Şimdi Ara

PARA KOLEKSİYONU ( NUMİSMATİK ) İLE İLGİLENENLER BURAYA LÜTFEN (12. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
274
Cevap
23
Favori
85.905
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1011121314
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar babamın para koleysiyonunda "eduardus vii dg britt 1908" yazan 2 tane para var. İnternetten baktığımda ciddi paralara satıldığını gördüm. Bunun gerçek olup olmadığını nasıl anlarız ? Resimler aşağıda

PARA KOLEKSİYONU ( NUMİSMATİK ) İLE İLGİLENENLER BURAYA LÜTFEN PARA KOLEKSİYONU ( NUMİSMATİK ) İLE İLGİLENENLER BURAYA LÜTFEN

• HuRGeNeR@L kullanıcısına yanıt
    Ruble.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • bende eksik basılmıs 100 tl kagit para var fiyatını övrenmek istiyorum. PARA KOLEKSİYONU ( NUMİSMATİK ) İLE İLGİLENENLER BURAYA LÜTFEN PARA KOLEKSİYONU ( NUMİSMATİK ) İLE İLGİLENENLER BURAYA LÜTFEN

• bende eksik basılmıs 100 tl kagit para var fiyatını övrenmek istiyorum. PARA KOLEKSİYONU ( NUMİSMATİK ) İLE İLGİLENENLER BURAYA LÜTFEN PARA KOLEKSİYONU ( NUMİSMATİK ) İLE İLGİLENENLER BURAYA LÜTFEN

• Bu konuyu 1 haftadır başa dönüp dönüp okuyorum. Konuya katkı yapan arkadaşlara teşekkürler. Özellikle berkelium üstadın paylaşımları çok değerli bilgiler içeriyor.

Bundan 20-25 yıl önce ortaokul lise dönemimde Cumhuriyet dönemi madeni para koleksiyonum vardı. İçinde 2 parça gümüş osmanlı parası da vardı ancak ne olduklarını hiç öğrenemedim. Yıllarca evin bir köşesinde duruyorlardı. Üniversite, başka şehirlerdeki iş hayatı derken, tekrar annemgilin eve döndüm. Pul koleksiyonumla karşılaşmam eski anılarımı ve tutkularımı depreştirdi. 1 aydır evin altını üstüne getirdim ama para koleksiyonumu maalesef bulamadım.

Osmanlı paralarına karşı teorik bilgilerimi artırmak için forumdaki bu konu başucu kaynağım oldu. İnternetteki sitelerden piyasa fiyatlarını araştırdım, paraların tarihini okuyabiliyorum, birçok parayı direkt tanıyorum. Henüz çok yeniyim ama sanırım ufaktan başlayabilirim. Filateliden gelen bir kolleksiyon kültürüm de var. Şu anki hedefim son 6 padişahın madeni paralarını tamamlamak. Kondüsyon durumu iyi, ama öyle aşırı çil takıntısına girmeden, seriyi tamamlamak için nasıl bir yol izlemem gerekir? İnternetten satış yapan güvenilir güncel bir site var mıdır? (teşhir ettiği ürünü, açıklamasındaki gibi gönderen) Numismatikle ilgili değiş tokuşların, yapıldığı nezih insanların bulunduğu topluluk, internet sitesi vs. var mıdır? Saygılarımla..

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Oncelikle paralari tanitan ve liste fiyatlarini gosteren katalog almalisiniz, ebaya ottoman coins yazin, ortalama 4 bin parayi bir kac gunde bir tarayin, sonra facebookta para gruplarina katilin, enson muzayede firmalarinin bir kac haftada bir duzenledigi mezatlara bakin, biten fiyatlari ezberlemeye calisin, en az 6 ay hic bir sey almayin, hassas konular zaten mesajlarda yer aliyor, ogrenmek istediginizi de cekinmeden sorun.

• Öncelikle herkese merhaba, ilkokul yıllarında başlayan bir para biriktirme merakıyla beraber 13 yıl toplayıcı, daha sonra kendi maddi imkanım el verdikçede son 10 yıldır Cumhuriyet dönemi kağıt paraları alanında koleksiyoner olarak toplamda 23 yıldır para koleksiyonu ile ilgilenmekteyim. Toplayıcılık ve koleksiyonerlik terimlerini kullandım dikkat ederseniz çünkü günümüzde merak amaçlı yerli, yabancı para biriktirmeye başlayan arkadaşların hepsi toplayıcı sınıfına girmektedir. Öncelikle para koleksiyonunun kendi içinde birçok sınıfları vardır. Örneğin Cumhuriyet Dönemi Kağıt, Cumhuriyet Dönemi Madeni, Osmanlı Kağıt, Osmanlı Madeni vs gibi bunlarda kendi içlerinde alt kısımlara ayrılır Cumhuriyet Dönemi Kağıt paralardan bahsedersek sıralı, ilk bin, radar vs gibidir. Yani koleksiyon ve koleksiyoner demek için belli bir alanda, planlı ve tasnif yaparak para biriktirmek gerekir. Bu aşamada, paraların kondüsyonlama dereceleri hakkında bilgi sahibi olmak önemlidir. Koleksiyona başlamak isteyen bir kişi ilk olarak bir katalog temin etmelidir. Kataloglar internet üzerinde kısa bir araştırma ile bulunabilir ve alınabilir. Para katalogları yardımıyla merak ettiğiniz tüm bilgileri (basım yılı, merkez bankasına dönen para sayısı, kondüsyon bilgisine göre fiyatlandırma vs) detaylı bir şeklide öğrenmeniz mümkündür. Kataloglarda yazan fiyatların alıcı ve satıcı arasındaki anlaşmaya göre değişeceği unutulmamalıdır. Bir diğer hatırlatma malesef bizim toplum olarak koleksiyon bilincimiz bulunmamaktadır. Bu da koleksiyon yapmak isteyen insanları zora sokmaktadır. Örnek olarak bir koleksiyoner koleksiyona çil veya çilaltı kondüsyonda para koymak ister ancak bu tür paraları bulmak oldukça zordur çünkü geçmişten bugüne bizler paralarımızı cüzdana degil herzaman cebimize, kıvırarak torbalara vs sıkıştırdığımız için malesef özellikle bizlerin 1.2.3.4. ve 5. emisyon olarak bildiğimiz kağıt paralardan çil olanını bulmak oldukça zordur. Mezat konusuna gelince para koleksiyonu konusunda son yıllarda artan bir şekilde gerek online olarak gerek açık şeklide yapılmaktadır. Koleksiyonerler ve koleksiyoner olmak isteyenler için çok güzel bir gelişmedir ancak mezatlara katılmak içinde ilgili alanda sağlam bir altyapıya sahip olmak gerekir. Bunun için ilk önce yukarıda bahsettiğim şeklide para koleksiyonu hakkında bilgi sahibi olmanız durumunda konuyla ilgili yapılan her aktivite de bu gerek mezat olur, gerekse herhangi bir antikacıdan alma yoluyla olabilir daha bilinçli bir şeklide hareket etmenize olanak sağlar.

Saygılarımla,

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >

• Mrb verdiğiniz değerli bilgiler için çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler dogrultusunda eklediğim resimdeki osmanlı parası Abdülaziz donemi 1277 / 4 20 kuruş mısır basımı parisi denilen paradan sanırım

PARA KOLEKSİYONU ( NUMİSMATİK ) İLE İLGİLENENLER BURAYA LÜTFEN

• Abdülaziz dönemi 1277/4, Mısır darp, Parisi, ama 20 PARA yani yarım kuruş.
  • Peki bu bendeki parisi denilen paranın değeri var mıdır? Nadir bulunan bir para mı yoksa kolay bulunan bir para mıdır?

• Paranın ne olduğunu biliyordunuz bende bir yanlışınızı düzelttim yani sizde ilgi var, şimdi ben bu paranın değeri ve nadiriyeti hakkında bir süre bilgi vermeyeceğim, bir hafta sonra araştırıp bulamazsanız size özel mesajla bildiririm.
  • İnternet de biraz araştırdım çok fazla ilan bulamadım var olan ilanlar genelde 50-100 TL aralığında buda cok nadir olmadığının göstergesi sanırım aynı paranın 1277/11 basımının çok değerli olduğu yazıyor fakat boyle bir basımı gerçekten var mı bilemiyorum hiç görseli yok

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi İzmirli9090 -- 27 Ocak 2019; 9:56:25 >
  • 11 Kahire baskıdır, çiçekli tiptedir yani Parisi tipte değildir ve çok nadirdir. Arşivimde varsa yüklerim.
    Sizin paranız bu kondisyonda 30-50 arası bulunur.
  • Cevabınız için teşekkür ederim sizce sadece son 6 padişahın paralarının alınıp satılması doğru mu ? Yani bu serbestlik neden sadece son 6 padişahı kapsıyorda diğerlerini kapsamıyor ? Diğerleri bizim tarihimizin bir parçası değil mi ? Yurtdışında da uygulamalar boyle mi bilgi verirseniz sevinirim

• Osmanlı paralarının alınıp satılması doğru bir uygulama, son 6 padişah döneminden dan evvelki paralar müzelerde çuvallar içinde çürüyor, bu paraları koleksiyonerlerden daha iyi kimse koruyamaz. Her ne kadar müzelere kayıt olup resmi koleksiyoner belgesi alıp bunları devlet adına toplayabilsekte bu saçma sapan kanun ne zaman kalkar bilmiyoruz. Günümüzde bir mantığı da yok zaten, elin Rus u tarihimizi bizden iyi biliyor, büyük ayıp.
    Son 6 padişahtan evvel ki dönemde bir padişah öldüğünde yenisi tahta geldiğinde eski paraların hükmü biterdi, halk bunları darphanelere verip yenilerini alırdı, bu sebeple son 6 evveli paralar az çıkar, son 6 da ise bu uygulama yok. Cumhuriyet döneminde ilk yıllarda özellikle nikel Osmanlı paraları bozukluk olarak kullanıldı bu yüzden fazlaca para günümüze gelmiştir ama altın ve gümüşler para basımında kullanıldığı için eritilmişlerdir. Bakırlarda doğal ortamda bozulduklarından dolayı iyi kondisyonda bulunması zor paralardır.

• Merhabalar, bu sayfayı bulduğum için çok memnun oldum. Ben de Cumhuriyet Dönemi Hatıra Paralarının koleksiyonunu yapmaktayım.

İhtiyacım olan birkaç parça için ücret yada takas tekliflerine açığım.
    Antik kentler Serisi : Aspendos , Sagalassos ve Hattuşa'ya ihtiyacım var.
    İpek yolu serisi içinse İran'a ihtiyacım var.
    Saat kulelerinden 3-4 ve 6 numaralarına.

Elinde olan varesa dönüş rica ederim.
  • Arkadaşlar merhaba elimde hatalı üretim 100tl lik banknot var hatası da isiga tutunca icinde gozuken ince güvenlik şeridi yok acaba degerlimidir bilgisi olan yardımcı olursa sevinirim.

• Merhabalar berkelium size dm den ulaşmaya çalıştım fakat sürekli hata verdiğinden mesajımı gönderemiyorum. Sistemde bir sorun mu var anlayamadım. Donanımhaberde para koleksiyonu alt başlığında sizin yazılarınızı okudum. Sizin bilgilerinize güvendiğimden siteye üye olarak size ulaşmayı çözüm olarak gördüm. Elimde Amerikan coinlerim mevcut. İstanbul’da yaşamama rağmen ne yazık ki bunlarla ilgilenebilecek koleksiyonculara ulaşamıyorum. Bana sadece Osmanlı ve Türk paralarıyla ilgilendiklerini belirtiyorlar. Ayrıca elimde gümüş hatıra paralar da var. Acil olarak İstanbul’da bana yardımcı olabilecek kişi veya kurum bulmaya çalışıyorum. Bu konuda bana yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. butemo@yahoo.com

• Facebookta gruplar var orada bir çok değişik dalla ilgilenen koleksiyonerler oluyor, kesin yardım ederler.
    Para dünyası-nümismatik biri mesela.
  • Merhaba, rahatsız etmiş olmaktan çekinerek, eşimin teyzesi tarafından bir bakılsın diye verdiği, torba dolusu eski para içerisinden kayda değer olabileceğini düşündüğüm ancak hiç bir fikrim olmayan 3 adet eski paranı resimlerini ekte gönderiyorum. Rica etsem haklarındaki değerli bilgilerinizi paylasabilirseniz, beni büyük bir yükten kurtaracaksınız. Her türlü yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim, saygılarımla.

• 
Sayfa: önceki 1011121314
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.