Şimdi Ara

Optoma Projeksiyon Kullanıcıları - ANA BAŞLIK (20. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
2.144
Cevap
42
Favori
128.028
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1819202122
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Dün değil evvelsi gün dikey teknolojiden optoma hd25-lv cihazını 1150 dolar + kdv ye almış bulunmaktayım.2750 tl ye geldi şimdide cihaz fiyat uygunmudur ne dersiniz arkadaşlar ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cenkcirak -- 23 Kasım 2013; 12:27:32 >
  • Hocam cok iyi fiyata almışsiniz cihazı,hayırlı olsun.. Yurtdışı fiyati ile aynı..

Bende yurtdışından getirmeyi düşünüyorum..
    Iki cihaz arasında kaldım..
    Optoma hd25e 920 $
    Optoma 131xe 740 $
    Sordum bu cihazlar Allah'tan Turkiye uyumlu,sorun olmuycaktir.
    Simdi projeksiyonlar ile ilgili herhangi bir tecrübem olmadıgı için hangi apartlarin alındı gerektiğini tam bilmiyorum..bana bu konuda yardımcı olursanız neler alınması ile ilgili,belki yurdisindan(Amerika'dan) ucuz yollu alırım..
    Son olarak 131xe ile 131x arasında ne fark var bilen varmi arkadaslar..

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • RoMeOkTaY kullanıcısına yanıt
    RoMeOkTaY,

Gözlük alacağınız zaman, yurt dışından uygun fiyata 144hz destekli vesa portlu gözlük alabilirsiniz.
    2 ve daha fazla gözlük alacaksanız, gözlükleri Emitter ile birlikte set halinde almanıza gerek yok.
    2 Gözlük +1 Emitter alıp çok daha uygun fiyatlara temin edebilirsiniz.

Ayrıca Oem Dlp gözlüklerde var. Tanesi 100TL civarında Tr'de bulmak mümkün. Her 2 gözlük tipinide
    optoma hd25e projeksiyonda kullanabiliyorsunuz.
    Ama özellikle vesa portlu gözlük kullanmanızı ısrarla tavsiye ederim.

Ebay de falan 65$ civarında optomanın vesa portlu (zf2100) gözlükleri var. Oem Dlp gözlük alacağınıza daha avantajlı...

Yüklediğiniz resimde dean winchesterın tipi normal görünüyor :)
    yaklaşık 3mt genişlikte bir görüntüde pikselleri iyice yakından bakıp bu şekilde görmeniz çok normal.

Şaka bir yana,
    Bütçenize uygun bir perde mutlaka kullanmanızı tavsiye ederim.
    Daha önce mdf'den bahsettiğinizde de söylemiştim. Eliniz bu işlere yatkınsa max-well'in önerdiği perde den alıp
    mdf üzerine monte ederseniz sabit çerçeveli ve ileride potluk yapmayacak bir perdeniz olur.
    Hem duvarınızda müsait. Çok da şık durur. Görüntüyü de tavandan biraz daha aşağıya (30 40cm gibi) doğru çekersiniz.

max-well in önerdiği perde yanılmıyorsam şu:
    http://www.sanalpazar.com/Silvercrest-Metalize-Gri-Projeksiyon-Perdesi__isp8178469
    (fiyatı 140tl idi max-well önerince 169 tl ye çıkartmışlar galiba :) yine de pazarlık yaparsınız.

Mdf'de çok pahalı değil. Tabii perdeyi storlu şekilde de kullanabilirsiniz. Daha önce mdf'den bahsettiğiniz için sadece bir öneri.

İzleme mesafenizi bilmiyorum ancak 240cm genişliğinde bir perde de gayet yeterli.

Önce perde konusunu halledersiniz. Daha sonra gözlük.

Dizileri çok sık takip ediyorsanız hat durumunuza göre 720p ,1080p görüntüde pek fark etmiyor.

Ama Filmlerde olay başka. 6-7gb lık ripler sizi memnun etmez söyleyeyim :)
    Orjinal Bluray ya da bluray remux, iso izlemek bir başka. Hele hele 3d görüntülerde riplere falan bulaşmayın.
    (Özellikle Gerçek 3d çekilen filmler)

Görüntü köşelerindeki sorun, projeksiyonu tam karşıdan yansıtmıyorsanız olabilir sanırım ya da zoom ayarı ile deneme yaparsınız.

Renk kalibrasyon ayarlarına gelince, görüntü kaynağına, perdeye göre bile değişebiliyor ayarlar.
    Bu yüzden daha önce telefonuma not aldığım, denediğim ayarların hepsini açıklamaları ile birlikte yazıyorum.

Edit: bkz :http://forum.donanimhaber.com/fb.asp?m=86379444

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi turkmedia -- 14 Ocak 2014; 3:04:39 >

• cenkcirak C kullanıcısına yanıt
    Sayın cenkcirak,
    Hayırlı olsun cihazınız. Uygun fiyata almışsınız. Güzel günlerde kullanınız.
  • serwet S kullanıcısına yanıt
    Sayın serwet,
    Önceki mesajlarımda yazmıştım.

HD25 : 2000 ANSI Lumens, 20,000 Contrast, 120hz 3d
    HD131X : 2000 ANSI Lumens, 20,000 Contrast, 120hz 3d
    HD131XE : 2500 ANSI Lumens, 18,000 Contrast, 144hz 3d
    HD25E : 2800 ANSI Lumens, 20,000 Contrast, 144hz 3d

hd131xe ile hd131x arasında fiyat farkı pek yok gibi.
    3d de 144hz avantajınıda düşünürsek hd131xe daha önde. Ayrıca daha yeni bir cihaz.

3d konusu sizin için önemli mi?
    hd25e ile hd131xe arasında 180$ fark varsa,
    amerikadan o fiyata 2 gözlük +1 emitter alınır.
  • turkmedia T kullanıcısına yanıt
    Paylaştığınız ayarlar taslak şablon olarak faydası olur. Deneyip bazı değişiklerle iyi sonuç elde etme imkanı olabilir.
    Dün gece optoma hd25-lv de 3d bluray izledim. 4 metrelik perde de. 3d için optoma yı tebrik etmek lazım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi max-well -- 24 Kasım 2013; 12:36:51 >
    Çok teşekkür ederim cevabınız için,
    Biraz tembellik etmişim sayfaların tamamını gezmeyerek,kusuruma bakmayın lutfen.

Yanliz sitede sunu okudum,DLP 3d cihazlarda emitter cihazın icine gömülmüş halde geliyormuş zaten hariçten bir emitte almaya gerek yok yazıyor.
    Dediğiniz gibi 131xe yi alıp yanına 2 yada 3 tane gözlük almak daha mantıklı geldi banada.
    Sanırım öyle yapıcam,bu arada Mart'a kadar zamanım var hem buna hemde baska uygun fiyata alabileceğim seyler varsa onlarada bakarım. @turkmedia

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: max-well

Perde konusu açılmışken mat gri renkli perdenin niteliklerinden de bahsedebiliriz ...
    Gri perdeye ihtiyaç var mı önce buradan başlamak istiyorum.
    - Öncelikle mat gri perdeler görüntüde siyah seviyesinin derinliğini ve renk doygunluğunu artırırlar.
    - 3lcd teknolojisini kullanan projeksiyonların rgb ( kırmız - yeşil - mavi ) renkler için ürettiği frekansların ve renk dalga boylarının abartısını mat gri perdeler optimize eder. Yani mat gri perde abartılı olan renklerin frekans ve dalga boylarının dizginlemesine ve kırılmasına yardımcı olur. Bu da renk doygunluğunu güçlendirir.
    Örneğin 3000 lümenlik bir cihazın görüntüsünü 240 cm lik mat beyaz perdeye yansıttığınız da perdeye düşen ışık miktarı çok yüksek olması nedeniyle, perde den yansıyan ışık ortamı aydınlatır. Bu da görüntüde siyah ve renk seviyelerinin düşmesine neden olur. Bu durumda görüntü kalitesinde memnuniyetsizliğe neden olur. Perde boyu sabit kalıp lümen gücü daha yüksek olursa görüntüdeki memnuniyetsizlik daha da artacaktır.
    Aynı 3000 lümenlik projeksiyonu mat gri perdeye yansıtırsanız, perdeye düşen fazla ışık miktarını mat gri perde tarafından emülsiye edilir. Dolayısıyla siyah rengin bozulmasını az da olsa önlemiş olursunuz. Bu sayede siyah renk seviyesi derinleşir.
    1500 - 1600 lümen ve üstü cihazlar için mat gri perde istenirse tercih edilebilir. İzleme ortamı koyu renk malzeme ile kaplanması da yansıyan ışığın emilmesine yardımcı olur.
    Mat beyaz perde ile mat gri perdeyi renkler açısından kıyaslarsak durum nasıldır ...
    Mat gri perde, projeksiyonun ürettiği yeşil + kırmızı + mavi renklerin kırılmasına neden olduğunu belirtmiştik. Peki bu durumda daha kötü renkler mi göreceksiniz. Değil tabi ki.
    Esasında 3lcd cihazın caf caf lı renklerinin bu kırılma sayesinde ten renklerinde - siyahlar da ve üç ana rengin oluşumundaki doygunluğa dönüşür. Yüksek olan üç ana rengin frekanslarının ve dalga boylarının dizginlemesi bu anlamdadır.
    Tabi ki mat beyaz perdeye alışan bir göz , mat gri perdeyi yadırgayabilir. Zira alıştığı abartılı ve caf caf lı renkleri göremez artık. Ancak bir süre sonra, siyahların ve renk doygunluğunun artığını fark edebilir.
    Gri perdeyi mat beyaz perde ile yan yana izlemek bile yeterli değil. Zira belli bir süre kullanıp gözlerin karar vermesi lazım ...
    Bütçenizle ve isteklerinizle orantılı farklı marka ve özelliklerde mat gri perde kullanmanız tamamen sizin tercihinize kalmıştır ... Saygılarımla ....

silvercrest metalize gri projeksiyon perdesini boyutdijitalde inceleme fırsatım oldu,
    bütçesine göre güzel perde, yerinde görmek isteyenler gidebilir,
    link: Metalize Gri Projeksiyon Perdesi

• max-well kullanıcısına yanıt
    Sinan bey,
    Ben birşey merak ediyorum.
    Yurtdışı forumlarda kalibrasyon diski ile birlikte kullanılan sensörlerden bahsediliyor. Sanırım 100$dan başlayan fiyatlarları var.
    Bu konudaki tecrubeleriniz nelerdir?
    Uygulama haricinde birazda teknik bilgi gerektiriyor sanırım.
    avsforum gibi sitelerde önerilen ayarları kullanıp, daha sonra kullanıcın göz zevkine göre küçük değişiklikler yapması daha mı mantıklı?
  • serwet S kullanıcısına yanıt
    Alacağınız üründe vesa portu mevcut. rf 3d gözlük kullandığınız zaman gözlük bu porta takılan emitter ile iletişim kuruyor.
    Dlp gözlük yerine RF 3d gözlükleri tercih etmeniz daha mantıklı.
    Optoma ZF2100 ya da BG-3DRFGLASSES gözlüklerinden birini kullanabilirsiniz.
    Bu ürünleri hem set olarak (gözlük+emitter) hem de ayrı ayrı alabilmeniz mümkün.
    http://www.optomausa.com/webresources/images/gallery/medium_23279fe5ed60440c8615854803811705.jpg

3 gözlük için; 1 gözlüğü emitter ile birlikte set olarak alırsınız, kalan 2 gözlüğüde sadece gözlük olarak alıp çok daha ucuza mal etmiş olursunuz.

• Arkadaşlar yarın hd25 almayı düşünüyorum büyük ihtimal. Sormak istediğim hd25e mi bekliyeyim 20 gün sonra gelicekmiş yada hd25 i mi alayım.

Benim sormak istediğim 3d oyalında hd25e nin üstünlüğü tartışılmaz ama 2d olarak hd25e modeli hd25 e göre daha fazla ansilümene sahip buda siyahlarda bir açık tonlamaya neden oluyormu.

Kısaca yüksek ansilümen 2d performansı etkilermi bir nebze olsun. Sonuçta 2d için alıyorum hd25 i. Bu konuda her iki cihazı görüp yada yanyana testleri gören arkadaşlar bana bir yardımcı olabilirmi. Ona göre birazdaha bekleyip hd25e yi alabilirim.

Benim için önemli kriter 2d deki siyah performansı.
  • 1ses1 kullanıcısına yanıt
    Sayın 1ses1,
    hd25 ile hd25e modelini yan yana test etme imkanım olmadı. Ansi lümen konusunda daha uzman arkadaşlar yorum yaparlar elbette
    ancak ben 2 ürün arasındaki teknik farklılıklardan bahsedeyim.
    hd25 eco modda 240w güç harcıyor ve kullandığı lambanın amerika fiyatı 370 380$ civarında.
    hd25e eco modda 190w güç harcıyor ve kullandığı lambanın amerika fiyatı 150 160$ civarında.
    Hd25-LV ile Hd25 aynı lambayı kullanıyor. Hd25-LV 3200 ansi lümen.

Bu ürünlerin yazılımlarıda kullandıkları chipleride birbirinin aynısı. Kişisel olarak siyah performansının çok farkedeceğini sanmıyorum.
    hd25 lamba fiyatı 2 katı ve daha fazla güç tüketimi var.
    hd25e eco modda kullanıldığında daha mantıklı gibi geliyor bana. Tabi perde boyutuda önemli.
    Sayın türkmedia, kalibrasyon yapmak için farklı cd ler nette bulmak mümkün. Bu tip ürünleri ayarlar için pek tercih etmiyorum. Fakat 5 - 6 yıl öncesi dvd formatında kalibrasyon cd si denedim. Renk üretimini ve siyah derinliğini orta seviye de ayarlamak ve görüntüdeki geometriksel hataların görünmesi açısından faydalı. Burada kalibrasyonu yapan kişinin renkler ve projeksiyona hakim olması gereklidir. Projeksiyon da iyi bir siyah elde etmek için kırmızı + yeşil + mavi renklerin iyi ayarlanması gerekli. Zira bu üç rengin homojen karışımı siyah rengi oluşturduğundan siyah derinliği açısından kalibrasyon önem taşır.
    Bu tip cd ler ile ileri seviye kalibrasyon arasında farklar vardır. Örneğin ileri seviye de ayarlar yapılırken fotometre kullanılarak perde yüzeyindeki ışık ve ortamdaki ışık ölçümlemesi yapılarak rgb üretimi - siyah ve beyaz dengesi - siyah derinliği - renklerin frekans ve dalga boyu gibi bir çok ayar yapılır. Sonuç daha etkili ve başarılıdır . Örneğin kırmızı rengin alt ve üst frekans değerleri olan 625 - 740 nm ve dalga boyu ise 480- 405 thz arasındadır. Cihazın ürettiği kırmızı rengin dalga boyu ve frekans değerlerin deki tutarsızlık düzeltilir.
    Kalibrasyon cd lerini almasanız bile nette basit ayarları yapabileceğiniz görseller mevcut.
    Avs forumda cihazınız için şablon olarak verilmiş ayarlardan yararlanabilirsiniz. Bu taslak şablon ayarları göz zevkinize göre düzenleyebilirisiniz ...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi max-well -- 26 Kasım 2013; 20:41:16 >

• quote:

Orijinalden alıntı: turkmedia

Sayın 1ses1,
    hd25 ile hd25e modelini yan yana test etme imkanım olmadı. Ansi lümen konusunda daha uzman arkadaşlar yorum yaparlar elbette
    ancak ben 2 ürün arasındaki teknik farklılıklardan bahsedeyim.
    hd25 eco modda 240w güç harcıyor ve kullandığı lambanın amerika fiyatı 370 380$ civarında.
    hd25e eco modda 190w güç harcıyor ve kullandığı lambanın amerika fiyatı 150 160$ civarında.
    Hd25-LV ile Hd25 aynı lambayı kullanıyor. Hd25-LV 3200 ansi lümen.

Bu ürünlerin yazılımlarıda kullandıkları chipleride birbirinin aynısı. Kişisel olarak siyah performansının çok farkedeceğini sanmıyorum.
    hd25 lamba fiyatı 2 katı ve daha fazla güç tüketimi var.
    hd25e eco modda kullanıldığında daha mantıklı gibi geliyor bana. Tabi perde boyutuda önemli.

lamba konusunda sıkıntı yok bitmeye yakın zaten yeni bir model alırım ve hergün filmde izlemediğimden bitme konusunda sıkıntı yok benim acımdan. Şimdi hd25e yi beklemeye değermi acaba . Eğer aynı görğntğ vee kontrast ı veriyorsa fazla para vermeye de gerek yok diye düşündüm.

• 1ses1 kullanıcısına yanıt
    Optoma hd25 ve hd25e arasında belirtiğiniz gibi lümen farkı mevcut. Her iki cihazında 2d film izleme modlarındaki ışık miktarı lamba sürücüsü tarafından optimize edilir. Yani cihaz 2d film izlerken 2800 lümen ışığı azaltır.
    Her iki cihazın 2d deki siyah seviyeleri açısından perde büyüklüğünüz de önemlidir. Eğer perde boyutunuz 3 metre ise hd25e yi tercih edin. 2.4 - 2.5 metre ise hd25 i tercih etmek daha mantıklı.
    Her iki cihazın siyah seviyelerini ve renk doygunluğunu geliştirmek isterseniz gri perde kullanmanız faydalı olacaktır ...
  • max-well kullanıcısına yanıt
    Detaylı açıklama ve yorumunuz için çok teşekkür ederim. Sayenizde daha detaylı bilgi edinmiş oldum.
    Ayarları cihazı kullandıkça geliştirip tecrübe edeceğiz artık.
    Sensör vs olmasa bile doğru ve doğal renkleri yakalamak adına kalibrasyon cdsi ile deneme yapacağım.
    Bilgi edinmek açısından da faydalı olur sanırım. Nasıl olsa projeksiyon sevdasına bulaştık bir kere.
    Tekrar teşekkürler.
  • 1ses1, hd131x de olabilir. hd25 den daha ucuza satılan bir ürün. Özellikleri aynı.
  • quote:

Orijinalden alıntı: max-well

Optoma hd25 ve hd25e arasında belirtiğiniz gibi lümen farkı mevcut. Her iki cihazında 2d film izleme modlarındaki ışık miktarı lamba sürücüsü tarafından optimize edilir. Yani cihaz 2d film izlerken 2800 lümen ışığı azaltır.
    Her iki cihazın 2d deki siyah seviyeleri açısından perde büyüklüğünüz de önemlidir. Eğer perde boyutunuz 3 metre ise hd25e yi tercih edin. 2.4 - 2.5 metre ise hd25 i tercih etmek daha mantıklı.
    Her iki cihazın siyah seviyelerini ve renk doygunluğunu geliştirmek isterseniz gri perde kullanmanız faydalı olacaktır ...

3 metreden fazla olucak. Birde kesinlikle karanlık ortamda izliyeceğim. Sizin de yorumunuzdan sonra bütün oklarımı hd25e ye doğrulttum açıkçası. 20 gün beklemek en mantıklısı.

• quote:

Orijinalden alıntı: turkmedia

1ses1, hd131x de olabilir. hd25 den daha ucuza satılan bir ürün. Özellikleri aynı.

hd131x kontrast olarak daha düşük değilmi. Yanlışta biliyor olabilirim. max-well arkaşımızda benim açımdan son noktayı koydu. Büyük ekran yüksek lümen. Vede cihazın 2d de lümen gücünü düşürmesi açıkçası aradığım cevabı bulmuş oldum.

İlgilenen arkadaşlara teşekkür ederim.
  • Bugün hd25e yi Proav den aldım. Ürün ü yaklaşık 20 dakka kullandım ve eski projeksiyonum la arasında dağlar arası fark vardı.(mw519 benq)

Şimdi ince yarlar için "turkmedia" nın ayarlarını deniyeceğim . Şuanda bile mükemmel görüntü alıyorum gerçekten iyibir cihaz benim acımdan.

Rf gözlükler içinde yurt dışından sipariş vermem gerekiyor. Daha öncesinden yurt dışından sipariş eden arkadaşlar var ise bana yardımcı olabilirler mi hangi site hangi marka ? Birde gözlükle birlikte emitter diye ufak bir aygıt var bunuda ayri bir şekildemi alıcaz yoksa gözlükle birlikte mi veriliyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 1ses1 -- 27 Kasım 2013; 21:42:44 >
  • 
Sayfa: önceki 1819202122
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.