Şimdi Ara

ortak alan?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
0
Favori
1.143
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar önceki senelerdeki ortak alan uygulaması aynen devam ediyor mu?

• Ediyor.
  • teşekkürler
  • Benim bu konuda çok kafam karıştı.Her kafadan ayrı ses çıkıyor.Şöyle sorayım:Ben fen çıkışlıyım iktisat-işletme tercihimde puanım kesilecek mi ?.Teşekkürler...
  • quote:

Orijinalden alıntı: gokayburak

Benim bu konuda çok kafam karıştı.Her kafadan ayrı ses çıkıyor.Şöyle sorayım:Ben fen çıkışlıyım iktisat-işletme tercihimde puanım kesilecek mi ?.Teşekkürler...

Kesilmeyecek
  • eet alan dışı tercihte bulunacağın için puanın kesilcek ama eskisi kadar çok büyük bi puan kaybı olmayacak diye biliyorum
  • Eğer ortak alan statüsündeyse kesilmez. Ancak o bölümün de ilgili LYS'lerine girmek şartıyla tabii.

İşletme ve iktisat ortak alan. Yani sayısal mezunu aday, LYS-1 ve LYS-3'e girebilir. EA AOBP'sinin kırılmamış, normal 0,15 katsayısı ile çarpılmasıyla elde edilen TM-1 puanıyla işletme ve iktisatı tercih edebilir.

Ama ortak alan statüsünde olmayan bir eşit ağırlıklı bölüm tercihleri için 0,15 değil de, kırılmış katsayı olan 0,13 geçerli olacaktı. (Hukuk fakültesi, felsefe, PDR vb.)

Kaynak: ÖSYM'nin 2010-ÖSYS başvuru kılavuzu

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-C1E9C52E6 -- 7 Şubat 2010; 18:55:11 >
  • teşekkürler bilmiyordum .peki bölümün ortak alan olup olmadğını nerden öğrenebilirm
  • quote:

Orijinalden alıntı: :AlacaKaranlık:

Eğer ortak alan statüsündeyse kesilmez. Ancak o bölümün de ilgili LYS'lerine girmek şartıyla tabii.

İşletme ve iktisat ortak alan. Yani sayısal mezunu aday, LYS-1 ve LYS-3'e girebilir. EA AOBP'sinin kırılmamış, normal 0,15 katsayısı ile çarpılmasıyla elde edilen TM-1 puanıyla işletme ve iktisatı tercih edebilir.

Ama ortak alan statüsünde olmayan bir eşit ağırlıklı bölüm tercihleri için 0,15 değil de, kırılmış katsayı olan 0,13 geçerli olacaktı. (Hukuk fakültesi, felsefe, PDR vb.)

Kaynak: ÖSYM'nin 2010-ÖSYS başvuru kılavuzu

Şu ana kadar aldığım en açıklayıcı cevaptı.Çok teşekkürler.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.