Şimdi Ara

Osmanlı'da Türk düşmanlığı var mıydı? (2. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
109
Cevap
4
Favori
3.975
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: FlameSplasher

quote:

Orijinalden alıntı: FürelHonatis18

kardes sen saka yapiyorsun galiba !
    merak ettim , sen talkan katliamindan falan mi bahsediyorsun ;
    eger sozunu ettigin katliam buysa diyeceklerim var..

Ben değil onu söyleyen sensin.Az yukarıda ne yazdığını oku.Ben örneklendirme yapmadım farkındaysan.Murat Bardakçı'nın düşüncelerini belirttim.Kendi kendine bir şeyler çürüteceksen buyur.

Bak kardes ;
    Talkan katliami evet olmustur, cunku kaynak saglam ; taberi
    Ancak..
    birincisi katliam bolgesi turk topragi diye bolge halki da turk olacak diye bir kaide yok.
    ki bu bolgede de boyledir ; bolgenin azinligi turk ( bolgedeki guvenligi saglayan asker ve azinlik olarak bulunan halk ), cogunlugu ise soğd,irani,farsi gruplarindan olusmaktadir.
    dolayisiyla da bu katliam turklere falan yapilmamistir.

ikincisi ; katliamin amaci " din yayma " falan degildir. yanlis hatirlamiyorsam ; siyasi ya da sahsi mesele olmasi lazim. din adina yapildigi iddiasi palavradir , zira taberide de boyle bir bilgi yoktur.

ucuncusu ; "turkler arap zoru ile musluman oldu "diyebilmek icin , araplar ' ın turklerin yogun ve genis nufuslar ile yasadigi topraklara girmis olmasi gerekir.oysa ki arap ordusu, hicbir zaman turklerin yogun olarak yasadigi topraklari istila ve isgal etmemistir.

dorduncusu ; turkler genis kitleler halinde musluman olmustur. farz edelim ki ; 7. yuzyilin ortalarinda yapilan talkan katliami, dogrudan turkleri hedef alarak yapilmis olsun. 10. yuzyilda 200 çadirlik turk halkinin musluman olma iradesini , 7. yuzyilda yasanan bir hadise nasil etkileyebilir ?
    eger turkler bir anda musluman olsa idi , bu surekli ve maksatli olarak gundeme getirilen, ancak palavradan oteye gidemeyen hezeyanların elle tutulur bir yani olabilirdi.

besincisi ; benim sahsi degerlendirmeme gore turklerin musluman olma sureci 3 temel nedene dayanir ;
    1) siyasi guc : araplar donemin en guclu devletlerinden biri. boyle guclu bir devlet ile dini baglar kurarak muttefik olmak siyasi açıdan size getirileri buyuk olur.
    2) kulturel etkilesim : araplar ile ozellikle abbasiler doneminde turkler yakinlasmaya baslamistir. bu yakinlasma ;kervansaray , ticaret ve tabii ki altin cagini yasayan islamiyette surekli yazilan kitaplar ile olmustur.boylelikle turkler islam dininden etkilenmislerdir.
    3)ekonomi : araplar o donem , getirisi yuksek olan ticaret yollarina ve ayni zamanda oldukca zengin tuccarlara sahipler.bu nedenle turkler islam dinine gecmeyi uygun gormuslerdir.

altincisi ; turk- islam bagini zedeleyebilmek ve bu baga zarar vermek icin uydurmadigi yalan kalmayan " palavraci misyonerlerin " , aşırı ihtiraslarına yenik dusup foslar ile dolu hezeyanlarını okumak ve bu safsatalara cevap vermek beni gercekten ugrastiriyor ve ayni zamanda yoruyor.
    lutfen bu asılsız , temelsiz iddialar yiginini ìsıtıp ısıtıp onumuze koymaktan vazgecin !

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

quote:

quote:

Ben değil onu söyleyen sensin.Az yukarıda ne yazdığını oku.Ben örneklendirme yapmadım farkındaysan.Murat Bardakçı'nın düşüncelerini belirttim.Kendi kendine bir şeyler çürüteceksen buyur.

Bak kardes ;
    Ancak..
    birincisi katliam bolgesi turk topragi diye bolge halki da turk olacak diye bir kaide yok.
    ki bu bolgede de boyledir ; bolgenin azinligi turk ( bolgedeki guvenligi saglayan asker ve azinlik olarak bulunan halk ), cogunlugu ise soğd,irani,farsi gruplarindan olusmaktadir.

ikincisi ; katliamin amaci " din yayma " falan degildir. yanlis hatirlamiyorsam ; siyasi ya da sahsi mesele olmasi lazim. din adina yapildigi iddiasi palavradir , zira taberide de boyle bir bilgi yoktur.

ucuncusu ; "turkler arap zoru ile musluman oldu "diyebilmek icin , araplar ' ın turklerin yogun ve genis nufuslar ile yasadigi topraklara girmis olmasi gerekir.oysa ki arap ordusu, hicbir zaman turklerin yogun olarak yasadigi topraklari istila ve isgal etmemistir.

dorduncusu ; turkler genis kitleler halinde musluman olmustur. farz edelim ki ; 7. yuzyilin ortalarinda yapilan talkan katliami, dogrudan turkleri hedef alarak yapilmis olsun. 10. yuzyilda 200 çadirlik turk halkinin musluman olma iradesini , 7. yuzyilda yasanan bir hadise nasil etkileyebilir ?
    eger turkler bir anda musluman olsa idi , bu surekli ve maksatli olarak gundeme getirilen, ancak palavradan oteye gidemeyen hezeyanların elle tutulur bir yani olabilirdi.

besincisi ; benim sahsi degerlendirmeme gore turklerin musluman olma sureci 3 temel nedene dayanir ;
    1) siyasi guc : araplar donemin en guclu devletlerinden biri. boyle guclu bir devlet ile dini baglar kurarak muttefik olmak siyasi açıdan size getirileri buyuk olur.
    2) kulturel etkilesim : araplar ile ozellikle abbasiler doneminde turkler yakinlasmaya baslamistir. bu yakinlasma ;kervansaray , ticaret ve tabii ki altin cagini yasayan islamiyette surekli yazilan kitaplar ile olmustur.boylelikle turkler islam dininden etkilenmislerdir.
    3)ekonomi : araplar o donem , getirisi yuksek olan ticaret yollarina ve ayni zamanda oldukca zengin tuccarlara sahipler.bu nedenle turkler islam dinine gecmeyi uygun gormuslerdir.

altincisi ; turk- islam bagini zedeleyebilmek ve bu baga zarar vermek icin uydurmadigi yalan kalmayan " palavraci misyonerlerin " , aşırı ihtiraslarına yenik dusup foslar ile dolu hezeyanlarını okumak ve bu safsatalara cevap vermek beni gercekten ugrastiriyor ve ayni zamanda yoruyor.
    lutfen bu asılsız , temelsiz iddialar yiginini ìsıtıp ısıtıp onumuze koymaktan vazgecin !

quote:

O dönemde din değiştirmenin sebebi güç elde etmekten başka bir şey değildir.

Az yukarıda yazdım zaten.Din seçiminde etkili olan siyasi güç ve ekonomi konularında ben de senin gibi düşünüyorum.Kitleler halinde İslamiyet'i seçmenin de bu sebeplerden olduğunu düşünüyorum.

Gel gelelim sağa sola azmış it gibi saldıran Emeviler'e.Benim değinmek istediğim nokta da buydu.Bir şekilde içinde az veya çok(tartışmalıdır) Türk nüfusu bulunduran bir toplumu kılıçtan geçiren Emeviler'in peygamber hadisine neden uymadığıdır ve yapılan katliamlar sonucunda kitleler halinde olmasa da müslümanlığa geçişin yaşanması.

Kaldı ki Türkler müslümanlığı Araplar'dan değil İranlılar'dan öğrenmiştir.Araplarla etkileşim sonucunda veya ''bize çok benziyormuş'' şeklinde değil.Bu İran konusunun istisnası vardır o da Doğu Türkistan.Bunu İlber Ortaylı da söyler.

Bazen amaçlar ve sonuçlar birbiri ile paralellik göstermez.Bunun en güzel örneği de coğrafi keşifler ile birlikte misyonerlik faaliyetlerinin genişlemesi.İslamiyet ile tanışmamız ayrı,kitleler halinde İslamiyet'e geçmek ayrı.

• quote:

quote:

hee,turk gorduklerinde kafalarini kesiyorlardi zaten.
    yavv boyle komedilere inaniyorlar bide.
    gecen de turkler zorla musluman oldu diyenler vardi.

Türkler'in Müslüman olması konusunda,
    Geçen değil yahu bayağı oldu.Söyleyenlerden biri de kim biliyor musun?Murat Bardakçı.Hem de Cübbeli'nin yüzüne söyledi.

Yukarıdaki muhafazakar arkadaşların tavsiye ettikleri Teke Tek programında hem de.Adamlar Ahmet Taşağıl ve İlber Ortaylı'yı da sahiplendiler yahu.İlber Ortaylı'nın Osmanlı münevveri hakkındaki sözlerini bilseniz,soluğu Mustafa Armağan'ın kapısında alırsınız.

Saçma sapan alıntılar yapıp bana laf çarpmaya çalışma.Üstte benim bahsettiğim konu ile senin söylediklerinin ne alakası var.Buradaki konu Osmanlının sözde Türk düşmanlığı.Üstte de yeterince açık bir yorum ile belirttim düşüncemi.Ayrıca Ahmet Taşağıl ve İlber Ortaylı birilerinin malı değil yok o sahiplendi yok bu sahiplendi.

EDIT:Bir kere de şu forumda konuları çarpıtmadan ele alın.Konu nereden Türklerin müslüman olmasına geldi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi AK KUZGUN -- 8 Eylül 2014; 14:12:59 >
  • Aslında diğer arkadaş için yazmıştım.Senin mesajın üzerinden cevap yazdığı için seni de haberdar edeyim dedim.Bence de birilerinin malı değil o yüzden örneklendirme yaptım.Adam kalkmış bu değerli hocaları dinlemezler diyor.

Konuyu Türkler'in müslüman olmasına ben getirmedim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi FlameSplasher -- 8 Eylül 2014; 14:34:27 >
  • quote:

Aslında diğer arkadaş için yazmıştım.Senin mesajın üzerinden cevap yazdığı için seni de haberdar edeyim dedim.Bence de birilerinin malı değil o yüzden örneklendirme yaptım.Adam kalkmış bu değerli hocaları dinlemezler diyor.

Dinliyorlar mı peki kardeş sen söyle.İlber ve Ahmet hocaların görüşleri belli konu hakkında.Hala bir efsanedir gidiyor yok Osmanlı Türk düşmanıymış.O arkadaşta onu belirtti zaten.Ayrıca bu efsaneyi savunup sürdüren de yine sözde Atatürkçüler.Ne olacak yani millet Osmanlıdan nefret edince Atatürk'e mi sarılacak?Böyle mi sevecek millet Atatürk'ü.Kimse büyük dedesini inkar edip dedesine sarılmaz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: AK KUZGUN

quote:

Aslında diğer arkadaş için yazmıştım.Senin mesajın üzerinden cevap yazdığı için seni de haberdar edeyim dedim.Bence de birilerinin malı değil o yüzden örneklendirme yaptım.Adam kalkmış bu değerli hocaları dinlemezler diyor.

Dinliyorlar mı peki kardeş sen söyle.İlber ve Ahmet hocaların görüşleri belli konu hakkında.Hala bir efsanedir gidiyor yok Osmanlı Türk düşmanıymış.O arkadaşta onu belirtti zaten.Ayrıca bu efsaneyi savunup sürdüren de yine sözde Atatürkçüler.Ne olacak yani millet Osmanlıdan nefret edince Atatürk'e mi sarılacak?Böyle mi sevecek millet Atatürk'ü.Kimse büyük dedesini inkar edip dedesine sarılmaz.

Osmanlı Türk düşmanı değil yalnız Türkçü de değil.Türklük kavramının Osmanlı'da etkisini yitirdiğini rahatlıkla söyleyebiliriz.İslam devleti olduğunu da düşünmüyorum.İçinde her türün barınabildiği klasik imparatorluk.Bir nevi Roma da diyebiliriz.Kullanılan tabirler bile benziyor.Osmanlı'dan genel olarak nefret eden var mıdır bilmiyorum.Sevmediğin padişahlar olabilir ama sonuçta tarihi karakterler.Kendi ırkımdan olmasının da önemi yok.Hakaret edilmesi doğru değil tabi.Ben tarihimi Osmanlı ile başlatmam ama aradan Osmanlı'yı çekip atmam bir kenara.Günahıyla sevabıyla,iyisiyle doğrusuyla hepsini kabul etmek gerekir.
  • Nasılki her iktidar bir öncekini kötüler
    Cumhuriyetimiz de öyledir
    Osmanlı kötüdür diyerek
    Hastalıklı bünyesini iyileştirebileceğini sanır
  • Yoktu :)

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: nocen

Nasılki her iktidar bir öncekini kötüler
    Cumhuriyetimiz de öyledir
    Osmanlı kötüdür diyerek
    Hastalıklı bünyesini iyileştirebileceğini sanır

Osmanlı iyi olsaydı bu kadar geri kalmış, bayındırlığı sıfır, sanayi fukarası, tarımda kendine yetemeyen, vasıfsız ve çoğu köylü, eğitimsiz bir halk niye miras olarak kaldı?
    Osmanlının ekonomisi neydi halkın durumu neydi bunlardan konuşun.Ticaret ve zanaat kimlerin elindeydi acaba? 1800'lü yıllara kadar anadoluyu sallamamış sadece vergi almış bir devlet.
  • Osmanlıda egitim çok yüksek olsadı şimdi herkes profosördü :)

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • "Avrupalı tarihçilerin tek bir amacı vardır,o da Türkleri tarihlerinden ayırmak"

Osmanlılar Orta Asya'dan gelen Türklerdi tabi başka milletlerle kaynaşmış olabilirler orası ayrı.
  • quote:

quote:

quote:

quote:

Bak kardes ;
    Ancak..

quote:

O dönemde din değiştirmenin sebebi güç elde etmekten başka bir şey değildir.

Az yukarıda yazdım zaten.Din seçiminde etkili olan siyasi güç ve ekonomi konularında ben de senin gibi düşünüyorum.Kitleler halinde İslamiyet'i seçmenin de bu sebeplerden olduğunu düşünüyorum.

Gel gelelim sağa sola azmış it gibi saldıran Emeviler'e.Benim değinmek istediğim nokta da buydu.Bir şekilde içinde az veya çok(tartışmalıdır) Türk nüfusu bulunduran bir toplumu kılıçtan geçiren Emeviler'in peygamber hadisine neden uymadığıdır ve yapılan katliamlar sonucunda kitleler halinde olmasa da müslümanlığa geçişin yaşanması.

Kaldı ki Türkler müslümanlığı Araplar'dan değil İranlılar'dan öğrenmiştir.Araplarla etkileşim sonucunda veya ''bize çok benziyormuş'' şeklinde değil.Bu İran konusunun istisnası vardır o da Doğu Türkistan.Bunu İlber Ortaylı da söyler.

Bazen amaçlar ve sonuçlar birbiri ile paralellik göstermez.Bunun en güzel örneği de coğrafi keşifler ile birlikte misyonerlik faaliyetlerinin genişlemesi.İslamiyet ile tanışmamız ayrı,kitleler halinde İslamiyet'e geçmek ayrı.

Valla kılıç zoruyla olduysak bile İslam dini bana en mantıklı din geliyor.
  • Bu konuyu açacaktım şimdi ama hazır açılmışı varmış zaten.

Kurtuluş savaşımızın kuva-yi milliye kahramanları olan Zeybekler önceden de dağdaydı, Osmanlı'nın ikiyüzlülüğüne adaletsizliğine karşı dağa çıkmış insanlardı.Halk tarafından kahraman olarak görülüp destek görürlerdi.Bu önemli bir gösterge

Ayrıca ikinci kanıt, Osmanlı'da Türkler Anadoluda taş devrini yaşarken, açlıktan fakirlikten kırılırken, imparatorluğun zengin halkları Ermeniler ve Rumlardı.Neden Türkler bu kadar ezikti ? Kaynak : Ahmet Haşim'in Şevket İnce'ye mektubu

https://eksisozluk.com/entry/47636581

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi jeodempp -- 11 Mart 2016; 21:52:40 >
  • Öncelikle dönemsel olarak ele almak lazım fakat orta dönem baz alındığında saray tipi aristo tabakası için Türk düşmanlığının yapılmış olduğunu söyleyebilirim(etnik kaygısı güdülmesede)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Zodion -- 11 Mart 2016; 21:57:41 >
  • HKnatas kullanıcısına yanıt
    Sultan Mehmet Reşat Ben herşeyden önce Bir Türk hakanıyım demiştir

Don Volga kanal projesi Orta Asyadaki Türkleri biryleştirmek için planlanmıştır

Yavuz Sultan Selim Doğudan gelen Türkmenlere özel hassayit göstermiştir

Timurla Yıldırımın savaşı güç mücadelesidir ama neyin gücüdür Türk hakanlığı içindir

abuk sabuk Osmanlı Türkleri red ediyordu diye konuşmayın Türkleri vezirliğe alınmama sebebi İstanbulun fethinde Osmnalıya ihanet edende bir Türktü Bizansla işbirliği yaptı çünkü gücünü krumak istiyordu. Osmanlı merkezi otoriteyi sağlamak için devşirme sitemine geçmiştir Çünkü hepinizi bildiği üzüree dünya üzerinde hiç biryerde Türkyiede ki kadar adam kayırmacılık yoktur
  • HKnatas kullanıcısına yanıt
    Hocam sen paranoyak filan mısın? Hayır böyle bir şey olsa bu açık ve seçik tarih kitaplarına geçerdi ve yabancı devletler bu durumu her fırsatta yüzümüze vururdu. Ama onlar bu gibi konularda sadece barbar diye anarlar devlet ve milletimizi. Ayrıca ben hiç bir yerde herhangibir Osmanlı Padişahının bırak Türkleri anadolu da yaşayan insanlara zulüm yapmıştır diye bir haber ne duydum ne okudum. Sence böyle bir düşmanlık olsa zulüm de olmaz mıydı?

• quote:

Orijinalden alıntı: TinyAngel

Hocam sen paranoyak filan mısın? Hayır böyle bir şey olsa bu açık ve seçik tarih kitaplarına geçerdi ve yabancı devletler bu durumu her fırsatta yüzümüze vururdu. Ama onlar bu gibi konularda sadece barbar diye anarlar devlet ve milletimizi. Ayrıca ben hiç bir yerde herhangibir Osmanlı Padişahının bırak Türkleri anadolu da yaşayan insanlara zulüm yapmıştır diye bir haber ne duydum ne okudum. Sence böyle bir düşmanlık olsa zulüm de olmaz mıydı?

kuyucu murat paşayı araştır
  • yabancı yayınlarda da yerli yayınlarda da var türklere eşek türk denirdi
    çok zor bunu söylemek ama maalesef gerçek bu
    zaten öyle olmasa enderuna biz alınırdık ama devsirmeler alındı
    türkler ya asker ya da çiftçi olur osmanlıda
    yabancı azınlıklar zengin olur ticaret yapar askere gitmezken bizi sonu gelmeyen savaşlarda kırarlar
    osmanlıda okutulan tarih de öyle orta asyadan değil osmanlının kuruluşundan başlar, daha önce neydik kimse bilmez, zaten nasıl bilsin okur yazar oranı yüzde 8 lerde gezen 600 yıllık ülkede
    karamanoğlu mehmet bey bundan sonra türkçeden başka dil kullanılmaya derken osmanlı arap ve fars dilleri ile bize dilimizi unutturan devlettir
    türkçe bilmeyen sadrazamlar bile vardı osmanlıda
  • ilber ortaylı tamam büyük tarihçi ama sözlerini biraz dikkatli değerlendirmek lazım
    daha geçenlerde atatürk olmasaydı yine olurduk da izmir bizde olmazdı belki diyebilen bir zat
    sevr haritasına bir bakın bakalım sadece izmir mi gitmiş
    milletin gözünün içine baka baka bu kadar olmaz
  • kılıç zoruyla müslüman olduğumuz da maalesef doğru
    çünkü doğuda ilerleyemiyorsun maveraünnehir in batısı olduğu gibi arap hakimiyetinde
    ya kılıç zoruyla müslüman olacksın ya da seni kesecekler başka seçenek yok zaten
    üstteki videoyu izlemedim ama kılıç zoruyla müslüman olduğumuz gerçek, hatta hazarlar musevi oldu çünkü biryandan arap baskı yapıyor diğer yandan da bizans, ya müslüman olacak ya hristiyan, onlar musevi oldu
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.