Şimdi Ara

Ölüm anı (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
39
Cevap
1
Favori
1.630
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş
  • Ben de sana onu diyorum ya rekat sayısını peygamber sünnet olarak belirlemiş diye kaç kere tekrar etsem de anlamıyorsun ki. Peygamberin farz emretme yetkisi yokki şu namazın sünneti şu bu namazın farzı şu diye buyursun.

İşte binek üzerinde nasıl secde edeceksin eğer secde zorunlu farz olsa?

Taslamancı da oldum iyi mi.

Doğru diyorsun ya niye salaklık ettiysem, adı üstünde 6 kitap. Başka birşeyle karıştırdım onu. Epey yıl geçti ehli sünneti araştırmayalı.

Benim dediklerim geçerliliğini koruyor. Araştırırsan anlarsın ama işine gelmez senin, belli Arap sevicisin sen. Kafana iyi sokmuşlar düşünmeyi bırakmışsın.
  • torlofan T kullanıcısına yanıt
    Ben sana ne açıklasam inkar ediyorsun. Kafana Arap sevicisi diye kazımışsın. Ben sana kitap tavsiye etsem sonra fikirlerini sorama olur mu?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Allah'tan gelen emir ile atadan gelen emir aynı şeyse kabul edersin, farklı şey ise reddedersin. Anlaşılmayan bir şey var mı?

Sırf atadan böyle geldi diye inanılacak olsa idi insan hiç ilerlemezdi, aklınızı kullanın demenin başka bir yöntemi.

Ben Allah'ım, bu kitabı ben yazdım diyor inanırsın inanmazsın o ayrı konu. Kitap bana da hitap ediyor neticede ve bana da diyor ki atadan gelene bakma. Eee bakıyorum atadan gelene hakikaten de kitaptakilerden çok farklı. Ne yapıyorum kitap doğru atam hatalı diyorum. Atadan gelen hatalıları din olarak görmüyorum.

Bu kitabı yazan çok ileri görüşlü
  • İnkar ne ya. Sen düşünmüyorsun ben düşünüyorum fark bu. Beni tanımadan Taslamancı yapan sensin, Ümmeti Muhammed'i yolundan çıkartanlardan diyen sensin. Kafaya kazıyan benim öyle mi?

Sana açık şekilde diyorum ki Araptan gelenler din değil Arap tarihi, bu tarih de en az 400 senelik bir tarih, sen gidiyorsun hepsinin sonucunun din olduğunu iddia ediyorsun, ben de diyorum ki ayetler net, din Kur'an ile başladı ve bitti sonrasını din kabul etmek Arap seviciliğine girer. Madem çok meraklısın hadislere git Şii hadis alimlerininkileri de kutsi say.

Ben mezhepleri reddetmiyorum sadece din diye iddia etmeyin, bizim mezhebe göre bu böyle deyin. Babanızın dini değil bu. Kendi mezhebinizin dışındakiler yoldan çıkmış gibi nasıl konuşursun aklım almıyor.

Git İşide katıl çok mezhepçi isen onlar da hadis ve mezhepler ile amel ediyor.
  • 1)Kadında, atta ve evde uğursuzluk vardır. [1995-6617-İbn Mace-1995/1993 c.17 s.218 /6617], [Buhârî-Müslim-Ebû Davud-Tirmizî-Nesâî]

2)Erkeğe karısını niçin dövdüğü sorulmaz. [3299-Ebu Dâvud]

3)Kadınların akılları kıt ve dindarlıkları eksiktir. [3307-Ebu Dâvud-Müslim-Buharî-İbnu Mâce

4)Oğlan çocuğu için birbirine denk iki kurban, kız çocuğu için bir kurban gerekir. [3970-Ebû Dâvud-Tirmizî-Nesâî]

5)Altın ve ipek, erkeklere haramdır. [3597-7071-Ebu Dâvud- Nesâi-İbn Mace]

6)Eti bıçakla kesmeyin. [3188-Ebu Davud]

7)Ateşte pişeni yiyince abdest alın. [481-6147-İbn Mace]

8)İçinizin irinle dolması şiirle dolmasından iyidir. [Buhari-Müslim-Ebu Davud-Tirmizi- İbn Mace-Darimi]

9)İki yöneticiye birden onay verildi mi, birini öldürün. [1710-Müslim] [1711-Müslim

10)İçki içmede beşinci kez ısrar edenleri öldürün. [1643-Ebû Dâvud-Tirmizî]

11)Namazı terkedenler öldürülebilir. [2117-Ebû Dâvud]

12)Dinden dönenleri öldürün. [1585-Muvatta] [1558-Ebu Dâvud-Nesâî] [676-Nesâî] [1586-Ebu Dâvud-Nesâî]

13)Namazı terkeden kafir olur. [2356-Tirmizî-Nesâî-İbnu Mâce] [2357-Tirmizî] [2355-Tirmizî-Ebû Dâvud-İbnu Mâce]

14)Yüz sene sonra yeryüzünde kimse kalmayacak. [5029-Müslim-Tirmizî-Buhari-Ebu Davud]

15)Av, koyun ve çoban köpekleri dışındaki köpekleri öldürün. [4949-Buhârî-Müslim-Muvatta-Tirmizî-Nesâî]

16)Zina yapan evlilerin taşlanarak öldürülmesini emreden ayet, Ayşe`nin döşeğinin altındaki sahifede yazılı bulunuyordu. Peygamber ölünce Ayşe onun defin işlemleriyle meşgul iken, evin açık kapısından içeri giren bir keçi o sahifeyi yedi ve böylece taşlama cezası Kuran`dan çıktı; ama hükmü devam ediyor (İbni Mace 36/1944; Hanbel 3/61; 5/131, 132, 183; 6/269).

17)Keçinin yemesi sonucu Kuran`dan çıkan taşlama ayetini Ömer Kuran`a tekrar sokmak istedi; ancak halkın dedikodusundan korktuğu için cesaret edemedi (Buhari 53/5; 54/9; 83/3; 93/21; Muslim, Hudud 8/1431; Ebu Davut 41/1; Itkan 2/34).

18)Musa ölüm meleğinden çok korkuyordu. Bir gün ölüm meleği canını almaya gelince meleğin yüzüne tokat atıp bir gözünü çıkardı” “Allah`ın elçileri arasında ayırım yapmayınız. Ben, Yunus peygamberden bile üstün değilim” (Buhari 65/4, 5; Hanbel 1/205, 242, 440; 2/405, 468).

19)Dünya balığın üzerindedir. Balık başını sallayınca dünyada depremler olur (İbni Kesir, 2/29; 50/1).

20)Tüm kara köpekleri öldürünüz. Çünkü onlar şeytandır (Hanbel 4/85; 5/54).

21)“Ölü, ailesinin kendisi için ağlamasından dolayı azaba uğratılır.” Buhari-K. Cemiz 32, 33, 34

22)Yeryüzü balığın sırtındadır. Cennete girecekler ilk olarak bu balığın ciğerinden yiyecektir. Buhari 3/51

23)"resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki:
    'kim tavla oyunu oynarsa elini domuz kanina bulamis gibi olur'
    muslim, si'r 10, (2260); ebu davud, edeb 64, (4939

24)Evde üçten fazla yatak olmamalıdır zira dördüncü yatak şeytanadır. (Müslim, Nesai, Ebu Davud)

25)İçki içen bir kişi ilk seferde dövülmeli, ikinci seferde de dövülmeli, üçüncü seferde de dövülmeli, dördüncü seferde de dövülmeli ancak beşinci seferde katledilmelidir. (Nesai, Tirmizi, Ebu Davud, İbn-i Mace)

26)Kırmızı renkli elbise giymek, harama yakın yasaktır. (Tirmizi, Ebu Davud)

27)“Etin kokuşmasının nedeni İsrailoğullarıdır.”(Buhârî: Enbiya 1, 25; Müslim: Radâ 63)

28)Rasulullah (sav) buyurdular ki: ” Eğer Havva olmasaydı, kadınlar kocalarına hiçbir zaman ihanet etmezdi.” (Buhari, Enbiya;1, Müslim, Radâ 62-1470)

29)“Allah, Adem’i kendi suretinde yarattı.” (Buhari: İstizan 1; Müslim: Bir 115)

30)“Beni gören veya beni göreni gören bir Müslümana ateş değmeyecektir.” (Tirmizi, Menakıb, 57, hadis no: 3858)

31) “Ureyne ve Ukeyle kabilelerinden bir grup Medine’ye gelerek Müslüman oldular. Medine’nin havası onlara dokununca Peygamber onlara deve idrarını içmelerini öğütledi. Adamlar develeri dağıttılar ve çobanı da öldürdüler. Peygamber onları yakalattı, ellerini ve ayaklarını kesti, gözlerini oydu, çölde susuz ölüme terk etti. Biz onlara su vermek isteyince, Peygamber bizi engelledi.” (Buharî, Vudu, 66; Tıp,5- 6; Diyat, 22; Müslim, Kasame, 9-11; Ahmed b. Hanbel III/107,163; Ebu Davud, Hudud,3; Tirmizi, Taharet, 55, Nesaî, Tahrimu’d-dem, 8-9)

32)Umeyme binti Rukayka’nın bildirdiğine göre, Hz. Peygamber (asm)’in Hurmadan yapılmış bir kabı vardı ve geceleyin ihtiyaç duyarsa, seriri (karyola, divan) altına koyduğu bu kabına bevl eder ve onu tekrar karyola altına koyardı. Bir gece yine aynı şekilde ona ihtiyacını giderdi ve kabı karyolası altına koydu. Daha sonra baktığında kapta idrar olmadığını gördü. Kaptaki idrarın nerede olduğunu sorunca, onu Hanımı Ümmü Habibe’nin Habeşistan’dan getirdiği hizmetcisi Bereke’nin içtiğini söylediler. Bunun üzerine Resul-i Ekrem: “Büyük ölçüde kendisini ateşten korudu.” buyurdu. (Tabarani el- Mu’cemu’l-Kebir ve Beyhakinin Sünenü’l-Kübra – Ebu Davud, Taharet 13, (24); Nesai, Taharet 28, (1, 31))

33)“Abdest alınca artan suyunu almak için koşuşurlardı, öyle ki neredeyse bunun için birbirleriyle vuruşacaklardı. Tükürdüğü veya sümkürdüğünde, avuçlarıyla onu kaparlar ve yüzlerini ve bedenlerini onunla ovarlardı. (Buhari 1/67)

34)Rasûlullah buyurmuştur: “Köpekler de diğer toplumlar gibi başlı başına bir soy ve ümmet olmasaydı onların öldürülmesini emrederdim, fakat siz onlardan simsiyah olanları öldürünüz. Herhangi bir ev; koyun, ziraat ve av köpeği haricinde köpek besler ve bulundurursa onların yaptıkları iyiliklerden her gün bir kırat sevap eksilir.” (Müslim, Tahara: 27; İbn Mâce, Sayd: 2)

35)"Kertenkeleyi bir vuruşta öldürene 100 sevap vardır. Çünkü kertenkele, Hz. İbrahim ateşe atılınca diğer hayvanlar gibi su taşımayıp yanmasını istediği için üflemiştir. Bu yüzden kertenkele fasıktır.” (Müslim: 2240/147, Buhari: 7/3150)

36)“Peygamber bir gecede dokuz hanımıyla ayrı ayrı cinsel ilişki kurardı.” (Buhari, Muhtasar Tecrid-i Sarih, hadis no: 192)

37)"Dinini değiştireni öldürün." (Buhârî, Cihâd, 149)

38)“Dinini değiştiren kimseyi öldürün.” (Neylu’l-Evtar, 7/190)

39)“Müslüman bir kimsenin kanının dökülmesi ancak şu üç şeyle helal olur: Evli olup zina eden, haksız yere bir kimseyi öldüren ve dinini terk edip cemaatten (İslam camiasından) ayrılan kimse.” (Müslim, Kasame, 25,26 ; Tirmizi, Hudud,15; Ebu Davud, Hudud,1; Nesaî, Kasame,5,14)

40)"Hz. Meymûne;Yâ Resûlallah! Farkına vardın mı, cariyemi azad ettim, dedi.Resûl-i Ekrem “Gerçekten mi?” diye sordu.: Evet, gerçekten azad ettim, deyince: “Eğer cariyeyi dayılarına hediye etseydin daha çok sevap kazanırdın” buyurdu. (Buhârî, Hibe 15, 16; Müslim, Zekât 44)"

41)Ebu Davud ve Nesai'nin bir rivayetinde şöyle denmektedir: "Resûlullah aleyhissalatu vesselam zevcelerinden bir kadınla hayızlı olduğu halde mubaşeret ederdi. Yeter ki, uyluklarının ortasına kadar izarı uzanmış olsun veya dizleri örtülü bulunsun." (Buhari, Hayz 5; Müslim, Hayz 1, 4, (293, 295); Muvatta, Taharet 95, (1, 58); Ebu Davud Taharet 107, (267, 268, 273); Tirmizi, Taharet 99, (132); Nesai, Hayz 12, 13, (1, 189).

42)İkrime, Resûlullah aleyhissalatu vesselam'ın zevcelerinden birinden naklen anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalatu vesselam, hayızlı hanımlarıyla bir mübaşerette bulunmak dileyince hanımının ferci üzerine bir şey örterdi.." (Ebu Davud, Taharet 107, (272).

43)Hz. Aişe radıyallahu anhâ anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm, ben altı yaşında iken benimle evlendi. Medine'ye geldik. Benî'l-Hâris İbnu'l-Hazrec kabilesine indik. Ben hummaya yakalandım. Saçlarım döküldü. (İyileşince) saçım yine uzadı. Annem Ümmü Rumân, ben arkadaşlarımla salıncakta oynarken, bana geldi, benden ne istediğini bilmeksizin yanına gittim. Elimden tuttu. Evin kapısında beni durdurdu. Evimizde, Ensârdan bir grup kadın vardı. "Hayırlı, bereketli olsun!", "Uğurlu mübarek olsun!" diye dualar, tebrikler ettiler. Annem beni onlara teslim etti. Onlar kılık-kıyafetime çeki düzen verdiler. Beni, (kuşluk vakti aniden) Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm(ın gelişinden) başka bir şey şaşırtmadı. Annem beni O'na teslim etti. O gün ben dokuz yaşında idim."
    Buhari, Nikâh 38, 39, 57, 59, 61;
    Müslim, Nikah 69, (1422);
    Ebu Dâvud, Nikâh 34, (2121); Edeb 63, (4933, 4934, 4935, 4936, 4937);
    Nesai, Nikah 29, (6, 82).

44)Ayşe: "Görüyorum ki, senin Allah'ın yalnız senin şeyinin keyfi için koşturuyor." [Buhari, Tefsir, 7; Tecrid, Hadis, 1721; Müslim, Rıda, 49, 50, Hadis, 1464; Ibni Mace, Nikah, 57, Hadis, 200; Ahmet Ibn-i Hanbel, 6/134, 158, 261]

• Ya arkadaşım abuk sabuk sitelerden kopyalayıp önüme koymuşsun 44 hadisi. Bir kere burada çarpıtılmış hadisler dolu onu belirteyim. Dahası detayına hiç girilmemiş işin içinde çok farklı olaylar var. Açıp kütüb-i sitteyi okumamışsın işte belli oluyor. Hepsini cevap verebilecek zamanım yok. Sadece bu yapılan hatayı belirteyim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ateistinye -- 14 Ocak 2020; 20:47:51 >
  • torlofan T kullanıcısına yanıt
    Yav he he selefiyi Ehl-i sünnet sanıyor. Ezberlemişsin Kurancı safsatalarını okuduğun adam akıllı bir şey yok. Taslaman izlemiş kurancı olumuş.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ateistinye -- 14 Ocak 2020; 20:55:15 >
  • Hayır Kur'an dışı Araplardan geleni kafasına göre benimsemekten bahsettim sadece. Zaten yorumlama yeteneğin olsaydı bu durumda olmazdın.

Ben Taslaman piyasada yokken Kur'an Müslümanı oldum kendi başıma, kafana göre insanları yaftalamayı adet edinmişsin sen tipik ehli sünnet savunucu gibi.

Ehli sünneti reddetmiyorum Şiileri reddetmiyorum bana göre herkes Müslüman, hesabı da Allah'a verecek.

Ama sen at gözlüklüsün ve kendi mezhebin haricindeki Müslümanların yoldan çıktığına iman etmişsin yani Allah adına hüküm verme gücünü kendinde görebiliyorsun.

12 senedir senin gibilerle çok uğraştım bir gram ilerleme olmaz sizde, her zaman da karşıdakini bilgisizlikle suçlar aşağılarsınız. Sorulan sorulara asla ve asla cevap vermez sürekli saldırırsınız.

Arap sevicisin sen bunu reddetsen bile öylesin.
  • Taslaman "kurancı" değilki, hadisleri reddetmiyor, sadece mesafeli yaklaşılması gerekir diyor. Sifil ile tartışmasında da haklı bence. Bu tartışma ikinizinkine çok benziyor. Kuranda geçen "atalarının dini" örneği evet belki müslüman olmayan için. Ancak günümüzde gelenek-görenek dinin önüne geçince, bu ayet akla gelebilir bence. Hadisi, yani yaşanmışlığı yok sayılmamalı bence. Mezhepler ayrışmayı temsil etsede, bunu sayıyla sınırlandırmak kimsenin yetkisinde olamaz, eğer içinde açık bir yanlış hüküm yoksa.
    Yanlız şuna katılıyorum, hadislerin bazılarına (yanlışsam düzeltin) farz hükmü veriliyor ki zannediyorum bunlar sadece kuranda olabilecek şeyler.

• < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Şizofren nedir? Şizofreni belirtileri nelerdir?
  • Kıyamet kopunca mahşerde azap yok mu? Kabir azabında geçen süre cehennemden düşüyor mu? Sonsuza kadar mı cehhenem yoksa günah bitince cennet e mi?

• büyük annem ellerimde can verdi son nefeslerine şahid oldum bi anda nefesi kesildi odada herkes aglıyor bende bi yandan kalbini dinliyorum hiç ses yok gözleri hafif açık kaldı ellerimle kapadım

valla inananı inanmayanı herkese tavsiyemdir

sevdiklerinizle bol bol zaman geçirin

ölüm bütün sevdiklerinizi zaten elinizden alacak

dünya işleri derken herşeyi boşluyoruz

insanoğlu herşeyin farkına geç varıyor
  • Hayaller hayaller

https://www.youtube.com/watch?v=M0zIv2I37UU

• quote:

Orijinalden alıntı: HIGHER

Hayaller hayaller

https://www.youtube.com/watch?v=M0zIv2I37UU
    Budist olsaydı itmeyebilirdi birbirinden nefret edenler genellikle aynı dinden olanlar doğru inanç ve imtihanlı dinde otomatikman hata affedilemeyeceği için. Hatayı sadece varsayılmış bir ilahın bildiği varsayılsa bile insanlar bu hatayı anlayıp doğruyu kesinkes bulmaya çalışıyor. İşin ucunda hakikat arayışı var bir yandan da cehennem, ilahi cezalandırma gibi dile getirilen bir potansiyel korku faktörü arayışı daha da anlamlı ve meşru kılmakta.

• kitaba göre ölüm tartışılırsa ölüm kitapta toprağa girmek değildir. bi kere bu husus bile cahilce körü körüne kabulden öte bi şey değil.

kitap açıkça babasında ölen annesine dirilen annesinde ölen dünyada dirilen ve dünyada ölen ahirette dirilen der.

yani ölmeden önce düşünün denirken türeme fiilinden önce düşünün denmiş. toprak olunca değil. e konu türeme olursa evlilik için en az yaşın da ergenlik yaşı olduğu düşünülür. düşünebilecek şey de bu zamandaki zeka seviyesi de göz önüne alınırsa duruma göre en az 70 yaşında falan olacağından islamda çocuk evliliği yoktur denir. demi yani.

....................

aynı cehalet insanın kutsiyetinde de var. insan mükerrem bir varlıktır denmiş es geçilmiş. din onda iman yoksa salt dışkı üreten bir varlıktır demiş zaten. iman yoksa ne değeriniz var onları yenik ekinlere çeviririz, atılan su vs.

A ve B türer kişi başı 20 ton olan atık önce 40 tona sonra 60 tona çıkar. o halde iman nedir? yine dışkılayıp pislik üretme hali midir? bu durumu bile tanımlayamayıp din konusu tartışılamaz. dinin en önemli iki argumanından biri iman diğeri ruh argumanıdır. herkes rpg ci olmuş ruh kasıyor. iman nerde?

dini akıl dışı gösterme çabası bu mantıksızlıklara yol açıyor.

.....................

daha dini anlamamış kişi ya da kurumların dini tartışması komik ötesi bir hal. temel tanımlamalar bile saçma sapan yapılmış.

.....................

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HADO77 -- 5 Şubat 2020; 14:37:44 >

• Allah herkese hayırlı ve kimseye muhtaç olmadan ölümler nasip etsin.
  • 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.