Şimdi Ara

##### P.R.O.G.R.A.M.L.A.M.A. .D.E.R.S.L.E.R.İ ##### (14. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
414
Cevap
49
Favori
79.392
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1213141516
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orjinalden alıntı: nobody

hocam bende 4.9.8.0 var c++ onda denedim derleme yaparken hata cıkmıyor merhaba dünya örneğindekileri kendim yazdım yalnız çalıştırırken hata oluyor şöyleki derleme hatasız bitiyor ancak dos acılıyor ekranda 1 frame durup kapanıyor çalıştırdan cmd yazınca dos'a rahatlıkla ulaşabiliyorum ancak c++ da kaydettiğim programları açamıyorum yardım ederseniz cok sevinirim şevkim kırıldı

teşekkürler saygılar

edit: 4.9.9.2 yi yükledim ancak hala aynı sorun
    edit2: C'ye devam...

Keşke şimdiden denemeseydiniz. Ama eminim ki başka deneyenler vardır şimdilik sabır

• quote:

Orjinalden alıntı: Progr4mm3r

quote:

hocam bende 4.9.8.0 var c++ onda denedim derleme yaparken hata cıkmıyor merhaba dünya örneğindekileri kendim yazdım yalnız çalıştırırken hata oluyor şöyleki derleme hatasız bitiyor ancak dos acılıyor ekranda 1 frame durup kapanıyor çalıştırdan cmd yazınca dos'a rahatlıkla ulaşabiliyorum ancak c++ da kaydettiğim programları açamıyorum yardım ederseniz cok sevinirim şevkim kırıldı

teşekkürler saygılar

Keşke şimdiden denemeseydiniz. Ama eminim ki başka deneyenler vardır şimdilik sabır

tam cevabımı alamadım bu kapanma durumuyla ilgili ama eminim birşeyler biliyorusunuzdur alakanıza teşekkürler

• quote:

quote:

quote:

teşekkürler saygılar

tam cevabımı alamadım bu kapanma durumuyla ilgili ama eminim birşeyler biliyorusunuzdur alakanıza teşekkürler

kütüphane yerine;
    #include<conio.h>

ve main fonksionunu kapatmadan önce de getch (); kodunu eklersen... sorunun çözülecektir. Cevaplamadan usanmam hiç bir zaman çok istediğin için yazdım daha öncede beklemen için yazmamıştım...

• son zamanlarda dersleri pek takip edemedim üzgünüm hocam c++ iyiydi devam edersek daha iyi olur diye düşünüyorum ilgilendiğim anda birkaç soru soracağım okul çok yoğunlaştı bu aralar onun için bakamadım devamını bekliyoruz
  • BUNDAN SONRA AKSİNİ BELİRTMEDİĞİM SÜRECE UYGULAYACAĞIM PLAN AŞAĞIDADIR.

DERSLER

CUMA GÜNLERİ SAAT: 19,00 - 21,00 ARASINDA VE PAZAR GÜNLERİ SAAT: 13,00 - 21,00 ARASINDA YAYIMLANACAKTIR.

Pazar günü olan dersler Cuma günün tekrarı niteliğinde olacaktır. Daha çok örnek ve alıştırma ağırlıklı olacaktır. Cuma günü dersleri kaçıranlar için şans olacaktır.

DERSLERİN OLDUĞU GÜNLER AŞAĞIDADIR.

07 KASIM CUMA GÜNÜ

09 KASIM PAZAR GÜNÜ

14 KASIM CUMA GÜNÜ

16 KASIM PAZAR GÜNÜ

21 KASIM CUMA GÜNÜ

23 KASIM PAZAR GÜNÜ

28 KASIM CUMA GÜNÜ

30 KASIM PAZAR GÜNÜ

.
    .
    .
    .
  • teşekkürler "programcı"
  • quote:

teşekkürler "programcı"

Rica ederim ama koyu ile belirttiğim yeri neden vurguladınız tırnak ile?
  • quote:

quote:

teşekkürler "programcı"

Rica ederim ama koyu ile belirttiğim yeri neden vurguladınız tırnak ile?

Nickin ingilizce olduğundan olabilir.
  • C++ ya devam edelim derim.veya java da olabilir.
  • Biz pascal görüyoruz yahu C'nin temeliymiş ama tarih öncesinde kaldı
  • İLK SAYFADA İLK MESAJ ÜZERİNDE DERSLER GÜNCELLENDİ.
  • quote:

İLK SAYFADA İLK MESAJ ÜZERİNDE DERSLER GÜNCELLENDİ.

dersleri son sayfadan takip ettigimiz için ilk sayfalara dönüp bakmak + onca yazı içinden algılamak
    son sayfadaki son mesajına dersi eklersen iyi olur
  • quote:

Orjinalden alıntı: soryy

quote:

İLK SAYFADA İLK MESAJ ÜZERİNDE DERSLER GÜNCELLENDİ.

dersleri son sayfadan takip ettigimiz için ilk sayfalara dönüp bakmak + onca yazı içinden algılamak
    son sayfadaki son mesajına dersi eklersen iyi olur

Bundan sonra zaten bir düzen içerisinde hazırlayacağım. Dediğiniz şekilde olabilir...

• quote:

quote:

Orjinalden alıntı: thethriller

Sormak istediğim bişey var:

Bununla :

#include <.......>
    main()
    int sayi1;
    printf (%d,&sayi1)
    scanf(%d,&sayi1)
    getch();

Bu:

#include <.......>
    main()
    int sayi1;
    cout<<"Sayi Gir.";
    cin>>sayi1;
    system("pause");

arasında ne fark var??
    ben ikinciyi kullanıorm ve ona alıştım diğerinden ne farkı var ve biz neden 2.yi kullanmıyoruz??

Aşağıdaki C++ tabanıdır.

evet ikinci sistemi c++ olmadan kullanamassın cout ve cin c++ nin standart std isim alanında belirtilen işleç yüklemeleridir.Ama bu konu şuanki seviye için çok ilerde.

• merhaba hocam bu aralar zor geçti takip edemedim şimdi takip etmeye çalışıyorum benim birkaç sorum vardı soruları sayı ile sıraladım kolay anlaşılsın diye

1) o \a : sistem zilini çalar. bu ne demektir?

2) aynı satırda iki tane \n\a diye kullanılabilir mi?

3) o \r : İmleci içinde bulunduğu satırın başına konumlandırır. bunu biraz açıklayabilir misin?

4) hocam şöyle yazmışsınız:
    - Programımızın 9. satırında return 0; ifadesini yazmışız. Eğer programımız başarılı bir şekilde çalışıp sonlandı ise, işletim sistemine sıfır “0” değerini gönderir. Eğer işletim sistemi 0’ dan farklı bir değer almışsa programda hata olduğu tespit edilir.

şimdi biz oraya programı yazıyoruz sonra return ; diye bırakıyoruz o oraya 0 mı ekliyo yoksa o otomatikman olan birşey mi?

5) Kullanım Şekli : char değişkenin_ismi[=ilk değer]; burada ((((([=ilk değer]; )))))) burada bu ilk değer nedir anlamadım da

6) en çok kafama takılan da bu oldu:
    #include<stdio.h> 
    #include<conio.h>
    main ()
    {
    int sayi;
    printf(“Bir sayı giriniz :”);
    scanf(“%d”,&sayi);
    printf(“%d sayısını girdiniz.”,sayi);
    getch();
    }

burada "%d" dediğimiz şey değişken sayı yerine geçiyor d olmasının bir nedeni var mı ama özellikle

scanf(“%d”,&sayi);

şu iki satırda çok takıldım biraz açıklayabilir misiniz burayı
    yani
    printf(“verinin tipi + mesaj”,değişkenin adı);
    bunun mantığını kavrayamadım ilk başta veriyi yazıyoruz sonra değişkenin adı burasını tam anlayamadım işte

ya da

scanf(“%c”,&x); 
    printf(“%c tuşuna bastınız.”,x);

bu iki satırda "%c" dediğimiz şey değişken mi oluyor c olmasının özel bir nedeni varmı neden (“%c tuşuna bastınız.”,x); neden orda "%c tuşuna basınız" dan sonra bir virgül ve x var

7) char tipi değişkenler ve int tipi değişkenler var demişsiniz yani biz
    char x;
    yaptığımızda o 255 sayılık bir hazneyi kullanabiliyoruz bunlar işte 2 basamaklı sayılar da olur alfabe de olur benzeri midir?

şimdilik sorularım bu kadar zaten yeterince de var sizi biraz yormuş olabilirim ama kafama takılanları sormak istedim

• SORULARININ ALTINA CEVAPLADIM @uliking

merhaba hocam bu aralar zor geçti takip edemedim şimdi takip etmeye çalışıyorum benim birkaç sorum vardı soruları sayı ile sıraladım kolay anlaşılsın diye

1) o \a : sistem zilini çalar. bu ne demektir?

Başlarda gördüğünüz "o" işareti word'ün azizliğidir. Maddeler halinde yazarken bir kez altküme açınca o işareti ekliyor yani aslında onlar madde işareti sistem zilini çalan şey "\a" dır. Onu da açıklamak gerekirse bilgisayar açılırken ve yahut aynı anda 3+ tuşa bastığımızda ya da herhangi bir donanım biriminde arıza olduğunda bilgisayarın içinden "dıt" ya da
    içerdiği mesaja göre değişmek ile beraber "dııııııttt" şeklinde sesler gelir. İşte o Anakart üzerinde Panel' e takılan speaker dan gelen sestir ki ona sistem zili denir. Ve bahsettiğim fonksiyon onu öttürmeye yarar...

2) aynı satırda iki tane \n\a diye kullanılabilir mi?

Evet kullanılabilir...

3) o \r : İmleci içinde bulunduğu satırın başına konumlandırır. bunu biraz açıklayabilir misin?

Biliyoruz ki şimdilik yazdığımız programlar MS-DOS ortamında çalışıyor. Ve biliyor olmamız lazım ki DOS ortamında her zaman imlecin yeri gösterilir. Alttan tire'ye benzer ve yanıp söner. İmlec neredeyse klavyeden girilen bilgi oraya yazılır. İşte bir program çalıştırdığımızda imleci o alınan çıktının bulunduğu satırın başına götürür...

4) hocam şöyle yazmışsınız:
    - Programımızın 9. satırında return 0; ifadesini yazmışız. Eğer programımız başarılı bir şekilde çalışıp sonlandı ise, işletim sistemine sıfır “0” değerini gönderir. Eğer işletim sistemi 0’ dan farklı bir değer almışsa programda hata olduğu tespit edilir.

şimdi biz oraya programı yazıyoruz sonra return ; diye bırakıyoruz o oraya 0 mı ekliyo yoksa o otomatikman olan birşey mi?

Hayır sen yazıyorsun ama biz genelde kullanmıyacağız teorik bilgi olsun diye verdim...

5) Kullanım Şekli : char değişkenin_ismi[=ilk değer]; burada ((((([=ilk değer]; )))))) burada bu ilk değer nedir anlamadım da;

İlerleyen derslerimizde göreceğiz... Ama kısaca bahsetmek gerekirse, mesela char tek karakter için kullanılıyordu, ama biz uzun bir metin gireceğiz onun için string tanımlamamız lazım ama öyle bir dğeişken şimdilik atıyamıyoruz. Onun için char' ı kullanıyoruz o ilk değer yazan yere de bir değer yazarak uzun metinin char' a aktarılmasını sağlıyoruz...

6) en çok kafama takılan da bu oldu:
    #include<stdio.h> 
    #include<conio.h>
    main ()
    {
    int sayi;
    printf(“Bir sayı giriniz :”);
    scanf(“%d”,&sayi);
    getch();
    }

burada "%d" dediğimiz şey değişken sayı yerine geçiyor d olmasının bir nedeni var mı ama özellikle

scanf(“%d”,&sayi);

şu iki satırda çok takıldım biraz açıklayabilir misiniz burayı
    yani
    printf(“verinin tipi + mesaj”,değişkenin adı);
    bunun mantığını kavrayamadım ilk başta veriyi yazıyoruz sonra değişkenin adı burasını tam anlayamadım işte

ya da

scanf(“%c”,&x); 
    printf(“%c tuşuna bastınız.”,x);

bu iki satırda "%c" dediğimiz şey değişken mi oluyor c olmasının özel bir nedeni varmı neden (“%c tuşuna bastınız.”,x); neden orda "%c tuşuna basınız" dan sonra bir virgül ve x var.

Bu gerçekten içerikli bir konu bu gün yayımlayacağım derste ayrıntılı olarak bahsedeceğim...

7) char tipi değişkenler ve int tipi değişkenler var demişsiniz yani biz
    char x;
    yaptığımızda o 255 sayılık bir hazneyi kullanabiliyoruz bunlar işte 2 basamaklı sayılar da olur alfabe de olur benzeri midir?

char sadece bir karakter için kullanılır bu rakamda olabilir harf de ancak sadece bir karakter olacak... Yani yanyana birden fazla karakter yazsak bile sadece ilk karakterini algılar...

• biz okulda java görüyoruz ama java nın kullanım alanları nedir , ne değildir bilmiyorum, özellikle benimde aklım da c veya c++ gibi bir dil öğrenmek vardı ama java gösteriyorlar. Hadi elektronikçiye java da yeter ama bilg. mühendisliği de java görüyor, endüstri de...
  • quote:

Orjinalden alıntı: otmotvmhndsi

biz okulda java görüyoruz ama java nın kullanım alanları nedir , ne değildir bilmiyorum, özellikle benimde aklım da c veya c++ gibi bir dil öğrenmek vardı ama java gösteriyorlar. Hadi elektronikçiye java da yeter ama bilg. mühendisliği de java görüyor, endüstri de...

Java platform bağımsızlığı olan yavaş çalışmasına rağmen çok kullanışlı olan şimdi ve uzun bir zaman gücünü yitirmeyecek bir dildir...
  • programlamaya eski ilgi kalmadı gibi
  • 
Sayfa: önceki 1213141516
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.