Şimdi Ara

Orta Dünya Hakkında Sorularınız [Ana Konu] (92. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.983
Cevap
151
Favori
91.880
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
52 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 9091929394
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Oromë

Sahip olduğunuz Silmarillion, Güç Yüzüklerine Dair bölümünü de barındırıyor.Ekstra bir kitaba ihtiyacınız yok.

Yardımlarınız için teşekkürler

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Karar tüm gollum sevenlere gelsin
    http://frpnet.net/haberler/gollum-tayyip-erdogan-davasinda-bilirkisi-raporu-geldi-ozunde-iyi-biri

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kpwale -- 14 Nisan 2016; 20:12:12 >
  • Orta dünya dostları üstad Tolkien böyle bir dünyayı nasıl yaratmış olabilir akıl almıyor.Her şey en ince ayrıntısına kadar düşünülmüş gerçekten saygı duyulacak çok büyük birisi.
  • Hocam benim sorum vardı aklımı kurcalıyor bayağıdır.
    Ulmo(Aule de olabilir hatırlayamadım) cücelerin bedenini yarattı ancak onlara irade veremedi.
    Ancak melkor ejderhaları yarattı ve onlara irade verdi. Melkor bunu nasıl yaptı.
    İrade verme gücü sadece eru da değil mi? Yoksa ejderhalara da mı eru irade verdi?
  • melkor58 kullanıcısına yanıt
    Melkor'da Aule gibi kendi yarattığı bir canlıya irade veremez.Yani ejderhaları Melkor yaratmış olamaz.Burası kesin.Ejderhaların nasıl oluştuğuna dair kesin bir doğru yok.Sadece teoriler var.Bu teorilerden bazıları;

Ejderhalar zaten dünyada olan bazı hayvanların dönüşmüş halidir.Örneğin kartallar.
    Ejderhaları Melkor oluşturmuştur ve onlara kendi ruhundan parçalar vererek iradeleri olmasını sağlamıştır.
    Ejderhalar Yavanna'nın yaratıklarıdır.Orta Dünya'nın korunması için varlardır.Fakat daha sonra Melkor'un hizmetine girmişlerdir.
    Ejderhalar Maiar'dan gelir.Aynı Balroglar gibi ve Melkor'un hizmetine girmişlerdir.
    Ejderhalar Maia ve sürüngen bir hayvanın kırmasıdır.Bu şekilde oluşup daha sonra bir ırk haline gelmişlerdir.

Bu teorilerden herhangi biri doğru olabilir.Ama kesin bir yargıda bulunamıyoruz.
  • hocam çok yararlı bir konu emeklerinize sağlık.bir şeyi merak ettim :

The Book of Lost Tales 1
    The Book of Lost Tales 2
    The Lays of Beleriand
    The Shaping of Middle-Earth
    The Lost Road and Other Writings
    The Return of the Shadow
    The Treason of Isengard
    The War of the Ring
    Sauron Defeated
    Morgoth's Ring
    The War of the Jewels
    The Peoples of Middle-Earth

bu türkçeye çevrilmeyen kitaplar kendi halinde bir seri mi ? bu kitapların ilk sayfadaki okuma sırasına göre sıralanan kitaplarla bağlantısı var mı ?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • kun_agüero_16 K kullanıcısına yanıt
    Bu kitapların diğerleriyle pek bağlantısı yok.Şöyle diyebiliriz aslında.Bu kitaplar Tolkien'in yaptığı tüm çalışmalar diyebiliriz.Taslak halindedir belli bir düzen yoktur.Diğer kitaplar ise bu çalışmaların en son versiyonlarının sıraya dizilmiş, düzenli versiyonlarıdır.

• Hobbit ve Yüzüklerin efendisi serisini bıkmadan defalarca izlemiş biri olarak bu kitaplara sıfırdan başlasam keyf alırmıyım sizce ?
    Bu konuda okuyan arkadaşlardan tavsiye bekliyorum.
  • Oromë kullanıcısına yanıt
    anladım hocam teşekkürler.son olarak yüzüklerin efendisi tek cilt ve 3 ayrı kitap şeklinde var.inceleme fırsatım olmadı tek cilt olanın kalitesi nasıl? yani okudukça sayfalarda kopma aşınma vs. olmaz değil mi onu mu yoksa 3 kitabı ayrı mı almalı sizin görüşünüz nedir ?

• kun_agüero_16 K kullanıcısına yanıt
    Tek ciltten okumadığım için birşey diyemem.Ama okumak için ayrı ayrı almak daha mantıklı bana kalırsa.Ansiklopedi gibi kitabı okuması biraz sıkıntı olabilir.Taşıması da aynı şekilde.Yine de tercih meselesi.

• Yuzuklerin efendisine basladim direk bakalim ilgimu cekerse hobbitle devam edicem

• 742793 kullanıcısına yanıt
    keske ilk Hobbit ile başlasaydın senin için daha iyi olurdu.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Elessar Elensar

Yuzuklerin efendisini izledim hobbiti izlemedim. Direk hobbitle baslarsam sıkılırım diye dusundum. En azindan yuzuklerin efendisinde olaylara hakimim kitapta ilgimi cekerse hobbitide okurum.

Suanlik kitabin 3 te 1'i bitti. Bazi tasvirlerde sıkılsamda okutturuyor yine kitap kendini.

• quote:

Orijinalden alıntı: 742793

quote:

Yuzuklerin efendisini izledim hobbiti izlemedim. Direk hobbitle baslarsam sıkılırım diye dusundum. En azindan yuzuklerin efendisinde olaylara hakimim kitapta ilgimi cekerse hobbitide okurum.

Suanlik kitabin 3 te 1'i bitti. Bazi tasvirlerde sıkılsamda okutturuyor yine kitap kendini.

Kronolojik açıdan hobbit ile başlaman daha sağlıklıydı, yinede kendi seçimin.

• quote:

Orijinalden alıntı: RadioactiveRc

quote:

Orijinalden alıntı: 742793

quote:

Kronolojik açıdan hobbit ile başlaman daha sağlıklıydı, yinede kendi seçimin.

Bazı kısımları anlamıyorum kitapta hakkaten. Lotr yarıda bırakıp hobbite başlasam sıkıntı olmaz herhalde ?

Yok hocam Öylede yapma başlamışsın bir kere bence devam et. Anlamadığın kısımlar neresi belki yardımcı olabiliriz?
  • quote:

Yok hocam Öylede yapma başlamışsın bir kere bence devam et. Anlamadığın kısımlar neresi belki yardımcı olabiliriz?

Bazı tasvirlerde anlatılan yerleri mesela. Karanlıkta Yolculuk bölümü var kitapta. Gandalf diyor işte göl şu taraftaydı daha önce gelmiştik kapıda buralarda bir yerlerde olmalı vs vs. Yine Gimli,Bilbo arasında geçen olayları merak ediyorum. Gimli,Legolasda birbirine kıl ama hobbitten önce birşeyler olmuş galiba.

Daha çok mekan tasvirlerinde sorun çıkıyor. Pişman oldum valla lotr dan basladigima. Yarin butun gunumu versem hobbiti okurum aslinda 400 kusur sayfaymis

Kitaplar arasında direkt bağlantı yok.Ufak göndermeler var sadece.Gimli,Legolas gibi karakterlerin adı bile geçmiyor Hobbit'de.Sadece bazı mekanlar ve bazı karakterler aynı.Ben genelde Hobbit'den başlamayı öneririm.Ama bu hikaye yüzünden değilde dilinin daha hafif olmasındandır.Dünyaya giriş olarak güzel bir başlangıç olur.Lotr çok daha ağır ve derindir.Bu da yeni başlayanları biraz sıkabiliyor.Lotr'la devam etmenizde hiçbir sakınca yok.Ama tercihinize bağlı olarak Hobbit'i de aradan çıkarabilirsiniz.Dediğiniz gibi kısa sürede biter zaten hafif ve kısa olduğu için.Size kalmış.

• Kitaplara başladım şuan Hobbit'i okuyorum , konu harika olmuş elinize emeğinize sağlık
  • Silmarillion hurinin çocukları hobbit roveramdom kitapları mi satıyorum teniz kitaplar bir kere okudum orta dünyaya adım atmak isteyenler alabilirhttps://www.sahibinden.com/ilan/alisveris-kitap-dergi-film-edebiyat-orta-dunya-kitaplari-tolkien-4-kitap-fantastik-kitap-temiz-319793574/detay

• 
Sayfa: önceki 9091929394
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.