Şimdi Ara

Özel okullarda okumayın (6. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
140
Cevap
9
Favori
11.112
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
50 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadas verdiği tavsiyeleri kendisi üzerinde neden uygulamıyor acaba. Başkalarının hayatlarını yönlendirmek kolay. Uçak teknikerligi neden okumuyorsun. Adam belki uçak mühendisi olup uçak yapımında rol alacak ülkede. Onemli olan para kazanmak mı mutlu şekilde para kazanmakmi

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Arkadas hala sıralamaya göre sınıflandırma yapıyor. Sanki girdiğimiz sınavlar zeka veya yetenek ölçen sınavlar. Biraz şans biraz da fazla çalışma ve azimle herkes ilk 20 k ya girer 1 yıl olmaz da 2 yıl olur

• quote:

Orijinalden alıntı: MvMLegenD

Arkadas verdiği tavsiyeleri kendisi üzerinde neden uygulamıyor acaba. Başkalarının hayatlarını yönlendirmek kolay. Uçak teknikerligi neden okumuyorsun. Adam belki uçak mühendisi olup uçak yapımında rol alacak ülkede. Onemli olan para kazanmak mı mutlu şekilde para kazanmakmi

Uygulamadığımı nereden biliyorsun? İşkur kurslarına katıldım sertifalar aldım,uçak teknikerliği,aşçılık,dış ticaret bölümlerinde önlisans diplomaları aldım. ( aşçılık ve dış ticaret ikinci üniversite kapsamında ) . Uçak mühendisi olmak istiyorsa adam akıllı çalışsın itü odtü konyaya gitsin . Kıbrıs'ta okuyup vay efendim benden niye bir bilmem ne olmuyor demeyecek. Önemli olan para kazanmak para kazanınca mutluluk da gelir. Git sosyoloji oku madem mutlu olacaksan. Bakkaldan bir şey alınca da sosyoloji kitaplarını verirsin ödeme olarak. Başkalarının hayatlarını yönlendirmek kolay, ama benim gibi tecrübeler yaşayıp aktarmak zordur bunu bil. Koyun gibi gelip bana laflar söyleyeceğine ya hiç yazma ya da at gözlüğünü çıkarıp biraz düşün. Düşün emin ol hak vereceksin. Zorlanırsan düşünmeyi bırakabilirsin tabi zorlamıyorum

• quote:

Arkadas hala sıralamaya göre sınıflandırma yapıyor. Sanki girdiğimiz sınavlar zeka veya yetenek ölçen sınavlar. Biraz şans biraz da fazla çalışma ve azimle herkes ilk 20 k ya girer 1 yıl olmaz da 2 yıl olur

Gitsin madem iki yıl hazırlansın. Ben kaç senedir sınavlara giriyorum adam akıllı bir gelecek için. Millet kendini umursamıyor sonra konu dışı bölümünde ağlıyorlar. Mühendisim 1800 tl önerdiler köle miyiz falan diye. Ağlayan tiplerden de nefret ederim. Hani lisede hiç çalışmaz sonra gelip "moruq Finlandiya'da eğitim 3 sene yha xD" falan diyorlar. Sen de onlardansın. Ben lys sınavlarından biyolojide hep full yaptım. Bunun faydası çok oldu. Biyoloji bilgim gerek günlük hayatta gerek akademik hayatta çok işime yarıyor. Eğitimi ben de ne kadar beğenmesem de yapacak bir şey mi var bakan mıyız biz mi değiştireceğiz.

• Bende 2017de ygs lys biyo fulledim tip ta olmama rağmen hiçbir faydasını görmedim yada konularla benzerliğini sen nasıl bi fayda alıyorsun günlük hayatta.

• Tamam işte sertifikanı almışsın şuan niye okuyorsun ki gir bi yere ara eleman olarak misss degilmi öyle diyordun az önce.

• quote:

Orijinalden alıntı: Mr Erym

quote:

Orijinalden alıntı: pcoyun

çıkardım öne

Cidden artık bunları bilmeleri lazım. Türkiye'yi de geçtim dünyada ara eleman sıkıntısı var. Herkes üst kademelerde olmak istiyor. Herkes yönetici olmak mühendis olmak istiyor. Ara eleman yok, tekniker yok. Sonra mühendisler tekniker olarak çalışıyor. Bunların sorumlusu hep bu özel okullar ve saçma sapan yerlere açılan devlet üniversiteleridir.

Yorumunuza katılıyorum ve eline tornavida bile almamış insanların mühendis olmaması gerektiğini düşünüyorum.

• Yazı baştan aşağıya sağlıksız genellemelerle dolu. Bu değerlendirmeleri yapabilecek ne bilgi birikimine ne de yeterli analiz yeteneğine sahip olmadığınızı düşünüyorum.

• (Öğrenci değilim konuyu popülerde gördüm)

Gazide ki ülkücüler iddiası sinirimi bozdu okurken. Ne demek “saçın uzun” diye karışmak.Ne hakla böyle soru sorabiliyorlar?

Ülkücülük milletin hayat tarzına müdahale mi?

Bu gavatları şikayet edebileceğiniz bir yer yokmuydu okulda?

• Bu zamanda üniversite okuyan adamının aklına şaşarım. Hadi bakalım asgari ücret sizi bekliyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: Vega

(Öğrenci değilim konuyu popülerde gördüm)

Gazide ki ülkücüler iddiası sinirimi bozdu okurken. Ne demek “saçın uzun” diye karışmak.Ne hakla böyle soru sorabiliyorlar?

Ülkücülük milletin hayat tarzına müdahale mi?

Bu gavatları şikayet edebileceğiniz bir yer yokmuydu okulda?

Okul yönetimi bu duruma karşı çıkamıyor maalesef. Çünkü bu oran çok büyük hepsini okuldan atmaya kalksalar okul bildiğiniz dershane gibi olur kimse kalmaz. Nasıl ki yeni yüzyılda birisi Atatürk'e küfür ederse bir şey yapılmaz ya da ODTÜ'de başımızdakilere küfür ederse bir şey yapılmaz ( öyle diyorlar ) Gazi ise öyle bir yer değil. Ülkücülere küfür falan etsen hem öğrenciler hem yönetim tarafından cezalandırılırsın

• quote:

Orijinalden alıntı: Stand Alone

Bu zamanda üniversite okuyan adamının aklına şaşarım. Hadi bakalım asgari ücret sizi bekliyor.

Yok üniversite okumak gene mantıklı da saydığım yerlere girememişse o zaman asgari ücreti bırak iş bulurlarsa sevinsinler

• Universitedeyim.İlkokul 1 den beri ozel okuldayim hayayimda hic devlet okuluna gitmedim.Bende ozel okula gitmeyin diyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: NUSR-ET

Universitedeyim.İlkokul 1 den beri ozel okuldayim hayayimda hic devlet okuluna gitmedim.Bende ozel okula gitmeyin diyorum.

Yeditepe Üniversitesi imzası güzelmiş

• quote:

Tıp için doğuya gitmeyin diyor. Sen ne biliyosunda konuşuyorsun Harran uni sinin şartlarına vb baktin mi imkanlarına. Tamam Türkiye de eğitim berbat ama kendi beceriksizliğini okullara yıkman aptalca. Klasik öğrenci tipisin. Van unisini al eğitim kadrosunu değiştirmeden İstanbula getir sıralaması banko ilk 7 8 k lara gelecek. Konuşurken biraz düşünerek konuşun

https://www.youtube.com/watch?v=jbNZ5wlkM0c

harvardlı emine aklıma geldi be

• Ford'da staj yapan arkadaşım vardı. Kendisine endüstri mühendisi olmak istediğimi söyledim. Bana dediği şuydu.

Endüstri mühendisleri direk üstlerden başlamak isteyen/başlayan bir bölüm oluyor Türkiye'de. ( ki haklı okuduğum özel okuldaki kız CEO olmak istiyordu ) . Bizde de gerçekten böyle bir algı var bu okulda öğrenmiştir her şeyi diyip üst pozisyonlarda görevlendiriyorlar. Altında çalışan onlarca tekniker falan var. Araçta bir sıkıntı çıksa bunu otomotiv mühendisi/makine mühendisi/elektrik elektronik mühendisi falan çözmesi lazım. Ama gelip bu soruları endüstri mühendisine soruyorlar. Sen üstsün sen iyi bilirsin diyorlar. Bunlar da altta çalışmadıklarından,orada ne olup bittiğini bilmediğinden olaya el atamıyor.

İş ilanlarına bakın x firması endüstri mühendisi alıyor aradan 1-2 ay geçmeden adamı çıkarıyorlar başkasını istiyorlar. Adamlar ne yapması gerektiğini bilmiyor,ne yapacağını bilmiyor.

Beyin göçü diye bir şey var Boğaziçi mezunu adam Türkiye'de kalmak istemiyor yurtdışına kapağı atmanın peşinde. Tyt forumunda takılın hepsi yurtdışına ne gider ne gidemez öğrenmek istiyor. E böyle olunca özel okullar ya da kötü devlet üniversiteleri bize kalıyor. Domatesin çürüğü gibi bunlar bize kalıyor sonra vay efendim ülke niye bu halde neden bir şey üretemiyoruz yapamıyoruz?

Eline tornavida almamış adam makine mühendisi oluyor. Hayatında kod yazmamış kişiler sırf oyun oynamaktan hoşlandığı için bilgisayar mühendisi oluyor. Parası iyi işin garanti diye tıp okuyan var.

Dedem Trabzonlu mütaahit. Adam lise okumamış başlamış inşaatlarda çalışmaya. Kendisi Ali Ağaoğlu ile bile çalıştı. Adam gelip dedeme soru soruyor bu nasıl yapılacak buraya ne yapalım falan diye. Nef falan dedeme geliyor proje sormaya yardım istemeye. ( dedemin durumu bu yüzden baya iyidir. 70 üzeri yaşında adam hala dinç bu işleri hala yapıyor. İsim vermeyeyim ama neredeyse Esenlerdeki gördüğünüz her binayı kendisi yapmıştır )

Özel okullarda bir şekilde okulu geçersin. Sınıfımda sınava erken gelip kopyalar yazanlar vardı. Sıralar duvarlar kopya içinde. Telefon yasak olmasına rağmen hocanın yanında telefonla kopya çeken vardı. Gazi'de ülkücülerden korktukları için kopya çekmelerine izin veren hocalar vardı.

Herkes okuyacak diye bir kaide yok. Herkes üniversite mezunu olacak diye bir kaide yok. Gidin aşçı olun dünyanın parasını kazanırsınız ( uluslararası sertifikaları bile var yurtdışına aşırı kolay gidebilirsiniz )

• Puanı düşük üniversite derken min. sınırın nedir (sıralama)

• quote:

Orijinalden alıntı: Angry Man

Puanı düşük üniversite derken min. sınırın nedir (sıralama)

Sıralamam vs yok. Dediğim okullar kriter. Bir sene 70k olur minimumluk diğer sene 10k. Bir şey diyemem bu yüzden.

• Aslında denklem çok da zor değil.

Para kazanmak için elinize meslek bileziğini takmaya çalışıyorsunuz. Tabii bir de sevdiğiniz bir meslek olmalı ki tüm hayatınız zehir olmasın (sonuçta 40 yıl o mesleği icra edeceksiniz). En azından ideali bu ama Türkiye'de para, seveceğiniz mesleğe göre kat kat öne çıkıyor maalesef. Artık durumunuza göre bunu ayarlarsınız, geçiyorum (çok maddi sıkıntısı olmayacağını düşünen atıyorum sanatta kendini mutlu hissediyorsa sanatçı olsun, maddi durumu nasıldır bilemem; içlerinde değilim de Türkiye'de zor tutunursunuz diye tahmin ediyorum).

Sonra da mezunları en kolay iş bulan 10-20 üniversite sıralamaları vardır internette, onları bulun. Bunlar zaten iyi üniversitelerdir ama içiniz rahat edecekse en iyi üniversiteler sıralamalarını vs. de araştırın.

Seveceğiniz mesleğin bölümü hangi okullarda eğitim olarak önde (yukarıdaki 10-20 üniversitelik listeden) onu araştırın, mezunlarına sorular sorun.

Yine yukarıdakileri üniversitelerden gidebileceğiniz şehirlerde olanları alın. Kimisi başka bir ile gidemez, maddi yükü çok ağır olabiliyor çünkü. Kimisi için gerek yoktur zaten, adam İstanbul'da oturuyorsa neden başka ile gitsin ki örneğin. Ancak atıyorum Iğdır'dan iyi eğitim almak için Ankara'ya, İstanbul'a gitmen gerekebilir.

Şehirler şu açıdan da önemli olabiliyor; iş olanakları. Bazı iş kolları bazı bölgelerde toplanmıştır. Haliyle ilgili iş kolunda çalışmak istiyorsanız iş kolunuz hangi bölgede gelişmişse o bölgelerdeki okullarda okursanız hem staj bulma hem iş bulma hem bir şekilde yarı zamanlı çalışabilme imkanınız olur; eğer böyle istekleriniz varsa tabii.

Yukarıdaki kriterlerin kesişim noktasına göre seçim yaparsanız çok büyük hatalar yapmazsınız sanki. İlla ki kriterlere kendinize göre ekleme yapabilirsiniz, unuttuğum kriterler de olabilir veya yukarıdaki kriterlerin bazılarını kendinize göre denklemden çıkarabilirsiniz vs.

Kişisel fikrim Türkiye'de bir çok üst düzey (tabi bunlar Türkiye'ye göre üst düzey, dünyaya göre nerededir bilemeyiz sıralamalarda o kadar da iyi yerde değiller) ve kalburüstü diye tabir edilecek üniversiteler var. Bunlardan şaşmayın. Hem kültürleri oturmuştur, imkanları daha fazladır, piyasada çok mezunları vardır ve okullarını tutarlar vs. Bu demek değildir ki kötü üniversitedekiler bir yerlere gelemez. çok çok yanlış bir düşüncedir bu da. İlk işe girişte okulunuz vs. önemli olur illa ki de sonrası piyasada ne yaptığınıza bağlıdır. Özel sektör ne yapsın sizin en iyi üniversiteden dereceyle mezun olmuş diplomanızı. Ne kadar adama kar ettirebiliyorsun ona bakacaktır. O yüzden çok iyi üniversitelerden mezun olup yıllarca iş arayan da görürsünüz, şaşırmayın.

Naçizane fikirlerimdir, yaş daha 26 o yüzden çok da tecrübem yok. Şu ana kadar gördüklerim bunlar diyelim.

Herkese hayatlarında başarılar dilerim.

Not: Yukarıdaki denklemde tıp yoktur. Hangi üniversitede okursanız okuyun nasılsa atanıyorsunuz diye biliyorum. Tıpçılar daha iyi açıklar o kısmı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TMoE -- 17 Şubat 2018; 14:47:59 >

• Yukarıdaki arkadaşa da takılıyorum. Akranım sayılır yaşınız ilerledikçe bize hak vermeye başlayacaksınız. İsim yapmış üniversiteler varken neden Nişantaşı,Arel,Yeni Yüzyıla falan gidiyorsunuz? Ya da neden sırf devlet olsun diye sütçü imama veya doğudaki dandik bir okula gidiyorsunuz? Lisede pek çok arkadaşım devlet olsun diye il dışı gitti. Devlet olsun diye sayısal olan kız işletme okumak zorunda kaldı. Doğuda inşaat okumaya giden var. İzmir'de sürterim diye giden kız arkadaşlarım da yok değil. İlk işte sonra okul önemli değil diyorsunuz da ilk işe alımlarda sizi kimse almaz. Adam akıllı bir yer mezunu değilseniz almazlar sizi. He düşük ücrete afedersiniz eşek gibi çalışırım diyorsanız buyrun okuyun. 4 senelik ağır mühendislik eğitimi sonucu gidip orta/küçük bir yerde asgari ücretten 100-150 lira fazlasına çalışırsanız anlarsınız anyayı Konya'yı.

Hele bir de benim gibi kız arkadaşınız varsa ve evlilik hayalleri kuruyorsanız asla gitmesiniz öyle asgari ücretten 100-150 lira fazla veren yerlere. Ben çocuğumu özel okullarda okutmak isterim ( Amerikan,İtalyan,Fransız kolejleri ) buralar da ücretli. Buralardan çıkanların ne kadar başarılı olduğu ortada bir tanesi bile kötü durumda değil şu an.

• 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.