Şimdi Ara

Orta Dünya Hakkında Sorularınız [Ana Konu] (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.982
Cevap
151
Favori
91.892
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
52 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orta dünya ile ilgilendiğim günden beri içimde Gandalf a hep bi özel sevgi olmuştur. Hatta extended versiyonda 3. Filmde Witch King Gandalf ın asasını kırınca insanın sevgilisine küsmesi gibi Gandalf a karşı tribe girmiştim.

Hobbitte Elrond Galadriel Saruman ve Gandalf lı sahnede içimden 'Gandalf White Gandalf olunca görücem sizi' dedim.

Gandalf abarttığım kadar özel bi karakter mi ? Bunu merak ediyorum yani Gandalfa ilgili zahmet olmazsa en ayrıntılı bilgiyi arıyorum.

Birde 5 maia vardı hatırladığım kadarıyla Galadriel bunlardan daha mı kudretli tam olarak galadrielin olayınıda öğrenebilirsem çok mutlu olurum

• quote:

Orijinalden alıntı: Sensation +

Ben bişey paylaşmak istiyorum.

Orta dünya ile ilgilendiğim günden beri içimde Gandalf a hep bi özel sevgi olmuştur. Hatta extended versiyonda 3. Filmde Witch King Gandalf ın asasını kırınca insanın sevgilisine küsmesi gibi Gandalf a karşı tribe girmiştim.

Hobbitte Elrond Galadriel Saruman ve Gandalf lı sahnede içimden 'Gandalf White Gandalf olunca görücem sizi' dedim.

Gandalf abarttığım kadar özel bi karakter mi ? Bunu merak ediyorum yani Gandalfa ilgili zahmet olmazsa en ayrıntılı bilgiyi arıyorum.

Birde 5 maia vardı hatırladığım kadarıyla Galadriel bunlardan daha mı kudretli tam olarak galadrielin olayınıda öğrenebilirsem çok mutlu olurum

Gandalf üçüncü çağda en önemli karakterlerden biridir.Üçüncü çağda Orta Dünya'da bulunan güçlü ve bilge karakterlerden biridir.Fakat genel olarak, bütün çağları düşünürsek standart bir Maia'dır.Zaten üçüncü çağ dışında adı geçmez.Maiar arasında bir güç sıralaması olmadığı için genel konumunun neresi olduğunu söyleyemem.

Galadriel ise ilk çağdan beri yaşayan bir elftir.Bunun için bilge bir elftir.Fakat bir Maia ile kıyaslanacağını düşünmüyorum.Zaten Galadriel'i savaş alanında göremezsiniz.Bunun için güç olarakta birşey diyemeyiz.

Edit:Galadriel'in Sauron'un büyüsü altındaki Dol Guldur'u yıktığını hatırladım.Belli bir büyü gücü vardır.Ama bu büyü gücünün detayını bilmiyoruz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Oromë -- 24 Aralık 2012; 0:18:46 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: Oromë

quote:

Gandalf üçüncü çağda en önemli karakterlerden biridir.Üçüncü çağda Orta Dünya'da bulunan güçlü ve bilge karakterlerden biridir.Fakat genel olarak, bütün çağları düşünürsek standart bir Maia'dır.Zaten üçüncü çağ dışında adı geçmez.Maiar arasında bir güç sıralaması olmadığı için genel konumunun neresi olduğunu söyleyemem.

Galadriel ise ilk çağdan beri yaşayan bir elftir.Bunun için bilge bir elftir.Fakat bir Maia ile kıyaslanacağını düşünmüyorum.Zaten Galadriel'i savaş alanında göremezsiniz.Bunun için güç olarakta birşey diyemeyiz.

Güç olarak demiyelim de mesela Saruman mı daha saygın Galadriel mi kim kime atar yapabilir diyede algılayabilirsin bu soruyu Çünkü Galadriel bi maia değil ama büyülü bi Elf ondan merak ediyorum gücünü kudretini

Bide ben biyerde okudum tam hatırlamıyorum ama Gandalfında Galadriel gibi ilk çağdan beri yaşadığını ve aktif olduğunu. Sanırım doğru değil ?

• quote:

quote:

quote:

Güç olarak demiyelim de mesela Saruman mı daha saygın Galadriel mi kim kime atar yapabilir diyede algılayabilirsin bu soruyu Çünkü Galadriel bi maia değil ama büyülü bi Elf ondan merak ediyorum gücünü kudretini

Bide ben biyerde okudum tam hatırlamıyorum ama Gandalfında Galadriel gibi ilk çağdan beri yaşadığını ve aktif olduğunu. Sanırım doğru değil ?

Sorduğunuz soru çok değişik bir soru.Saygınlık değişken birşey.İkisininde yeri ayrıdır.Saruman Vala Aulë'nin Maia'sıdır.Bu yüzden savaş ve yüzükler konusunda diğerlerine göre daha fazla bilgisi vardır.Bu yüzden divanın başına getirilmiştir.Belki bu bir gösterge olabilir.Ama yinede net birşey söylemem.

Maiar zaten ilk yaratılanlardır.Elfler ise çok daha sonra Arda'ya gelmişlerdir.Gandalf Valinor'dan ayrılmamıştır üçüncü çağa kadar.Galadriel ise Beleriand'a kaçan Noldor Elflerine mensuptur.İlk çağın çok büyük bir kısmını Beleriand'da,Doriath'ta geçirmiştir.Daha sonra ise Öfke Savaşı sonrası sulara gömülen Beleriand'dan Orta Dünya'nın doğusuna gelmiştir.Onunda adı çok fazla geçmez üçüncü çağa kadar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Oromë -- 24 Aralık 2012; 0:20:01 >

• Teşekkür ederim bilgilendirmeniz için
  • mesajım bulunsun bilgileri takip ediyim
  • Bitmemiş Öyküleri tavsiye ediyor musunuz?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi -Roland Deschain- -- 22 Aralık 2012; 0:16:09 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: -Roland Deschain-

Bitmemiş Öyküleri tavsiye ediyor musunuz?

Şuana kadar hangi kitapları okuduğuna bağlı? Bilhassa Silmarillion'u okumadıysan, Bitmemiş Öyküler'in bir anlamı olmaz.

Bitmemiş Öyküler, ilk üç çağın arkada kalmış ya da pek değinilmemiş kısımlarından bahseder. Özellikle Numenor'lular başroldedir. Bunların dışında Tuor, Hurin, Amroth, Saruman (İstari'ye de değinir) gibi karakterlerin yanı sıra, Gondor, Rohan, Erebor gibi yerlerle de ilgili bilgiler içermektedir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi melkor23 -- 22 Aralık 2012; 0:28:53 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: melkor23

quote:

Orijinalden alıntı: -Roland Deschain-

Bitmemiş Öyküleri tavsiye ediyor musunuz?

Şuana kadar hangi kitapları okuduğuna bağlı? Bilhassa Silmarillion'u okumadıysan, Bitmemiş Öyküler'in bir anlamı olmaz.

Bitmemiş Öyküler, ilk üç çağın arkada kalmış ya da pek değinilmemiş kısımlarından bahseder. Özellikle Numenor'lular başroldedir. Bunların dışında Tuor, Hurin, Amroth, Saruman (İstari'ye de değinir) gibi karakterlerin yanı sıra, Gondor, Rohan, Erebor gibi yerlerle de ilgili bilgiler içermektedir.

Rahatça okunacak bir Tolkien yapıtı diyebilir miyiz?

• Belirttiğim gibi hangi kitapları okuduğunuzu bilmiyorum. Bitmemiş Öyküler'de geçen bir çok şey Silmarillion'da da geçer. Ama ben Silmarillion'u okudum biraz daha farklı bilgiler öğrenmek istiyorum diyorsanız; mesela Gondor ve Rohan ilişkileri, Saruman'ın nefreti gibi, tercih edilebilirsiniz, lakin elzem değil.

Farklı bir örnek vermek gerekirse, Gondolin savaşı Silmarillion'da çok yüzeysel geçilmiştir; ancak Kayıp Öyküler kitabında 100 sayfaya yakındır bu savaşın anlatımı. Bitmemiş Öykülerde bu tip bir kitap.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi melkor23 -- 22 Aralık 2012; 0:40:08 >
  • Güzel konu elinize sağlık
  • quote:

Belirttiğim gibi hangi kitapları okuduğunuzu bilmiyorum. Bitmemiş Öyküler'de geçen bir çok şey Silmarillion'da da geçer. Ama ben Silmarillion'u okudum biraz daha farklı bilgiler öğrenmek istiyorum diyorsanız; mesela Gondor ve Rohan ilişkileri, Saruman'ın nefreti gibi, tercih edilebilirsiniz, lakin elzem değil.

Farklı bir örnek vermek gerekirse, Gondolin savaşı Silmarillion'da çok yüzeysel geçilmiştir; ancak Kayıp Öyküler kitabında 100 sayfaya yakındır bu savaşın anlatımı. Bitmemiş Öykülerde bu tip bir kitap.

Bilgilendirme için teşekkürler.

• Gandalfın kardeşinden hobbitte ufacık bir kısımda bahsediliyor peki başka kitaplarda geçiyor mu bu kardeş? Geçiyorsa tam olarak kimdir necidir? Teşekkürler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: DDS Emmesen

Gandalfın kardeşinden hobbitte ufacık bir kısımda bahsediliyor peki başka kitaplarda geçiyor mu bu kardeş? Geçiyorsa tam olarak kimdir necidir? Teşekkürler.

Radagast'dan bahsediyorsanız onun hakkındada ayrıntılı bilgiler yoktur.Maia olan, Orta Dünya'ya gelen beş Istari'den biridir.Vala Yavanna tarafından Orta Dünya'daki hayvanları ve bitkileri kötülükten koruması için gönderilmiştir.Orta Dünya'daki yaşamının çoğunu Rhosgobel'de geçirmiştir ve buradan nadiren çıkmıştır.Gandalf Saruman'a yüzük hakkında danışmaya giderken onunla karşılaşmış, Saruman'ın onu görmek istediğini bildirmiş ve nazgullerin ortaya çıkışı konusundada uyarmıştır.Yine savaşlar bittikten sonra ona ne olduğu anlatılmaz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Oromë -- 24 Aralık 2012; 0:21:20 >

• quote:

quote:

Gandalfın kardeşinden hobbitte ufacık bir kısımda bahsediliyor peki başka kitaplarda geçiyor mu bu kardeş? Geçiyorsa tam olarak kimdir necidir? Teşekkürler.

Radagast'dan bahsediyorsanız onun hakkındada ayrıntılı bilgiler yoktur.Maia olan, Orta Dünya'ya gelen beş Istari'den biridir.Vala Yavanna tarafından Orta Dünya'daki hayvanları ve bitkileri kötülükten koruması için gönderilmiştir.Orta Dünya'daki yaşamının çoğunu Rhosgubel'de geçirmiştir ve burdan nadiren çıkmıştır.Gandalf Saruman'a yüzük hakkında danışmaya giderken onunla karşılaşmış.Saruman'ın onu görmek istediğini bildirmiş ve nazgullerin ortaya çıkışı konusundada uyarmıştır.Yine savaşlar bittikten sonra ona ne olduğu anlatılmaz.

Aa kitaptaki adını hatırlamıyorum Radagast Gandalf'ın kardeşi mi? Hobbit kitabının bir kısmında Gandalf kendi ağzıyla söylüyordu kardeşim var diyordu ismini söylüyordu kitap yanımda değil hatırlamıyorum o yüzden ismini Radagast mı o Teşekkürler.

• quote:

quote:

quote:

Radagast'dan bahsediyorsanız onun hakkındada ayrıntılı bilgiler yoktur.Maia olan, Orta Dünya'ya gelen beş Istari'den biridir.Vala Yavanna tarafından Orta Dünya'daki hayvanları ve bitkileri kötülükten koruması için gönderilmiştir.Orta Dünya'daki yaşamının çoğunu Rhosgubel'de geçirmiştir ve burdan nadiren çıkmıştır.Gandalf Saruman'a yüzük hakkında danışmaya giderken onunla karşılaşmış.Saruman'ın onu görmek istediğini bildirmiş ve nazgullerin ortaya çıkışı konusundada uyarmıştır.Yine savaşlar bittikten sonra ona ne olduğu anlatılmaz.

Aa kitaptaki adını hatırlamıyorum Radagast Gandalf'ın kardeşi mi? Hobbit kitabının bir kısmında Gandalf kendi ağzıyla söylüyordu kardeşim var diyordu ismini söylüyordu kitap yanımda değil hatırlamıyorum o yüzden ismini Radagast mı o Teşekkürler.

Gandalf'ın kardeşi olduğunu zannetmiyorum.Radagast ve Gandalf çok iyi dosttur.Kitapta tam hatırlamıyorum.Ama belki yüzden kardeşim diye bahsediyor olabilir.Kitapta geçen cümleyi bulabilirseniz daha iyi yardımcı olurum.

• quote:

quote:

quote:

quote:

Gandalf'ın kardeşi olduğunu zannetmiyorum.Radagast ve Gandalf çok iyi dosttur.Kitapta tam hatırlamıyorum.Ama belki yüzden kardeşim diye bahsediyor olabilir.Kitapta geçen cümleyi bulabilirseniz daha iyi yardımcı olurum.

Tamam hocam akşam eve geçince atıcam belki kardeşim derken günlük kullanımda yakın arkadaşa kardeşim deriz ya o anlamda demiş olabilir mi diye düşünüyorum da Gandalf öyle şeyler kullanmaz herhalde

• Sanırım kuzenim dediği sahne ile karıştırıyorsunuz. Ancak elbette kuzeni de değildir. Radagast ile aralarındaki bağın dahakolay anlaşılır olması için o şekilde söylemiştir. Aksi takdirde, Valar'dan girer Maia'dan çıkardı istariyi ifade etmek için...
  • quote:

Sanırım kuzenim dediği sahne ile karıştırıyorsunuz. Ancak elbette kuzeni de değildir. Radagast ile aralarındaki bağın dahakolay anlaşılır olması için o şekilde söylemiştir. Aksi takdirde, Valar'dan girer Maia'dan çıkardı istariyi ifade etmek için...

Gönderildikleri zamanı açıklaması bile bir sıkıntı.

Bu arada konuda Orta Dünya hakkında bilgi kişiler görüyorum, bir fikrinizi alayım dedim. LoTR ne kadar insanların durumu üzerinden anlatılsa da olay örgüsünün tamamının merkezindeki ırk elfler. Sizce en yüce(mightiest) elf kim?
    Aklıma gelen belli başlı yüce elfler; Elrond, Galadriel, Gil-galad, Celeborn, Glorfindel, Cirdan, Feanor, Fingolfin, Finrod, Luthien.

• Elrond olamaz heralde

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.