Şimdi Ara

OVERCLOCK NEDİR-NASIL YAPILIR (50. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
9 Misafir - 9 Masaüstü
5 sn
1.001
Cevap
31
Favori
996.869
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
10 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 4748495051
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    ya birşey soracam, bugün bilgisayarı bayağı bi kastırdım hatta 3 oyunu aynı anda açtım güçlü oyunlar lakin sıcaklık max 64 ten yukarı çıkmadı, sistem kendini otomotik olarak 64 e sabitlemiş olabilirmi ?
  • kasimhanli K kullanıcısına yanıt
    Performans kaybı yaşadın mı bu olurken işlemci clock düşürmedi ise sorun yoktur.

Tabi bios üzerinde bu tarz ayarlar mevcut soğutma profillerine bakabilirsin.
  • Nerd Miner kullanıcısına yanıt
    şimdi kontrol ettim hwmonitör ile herhangi bir clock düşmemiş sabah bilgisayarı açtığımda açmıştım hw monitörü

birde ekran kartı sıcaklığı 78 e çıkmış ekran kartı için maksimum sıcaklık ne olmalıdır
    Ekran kartının modeline göre değişir genelde 80 üzerine çıkmıyorsa sorun yoktur
    ekran kartı için soğutucu almayı düşünüyorum ne önerirsin ?

ekran kartı gtx 980 ti

birde işlemci için sıvı soğutucu olarak şunu almayı düşünüyorum

http://inventus.com.tr/mi_products/Product.aspx?PID=7363

benim eskiyi bu forumda satabilirmiyim ikinci el satış yapılıyormu forumda
    Her sey normal dedigim halde niye hala bir seylere diretiyorsun?
    inan dostum tamamen psikolojik tıpta türk dilinde a kişilik denen o lanet hastalık mevcut bende, ekran kartı 78 e dayandı 80 üzeri çıkarsa iyi olmaz dediniz bende 78 i gördüğüm için rahat edemedim, işlemci soğutucu 64 te sabit kalıyor büyük ihtimalle kendini sabitliyor buda beni rahatsız ediyor
    Geçmiş olsun ama boşuna darlıyorsun o 80 i genel olarak yazdım 980 ti için kapatma değeri 92 C Ayrıca hariçten soğutmayı nasıl takmayı planlıyorsun adamlar üstüne takabilecekleri en iyi hava soğutmayı zaten takmış Lego mu tak çıkar yenisi takacaksın.

performans düşmüyorsa sabitlemiyordur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Nerd Miner -- 7 Şubat 2016; 12:00:33 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Nerd Miner

Geçmiş olsun ama boşuna darlıyorsun o 80 i genel olarak yazdım 980 ti için kapatma değeri 92 C Ayrıca hariçten soğutmayı nasıl takmayı planlıyorsun adamlar üstüne takabilecekleri en iyi hava soğutmayı zaten takmış Lego mu tak çıkar yenisi takacaksın.

performans düşmüyorsa sabitlemiyordur.
    şuan ekran kartı mevzusu için gerçekten rahatladım :) çok teşekkür ederim, birde işlemci performansını ölçebileceğim bir program varmıdır, oyunlarda gözle görülebilecek bir performans kaybı yaşamadım birde program yardımı ile kontrol etsem
    Oyunlarda osd denilen playclaw ,msi afterburner gibi yazılımlar ile performans izleyebilirsin.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Nerd Miner

Oyunlarda osd denilen playclaw ,msi afterburner gibi yazılımlar ile performans izleyebilirsin.
    Arkadaşlar AMD A10 7870K yeni topladım bir sistem normal hızı 3,90Ghz ben bunn devamlı 4,5Ghz de kullanırsam acaba bi sıkıntı olurmu yani ömrü kısalır gibi bişeyler olur mu
  • G31M-ES2L gigabyte anakartımda e7300 ile 400x9 un üstüne bir türlü çıkamadım sizce sebebi nedir?
  • quote:

Orijinalden alıntı: sbasol1981

Selam Civil,
    Verdiğin bilgiler gerçekten çok yararlı oldu teşekkkür ediyorum.
    Benim sistemim de sizinkiyle neredeyse aynı iyiki.
    Şİmdi ben dedikleriniz yapmaya çalıştım. Gerçi eskiden amd bölümünde resimler de vardı niye şimdi yok anlamadım. Daha faydalı oluyordu resimler.Neyse...
    Fsb'yi 240 falan yaptım. Çarpan gene aynı 9da.
    Pci-express klidini 145Mhz yaptım. HT'yi de 4 yapmıştım.Ramlere dokunmamıştım.Benim ramler 2tane 512 DDR400 pc3200 kingston.
    Ancak sistem açılmamıştı. Ne yaptıysam olmadı.İnsertle açmak,gücü kesip açmak,ben de cmos clear yaptım ve düzeldi. Ama bir an açılmayacak diye bayağı bi korkmuştum.
    Şu an için overclock yapmaya çekiniyorum desem yeridir.Kendi ai booster programıyla 1980mhz'de çalıştırıyorum.
    Sizce nerede hata yaptım?
    Bir de benim AMD 3000+ DPMW kodlu. Bu iyimidir? Siz BPMW kodluların iyi olduğunu yazmışsınız.
    İşlemciyi diyelim ki 2700Mhz'de çalıştırdım. Bunun ne gibi zararları olabilir uzun vadede sistem açısından.
    Çok soru sordum ama danışabileceğim aynı anakarta sahip sizin gibi overclock konusunda deneyimli çok kişi yok malesef. Yardımcı olursanız sevinirim.

Alıntıları Göster
    beyler lütfen yardımcı olun yeni pc topladım ekran kartı MSİ R7 250 DDR3 2GB fakat oc yapamıyorum bütün porgramları denedim ayarların hep en üstde çekirdekde bellek hızıda en üst gösteriyo artıtamıyorum afterburnerda voltaj ayarları gözükmüyo onuda degiştiremiyorum netde bişey de bulamadım bununla alakalı

• quote:

Orijinalden alıntı: tunay22

beyler lütfen yardımcı olun yeni pc topladım ekran kartı MSİ R7 250 DDR3 2GB fakat oc yapamıyorum bütün porgramları denedim ayarların hep en üstde çekirdekde bellek hızıda en üst gösteriyo artıtamıyorum afterburnerda voltaj ayarları gözükmüyo onuda degiştiremiyorum netde bişey de bulamadım bununla alakalı

Alıntıları Göster
    Merhaba arkadaşlar elimde packard bell te69 va AMD A6-5200 işlemci var bunu oc etmek istiyorum fakat hiç bir program yada bios bulanmadım yardımcı olurmusunuz?

• quote:

Orijinalden alıntı: sbasol1981

Selam Civil,
    Verdiğin bilgiler gerçekten çok yararlı oldu teşekkkür ediyorum.
    Benim sistemim de sizinkiyle neredeyse aynı iyiki.
    Şİmdi ben dedikleriniz yapmaya çalıştım. Gerçi eskiden amd bölümünde resimler de vardı niye şimdi yok anlamadım. Daha faydalı oluyordu resimler.Neyse...
    Fsb'yi 240 falan yaptım. Çarpan gene aynı 9da.
    Pci-express klidini 145Mhz yaptım. HT'yi de 4 yapmıştım.Ramlere dokunmamıştım.Benim ramler 2tane 512 DDR400 pc3200 kingston.
    Ancak sistem açılmamıştı. Ne yaptıysam olmadı.İnsertle açmak,gücü kesip açmak,ben de cmos clear yaptım ve düzeldi. Ama bir an açılmayacak diye bayağı bi korkmuştum.
    Şu an için overclock yapmaya çekiniyorum desem yeridir.Kendi ai booster programıyla 1980mhz'de çalıştırıyorum.
    Sizce nerede hata yaptım?
    Bir de benim AMD 3000+ DPMW kodlu. Bu iyimidir? Siz BPMW kodluların iyi olduğunu yazmışsınız.
    İşlemciyi diyelim ki 2700Mhz'de çalıştırdım. Bunun ne gibi zararları olabilir uzun vadede sistem açısından.
    Çok soru sordum ama danışabileceğim aynı anakarta sahip sizin gibi overclock konusunda deneyimli çok kişi yok malesef. Yardımcı olursanız sevinirim.

Alıntıları Göster
    Güncel :D

• Yapmayi denedim pc yandi

• Riskli ve pahalı,peki o zaman niçin overclock yapıyoruz?

Bu soruya verilecek en kısa ve öz cevap hazdır,ihtirasdır.İnsanı bir kere sardımı kolay kolay kurtulmak mümkün değildir :(

Bu nasil bir cevap boyle? Herkesi bir overclock ruzgari almis surukluyor ama kimse ne ise yaradigini bilmiyor. Gercekte ne ise yarar?
  • YBK_ kullanıcısına yanıt
    Dostum bazı işlemcilerde çok farkediyor, bazı işlemcilerde çok az farkediyor. Misal 2500k yada 3770k kullananlar oc ile güncel işlemcilere rahatlıkla yetişiyorlar.

Oyunlarda çoğu zaman 3-5 fps oynuyor ama uygulamalarda bazen epey etkili olabiliyor.

İnsanlar daha iyi yada daha hızlı sistemler kullandığında bir haz alabilir, tatmin duygusu oluşabilir. İnsan psikolojisi böyle birşey, felsefenin binlerce yıldır anlayamadığı şeyleri anlamak isteyip de ne yapacaksın...
  • mcake± kullanıcısına yanıt
    güzel cevap
  • .
  • 
Sayfa: önceki 4748495051
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.