Şimdi Ara

Ön Çapraz Bağ Yırtılması (6. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.879
Cevap
60
Favori
354.018
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • hareketleri ihmal ettiğimden ilk günlerde ayağa kaktığımda dizimde patlama olacakmış gbi bir his oluyordu,geriliyordu.hareketleri eksiksiz yapmaya başlayınca ağrılar da azaldı.İlk gün hariç tek değnek kullanmamı istediler...
  • quote:

Orijinalden alıntı: mertydkçi

100 derece gayet iyi arkadaşım bol bol devam et... kan oturması normal... 100 dereceden fazla yapamamanın sebebi şişlik bu şişlikte 1 ayda sürebilir 2 ayda ama şişliğin buyük kısmı 1 ayda iner düzenli buz uygula...şişlik azaldıkça dereceyide rahat rahat daha ileriye götürürsün...fizik tedaviye git mutlaka imkanın varsa bol bol yüz inan bana 1 ay yüzmek 3 aylık fizik tedaviye eş...şimdiden geçmiş olsun inşallah bi sorunun olmaz...

bende yüzmeye başlamak istiyorum,sizce ne zaman yüzmeye başalamalıyım.doktora dedim bir kaç ay sonra yüzmeye başlıyayım mı diye,doktor bir kaç aya gerek yok dedi ameliyattan 3 hafta sonra başla dedi.

verdiğin bilgiler için çok teşekkür ederim.

• ganyan78 dediklerin çok güzel şeyler ama çok dıkkat et fazla yüklenme yüzmeye gelınce 3. haftada yüzebilirsin hiç bir şekılde zorlanmazsın ama mutlaka yuz bacak kaslarının gelişimi için çok önemli tekrar geçmiş olsun....
  • arkadaşlar merhaba,ben 2008 martında ön çapraz bağ rekonstrüksiyonu ve menisküs kova sapı yırtığı ameliyatı oldum.dizime platin takıldı ve bu ön çapraz bağ görevini üstleniyor.benim kafama takılan bazı ameliyatlarda platin yerine o bağı yeniden yapıyorlar.acilen ameliyat olmak durumundaydım ve şuan bu platin gerçekten canımı sıkıyor,bu konularda bilgi sahibi olanlar beni aydınlatabilirse sevinirim
  • sertan11111 hocam geçmiş olsun senın durumunda tam bi bilgim yok ama bende biliyorum o yöntemi ama en iyi yöntem bağ yapılandırılması diye düşünüyorum çünkü bu yöntemle yerleştirilen bağın üzerinde yeni bağ oluşumu sağlanıyo ve orjinal bir bağ sağlanmış oluyo ama belki bi doktora gidersen tekrar durumunu değerlendirebilir..
  • tam 1 ay oldu.iyi durumda sayılırım.Ameliyattan sonra hep tek değnek kullandım,doktor 18 ekim tarihindeki kontrollerden sonra kullandığım tek değneği de bırakmamı söyledi.hergün 30-40 dakika yürümemi söyledi.dün ve bugün değneksiz yaklaşık 1'er saat yürüyüş yaptım.Ağrılar bitti sayılır ama yorgunluk oluyor yürüyüşlerden sonra...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ganyan78 -- 22 Ekim 2010; 1:52:48 >
  • Arkadaşlar amaliyat olalı nerdeyse 7 ay olucak.
    yapılan çapraz baglarda sorun yok.amaliyat esnasında kıkırdak dokununda sorunlu olduğu görüldü zaten emarlardada gözüküyordu dizimin içini ameliyat etmişken kıkırdak dokuyuda biraz anarmaya çalışmıştı dr.
    Şuan haylen koşamıyorum ve diz üstu oturamıyorum çanım çok ama çookk açıyor.Yani Birinden Kurtulduk diğeri başladı belki kıkırdak amaliyatıda olabilirim heralde işim zorr.
  • çok geçmiş olsun hocam bende 5 ay oldu tamamen iyileştim top oynaycak hale geldim rahatça koşabiliyorum ve çömeliyorum allah yardım etsin kıkırdak sorunu tam bi talihsizlik olmuş sen heralde dans ederken kopartmıştın bağı tabi bu danstan dolayı kıkırdakların üstüne fazla yüklendin umarım ameliyata gerek kalmaz zor iş bunlar...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mertydkçi -- 25 Ekim 2010; 22:00:32 >
  • S.A ben süper amatorde futbol oynuyorum yasım 23. 3 hafta önce hava topunda tek ayak yere basarken donmeye calıstım dızımın donmesı gıbı bır durum soz konusu oldu. ılk 2 gun buz yaptım agrım bı haylı fazlaydı şişlik çok azdı sonra bır anda agrım sızım kesıldi. bu ayagım sag ayagım. bır antrenman esnasında normal hıc bırseyım yokmus gıbı oynarken sag dızıme yuklendıgım anda aynı acıyı tekrar yasadım. 3 haftadır krem ıle masaj uygulıuyorum ayagıma. mr ıstendı mr cektırdım ortepedıst doktor on capraz baglarında yırtık var amelıyat olmalısın dedı. fakat futbol oynayan abılerımızın arkdaslarımızın dedıklerıne gore ve benım hıcbır hareket kısıtlılıgım yok sadece psıkolojık olarak bı korkum var ve sadece ayagımı dız kapagımdan kapattıgım saman tekrar actıgımda bır hagrı hıseedıyorum 2-3 sanıyelık okadar yanı bugun cıkar top oynarım rıske etmıyorum ama ben sımdı doktorun dırek amalıyat demesı benı psıkolojık olarak bıras moralmen yıktı bu demek en az 1 sene futbola ara vermek demek benım durumum gercekten amelıyat olcak kadar kotumudur bunun baska bır yolu yokmudur? neler yapılmalıdır var sa eger? tesekkurler.

• quote:

Orijinalden alıntı: onberko041

S.A ben süper amatorde futbol oynuyorum yasım 23. 3 hafta önce hava topunda tek ayak yere basarken donmeye calıstım dızımın donmesı gıbı bır durum soz konusu oldu. ılk 2 gun buz yaptım agrım bı haylı fazlaydı şişlik çok azdı sonra bır anda agrım sızım kesıldi. bu ayagım sag ayagım. bır antrenman esnasında normal hıc bırseyım yokmus gıbı oynarken sag dızıme yuklendıgım anda aynı acıyı tekrar yasadım. 3 haftadır krem ıle masaj uygulıuyorum ayagıma. mr ıstendı mr cektırdım ortepedıst doktor on capraz baglarında yırtık var amelıyat olmalısın dedı. fakat futbol oynayan abılerımızın arkdaslarımızın dedıklerıne gore ve benım hıcbır hareket kısıtlılıgım yok sadece psıkolojık olarak bı korkum var ve sadece ayagımı dız kapagımdan kapattıgım saman tekrar actıgımda bır hagrı hıseedıyorum 2-3 sanıyelık okadar yanı bugun cıkar top oynarım rıske etmıyorum ama ben sımdı doktorun dırek amalıyat demesı benı psıkolojık olarak bıras moralmen yıktı bu demek en az 1 sene futbola ara vermek demek benım durumum gercekten amelıyat olcak kadar kotumudur bunun baska bır yolu yokmudur? neler yapılmalıdır var sa eger? tesekkurler.

Hocam geçmiş olsun öncelikle senın durumunla benim durumum aynıydı hemen hemen ama senın ki yırtıkmış anladığım kadarıyla benım ki ise tamamen kopmuştu ama hertürlü koşu çapraz koşu ani dönüşler gibi hareketleri sorunsuz yapıyodum bizim gibi bacak kasları güçlü olanlar bu bağın görevini kısmende olsa üstlenebiliyo hatta benim bağım maç sırasında kopmuş ve 1 saat kadar kopuk bağ ile maça devam etmiştim ama sorun su ki bağın kopuk olması dizin sabitliğini bozduğu için kıkırdak menüsküs yan ve arka bağlarda ilerki aşamalarda sorun çıkarabiliyo ve erken kireçlenmeye yol açıyo. sana tavsiyem bence ameliyat olman yönunde ve ameliyat olana kadar dizini tehlikeye atan hareketler yapmaman yönünde sonra diğer bağlara ve menüsküsüne zarar verirsin işin dahada zorlanır bide onların ameliyatını olmak zorunda kalırsın.ben bağımın kopuk olduğunu bilmediğim için tam 5 ay aralıksız maçlara devam ettim sansıma dizimin bağları ve menüsküslerinde problem yasamadım ama sana tavsiyem kesinlikle futbola ara vermen ve bir an önce ameliyat olman yönunde...tekrar geçmiş olsun...

• Arkadaslar dızımde menıskus ve ön caprazbağ (ACL) 3.drage (3.yırtık) var . durum bıraz krıtık oldugu söylenıyor . bu amelıyattan olan varsa yorumlarını yazabılır mı.. ben vucut geliştirme ile ilgileniyorum şuanda askerım bu durum askerde oldu. canım cok sıkkın amelıyatı olursam gercekten duzelebılırmıym sonrasında sporuma devam edebılırmıyım ?
  • Ayağın tabiki düzelir Akın, ağırlıkta çalışıyorsan hatta daha kolay ve çabuk iyileşir. Ama sana tavsiyem doktor kontrolünde çalış, ters ve yanlıs bir hareket daha kötü yapabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Brawaa -- 31 Ocak 2011; 17:14:18 >
  • Merhabalar Arkadaşlar, Yazılanların tamamını okudum.

Pazar günü kayak yaparken, ters bir hareket sonucu dizim döndü Sonuç; Ön çapraz bağ kopuk, iç çapraz Bağ 2 derece hasarlı Menüsküs 3 derece Yırtık. Bir Hastanenin Op.Dr. Statsunde M.Park Hastanesinde bir doktoruna Muayene oldum Doktor emar sonucunu beklemeden soylemişti bunları zaten emardan sonrada aynı teşhisi koydu. Kapalı Ameliyat Edeceğini Söyledi Olduktan 3 gün sonra Ayağa Kallkacağımı 15 gün icerisinde yürüyeceğimi 3 ay sonra koşabileceğimi vaad ediyor. Şimdi burada yazılanları okuduğumda Bu teknolji gerçekten bu adamlardamı var sadece yoksa sıkıyormu bu adam diyesim geldi. Gerçi iki profesore daha muayene olucam Ama aklımı karıştırdı biraz, Birde çapa nın spor bölümü varmış bu vakalara bakan orya görünmemi soylediler bilgisi olan varmı o bölümle ilgili..
  • geçmiş olsun.bu dediklerini yapabilirsin.ama şartları var.tabii ki koşmadan bahsettiğin hafif tempolu ve sakatlanmadan önceki koşun değil onu aylar ilerledikçe 5-6-7 aylarda yapabilirsin.bunları yapabilmen için ilk önce ameliyatının çok iyi olması,daha sonrası ise çok iyi bir fizik tedaviden sonra ancak mümkün olabilir birazda yaşa ve bünyeye bağlı.
  • Geçmiş olsun herkese

Gerçekten çok şanssız bi durum.Anlık olaylar kötü sakatlanmalara yol açabilyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Fatih_Rambilgisayar

Merhabalar Arkadaşlar, Yazılanların tamamını okudum.

Pazar günü kayak yaparken, ters bir hareket sonucu dizim döndü Sonuç; Ön çapraz bağ kopuk, iç çapraz Bağ 2 derece hasarlı Menüsküs 3 derece Yırtık. Bir Hastanenin Op.Dr. Statsunde M.Park Hastanesinde bir doktoruna Muayene oldum Doktor emar sonucunu beklemeden soylemişti bunları zaten emardan sonrada aynı teşhisi koydu. Kapalı Ameliyat Edeceğini Söyledi Olduktan 3 gün sonra Ayağa Kallkacağımı 15 gün icerisinde yürüyeceğimi 3 ay sonra koşabileceğimi vaad ediyor. Şimdi burada yazılanları okuduğumda Bu teknolji gerçekten bu adamlardamı var sadece yoksa sıkıyormu bu adam diyesim geldi. Gerçi iki profesore daha muayene olucam Ama aklımı karıştırdı biraz, Birde çapa nın spor bölümü varmış bu vakalara bakan orya görünmemi soylediler bilgisi olan varmı o bölümle ilgili..

Benzer olay benim de başıma geldi; benim diz iç yana doğru burkuldu kayarken. Bildiğin acıdan böğürdüm. Patella ( diz kapağı kemiği) dayanamadı yandan fırladı, ayak kırıldı sandım
    Allah'tan kıkırdağa ve tendonlara büyük bi zarar gelmedi, sadece 3 ay boyunca spor yapamıcam, ters hareket yapmamaya özen göstericem.
    Sana büyük geçmiş olsun, keşke sen de benim kadar şanslı olsaydın. Ameliyata gelince adamlar abartmışlar doğal olarak. yürüme olayı falan tamam da spor hayatın en az 6 ay için bitti haberin olsun. Ayrıca 3 ay sonra koşabilirsin dese de koşma çünkü ben bu durumda bile en az 2 ay koşmamalıyım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi GodSmacker -- 3 Mart 2011; 19:36:22 >

• daha şimdi başka bir doktordan geldim, Bi arkadaşımın vasıtasıyla Doc.dr Bülent Aksoy a gittim. Seni bu aşam maça çağırsalar gidermisin dedi şok oldum :) Doktor izin vermedi üzerine basmama dedim, çağırsalar git kaleye geç dedi :) hla şoktayım, Dizliği felan çıkarttırdı takma bunları dedi. İnsan pskolojisinden iyi anlayan biri bas üzerine zorla dedi bişey olursa beni ara bu iş benim en iyi yaptığım iş amelyatlık olsa soylerim sana emin ol dedi. Benim eşiminde kayak yaparken ön çapraz bağı koptu 6 senedir hala kayıyor ameliyat etmedim dedi.. üzerine bas normal olarak yaşantına devam et sakın korkma ayağının gücünü düşürme sakın bana güven dedi 15-20 gün sonra gel amaliyat olman gerekiyormu bakalım dedi. Ayak şişken Çekilen emar kesin netice vermez diye konuştur. Acayip güven verdi bana sanırım yapmak istediği şeyde buydu.

Nacizanetavsiyem Bu gibi durumlarda bir çok doktora görünmenizdir. Ve en büyük olay kendinize güvenmeniz olayın neticesini bildiririm zaman zaman..

• quote:

Orijinalden alıntı: Fatih_Rambilgisayar

daha şimdi başka bir doktordan geldim, Bi arkadaşımın vasıtasıyla Doc.dr Bülent Aksoy a gittim. Seni bu aşam maça çağırsalar gidermisin dedi şok oldum :) Doktor izin vermedi üzerine basmama dedim, çağırsalar git kaleye geç dedi :) hla şoktayım, Dizliği felan çıkarttırdı takma bunları dedi. İnsan pskolojisinden iyi anlayan biri bas üzerine zorla dedi bişey olursa beni ara bu iş benim en iyi yaptığım iş amelyatlık olsa soylerim sana emin ol dedi. Benim eşiminde kayak yaparken ön çapraz bağı koptu 6 senedir hala kayıyor ameliyat etmedim dedi.. üzerine bas normal olarak yaşantına devam et sakın korkma ayağının gücünü düşürme sakın bana güven dedi 15-20 gün sonra gel amaliyat olman gerekiyormu bakalım dedi. Ayak şişken Çekilen emar kesin netice vermez diye konuştur. Acayip güven verdi bana sanırım yapmak istediği şeyde buydu.

Nacizanetavsiyem Bu gibi durumlarda bir çok doktora görünmenizdir. Ve en büyük olay kendinize güvenmeniz olayın neticesini bildiririm zaman zaman..

İnsan hoşuna en çok gidine işine en çok gelene inanıyor, bu gibi durumlarda bi diz cerrahına bi profesöre bi de özel hastanede tavsiye edilen bi doktora göstermek en iyisi.

• Adam bu konuda en iyilerinden birisi Efespilsen in Doktorluğunu yapmış, zaten bu dalda aldığı ödülleri varhttp://www.memorial.com.tr/doktorlar/bulent-aksoy/ Adamın burda yapmak istediği bana güven kazandırması bu sakatlıktaki en büyük sıkıntı insannın kendine güvenini kaybetmesi bir daha basamama korkusunun olması hemen.. Yaklaşımı ilgisi harika adamın ama en azından görünülmesi gereken bir doktor bu branşta bence, kendi eşiminde koptu ön çapraz bağları kayakta 6 yıldır kayıyor ameliyat etmedim dedi. Randevu aldığım bir prof ve fizyo terapist daha var onlarada görünecem, sonucu değerlendirip karar verecem. damla konuşuktan sonra yürüyüşüm değişti :) güvenim geldi terar yerine..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Fatih_Rambilgisayar -- 4 Mart 2011; 16:08:28 >

• Özel hastane doktorunun böyle konuşması baya samimi ve düzgün karakterli bi insan olduğunu gösteriyor zaten, genelde en ufak bi zedelenmeye bile ameliyat çözümü sunuyolar. Benim ilk gittiğim Acıbadem'deki bi doktor ameliyat olsun dedi, diz cerrahı olduğu için ameliyatı o yapıcaktı parayı o alıcaktı. Ben direk o adama güvensem şimdi en az 3-4 ay çekicektim.
    Adam güvenini kazanmaya çalışıyor da olabilir, 15-20 gün sonra ameliyat olucaksın diye sürpriz de yapabilir, çok kötü niyetli düşündüm :P ama bu piyasa böyle sen şöyle iyice bi dikkat et ayağına arada buz koy bolca dinlendir o güne kadar. Umarım ayağına bıçak değmeden iyileşirsin.
  • 
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.