Şimdi Ara

Oyun teorisi ve satranç

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
21
Cevap
4
Favori
2.180
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar. "Sıralı, sonlu ve sonucunda kazanın belirlenebildiği bir oyunda bu oyunda mutlaka bir kazandıran strateji vardır" zermelo'nun bu sözüyle ile başlamak istedim. Satranç benim ilgi alanım sayılabilir. Küçüklüğümden beri satranç oynarım ve iyi olduğumu söyleyebilirim. Geçenlerde Bilgi Üniversitesi'nde doçent olan birinin sunumunu dinledim. Orada Zermelo'nun bu teorisini açıklandı ve satrancın da diğer nim-heap oyunlar gibi kazandıran stratejisi olduğu söylendi. Satrançta farklı nitelikte taşlar olduğu için bana pek imkanlı gelmedi bu fakat sunumdan sonra sunumu yapan profesöre mail atsam da satrancın kazandıran teorisinin bulunmasındaki tek engelin sadece beraberlik olduğunu söyledi. Hala inanamıyorum küçüklüğümden beri oynadığım ve her oyunda farklı zevk aldığım oyunda kazandıran bir strateji olması gerçekten garip geliyor. Bu konu hakkında bilgili arkadaşlar lütfen yardım edebilirler mi satrancın nasıl kazandıran stratejisi olabilir ki?

• takip

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Sonuçta yapılacak hamleler sınırlı olduğu için rakibin yapacağı hamlelere karşı tüm olasılıkları düşünüp en iyi hamleyi yapma stratejisi kazandıran stratejidir.

• quote:

Orijinalden alıntı: alikuşcu

Sonuçta yapılacak hamleler sınırlı olduğu için rakibin yapacağı hamlelere karşı tüm olasılıkları düşünüp en iyi hamleyi yapma stratejisi kazandıran stratejidir.

Tamam ama yapılabilecek en iyi hamle fil,kale,vezir,piyon,at tarafından engellenebilir yani birden çok en iyi hamle yapılabilir bunun karşılık olarak da aynı olasılıkta birçok en iyi hamle olabilir trilyon tane senaryo var. şimdi olasılık mantığına göre mutlaka kazanacak strateji olduğu çıkarılabilir buradan fakat her türlü mat etme yolunun bir antisi var. en iyi hamleye karşılık beklenmeyen bir feda yapılabilir. her türlü mat etme stratejisi durdurulabilir. üstelik teknoloji bu kadar gelişmişken bilgisayarlar bu kadar zeki iken (insanın bulabilmesi imkansız çünkü) nasıl bulunamıyor. şu an bile milyon tane taktiğin milyon tane varyasyonu ve onların milyon tane karşı taktiği var. herhangi bir kaybetme durumunda mükemmel oyuncular için en fazla berabere kalma stratejisi bulunabilir bence.

• Teorik olarak mümkün, her yapılan harekete karşı yapılacak en akıllı çözüm ama uygulamada çok kolay değil tabi.

• quote:

Teorik olarak mümkün, her yapılan harekete karşı yapılacak en akıllı çözüm ama uygulamada çok kolay değil tabi.

http://www.youtube.com/watch?v=qvX6aM-fXjY bu oyunu ilk bir gazete ekinde görüp kendim oynamıştım. hayatımda gördüğüm en güzel oyunlardan biri. bence satrancı güzel kılan en iyi hamleler değil böyle anlaşılmaz ve sonu öngörülemeyen hamleler.

konumuza gelecek olursak. teorik olarak mümkün olması hala kafama yatmadı. dediğim gibi olasılık olarak var gibi gözüktüğünü ben de biliyorum fakat hala her hamlenin engellenebileceğinden eminim. yani en kötü beraberlik alınabilir en kötü durumdan bence. bu yüzden beraberlik durumu olduğu sürece satrançta winning strategy düşünülemez.

• quote:

Orijinalden alıntı: yagmur adam

quote:

Teorik olarak mümkün, her yapılan harekete karşı yapılacak en akıllı çözüm ama uygulamada çok kolay değil tabi.

http://www.youtube.com/watch?v=qvX6aM-fXjY bu oyunu ilk bir gazete ekinde görüp kendim oynamıştım. hayatımda gördüğüm en güzel oyunlardan biri. bence satrancı güzel kılan en iyi hamleler değil böyle anlaşılmaz ve sonu öngörülemeyen hamleler.

konumuza gelecek olursak. teorik olarak mümkün olması hala kafama yatmadı. dediğim gibi olasılık olarak var gibi gözüktüğünü ben de biliyorum fakat hala her hamlenin engellenebileceğinden eminim. yani en kötü beraberlik alınabilir en kötü durumdan bence. bu yüzden beraberlik durumu olduğu sürece satrançta winning strategy düşünülemez.

Anlaşılan doçent satranç bilmiyormuş!
    Bildiğim kadarıyla başlangıçta hemen herşey eşit olduğundan satrançta karşılıklı ideal hamlelerin bulunması ve yapılmasıyla ulaşılacak doğal sonuç beraberliktir. İlk başlayan olarak beyazın siyaha karşı çok hafif üstünlüğü vardır ama pratikte bu ufak üstünlüğü kesin kazanca götüren ne stratejiler ve ne de oyun açılışları vs. vardır. Sonunda bu dengeyi bozan insan hatası veya sınırlılıklarıdır, satranç bu yüzden çekici ve çok güzel bir oyun ya işte.
    Necmettinov Tal'ın eğitmeniymiş. Neyse ben yine de oynadığım zamanlarda Fisher'in o 16 yaşındayken oynadığı oyunu ve Byrne ile oynadığı oyunu ve Alekhin'in oyunlarını ve arasıra da Tal'ı tercih ederdim patırtılı bişeyler görmek istediğimde!

• Bu mümkün arkadaşlar ama insanın o tüm o olasılıkları bilipte her zaman kazandıran stratejiyi bilmesi imkansız gibi birşey

• Pek bilmem fakat oyunu ne kadar karışık oynarsan rakibi şaşırtma şansın o kadar fazla.
  • quote:

Orijinalden alıntı: neommy

quote:

quote:

Anlaşılan doçent satranç bilmiyormuş!
    Bildiğim kadarıyla başlangıçta hemen herşey eşit olduğundan satrançta karşılıklı ideal hamlelerin bulunması ve yapılmasıyla ulaşılacak doğal sonuç beraberliktir. İlk başlayan olarak beyazın siyaha karşı çok hafif üstünlüğü vardır ama pratikte bu ufak üstünlüğü kesin kazanca götüren ne stratejiler ve ne de oyun açılışları vs. vardır. Sonunda bu dengeyi bozan insan hatası veya sınırlılıklarıdır, satranç bu yüzden çekici ve çok güzel bir oyun ya işte.
    Necmettinov Tal'ın eğitmeniymiş. Neyse ben yine de oynadığım zamanlarda Fisher'in o 16 yaşındayken oynadığı oyunu ve Byrne ile oynadığı oyunu ve Alekhin'in oyunlarını ve arasıra da Tal'ı tercih ederdim patırtılı bişeyler görmek istediğimde!

ben satrançta ideal hamleler sırası ile bir sonuca gidilebileceğine inanıyorum. öyle bir dizi bulunursa satranç biter zaten galiba CPU hamle yaparken alan hakimiyeti/risk oranına göre çeşitlililk sağlıyor ve değişik hamlelere yöneliyor, eğer programı 0 riskle programlasalardı her oyunda aynı tepkiyi alırdık

sonuç olarak bilmiyorum ama şöyle bol çekirdekli bol ramlı bir bilgisayar ile ideal tarz bulunabilir diye düşünüyorum, tüm olasılıkları simüle ederek

• Gidiş ona doğru zaten, Kasparov yenildi bilgisayara ama bilgisayara küfürler yağdırdıktan ve hile yapmakla suçladıktan sonra " ancak bir insan böyle oynayabilir " dedi.
    Donanım geliştikçe satranç oynayan bilgisayarlarda, yazılımlarda gelişiyorlar doğal olarak. Bir 20 yıl önce nerdeyse hiç kimse bilgisayarların satrançta dünya şampiyonunu yenebileceklerini hayal edemezdi.
    Ama karşılıklı en ideal hamlelerle bile beraberlikten başka bir sonuç alınabileceği hakkında yeni bir şeyler duymadım ben hala.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi neommy -- 19 Mart 2015; 20:17:42 >
  • Bir ara dh den biri ile ya da birileri ile satranç oynamak isterim ben de çok ilgiliyim kazandıran strateji hakkında maalesef pek bir bilgim yok ama

• rocky bayboğa kullanıcısına yanıt
    http://www.chess.com/

bu site iyi baya, üye olursanız nickim: fuatsivaci

taktik,strateji,video,gruplar falan baya bir şey var. tabi free account lar için çoğu kısıtlı, premium olmak gerek her şey için olduğu gibi ama yine de yeterliden fazla bile

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kankator -- 30 Mart 2015; 22:12:57 >
  • Kazandıran strateji yok doğru yerde doğru hamle var çok yönlü saldırı işe yarayabilir rakibini yeterince baskıya almak ve köşeye sıkıştırmak önemli

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Tek bir strateji ile satrançta her zaman kazanamazsin.yeri gelir vezir verirsin kazanırsın, yeri gelir tek piyonun hesabını yaparak maçı kazanırsın.Tek bir stratejinin olması için rakibin aynı hamleleri yapması gerekir.

• quote:

Orijinalden alıntı: kankator

http://www.chess.com/

bu site iyi baya, üye olursanız nickim: fuat301

taktik,strateji,video,gruplar falan baya bir şey var. tabi free account lar için çoğu kısıtlı, premium olmak gerek her şey için olduğu gibi ama yine de yeterliden fazla bile

Hocam ilginiz için çok tesekkur ederim eve gittiğimde hemen bakıcam sansa bakınki uzun bir aradan sonra bugun sansa okulda satranç oynamıstım kısmet

• quote:

Merhaba arkadaşlar. "Sıralı, sonlu ve sonucunda kazanın belirlenebildiği bir oyunda bu oyunda mutlaka bir kazandıran strateji vardır" zermelo'nun bu sözüyle ile başlamak istedim. Satranç benim ilgi alanım sayılabilir. Küçüklüğümden beri satranç oynarım ve iyi olduğumu söyleyebilirim. Geçenlerde Bilgi Üniversitesi'nde doçent olan birinin sunumunu dinledim. Orada Zermelo'nun bu teorisini açıklandı ve satrancın da diğer nim-heap oyunlar gibi kazandıran stratejisi olduğu söylendi. Satrançta farklı nitelikte taşlar olduğu için bana pek imkanlı gelmedi bu fakat sunumdan sonra sunumu yapan profesöre mail atsam da satrancın kazandıran teorisinin bulunmasındaki tek engelin sadece beraberlik olduğunu söyledi. Hala inanamıyorum küçüklüğümden beri oynadığım ve her oyunda farklı zevk aldığım oyunda kazandıran bir strateji olması gerçekten garip geliyor. Bu konu hakkında bilgili arkadaşlar lütfen yardım edebilirler mi satrancın nasıl kazandıran stratejisi olabilir ki?

hoşunuza gidecek bir video:

• Harika, bayıldım cidden! Satrancı çok güzel tanımlamış, neredeyse yaşamın kendisiyle özdeşleştirerek. Ve izlediğim dizide bu çok güzel bölümü atlamışım, ilk defa gördüm!

Ek: Yukarda gelişmiş normal bir ülkede yaşamdan bahsettim, Türkiye'de yaşamın kuralları yok ama satrancın kuralları var!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi neommy -- 31 Mart 2015; 21:35:42 >
  • Hortlatmış olacağım ama konuya açıklık getireyim dedim, bu dediğiniz en az beraberlik olayı, sadece oyun başında beyaza iki hamle hakkı verirseniz olur. Yani ilk başlayan iki hamle ile başlayacak ve hatasız şekilde stratejisini sürdürecek

Kaynak :Ali Nesin

• Ne guzel konuymus diye sevinmek uzereyken baktim ki 4 sene oncesine aitmis.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.