Şimdi Ara

Overclock Yapacaklar İçin Rehber (Güncel, Core 2 Duo / Quad ) (30. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
651
Cevap
19
Favori
146.053
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2829303132
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Hp Pavilion Dv6650 et kullanıcısıyım. Overclock yapmayı düşünüyorum. Eğer bu sisteme olursa, herhangi bi zararı olur mu ?

Intel® Core™ 2 Duo işlemci T7500, 2,20 GHz , Düzey 2 önbellek 4 MB
  • cok saol kardes emege saygı
  • Asus p5B anakart ve 1.8 6320 var konu başlığından takip edip keşvettiğim overclock olayında anlamadığım sorularım olacak;
    Asus AI Suite v1.01.15 ile nos kısımından cpu frekansını oynadım fakat olmadı ayar tutturamadım sonra bişey daha keşfettim
    windows açılınca Al N.O.S menüsünden standart - sensitive -Heavy load buldum
    sensitive diyince yüzde seçtiriyo (10-15-20) ve overclock kendi yapıyo 10seçtim 2ghz çıktı ama açılıp kapanırken yada sistem boşta iken kendi 1,8 düşürüyo yani kendi toleransına göre yapıyo bu normal bişey mi sağlıklımı acaba işe yararmı?
    yardımlarını bekliyorum.
  • AMD için rehberiniz yokmu :)

işlemci AMD athlon 265 X2 AM3 3.3 Bu işlemci kaça kadar yükselir ?
  • MERHABA ARKADAŞLAR Q9550 2.83 DE ÇalIŞAN İŞLEMCİMİ 8.5 ÇARPANI İLE 4.03 E ÇIKARTTIM

ANCAK 5-5-5-15-22-2T, 2.1 VOLT DA 1066MHZ DE ÇALIŞAN RAMLERİMİN FSB:DRAM ORANI 1:1 OLDU ve 5-5-5-18-52-2T DE 950MHZ DE ÇALIŞMAYA BAŞLADI RAM TİME AYARLARINI DEĞİŞTİRDİM 22 OLMASI GEREKEN YER İÇİN SEÇENEKLERDE 20 VE 25 VARDI ONLARI DENEDİM 2.1 VOLT VERDİM AMA BİLGİSAYAR AÇILMADI OTOMATİK YÜKSELTME YERİNDE olAN 1100 MHZ SEÇENEĞİNİ SEÇTİĞİMDE YİNE AÇILMIYOR BU RAM ÇARPANI NEDİR YAW YADA İNGİLİZCESİ NEDİR FSB:DRAM ORANINI BİR TÜRLÜ MANUEL OLARAK DEĞİŞTİREMİYORUM SİZCE NE YAPMAM GEREKİYOR. İLGİLENEN ARKADAŞLAR İÇİN ŞİMDİdeN TEŞEKKÜR EDERİM

• Faydalı bir konu olmuş...teşekkürler
  • Eyvallah .
  • Şu benim E7200 en fazla kaçta stabil çalışıyo birisi söyleyebilirmi?Denemek yerine direk veriyi yerleştirip çalıştırsam pc yi
    İntel Core2Duo E7200 2.53
    2GB 800Mhz Kingston Ram (2x1GB)
    Gigabyte G41M-ES2L Anakart
    Sistem Win7 Ultimate 32bit
  • Gigabyte GA-P43T-ES3G Intel P43 Express 1600(O.C.) DDR3 Soket LGA775 Anakart....

Asus P5P43TD/USB3 Intel P43 FSB 1600(O.C.) DDR3 1600(O.C.) Soket 775 Anakart.....

ıslemcıye oc yapacagım ...hangı kartı onerırsınız
  • arkadaslar ..bende quad q8400 ghz ıslemcı ...gıgabyte g41 m combo f3 anakart var ... 4 gb 2x2 hı level ram ...ocz fatalty 550w psu..gelıd tranguıllee ıslemcı sogutucu ..gıgabyte gtx 460 ekran kartı var ...

...ben ıslemcıyı bıosdan 2.8ghz ..3.00 ghz gıbı hızlrı voltaj vererek yada voltaj vermeden bır kac kere denedım ... ama bıosdan cıktıgımda ıslemcının ghz hızı degısmedı ... wındowsda da defult ayarlar gorunuyor ... bıosa tekrar gırdıgımde ıse benım gırdıgım degerler kayıtlı ..

... bılgısı olan varmı .. ne yapacagım bılmıyorum ..makına kılıtlense reset yese wındows acılmasa tamam anlarım oc yemıyo board yada ıslemcı ..ama hersey normal oluyr .. bıosda yenı oc degerlerı kayıtlı ıken acılısda kı ıslemcı hızı aynı wındowsda aynı hatta everst gıbı programalrlada kontorl edıyorum yıne defult degerlerde ..

..yardımcı olursanız sevınırım ... boardu degıstırmeyı dusnuyorum eger ondan kaynaklanıyorsa ..
  • slmlar.O/c olayına yeni başladım.Bu rehber çok faydalı oldu.4-5 saat sistemimle baya uğraştım.
    Öncelikle sistemim;
    gigabyte 965p ds3 rev 3.0
    intel e6600
    4*1gb ddr2 800 mxz ram
    ati hd h5870 vapor-x
    750 watt xilence power supply.

ilk denemem;
    ............................standart.........o/c
    CPU çarpanı................9................9
    CPU frekansı MHZ........266............300

PCI express frekans.....auto...........100

Ram çarpanı................auto............2,5
    Ram frekansı MHZ........800.............750
    Ram zamanları.............5.................4
    Ram zamanları.............15...............12

DDR voltaj.................normal..........normal
    CPU voltaj..................1,2875..........1,2875

............................2,4 GHZ..........2,7 GHZ

sistem sorunsuz çalişdı.testi geçdi

Deneme iki;
    CPU frekansı MHZ........266............310

Ram çarpanı................auto............2,5
    Ram frekansı MHZ........800.............775

Deneme üç;

CPU frekansı MHZ........266............320
    Ram çarpanı................auto............2
    Ram frekansı MHZ........800.............640
    sistem çalişdı

Deneme dört

CPU frekansı MHZ........266............330
    Ram frekansı MHZ........800.............660
    sistem çalişdı

deneme beş

CPU frekansı MHZ........266............340
    Ram frekansı MHZ........800.............680
    sistem çalişdı
    deneme altı

CPU frekansı MHZ........266............350
    Ram frekansı MHZ........800.............700
    sistem çalişdı

deneme yedi

CPU frekansı MHZ........266............360
    Ram frekansı MHZ........800.............720
    sistem çalişdı

deneme 8

CPU frekansı MHZ........266............370
    Ram frekansı MHZ........800.............740
    sistem çalişmadı.

Sorun bundan sonra başladı. cpu frekansını 350-300lere çekmeme rağmen sistem gene çalişmadı.Biosları default değere çekdikden sonra tekrar 360dan başlattım gene çalişmadı.300lerdede çalişmiyordu.gene biosu default ettim bellek çarpanı 2 den teker teker gittim 340 cpu frekansına kadar ulaşdım sistem çalişdı testde hata çıkmadı.370-350 cpu değerlerinde core voltagı 1600volta kadar çıkardımsistem gene çalişmadı dram2 lere +0.2volt verdim sistem gene çalişmadı.

Sormak istediğim sorular şu;
    1-bir denemede 360 cpulara kadar ulaşırken bir sonraki denemelerde niye ulaşamıyorum?
    2-dört ramle,iki ram neden o/c işini etkiliyor?
    3-e6600 un çıkabilceği max mhz hızı kaç?
    4-ramler 800 mhz altındayken core voltagı attırmama rağmen neden bilgisiyar açilmadı?

cevaplarınızı yardımınızı bekliyorum

• arkadaşlar bir keesinde cpu frekansı 360a kadar ulaşmişdim. diğer zamanlarda ulaşamamişdım sorunu şimdi çözdum meğersem diğer denemelerimde pci express i 100e getirmemişim

şimdi sistem
    4-4-4-12 timind değerlerinde
    cpu frekansı 360 olarak
    ram çarpanı 2 değerinde
    ram frekansı 720 değerde çalişiyor

test ettirdim sistem normal voltage değerinde çalişmadı 1.4vda mavi ekran çıkdı
    1.45vda sistem stabil oldu
    şimdi sorularım güncelemek istiyorum.
    2-dört ramle,iki ram neden o/c işini etkiliyor?
    -bazen ualaşabilceğim max hıza ulaşabilmek için bios testleri yaparken sistem açilmayıp bios kendini resetlemediğinde 4 ram takılıyken 3 unu çıkarıp öyle açiyordum sistemi bios pini çıkarmakdansa daha kolay oluyordu
    3-e6600 un çıkabilceği max mhz hızı kaç?
    4-cpu fanım kaliteli değil.en fazla ne kadar sangitrat dereceye kdar dayanır?
    cpu sıcaklıgını windeyken kolay bir şekilde test edebilceğim bir program var mı?
    Cevaplarınızı ve yardımlarınızı bekliyorum ve şimdiden tşkler ediyorum

• yine selam. sıan cpu frekansı 400 mhzde
    işlemci 3600 ghz de
    ram 800 mhz
    ve 4-4-4-12 timelarda
    bu şartlartda sistem 1.6voltda stabil olamadı malesef.en yakın değer 1.8 volt ve sistem stabil oldu.
    veritech 800 mhz 1 gb *4 ram var
    ne kadar uğraştıydımsada 400 cpu frekansindan yukarı çıkamadım sistem açılmadı memory çarpanıda 2 den aşaya inmiyor.
    [simage]http://img269.imageshack.us/img269/3826/cpuf.jpg
    [/simage]

orthos testte sıcaklıklar 62-66 arasında gitti 1.8 volt değerinde
    şimdi 4 ramdan 2 sını çikartıp max ulaşcağım değerlere bakcam.

Sizlere sorum
    -1.8-1.6 volt değeri arasında bir değer seçme ihtimalım var mı
    -memory çarpanı 2 nin aşasına çekebilirmiyim?(gözükmüyor)
    -Ram mhz değeri ne zmn 800 ü aşşa sistem açilmiyor.Acaba ramlerdenmi kaynaklanıyor?
    bir keresinde 410 cpu frekansı 820 ram mhz hızında sistem açildi.

Sistemim
    gigabyte 965p ds3
    e6600
    veritech 800 mhz 1 gb *4 ram

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi vAhsettt -- 18 Şubat 2011; 0:49:44 >

• Kardeşim Allah razı olsun senden çok güzel anlatmışsın ellerine sağlık
  • quote:

Orijinalden alıntı: khanjui

Kardeşim Allah razı olsun senden çok güzel anlatmışsın ellerine sağlık

bana dedıysen ben denemelerimi ve anlamadığım noktaları sordum :D

esas konuyu ekleyen güzel anlatmıs ama

Fsb termanation
    SB vcore
    ich chipset voltage
    yada mch voltage
    nb vcoredan hiç bahsetmemiş

bahsatseydı süper olurdu

• ben xıgmatek soğutucu aldım hd4870 var gpu clock atı overdrive kendisi yaptığında 750 den 800 e çıkardı ve sıcaklık 44 derece boşta daha ne kadar oc yapabilirm?
  • s.a ana kartımda oc ye mkan vermıor.. işlemcı oc yapmak ıstıorum setfsb dıe bır program buldum ancak onu kullanmak ıcın ana kart chıpsetı kodunu bulmadım asus p5pe vm yardımcı olurmusunuz ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: regujohn

ben xıgmatek soğutucu aldım hd4870 var gpu clock atı overdrive kendisi yaptığında 750 den 800 e çıkardı ve sıcaklık 44 derece boşta daha ne kadar oc yapabilirm?

Ben şuan core:800 memory:950 de kullanıyorum gayet stabil max 61 derece oluyor kart boşta 54-55 derece, core:825 memory:1000 denedim ama 3dmark06 ilk teste çuvalladı res attım.

edit: Bugün core:824 memory:980 de stabil olarak 3d mark 06 tamamladım max 61-62 derece.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi LoNGBoLT -- 2 Eylül 2011; 17:39:36 >
  • arkadaşlar konuda ki çoğu yazıyı okudum. şimdi benim sistem bu :

anakart .....: EP43C-DS3
    İşlemci.......: Intel core 2 Quad Q8200 @2,33GHz
    ram............: veritech 4gb 1333 MHz CL7 + crosair 4 gb 1600 MHz CL9
    ekran kartı : nvidia geforce 6600
    psu............: 350 watt
    harddisk.....: samsung HD252kj 250gb

o/c felan yapmadım bios ta ki hiç bi değerle oynamadım.
    bugün bi deneyeyim dedim ancak anladığım kadarıyla önemli olan soğutma ve psu
    bende stok fan var. yalnız kendi sistemlerini yazan arkadaşlarınkine dikkat ettim. o/c yapılsa bile sıcaklık değerleri 35-45 arasında
    ama benim işlemci sıcaklığı şuan hiç bi şekilde ellemeden 55-60 arasında değişiyor. sebebi nedir acaba ?
    işlemci üzerindeki fanı cıkartıp temizledim. yerine düzgün şekilde taktım. bilgisayarı açtığımda 44 lerde açılıyor ama sürekli artarak yine 55-60 arasında oluyor.
    yardımcı olabilecek kimse var mı_?

• merhaba üstadlar ben maddi imkanlar nedeniyle sizin tabirinizle orta seviye denecek bir pc kullanıyorum ama tam bir oyun hastasıyımdır.
    ben sistemimde işlemcimin ömrünü çok etkilemiyecek verımli varım yoğum tek bilgisayarım yanmıyacak bir o.c yapmak istiyorum
    sistemimi hemen kısaca belirteyim size nrp 400 watt power core2duo e6400 işlemcim ve asus p5kpl am -se ana kartım var
    ekrankartımda 9600 gt ama sitedeki yetkilliler ekran kartımı değiştirmem gerektiğini söylediler profesyonel bilek güreşcisiyim işallah turnuva kazanırsam birde ekran kartı alımcam. arkadaşlar sizden ricam bana açıkca nası rahat verimli bi o.c yapıcağımı açıklayıcı bişekilde anlatırmısınız tezcanlıyımdır uraşıp yakmıyım pc yi he unutmadan intelin sıradan soğutucusunu kullanıyorum şimdiden teşekkür ederim arkadaşlar verdiğiniz hizmet forumun kalitesini epey ortaya koyuyoki benim bile ilgimi çekti bu zor işer.

• 
Sayfa: önceki 2829303132
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.