması lazım. Uzaktan bağlanıp bakabilirim isterseniz.
    Sorun çözüldü.Kesin bir çözüm mü yoksa geçici bir çözüm mü bilemiyorum.Bu bahsettiğim adware virüsünü eset in deneme sürümü operayı açıp linke tıklayınca buluyor ve o sayfanın açılmasını engelliyor.Lakin silmiyor.Her opera açışta herhangi bir linke tıkladığınızda o sayfa açılmaya çalışıyor ancak eset durduruyordu onu.onu nasıl silerim diye araştırdım biraz, malware nin adware sürümü varmış onu kurdum ama o bile bulamadı birşey.Makinayı tümüyle eset ile taradığımda da eset bulamadı birşey aslında,galiba browser açılınca devreye giren birşey pek anlamadım hakkaten.Neyse sonra bu adware agent nasıl kaldırılır diye ararıtırırken birisi chrome için, browsere resetleyin demiş.onu denedim oldu, operada denedim onda da oldu.firefoxda yaptım o da oldu.şu an hiç sorun gözükmüyor.ayrıca eset flashbellekte de epey bir şeyler buldu ve onu sildik.Bakali nolcek.Teşekkürler ilgilenen arkadaşlara.Bu arada, telefon numaram olmadığı için özel mesaj yazamıyormuşum.:(

• 17.3 XfCE masaüstünü kullanıyorum. Gayet stabil kolay değil 15 yıllık emek var debian üstüne. Olmuş bu Pardus. Görselliğe daha doğrusu yeni moda görselliğine önem verenlere kesinlikle DDE masaüstünü tavsiye ederim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: aderinkaya

17.3 XfCE masaüstünü kullanıyorum. Gayet stabil kolay değil 15 yıllık emek var debian üstüne. Olmuş bu Pardus. Görselliğe daha doğrusu yeni moda görselliğine önem verenlere kesinlikle DDE masaüstünü tavsiye ederim.
    Bir iki gün deneme amaçlı xfce yi kullandım ama pek alışamadım sanırım,sürücüleri göremedim bir türlü mesela.operayı yükleyemedim.Yani en azından ilk başlarda emek isteyen bir sistem.
  • cumhur45 kullanıcısına yanıt
    Google da "debian opera kurulum" yada "ubuntu debian kurulum" "pardus opera kurulum" şeklinde aramalarda bir çok yardımcı şeyler çıkacaktır lakin ben size tarif edeyim.

Öncelikle terminali açarak,

sudo apt-get update

sudo apt-get upgrade

sudo apt-get -f install

sudo apt-get install apt-transport-https

terminalde bu kodları girdikten sonra;

https://www.opera.com/tr/computer/linux adresinden .deb uzantılı kurulum dosyasını indirin. İndirdiğiniz klasörün içini açarak "burada uçbirimi çalıştırın" diyerek;

sudo dpkg -i dosya-adi.deb komutunu girin(dosya-adi yazan yere indirdiğiniz opera dosyasının tam adını yazın örneğin;sudo dpkg -i opera-stable_47.0.2631.80_amd64.deb) şeklinde)

Bu işlem basamaklarını takip ederseniz kurulum başarı ile gerçekleşecektir.

Sürücüler konusuna gelirsek kurulum esnasında eğer internet bağlantısını yaparsanız birçok kurulumu kendisi yapıyor. Eksik kalanlar daha doğrusu hangileri kurulu hangileri değili görmek istiyorsanız; "sudo apt-get install hardinfo" ile hardinfo paketini kurup windowstaki aygıt yöneticisi gibi sürücüleri izleyebilirsiniz.

• quote:

Google da "debian opera kurulum" yada "ubuntu debian kurulum" "pardus opera kurulum" şeklinde aramalarda bir çok yardımcı şeyler çıkacaktır lakin ben size tarif edeyim.

Öncelikle terminali açarak,

sudo apt-get update

sudo apt-get upgrade

sudo apt-get -f install

sudo apt-get install apt-transport-https

terminalde bu kodları girdikten sonra;

https://www.opera.com/tr/computer/linux adresinden .deb uzantılı kurulum dosyasını indirin. İndirdiğiniz klasörün içini açarak "burada uçbirimi çalıştırın" diyerek;

sudo dpkg -i dosya-adi.deb komutunu girin(dosya-adi yazan yere indirdiğiniz opera dosyasının tam adını yazın örneğin;sudo dpkg -i opera-stable_47.0.2631.80_amd64.deb) şeklinde)

Bu işlem basamaklarını takip ederseniz kurulum başarı ile gerçekleşecektir.

Sürücüler konusuna gelirsek kurulum esnasında eğer internet bağlantısını yaparsanız birçok kurulumu kendisi yapıyor. Eksik kalanlar daha doğrusu hangileri kurulu hangileri değili görmek istiyorsanız; "sudo apt-get install hardinfo" ile hardinfo paketini kurup windowstaki aygıt yöneticisi gibi sürücüleri izleyebilirsiniz.
    Hocam teşekkürler ilginize,lakin browser daki redirect sıkıntısı çözünce sildim pardusu zaten.

Erken pes etmeyin derim hocam. Eğer daha kolay kullanım ve son kullanıcı odaklı bir sürüm istiyorsanız DDE masaüstünü tavsiye ederim. Ben bu son sürümle windowsu tamamen sildim cihazımdan.
  • quote:

Erken pes etmeyin derim hocam. Eğer daha kolay kullanım ve son kullanıcı odaklı bir sürüm istiyorsanız DDE masaüstünü tavsiye ederim. Ben bu son sürümle windowsu tamamen sildim cihazımdan.
    dde sürümünü nerden indiriyoruz?ve hangi sürümününü?32 bitlik rastlamadım :(

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CUMHUR45 -- 2 Eylül 2018; 22:28:0 >
  • Beni pardusa bulaştırırsan başına iş almış olursun birde,acemiyim çünkü, yok şu nasıl yok bu nasıl başına ekşirim.
    https://www.pardus.org.tr/pardus-surum-notlari-17-3/

https://forum.pardus.org.tr/ destek konusunda pardus forum mevcut ve ubuntu debian tabanlı bütün linuxlarda yapacağınız kuracağınız paketler pardustede çalışır. Çünkü pardusta debian tabanlı.
  • Yok arkadaşlar biz beceremiyoruz. Boşuna uğraşmaya değmez.

Yüklemeyi denedim zorla yükledim. Bu sefer ağ servisi wifi sürücüsü yüklenmedi. Haftalardır forum.pardus da yazıyorum bir çare bulun diye. Yok efendim interneti bağla şunu indir şu kodları yazın bilmem ne. İnterneti kullanamıyorum ki Pardus da nasıl indireyim . Bir de hadi indirdin şu kodları yaz çözülür çözülmezse bunları yap.

Böyle bir sistem olabilir mi? Yerli milli dedik ama bununla kim uğraşır. Windows gibi kolay bir sistemi zor öğrenen halk böyle kod yazma terminali açma ile nasıl uğraşsın?

Windows gibi USB den veya DVD den tak diye yüklenmeli sorunsuz. Yani bir sistem yapıyorsak bu böyle olmalı.

Yazık benim gibi milli duygularla indirip kurmaya çalışanlara. Böyle şunları indir bunları yap kod yaz wifi gelir belki ile bu insanlara sistemi veremezsiniz

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • MrBlackEagle kullanıcısına yanıt
    Aktif olarak pardus forumdayım. Forumda wifi sıkıntısı çeken en son kişi 19 ağustosda olmuş konu açmış ve sorun aynı gün pardus destek ekibi tarafından çözülmüştür. Siz yanlış bir forumda konu açmış olmayın ? Pardus destek ekibi bu güne kadar bana yazdığım bir sorun için en geç 1 saat içinde dönmüştür.https://forum.pardus.org.tr/ adresini ziyaret ederseniz ne kadar aktif olduğunu görürsünüz.

Ayrıca pardusda komut yazmak zorunluluk değildir. direk kurup kullanılan bir sistem. Komut yazmak linux kullanıcısının kolayına geldiği için çözüm yöntemlerinde komut öneriyoruz. örnek vermek gerekirse:

uçbirime şunu yazarsanız firefox tarayıcısını kurarsınız:

sudo apt install firefox-esr

ama bunu windowsda olduğu gibi gidip googlla firefox yazıp firefox indirip sonra rar dosyasını dizine açıp içindeki firefox yazan dosyaya çift tıklayıp içindeki firefox yazan belgeye çift tıklayıp çalıştırarakta kurabilirsiniz. ama tek bir komutla yapabildiğiniz bir şeyi neden uzun uzun anlatalım ki?

Windows alışkanlığı nedeni ile kod görünce gözünüz korkuyor. İsteyen pardusu hiç kod kullanmadanda kullanabilir ama birkez linuxa geçerseniz sizde kod kullanmak isteyeceksiniz. kolayı o çünkü.

Ayrıca kurulum sırasında sorun yaşayan kişi sayısı çok azdır. geneli kendi hatası sonucu kuramaz. Çok azı donanımsal bir hatadır onuda pardus foruma yazarsa aynı gün sorununu çözerler.

WİFİ hatasını kurulumda yaşıyorsanız bilgisayarınız üzerinde WİFİ'yi açan bir tuş vardır o tuşa basarak wifi kilidini kaldırmalısınız. Bende bu tuş FN+F2. Nadiren sorunun kaynağı farklı olabilir. Wifi ağına bağlanamazsanız kuruluma bağlanmadan devam edip sonra pardus forumdan konu açarak yada açılmış konuları inceleyerek çözüm yolu bulabilirsiniz. 24 saat içinde pardus ekibi size geri dönüş yapacaktır.

Cumhur bey, Pardus ile alakalı kafanıza takılan ne olursa bana sorabilirsiniz. direk cevaplarım.

operayı kurmak için alttaki linkten .dep uzantılı paketi indirip çift tıklayarak kurabilirsiniz. (Windows'daki .exe pardus'da .dep)
    https://www.opera.com/tr/computer/thanks?partner=www&par=id=44066%26location=411&gaprod=opera

Pardus DDE kurmanızı öneririm son kullanıcı için daha kolay kullanımı ve görsel açıdan daha güzel. ekran görüntüsü kendi masaüstümden:

Pardus 17.3 yayımlandı

Dipnot: Pardus ekibinden yardım almak için 2 yol vardır.

1. Yol: pardus foruma yazmak. Pardus foruma yazılan her gönderiye genellikle destek ekibi 24 saat içinde geri dönüş yapmaktadır.
    https://forum.pardus.org.tr/

2. Yol: pardus bilgi bankasına yazmaktır.
    https://belge.pardus.org.tr/pages/viewpage.action?pageId=2326697

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi İzleVeÖğren -- 7 Eylül 2018; 0:27:39 >

• Arkadaşlar pardus da Windows gibi oyunları uygulamalari kullanabiliyormuyuz? Yani Windowsun çalıştırdığı herşey pardustada çalışıyorumu?

• pemaxs P kullanıcısına yanıt
    Pardus 17.3 yayımlandı

Pardus Mağazayı kullanarak uygulama ve oyun yüklemek mümkün olduğu gibi paket yöneticisindende çok sayıda program ve oyun kurulabilir.

Oyun için pardus mağazadan steam indirip, steamdeki yer alan linux destekli tüm oyunları oynayabileceğiniz gibi steam bir çok windows oyununuda linux üzerinde çalıştırmaktadır.

Özellikle sadece windows destekleyen linux desteklemeyen oyunları ve programları çalıştırmak içinde wine adında bir uygulama vardır. onu kurunca .exe uzantısı çalıştırılabilmektedir. Pardusda bu uzantı .dep Yalnız şunu bilmekte fayda var windowsda çalışan her oyun linuxta çalışmamakta her geçen gün geliştirilen wine daha fazla oyun desteklemektedir.

• quote:

Aktif olarak pardus forumdayım. Forumda wifi sıkıntısı çeken en son kişi 19 ağustosda olmuş konu açmış ve sorun aynı gün pardus destek ekibi tarafından çözülmüştür. Siz yanlış bir forumda konu açmış olmayın ? Pardus destek ekibi bu güne kadar bana yazdığım bir sorun için en geç 1 saat içinde dönmüştür.https://forum.pardus.org.tr/ adresini ziyaret ederseniz ne kadar aktif olduğunu görürsünüz.

Ayrıca pardusda komut yazmak zorunluluk değildir. direk kurup kullanılan bir sistem. Komut yazmak linux kullanıcısının kolayına geldiği için çözüm yöntemlerinde komut öneriyoruz. örnek vermek gerekirse:

uçbirime şunu yazarsanız firefox tarayıcısını kurarsınız:

sudo apt install firefox-esr

ama bunu windowsda olduğu gibi gidip googlla firefox yazıp firefox indirip sonra rar dosyasını dizine açıp içindeki firefox yazan dosyaya çift tıklayıp içindeki firefox yazan belgeye çift tıklayıp çalıştırarakta kurabilirsiniz. ama tek bir komutla yapabildiğiniz bir şeyi neden uzun uzun anlatalım ki?

Windows alışkanlığı nedeni ile kod görünce gözünüz korkuyor. İsteyen pardusu hiç kod kullanmadanda kullanabilir ama birkez linuxa geçerseniz sizde kod kullanmak isteyeceksiniz. kolayı o çünkü.

Ayrıca kurulum sırasında sorun yaşayan kişi sayısı çok azdır. geneli kendi hatası sonucu kuramaz. Çok azı donanımsal bir hatadır onuda pardus foruma yazarsa aynı gün sorununu çözerler.

WİFİ hatasını kurulumda yaşıyorsanız bilgisayarınız üzerinde WİFİ'yi açan bir tuş vardır o tuşa basarak wifi kilidini kaldırmalısınız. Bende bu tuş FN+F2. Nadiren sorunun kaynağı farklı olabilir. Wifi ağına bağlanamazsanız kuruluma bağlanmadan devam edip sonra pardus forumdan konu açarak yada açılmış konuları inceleyerek çözüm yolu bulabilirsiniz. 24 saat içinde pardus ekibi size geri dönüş yapacaktır.
    F1'den F12'ye kadar tek tek bastım wifi ı açıp kapatan bir tuş yok.
    wicd i yükledim forumda paylaştıkları kadar. ama "kablosuz ağlar bulunamadı" yazıyor. Ben bu kadar zor bir işletim sistemi görmemiştim. Ne kadar uğraştıysam da gelmedi wifi

Bazı sistemlerde donanımı otomatik olarak tanımayabiliyor. Çok nadir bir durumla karşılaşmışsınız. Pardusun yeni sürümü çıktığında yüklerseniz otomatik tanır muhtemelen her sürümde donanım desteği artırılmaktadır. Yeni sürüm çıkana kadar linuxa alışmak için manjaro Linux yada linux mint yükleyip kullanabilirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi İzleVeÖğren -- 8 Eylül 2018; 1:15:46 >
  • quote:

Bazı sistemlerde donanımı otomatik olarak tanımayabiliyor. Çok nadir bir durumla karşılaşmışsınız. Pardusun yeni sürümü çıktığında yüklerseniz otomatik tanır muhtemelen her sürümde donanım desteği artırılmaktadır. Yeni sürüm çıkana kadar linuxa alışmak için manjaro Linux yada linux mint yükleyip kullanabilirsiniz.
    Ben vazgeçtim maalesef.

Windows tan şaşmamak lazımmış.

Bir sistem yapılıyorsa ve destek isteniyorsa Windows gibi USB takip kolayca kurulmalı. Nereden baksaniz 15 yıldır Windows kullanıyorum kurulumda bu kadar sıkıntı yaşamadım. Kurulumda böyle ise içeriği kim bilir nasıldır wifi sadece en basiti.

15 yıldır windows kullanıyorsanız. Windowsun 15 yıl önceki halini bir hatırlamanızı öneririm. windowsda yaşanan hatalar ve buglar ile ilgili açılmış konulara bakarsanız sayısının hiçte az olmadığını görürsünüz. Ben sahsen windowsda yaşadığım sorunların %1 ini bile linuxta yaşamadım. Sizin şansınıza donanım uyumsuzluğu olmuş.

kısa bir windowsun çözemediği salak sorunlardan bazılarını yazacak olursam:

1- Windows işletim sistemlerinin temelinde kayıt defteri (registry) adı verilen bir mekanizma bulunur. Bu mekanizma, Windows için “gereğinden fazla” ekleme-çıkarma (program yüklenmesi ve kaldırılması) yapıldığında garipleşmeye başlar; bunun sebebi kayıt defterinden kaldırılması gereken, ancak bazı parçaları kalmış olan eski programlara ait kayıtlardır. Bu sorunu gidermek için ücretsiz ve ücretli olmak üzere çeşitli programlar piyasaya sürülmüştür. Bu programların çeşitli aralıklarla çalıştırılarak kayıt defterini onarmaları gerekir.

Karşılaştırma: GNU/Linux sisteminde kayıt defteri gibi bir mekanizma bulunmadığı için, istendiği kadar program yüklemesi, program kaldırılması yapılabilir. Sisteme yavaşlama başta olmak üzere hiç bir olumsuz etkisi yoktur.

2- Windows işletim sisteminin kullandığı FAT16, FAT32, NTFS gibi disk tablolama sistemleri, “parçalanma” (fragmentation) dediğimiz sorundan muzdariptir. Parçalanma olayı bir dosyayı oluşturan manyetik bütünlüğün, diskin çeşitli yerlerine dağılması ve bir dosyanın okunması için diskin büyük bölümünün taranması gerektiğinden erişim süresinin rahatsız edici boyutlara varması olarak özetlenebilir. Bunun için de Windows işletim sistemi içinde ve çeşitli firmalar tarafından parçalanmayı önleyici ve geri çevirici yazılımlar kullanılır.

Karşılaştırma: GNU/Linux işletim sistemi, kullanmış olduğu EXT3, EXT4, Reiserfs gibi başarılı disk bölümleme sistemleri ile parçalanma sorununu başlamadan önlemiştir.

3- Windows işletim sistemi, bir yazılım kurulduktan veya kaldırıldıktan sonra meşhur “yeniden başlatmaları” ile çok hatırlanacağa benziyor. Kayıt defterinin güncellenmesi için bu işlemin yapılması şarttır.

Karşılaştırma:
    GNU/Linux sisteminde iki tür yeniden başlatma olur: İşletim sistemi kurulurken, “çekirdek” sistemi güncellemeleri. Bunun dışında, bir yazılım yükleme ve kaldırma yapıldığı zaman yeniden başlaması söz konusu değildir.

4- Microsoft Windows yazılımları satın aldığınızda, ödediğiniz paranın %50 civarında bir kısmı Microsoft'un kasasına gider. Geri kalanı da ülkeyi terk eder; ülkeye bir kuruş bile katkınız yoktur.

Karşılaştırma: Ne işletim sistemi, ne de yazılımlar için hiç bir ücret ödemediğiniz için, paranız cebinizde ve dolayısı ile ülkenizde kalır, yabancı bir tecrübe kiralamazsınız.

Linux Her geçen gün gelişmeye devam etmektedir. Bu gelişme hızıyla windowsa çoktan yetişmiş ve fark atmıştır. Kullanımı her geçen gün dahada basitleştirilmektedir. Lütfen henüz kullanmamış olduğunuz bir işletim sistemi hakkında acımasız yorumlar yapmayınız önce kullanın sonra eleştirin. Pardus yükleyemediniz diye sistem kötü olmuyor. Eğer yorum yapacaksanız sanal makineye kurup virutal box ile falan bi deneyin enazından.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi İzleVeÖğren -- 8 Eylül 2018; 15:7:21 >

• quote:

15 yıldır windows kullanıyorsanız. Windowsun 15 yıl önceki halini bir hatırlamanızı öneririm. windowsda yaşanan hatalar ve buglar ile ilgili açılmış konulara bakarsanız sayısının hiçte az olmadığını görürsünüz. Ben sahsen windowsda yaşadığım sorunların %1 ini bile linuxta yaşamadım. Sizin şansınıza donanım uyumsuzluğu olmuş.

kısa bir windowsun çözemediği salak sorunlardan bazılarını yazacak olursam:

1- Windows işletim sistemlerinin temelinde kayıt defteri (registry) adı verilen bir mekanizma bulunur. Bu mekanizma, Windows için “gereğinden fazla” ekleme-çıkarma (program yüklenmesi ve kaldırılması) yapıldığında garipleşmeye başlar; bunun sebebi kayıt defterinden kaldırılması gereken, ancak bazı parçaları kalmış olan eski programlara ait kayıtlardır. Bu sorunu gidermek için ücretsiz ve ücretli olmak üzere çeşitli programlar piyasaya sürülmüştür. Bu programların çeşitli aralıklarla çalıştırılarak kayıt defterini onarmaları gerekir.

Karşılaştırma: GNU/Linux sisteminde kayıt defteri gibi bir mekanizma bulunmadığı için, istendiği kadar program yüklemesi, program kaldırılması yapılabilir. Sisteme yavaşlama başta olmak üzere hiç bir olumsuz etkisi yoktur.

2- Windows işletim sisteminin kullandığı FAT16, FAT32, NTFS gibi disk tablolama sistemleri, “parçalanma” (fragmentation) dediğimiz sorundan muzdariptir. Parçalanma olayı bir dosyayı oluşturan manyetik bütünlüğün, diskin çeşitli yerlerine dağılması ve bir dosyanın okunması için diskin büyük bölümünün taranması gerektiğinden erişim süresinin rahatsız edici boyutlara varması olarak özetlenebilir. Bunun için de Windows işletim sistemi içinde ve çeşitli firmalar tarafından parçalanmayı önleyici ve geri çevirici yazılımlar kullanılır.

Karşılaştırma: GNU/Linux işletim sistemi, kullanmış olduğu EXT3, EXT4, Reiserfs gibi başarılı disk bölümleme sistemleri ile parçalanma sorununu başlamadan önlemiştir.

3- Windows işletim sistemi, bir yazılım kurulduktan veya kaldırıldıktan sonra meşhur “yeniden başlatmaları” ile çok hatırlanacağa benziyor. Kayıt defterinin güncellenmesi için bu işlemin yapılması şarttır.

Karşılaştırma:
    GNU/Linux sisteminde iki tür yeniden başlatma olur: İşletim sistemi kurulurken, “çekirdek” sistemi güncellemeleri. Bunun dışında, bir yazılım yükleme ve kaldırma yapıldığı zaman yeniden başlaması söz konusu değildir.

4- Microsoft Windows yazılımları satın aldığınızda, ödediğiniz paranın %50 civarında bir kısmı Microsoft'un kasasına gider. Geri kalanı da ülkeyi terk eder; ülkeye bir kuruş bile katkınız yoktur.

Karşılaştırma: Ne işletim sistemi, ne de yazılımlar için hiç bir ücret ödemediğiniz için, paranız cebinizde ve dolayısı ile ülkenizde kalır, yabancı bir tecrübe kiralamazsınız.

Linux Her geçen gün gelişmeye devam etmektedir. Bu gelişme hızıyla windowsa çoktan yetişmiş ve fark atmıştır. Kullanımı her geçen gün dahada basitleştirilmektedir. Lütfen henüz kullanmamış olduğunuz bir işletim sistemi hakkında acımasız yorumlar yapmayınız önce kullanın sonra eleştirin. Pardus yükleyemediniz diye sistem kötü olmuyor. Eğer yorum yapacaksanız sanal makineye kurup virutal box ile falan bi deneyin enazından.
    Karşılaştırmalarınız ne kadar doğru bilemeyeceğim. Bilmediğim için yorum da yapmayacağım.
    Ama Pardus'u kurdum. Kurulumda sıkıntı yaşamama rağmen kurdum. Benim sıkıntım ağ bağlantılarının olmamasıydı. forumda yardım aradım, yardım da aldım. inxi ve wicd kurdum. Hem de program eklerken veya kaldırırken "restart" olmadığını söylemiştiniz ama forumda "restart" atmam gerektiğini de söylediler bu arada. Restart atmama rağmen wicd programında "kablosuz ağlar bulunamadı" diye yazdı hep.
    Sonuç olarak yaklaşık 2 haftadır Pardus'ta evimdeki wifi ağını bulduramadım. Ve uğraşmaktan vazgeçtim.
    Kızdığım nokta, bir program veya sistem yapılıyorsa ve TUBITAK gibi bir kurumdan destek alınıyorsa bu tarz hataların olmaması gerektiğidir. Ben az çok anlıyorum bilgisayardan hiç anlamıyor değilim. O şekilde uğraşmama rağmen wifi ağlarını bulduramadım.
    Peki ya diğer insanlar? Onlara da şu programı arat, bunu kaldır, şunu yüklerken uçbirimi aç oraya şu kodları yaz falan diyeceksin de ne kadarını yapabilecek?
    Kimse bunlarla uğraşmaz. Windows ne kadar hataları da olsa bu tarz problemler aşmış, yüklediğinde en azından sorunsuz internete bağlatan bir sistem. Daha oyun oynayanları da konuşmadık yalnız. Linux da FIFA,PES, Black Opss oynatır mı? Daha wifi ağını bulmakta uğraştıran bir sistem bu tarz yeni oyunlarda nelerle uğraştırmaz değil mi?
    Bu şekilde çok zor yayılır Pardus. Ben yerli ve milli ürünlere değer veririm ama Pardus şu anda kullanılacak gibi değilmiş, benim için hayal kırıklığı oldu en azından. Ben Windows gibi yüklenir, internete bağlanır sanıyordum. Zaten Chrome'dan başka bir şey kullanmam internette takılırım forumlarda, haber sitelerinde, sosyal medyada vs. Bunları Windows yerine Pardus'ta yaparım demiştim. Bu basit işi bile yapamadım Pardus'ta. Tam bir hayal kırıklığı.
    Umarım başkalarında aynı problemleri göstermez de Pardus'u da Windows gibi günlük kullanımlarda sorunsuz hale getirirler.

Tabiki haklı olduğunuz kısımlar var ama her geçen gün pardus ve linux dahada gelişmekte aşağıdaki açıklamalarım tartışma amaçlı değil bilgi amaçlıdır. İyi günler dilerim.

Pardus normalde donanımı otamatik tanır. Windowsda olduğu gibi Driver yükleme derdi yoktur. Ama donanım desteği ne kadar geniş olsada nadiren sizin gibi sorun yaşayanlar oluyor. Yeniden başlatma tek Kernel ile ilgili bir güncelleme yapıldığında gerekli olur bunun nedenide kernel (linux çekirdeği) sistemin temelini oluşturur ve tüm donanım desteği içindedir. Bilgisayarın mekanik kısmının işletim sistemi ile haberleşmesini sağlar bu kernel. Linux kernel her geçen gün gelişmekte ve donanım desteği artmaktadır bu nedenle pardusun yeni versiyonu çıktığında yüklerseniz muhtemelen yeni sürümde tüm donanımınızı otomatik tanıyacaktır.

Oyun olayına gelince linux sistemlerinde windowsdan daha iyi fps alınabilmektedir. Eğer oyun linux destekliyorsa tabi. Örnek olarak dota 2 'yi gösterebilirim. Youtubeda bu oyunun windows ve linuxte verdiği performans karşılaştırmaları bir sürü var.

https://www.youtube.com/watch?v=745EniFdvWo

• 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.