Şimdi Ara

Oyun Monitörü Tavsiyeleri [ANA KONU] [Güncel] (288. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
11.591
Cevap
150
Favori
466.579
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
90 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 286287288289290
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Serinin en iyi modeli diye biliyorum bakalım haberdar ederim gelince kargoya verdim şimdi.
  • Hocam öncelikle konunuz çok faydalı olmuş. Bilmediğim birçok şeyi öğrendim. Bayağı bir emek harcamışsınız teşekkürler.

Şuan ki monitörüm 19 inç Beko. 7 yıldır kullanıyorum. 2 ay önce ağrızalandı. Karanlık renklerin (Tamircinin değişiyle yüksek frekanslı yerlerde) yoğun olduğu yerlerde monitör kapanıyordu. Sorun aşırı akım çekiyormuş monitör. 50 TL verip yaptırdım. Yine bozuldu. Bi 50 TL daha verip tekrar yaptırmak yerine yeni bir monitör almayı düşünüyorum.
    Sürekli Counter Strike : Global Offensive oynuyorum. 1280x960 çözünürlükte ve 250 FPS.
    Bütçem 200-500 TL arası. Ekranı boyutu 21inç , 21.5 inç ve 23 inç tercih ederim. 24 bile olabilir.
    Önerileriniz için şimdiden teşekkürler.
    Marka olarak : BenQ , Samsung , LG , ViewSonic , Asus tercihimdir.

IPS monitörlerle ilgili karşılaştığım yazıyı size de göstermek istiyorum.Oyun için IPS almayın diyorlar. Yazı şu şekilde :

IPS monitörler renkleri normal monitörlere göre daha iyi verirler. Genelde Photoshop vb. renklerle uğraşan kişiler fotoğrafçılar grafik tasarımcılar gibi kişilerin yöneldiği monitörlerdir.

En büyük dezavantajı tepki süresi çok fazladır bu da oyunlarda hayalet efekti (ghosting) denen bir efekte neden oluyor.

Bu yüzden IPS düşünmüyorum.

Aklıma yatan bir kaç model buldum ama bazıları stokta yok bazılarıda çok pahalı.

Edit: Bütçe 50-60 TL esneyebilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi neroXIII -- 3 Eylül 2014; 22:00:42 >

• bocekgrafik aşağıdaki monitörlerden hangisini önerirsiniz fotoğraf, video montaj ve arada film izlemek için kullanılacak.

LG 23MP55HQ-P 23
    dell u2414h
    asus vx239h
  • Sağol.

Monitörünün bozulmasına senin adına sevindim. Sağlığın açısından iyi olmuş.

O bilgi geçmişte kaldı. Bırak IPS monitörleri, şu anda hâlâ IPS olmayan (yahi klasik TN panel) monitörlerde bile oyun için alınabilecek monitör sayısı fazla değil. Yani ne her IPS monitör oyun için uygundur, ne de TN panel ve diğerleri. Benzer durum gölgelenme için de geçerli. İstersen 1500 FPS al, monitörün 60 hz olduğu için 60 FPS'den fazlasını göremezsin. Bunlar genel bilgiler.

Kafanda belirlediğin, almayı düşündüğün modeller varsa, belirdiyse, onları da yazsan iyi olurdu. Yalnız, 200-500 TL diye bir aralık olmaz. Çünkü anya-konya hesabı bu. 400-500 gibi olabilir. 200 liraya alacağın monitör, eksi monitör gibi olur, 500 liralık olansa, 200 liralıkla kıyaslanmaz bile.

Eğer parlak panel istersen Dell S2340L, mat istersen de AOC I2367Fh alabilirsin. Bunu bulamazsan e2461Fwh olabilir veya bir diğer seçenekte ViewSonic VX2452mh olabilir.

• sonefe07 S kullanıcısına yanıt
    Dell U2414H
  • Ps4 için monitör arayışına girdim...kullandığım tv hem çok büyük hemde sanki performansı düşük gibi geliyo,oyunlarda bi gecikme oluyo sanki full hd 100hz 2ms olmasına rağmen görüntüde takılma ile beraber bi blur efekti gibi oluyo dönüşlerde...bunlar oyundanmı televizyondanmı kaynaklanıyo bilmiyorum ama ben tv'den dolayı olduğunu düşünyüorum her ne kadar 100hz 2ms filan olsada bunların sadece kağıt üstündeki değerleridir muhtemelen...
    Fazla uzatmadan,konuyu her zaman takip ediyorum aradığım monitör en az 27" olsun istiyorum ıps olursa daha iyi olur ama çokta önemli değil yeterki performansı iyi olsun...
    Listede BenQ GW2750HM var ilgimi çeken ama türkiye'de satılmıyor herhalde bulamadım herhangi satan bi yer...
    Kısacası 27" boyutunda oyun için tepki ve gecikme süresi iyi olan bi monitör önerirmisiniz...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hocam öncelikle yardımınız için teşekkürler. Tavsiye ettiğiniz ürünlere teker teker baktım.

Dell S2340L stoklarda yok.

AOC I2367Fh stoklarda yok artı bütçemi deli gibi aşıyor :D

AOC 23.6" E2461Fwh benim için pahalı.

Tavsiyeleriniz arasında bana en çok uyan ViewSonic 23.6" VX2452mh oldu. Pencere kenarında oynadığımda eski monitörümde bir sürü sıkıntı çekiyordum bunda ekran mat sanırım aynı sıkıntıları yaşamam. İncelemesine de baktım ghosting filan görülmemiş. Sanırım bu monitörü alacağım.Hocam ayrıca bu monitörün desteklediği bütün çözünürlükleri nasıl görebilirim ?
  • 1920x1080 ve altı çözünürlükleri destekliyordur.
  • Lion_Army kullanıcısına yanıt
    Tabi efendim. Mat ekran olarak AOC I2757FM, parlak ekran olarak da Dell S2340L alabilirsiniz. Ama yerinizde olsam, ikinci el 120 hz monitörlere bakardım evvela...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bocekgrafik -- 4 Eylül 2014; 13:17:02 >
  • Bütçe : 0-300 Arası
    Oyun Amaçlı almayı düşünüyorum bilgisayarı yeni toplucam zaten 2000 TL Civarı bir kasa toplıcam monitör bütcemde yukarıda belirttiğim gibi.
    Gözlerim biraz bozuk sayılabilir.
    Ortam ışığı karanlık diyebilirim.Aydınlıkta oturmayı fazla sevmiyorum.Oyun felan oynarken odam karanlık olur genelikle.
    Ortalama kullanım mesafesini anlamadım ?
    Bilgisayarı günde yaklaşık 5 saatten fazla kullanıyorum.

Şimdiden teşekkürler.

@bocekgrafik
  • Teşekkürler efendim ...
    Abi öncelikle şunu belirtiyim hz. O kadar önemli değil çünkü ps4 çıkışı 60hz.
    Yani 400hz. Bir tv'de alsam değişen birşey olamyacak..120hz. Monitör alma sebebim pc toplarsam olur...
    Şimdi bemin televizyon 1080p 100hz. 2ms tepki süresi filan diyorum ama eminim bu input lag testi olsun başka diğer testler olsun çok geri kalır, ciddi şekilde bu bilgisayardaki gibi kasma olaylarının televizyondan kaynaklandığını düşünüyorum aslında bunu denemekte lazım tabi...futbol oyununda filan böyle birşey yok ama fps oyunlarında ciddi bi sıkıntı var sanki bilgisyardan oynuyorumda sistemim yetmiyo...yani buda her zaman değil yer yer oluyo hızlı sahnelerde...
    Onun için ikinci elde olur farketmez yeterki oyun için gerekli olan bütün güzel özellikleri barındırsın alacağım monitör eğer ıps olursa bal kaymak olur oyunlarda daha iyi renk elde ederim keskin ve güzel tok renkler... Bu arada önerdiğin monitörlere bakmadım daha bakıp yine geri dönüş yapıcam

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Lion_Army -- 4 Eylül 2014; 14:26:42 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Lion_Army

Abi öncelikle şunu belirtiyim hz. O kadar önemli değil çünkü ps4 çıkışı 60hz.
    Yani 400hz. Bir tv'de alsam değişen birşey olamyacak..120hz. Monitör alma sebebim pc toplarsam olur...

Onu tahmin ettiğim için ve ileride tekrar değiştirmeyesin diye 120 hz bak dedim zaten.

quote:

futbol oyununda filan böyle birşey yok ama fps oyunlarında ciddi bi sıkıntı var sanki bilgisyardan oynuyorumda sistemim yetmiyo...yani buda her zaman değil yer yer oluyo hızlı sahnelerde...

Bu konu niye var?

quote:

Onun için ikinci elde olur farketmez yeterki oyun için gerekli olan bütün güzel özellikleri barındırsın alacağım monitör eğer ıps olursa bal kaymak olur oyunlarda daha iyi renk elde ederim keskin ve güzel tok renkler...

FPS oynayan kişi için öncelik, görüntü kalitesi değil, akıcılık olmalı. Şu anda 120 hz IPS monitör (yurt dışındaki istisnalar hariç) olmadığı için 120 hz bak bence. BenQ XL2420T, Samsung S27A950D, Asus VG278H, HE, HR iyi birer tercih olabilir mesela ikinci elde.

• Kullanım mesafesi, gözünle monitör arasındaki mesefe.

Bütçene ve gözlerine en uygun tercih i2269vw.
  • quote:

Orijinalden alıntı: bocekgrafik

Kullanım mesafesi, gözünle monitör arasındaki mesefe.

Bütçene ve gözlerine en uygun tercih i2269vw.

en zirve bu mudur fiyata göre ? hdmi çıkışı felan yok ?
  • HDMI'li versiyonu da var ama fiyatı biraz daha fazla. Onun modeli i2269vwm. Bununla yakın fiyata olan Dell S2240L'ye bak bir de istersen.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Dell U2414H

Hocam teşekkürler cevap için, tepkime süresi kafamı kurcalıyor ve şu an benim pc de ekran kartı yok onboard üzerinden dvi girişi ile bağlı bu modelde mevcut değilmiş. p21414 modelinde dvi girişi mevcut. onu alsam çok fark olurmu arada.? birde eski tip dell u2410 ikinci el bir panelle kıyaslarsak hangisi dersiniz. son olarak önereceğiniz F/P başka bir marka model varmıdır.?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sonefe07 -- 4 Eylül 2014; 15:39:54 >
  • quote:

HDMI'li versiyonu da var ama fiyatı biraz daha fazla. Onun modeli i2269vwm. Bununla yakın fiyata olan Dell S2240L'ye bak bir de istersen.

Peki Teşekkürler.Son Olarak işinize karışmak gibi olmasın ama samsung ne biliyim LG markalar daha iyi değil mi ? onların uygun fiyatlarını bulamaz mıyım mesela ?
  • Marka saplantım olmadı hiçbir zaman. Lâkin sempatim olmuştur haliyle. Ürünlere marka ayrımıya değil de, birebir karşılaştırma yapılmasını doğru buluyorum. Mesela Asus'un giriş seviyesi ürünleri dandiktir ama üst seviye ürünleri genelde ya rakipsizdir, ya da rakibi azdır.

• sonefe07 S kullanıcısına yanıt
    Monitörünü iş için de kullanacağın için fazla dallanıp budaklanma bence. U2414H ile P2414H arasındaki fark, U versiyonunun kalibre edilerek gelmesi. Monitör ayarlarından iyi anlıyorsan P2414H alabilir ve ayarlarını kendin yapabilirsin.

• İlk mesajda verdiğin samsung ve aoc güzel monitörler dell 23" olduğu için direk eledim...

İkinci mesajında asus olabilir o monitörüde biliyorum aslında uzun zamandır takip ediyorum...fiyatı biraz tuzlu aynı şekilde samsung S27A950D modelde öyle biraz pahalı geldi...
    BenQ yine 24" diye eledim ama düşünülebilir...
    Geriye tek seçenek kaldı ilk mesajda verdiğin aoc marka ıps ekran 800 küsür lira fiyatıyla daha cazip duruyo ama biraz daha araştırıcaz tabi hemen o diyip almıycam...yada dediğin gibi ikinci el bakıcam

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Lion_Army -- 4 Eylül 2014; 16:05:51 >
  • 
Sayfa: önceki 286287288289290
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.