Şimdi Ara

OPEL ZAFİRACILAR (30. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
777
Cevap
15
Favori
138.211
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2829303132
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Meb76

Günaydın,

Geçtiğimiz günlerde, bir toplantı için Almanya'da idim bu sefer ekip kalabalık olunca ZT kiraladık bir tane.
    Bana şans çıktı incelemek için detaylı olmadı ama ilginçti bu yüzden paylaşmak istedim. Kiraladığımız araç 1.4 Benzinli bir araçtı.
    Araç xenon farlı, navigasyonlu ve otomatik koltuk ayarlıydı.
    Neler dikkatimi çekti:
    1) Ön camdaki far ve kamera sistemi tamamen aynıydı
    2) Ön koltuklarda diz ayarı için ön kısım hareketliydi
    3) Sürücü çaprazında kalan arka kelebek camda resistans vardı
    4) ECO menüsü yoktu yol bilgisayarında
    5) Navigasyon için 650 modeli vardı üzerinde ve hayatımda gördüğüm en kötü navigasyondu çünkü: Yağmurlu ve şimşekli bir günde GPS anteni resmen çalışmadı, aracı gösteren nokta zaman zaman yoldan ayrılır gibi oluyor sonra takip ettiğin yola geri geliyordu, yeniden rota hesaplaması hızlı ama ilk komut gelmesi geç oluyordu.
    6) Arka koltuklarda emniyet kemeri sensörü vardı
    7) Klimada direksiyon ve koltuk ısıtma düğmeleri vardı
    8) Arka orta koltuk kolçak olabiliyordu.
    9) Gündüz farları da Xenon farlar gibi beyaz renkti

Şimdilik bu kadar, hatırlayabildiklerim

Yol bilgisayar ekranı hariç bizim kullandığımız araçlara göre hepsi keşke bizde de olsa diyebileceğimiz donanımlar. Yol bilgisayar ekranı anladığım kadarıyla bir alt versiyonmuş.

Peki araçta elektronik el freni buna bağlı olarak yokuş kalkış desteği ve ortadaki flex console da var mıydı? Ya panoramik ön cam?

• Burock3427 B kullanıcısına yanıt
    panoromik cam hariç diğerleri vardı. Flez konsol çok kullanışlı çünkü tam bir kol dayama ve daha fazla göz içeriyor. Birde onda ön yolcu koltuğu altında çekmece vardı bizimki gibi panjurlu değildi.
    Yukarıda ki bazı özellikler Almanya koşulları için eklenmiş belli oluyor.
    Bunun dışında onda arka cam perdeleri, dikiz aynası kapatma özellikleri yoktu : )
  • Meb76 M kullanıcısına yanıt
    İlginç bir donanımmış. Şu broşürdeki kahve tonlu iç trim aracı bambaşka yapıyor.

Bu arada bi-halojen farlıarı bi-xenon çevirmeye niyetlendim. Dönüşümü güzel yapacak biriyle konuşuyoruz. Gelişmeleri geceucusu forumundaki konuda takip edebilirsin. En büyük sıkıntı farda yapılacak tadilat 3-4 gün süreceği için araçsız kalma. Maalesef çıkma far bulmak neredeyse imkansız olsa onun üzerinde uygulama yaptırıp araca taktırayım orijinal farlarda kenarda dursun. Bakalım olursa güzel orijinal bir çalışma olacak.
  • Benim bir koku problemim vardi hatırlarsınız. Hatta dandik paspaslardan suphelenmistim ama orijinal paspasran sonra da artarak devam ediyordu. Koku iyice çoğalmaya başlamıştı. Artik kokunun egsoz tertibatından geldiğini anlamıştim ki tatil dönüşü araç bende ilk defa dpf uyarısı vererek temizlik yaptı. Şansıma düşük vitesle rampa cikabilecegim bir yerde iliklerine kadar temizledim. Artik koku yok. Meğer dolu olduğundan dpf koku yaparmis. Dahası motor hisedilir derecede alt devirlerde rahatladı. Aklınızda olsun.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    Sanırım şimdiye kadar konuştuğumuz en yakın açıklama bu oldu bende takip edeceğim, bakalım. Çok mantıklı.
    Takipteyim
  • Arkadaşlar dün itibari ile aracımı sattım ve toyotaya geçtim

Alan kişi çok şanslıydı tertemiz bir araç aldı. Kazasız günler dilerim iyi bakın kendinize

Hocam benim sag on yolcu koltuğu yolcu oturuyorken emniyet kemeri takılı değilken uyari vermiyordu. Servise geldim arıza kodu yok bu arabada sag on koltukta uyari tertibati yok diyip sepetlemeye çalışıyorlar. Bu dediğiniz gibi araç 15 senedir üretilmiyor diye cevap verdim açtım kullanma kitapçığında ilgili yeri gösterdim ama tatmin olmadılar. Opel merkeze danışacaklar çıktım geldim. Senin araçta sag on yolcu emniyet kemeri takmayinca uyarı veriyormu. Emin olmak istedim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Burock3427 -- 19 Ağustos 2015; 15:11:29 >
    Aracı ilk aldığım zaman bende aynı şeyi farkettim hatta öyleki koltuk kenarından bir soket sarkıyordu. kalktım gittim hatta bir kaç kez açıklamalar tatmin edici değildi! en sonunda aracı bilgisayara bağladılar teknik özelliklerini gösteren ve orada sağ koltuk için bir uyarı özelliği görünmüyordu! Böylece kös kös durumu kabul edip geri döndüm. Soketle ilgili olarakta karşılığı olmadığı için öyle sarktığını hemen toparlayacaklarını söylediler.
    Bu arada Almanya'da kiraladığımız ZT'de ise arka koltuklarda dahil olmak üzere hepsi gösterge panelinden emniyet kemeri uyarısı vardı.

Küçük hesap yapıyorlar...
    Yani oturan varken kemer bağlamaz ise sesli ikaz yok mu diyorsunuz. Ama ben eskiden yani ilk zamanlar bu araçta sesli ikaz verdiğini hatirliyorum. Açıkçası ben ön sağ koltukta sesli ikaz olamama ihtimali veremiyorum. 2005 corsada bile var.

Koltuk altında bir soket var ve ucu boşta degil yarin resmini atayim. Sizdeki boştaki soket resmini görebilsem ne güzel olur :)

Bu arada servis de sizin cevabınızı bekliyor :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Burock3427 -- 20 Ağustos 2015; 0:39:50 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Meb76

Aracı ilk aldığım zaman bende aynı şeyi farkettim hatta öyleki koltuk kenarından bir soket sarkıyordu. kalktım gittim hatta bir kaç kez açıklamalar tatmin edici değildi! en sonunda aracı bilgisayara bağladılar teknik özelliklerini gösteren ve orada sağ koltuk için bir uyarı özelliği görünmüyordu! Böylece kös kös durumu kabul edip geri döndüm. Soketle ilgili olarakta karşılığı olmadığı için öyle sarktığını hemen toparlayacaklarını söylediler.
    Bu arada Almanya'da kiraladığımız ZT'de ise arka koltuklarda dahil olmak üzere hepsi gösterge panelinden emniyet kemeri uyarısı vardı.

Küçük hesap yapıyorlar...

Koltuk altı soket
     OPEL ZAFİRACILAR

Merhaba, Kusura bakma tatilde olduğum için çok sık internete giremiyorum. Bugün gördüm yazını, ilk fırsatta fotoğrafını çekip göndereyim. Gerçi bulmam gerekecek muhtemelen servis bir yere sıkıştırdı benim talebimden sonra.
    Bende ki fotoğraf da böyle!
    Burada birşey var ama acaba servis de bunu bilebiliyor mu?
     OPEL ZAFİRACILAR
    Servis ile henuz görüşmediysen elini kuvvetlendirmek için söylüyorum, aşağıdaki parça numaraları yan yolcu koltuğuna ait sensörlerin numaraları eğer bu parçalar bizim araçlarda mevcut ise (ki bana göre %90 mevcut) o zaman bu sesli uyarıyı vermesi lazım. Tabii eğer ecu ile ilgili başka bir durum yoksa.
    Bol şans 🍀
     OPEL ZAFİRACILAR
    Iyi tatiller. Hocam servis Opel merkeze sormak üzere yanlarından o gün ayrıldım. Sonrasında ben de Almanya'ya mail atarak sordum bu şase numarasında sağ ön koltuk kemer uyarı ikazı var mı diye. Ertesi gün beni İzmir Opel Türkiye'den aradılar. Almanya'ya mail atmışsınız konu bize geldi. Size 3 gün içerisinde dönüş yapacağız diye. Ertesi gün (Cuma günü) beni servisteki yetkili arkadaş aradı. Abi ben iki gündür aynı arabadan gelsin diye bekliyorum bugün bakıma geldi hemen test ettik onda da kemer ikazı ötmedi diye söyledi. Senin araçta sesli ikaz yokmuş dediler. Ben de peki o zaman dedim. Bir arıza yoksa sıkıntı yok dedim.

İlginç geliyor halen. Bu araçta neden kemer ikazı olmasın? Koltuk altında koltuğa giren tertibat var sanırım bir sensör var koltukta, o sensör ikaz değilse nedir? Airbag için muhtemelen. Hazır sensör varken ikazı neden koymasınlar. Neden sol koltukta var sağ koltukta olmasın markanın üst model sayılabilecek bir modelinde daha alt sınıf modellerinde varken? Kitapçıkta da ön koltuklarda ikaz var diyor. Anlamak zor ama başka araç geldi onda da yoktu diyince peki dedim kabullendim şimdilik.

Hocam şimdi senin araçta da sesli uyarı vermiyor sağ ön koltuk doğru mu anladım teyit edebilir misin. Var dersen sizinkinin şase numarasıyla gidip başlarına ekşiyeceğim yada direk başka serviste şansımı deneyeceğim.

Bu arada sürücü kapısındaki kapı fitili ayrılmıştı aldığımda. Sanırım inerken ayağını takıyordu o fitile eski sahibi. Görünmüyor ama yıkamacılar su tuttukları için içine su almış ve fitille beraber gelen aluminyum iç çıta oksitlenmişti. Bu işlerle uğraşırken gösterdim ve değişim talep ettim. Bu arada o garantiden onaylandı. Almanya'dan parça gelince çağıracaklar gidip değiştircem. İlk defa garantiden bir değişim yaptıracağım güzel bir hismiş :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Burock3427 -- 24 Ağustos 2015; 21:47:11 >

Boşta bir soket yok aynen bendeki gibi. Tabandan çıkan soket koktuktan gelen ile takılı.

Tek fark şu, bende soketler ilk başta bağlı değildi ama servise gittiğimde teknisyen o şekilde bağladı, yani bence o soket emniyet kemeri sensörünün soketi ama kullanılan ecu veya sistem bir şekilde bu soketin girişine müsaade etmiyor. Bu yüzdende emniyet kemeri uyarı sistemi çalışmıyor?!

Servis ve Opel Türkiyenin bildirimini doğru sayarak kemer ikazı yok diye kabul ettik. Sonuçta uyarı verip vermemesi çok önemli değil zaten emniyet kemeri kullanan insanlarız. Benim çekincem sistemde bir arıza olması ve Allah korusun bir kaza anında airbag patlamazsa diye titizlendim. Yok dediler peki dedik.

Kışa girerken silecekleri değiştirmem lazım. Bazı bölgeleri düzgün silmemeye başladı. bildiğim en iyisi Bosch Aerotwin daha önce de kullandığım için başka ürünlerle macera yaşamak istemediğim için araştırdım. Bizim silecekler sol 800/ sağ 700 mm Opel No 13385437 olarak tespit ettim. Bosch muadil No 3397007865 / A865-S ancak bir kaç Bosch ana bayisini aradım hiç stoklarına girmemiş. Biraz daha araştırınca Peugeot 3008/5008 silecekleri 800/680 mm olarak ZT'ye kullanılabiliyor (Valeo ZT ve Pug 3008/5008 için tek parça no vermiş 800/680 olarak). Bu fark sadece camın sağ yolcu tarafında 1 cm daha az yer silmesi demek oluyor ki hiç bir önemi yok. İhtiyacınız olursa diye onun da Bosch parça nosu 3397007501 / A501-S. N11.com da 75 TL KDV dahil.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Burock3427 -- 26 Ağustos 2015; 10:59:40 >

Teşekkürler bilgi için makbule geçti bende kışa doğru değiştirmeyi istiyordum.
  • 2007 2008 zafira 1.6 benzin/lpg önerir misiniz? Fiyatlar ne civarda. Düşük km li degisen boya çok önemli degil.

• 
Sayfa: önceki 2829303132
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.