Şimdi Ara

OTO AMFİ köprüleme hakkında sorum var ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
18
Cevap
0
Favori
2.868
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar M-Acoustic M4 amfi var 4x60 RMS gücünde. Bunu ileride almayı planlıyorum fakat sorum var.

Pandizota koyulacak 2 hoparlör ve bagajda olacak 1 woofer bu amfi ile çalışır mı ?

Yani amfinin 4 çıkışını 2+1 şeklidne kullanabilir miyiz ? (2x60+ 1x120 RMS) (LİNK)

Almayı düşündüğüm woofer ise Ground Zero GZIB 120XBT 20CM (150RMS) (LİNK)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi linyit43 -- 3 Mart 2016; 19:06:12 >

• Bu subwoofer ile kullanabilirsiniz ama güçlü veya çift bobin subwoofer bağlanmaz

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • barishrocker kullanıcısına yanıt
    Yükseltme amacım yok zaten, eğer alırsam diyorum bürbirine tam uyumlu.

Sorum şu amfide 4 çıkışı 2-2 ayırmışya bitanesini köprüleyip 120rms alıp diğerini düz 2x60rms kullansak bu şekil 3çıkış kullanabilir miyiz ? Yoksa ya 4 ya da 2 çıkış mı kullanılır ?

• bas pandizot basi ise guzel olur yoksa bos emek olabilir.hoparlor pandizotta kacaksiz kapali kabin gibi kullanilmali.teypte bas kanali varsa ve kullanacaksan 2 cift rca kablo cekmen lazim.ve amfide 4 kanal secersin.yok tek cift rca kullanirim dersen teypten rear rca cikisi amfiye getirip 2 kanali secersin.4 terminalli cikisa 2 oval vs .diger 4 terminalli cikisa basi kopru baglarsin ayarlarini yaparsin bazi amfilerde basa ayari daha esnek cikis olur basi ona baglarsin.4 kanalli amfilerde kopru modda 4 ohm calisabilir 2ohm calismaz cok isinir bozar o yuzden koprude 4 ohm bas kullanmaya mecburuz.bu 4 ohm 2 tane 8 ohm paralel 2 tane 2 ohm seri hoparlor olabilir.

• porsche911turbo kullanıcısına yanıt
    Yok siz beni yanlış anladınız ben 4x60 rms gücünde olan amfinin çıkışını 1x120 2x60 rms olarak 3 kanal kullanabilir miyim diye sordum. 2 çıkışı köprüleyip 150rms woofer, kalan 2 çıkışa da teker teker 65rms gücünde 2 adet hoparlör bağlayacağım. Bu şekilde amfi çalışabilir mi ?

Akşam eve gidince fotoğraflarını atayım. 30liraya roadstar ucuz 16cm hoparlör (150w 30rms) aldım. Tda7377 + psu ile amfi yaptım. Hava portlu içi çıta iskeletli kapalı tahta kutu yaptım. 3 tarafına elyaf geçirdim. Çokta güzel oldu. Macunlayıp beyaza boyadım önüne siyah şerit yaptım. Evde kullanım için tizler gayet iyi fakat tda7377 besleyemiyor ve hoparlör yetersiz kalıyor. Bu kabinlere 2 veya 3 kat daha güçlü hoparlör olsa çok iyi vuracak. Arkadaşın goldmaster 600w hoparlörünü taktık kabine 7377 ile benimkilerden 2 kat daha iyi vurdu yani hem amfi hem hop kaliteli olursa kabinlerim umduğumdan fazlasıyla iş görecek.

Ama şimdi 120 rms tek sub alıp, ses için kabinsiz 2 adet 60rms 16cm taksam(pioneer), 4 kapıya da 13 cm pioneer ve pioneer mvh170 teyp ile beslesem gayet güzel olacak.

Yani bu mesajın en üstündeki soruma cevap arıyorum diğerlerini az çok biliyorum, yine de teşekkür ederim sağolun

• 3kanal kullanılabilir sorun yok

• e ben de 3 kanal nasil kullanirsin yazdim ya

• @barishrocker Tamamdır teşekkür ederim.

@porsche911turbo Siz tesisat düzeni, ohm değerlerinden bahsetmişsiniz ondan dedim. Teypten 4 adet RCA yı amfiye çekeceğim (iki çıkış varsa çoklayıcı ile), Amfiye ses geldikten sonra 2 çıkışı crossover yapacağım low bas yapıp subwoofera vereceğim, diğer iki çıkışı düz 16cm lere takacağım. Zaten amfi çıkışları 4ohm kullanacağım malzemelerde 4ohm hiçbir sıkıntı yok. Sana bahsettiğim hoparlör kutuları ise bunlar biraz emek harcadım çok güzel oldular (Bu arada bu amfi işleri sadece öğrenme amaçlı aracı 3-4 ay içinde alacağız teyp vs işlemlerden sonra amfi işine geçeriz daha amfi takmaya çok var öğreniyorum şuan)

• linyit43 kullanıcısına yanıt
    teybin 1 çift rcasını kullanacaksan 4 kablo olmasına gerek yok.amfiyi 2 kanala aldığın zaman geleni kendisi y kablo gibi dağıtıyor zaten 4 kablo sub kanalı olan teyb olursa subu teypten kullanmak istediğin zaman gerek olur.şuan anladığım kadarı ile gerek yok.kabinlerde tecrübelerimi yazayım.kabinin içini sünger veya cam elyaf ile kapla dan dun yankı sesleri kaybolur daha temiz ses alırsın.arkaya açtığın portu kapat .kabinde portun hesabı kitabı vardır rastgele delik açılıp bırakılmaz .kapalı kullan.
  • Aynen kabin içini kaplamak çok iyi oluyor. Yastığın birini gözden çıkarıp yünle de doldurabilirsiniz içini:))

• @porsche911turbo @barishrocker Kabinin sağ sol ve arka kısmını toplamda 3 duvarı elyaf ile kaplı. Hava çıkışını kapatmak hoparlörün boğulmasına, zorlanmasına sebep olmaz mı ? Yani zararı var mı diyeyim kısaca
    koskoca baslar kapalı kullanılabiliyor .kapalı kullan daha iyi çalar koaxlar
    Az önce 3 şarkı ile test ettim çorap tıkayarak, ben zaten ölçüleri hazır kabinin ölçülerini kullanarak tasarladım. Rastgele değil o yüzden hava portalrı açıkkan daha iyi derin bas vuruyor. Delikleri kapattığım zaman derin bass vurmuyor yani düşük hz çalamıyor.
    actigin delige boru benzeri bisey monte et o zaman derinligi ses gore ayarlarla tutarsa iyi olur

Boyadan gözükmüyor içinde 14cm boru var. Ve dibi güçlendirildi kırılmasın diye.

• ozaman tmm

• @Emin-Firtina Hocam 2015 yılında kabin yapmak istiyorum diye konu açmıştım. Tavsiye vermişsiniz bende tamam demişim ancak fotoğrafları atmamışım şimdi gördüm de kabinleri ben yapmıştım 2016 da buraya atmışım fotoğrafları buradan bakabilirsiniz. Birden aklıma geldi öylesine

Bu da yarım kalan konuhttps://forum.donanimhaber.com/kabin-yapmak-istiyorum--103063683
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.