Şimdi Ara

Ölü mü yoksa sıkışmış piksel mi ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
23
Cevap
0
Favori
25.975
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar ölü pikselle sıkışmışı nasıl ayırabiliriz bende 1 tane war göze fln batmıor ama beyaz ekranda belli oluyor yada açık sarı fln ölü piksel siyah ekranda belli oluyor die duydum ben.Bendeki sıkışmış mı acep?

• ölü piksel parlar göze batar... Sıkışmış parlamaz...(Diye biliyorum...)
  • Ölü piksel siyahtır yada beyazdır(seyrek olarak).

Sıkışmış piksel renklidir.

Ölü piksel'in düzelme ihtimali yok.

Sıkışmış pikselin düzelme ihtimali az da olsa var.
  • benmki nedir peki kardeş muhtemelen?
  • Şöyle yap, siyah, beyaz, kırmızı, mavi, yeşil ekranlar hazırla, PSP ye at bunları her birini tek tek aç ve piksele bak, eğer siyah ekranda beyaz olarak görünüyorsa yada beyaz ekranda siyah oarak görünüyorsa ölü pikseldir. Yine renkli olanlarda da siyah yada beyaz olarak görünüyorsa ölü pikseldir. Ama eğer mesela yeşil ekranda mavi olarak görünüyorsa sıkışmış pikseldir.
  • quote:

Orjinalden alıntı: avk

Şöyle yap, siyah, beyaz, kırmızı, mavi, yeşil ekranlar hazırla, PSP ye at bunları her birini tek tek aç ve piksele bak, eğer siyah ekranda beyaz olarak görünüyorsa yada beyaz ekranda siyah oarak görünüyorsa ölü pikseldir. Yine renkli olanlarda da siyah yada beyaz olarak görünüyorsa ölü pikseldir. Ama eğer mesela yeşil ekranda mavi olarak görünüyorsa sıkışmış pikseldir.

Böyle olduğuna emin misin ?

Benim bildiğim ölü piksel sürekli hatalı renk verendir. Yani sürekli beyaz,siyah,kırmızı mavi vs gibi renkler veriyorsa o ölü pikseldir. Ancak bazı renklere karşı hatalı renk gösteriyorsa o stuck pikseldir.

Ölü piksel veya stuck piksel çokda fark etmiyor zaten stuck pikselin de düzelme ihtimali çok çok düşük bir ihtimal tesadüfen olursa oluyor.

• quote:

Orjinalden alıntı: cancakmak

quote:

Orjinalden alıntı: avk

Şöyle yap, siyah, beyaz, kırmızı, mavi, yeşil ekranlar hazırla, PSP ye at bunları her birini tek tek aç ve piksele bak, eğer siyah ekranda beyaz olarak görünüyorsa yada beyaz ekranda siyah oarak görünüyorsa ölü pikseldir. Yine renkli olanlarda da siyah yada beyaz olarak görünüyorsa ölü pikseldir. Ama eğer mesela yeşil ekranda mavi olarak görünüyorsa sıkışmış pikseldir.

Böyle olduğuna emin misin ?

Benim bildiğim ölü piksel sürekli hatalı renk verendir. Yani sürekli beyaz,siyah,kırmızı mavi vs gibi renkler veriyorsa o ölü pikseldir. Ancak bazı renklere karşı hatalı renk gösteriyorsa o stuck pikseldir.

Ölü piksel veya stuck piksel çokda fark etmiyor zaten stuck pikselin de düzelme ihtimali çok çok düşük bir ihtimal tesadüfen olursa oluyor.

Valla wikipedia da yazan bunlar;

Dead pixel

A dead pixel is a defective pixel that remains unlit.[3] Dead pixels are usually best seen against a white background.

Stuck pixel

A stuck pixel will usually be most visible against a black background, where it will appear red, green, blue, cyan, magenta, or yellow, although stuck red, green, or blue pixels are most common.

Ölü piksel siyah çoğu zaman, o halde beyaz ekranda görünmesi normal,

Sıkışmış piksel renkli, siyahta yada diğer renklerde kendini belli etmesi normal, örneğin yeşil yada kırmızı olarak sıkışrsa bu durumda siyahta görmek zor olacak fakat beyazda yada mavide kırmızı, beyazda yada başka bir renkte(kırmızı hariç doğal olarak) kendini gösterecektir.

• "A dead pixel is a defective pixel that remains unlit"

"remains unlit" diyor yani ışıksız kalmayı sürdürür diyor.

Genellikle beyaz arka planda görülür demiş, siyah arkaplan dememiş.

Stuck pixel içinde siyah ekranda çoğunlukla görülür demiş.

Kesin bir ifadede bulunmamış yani bunu ayırt etmenin kesin yöntemini söylemiyor sadece kesin olan cümle ölü pikselin ışıksız kalmayı sürekli gösterdiği yani ben bundan şunu anlıyorum, ölü piksel daima hatalı renk verir.

wikipedianın bu bölümünde yetersizlik var çünkü bir çok farklı kaynak da farklı şekilde anlatıyor bunu.

Benim pspmde 5 tane var stuck mı ölü mü karar veremedim, siyah ekranda beyaz olarak görüntü veriyor ancak şöyle bir durum bu 5 pikselden hepsi aynı güçte ışık vermiyor. Birde şöyle bir durum var sadece siyah değil koyu tonlamalar olduğunda mesela lacivertin çok koyu tonu geldiğinde de hatalı veriyor.

1 tanesi bembeyaz
    3 tanesi çok hafif beyaz
    1 tanesi orta beyazlıkta

Hatalı olarak parlıyor yani bunun ışıkla ilgisi var, buraya göre benimkilerin ölü piksel olma ihtimali daha yüksek gibi görünüyor.

Muhtemelen mk4ever'ınki stuck piksel olasılığı daha fazla.

Her neyse şu stuck piksel düzeltme programını bir kullansın belki tutarda işe yarar.

• nasıl kullanıcam kardeş bide o ısıtıyormuş fln bi sakatlık çıkmasın.
  • YA bukadar takmayın kafanızı, uğraştıkça bir sorun çıkıyor.

Ben taaa Türkiye' ye ilk geldiğinde aldım PSP yi, o zamanlar çok uğraştım, şimdi ne halt etmişim diyorum, oyna keyfine bak. Valla ben deniz kenarında bile oynadım yazın, kum gelecekmiş, güneşte ısınırmış tınnnnnn valla.

Çok keyifli oluyor.
  • quote:

Orjinalden alıntı: mk4ever

nasıl kullanıcam kardeş bide o ısıtıyormuş fln bi sakatlık çıkmasın.

12 saat filan sürekli tekrar edecek şekilde açık bırak. Düzeldi düzeldi, düzelmedi şansına küs

Bu arada düzeldiğini hiç görmüş değilim sadece nette öyle bir söylenti var, yani biri yapıyor düzeldi diyor. 1 kişi düzeldi diyorsa 9 kişi bir işe yaramadı diyor. Yani şans işi hemen heveslenme.

Sen 1 tane olduğuna dua et :)
  • öle ya şükür 1 tane oda sol alt köşeye doğru ve beyaz tarzı açık renklerde belli oluyor bu arada tdu yükledim psp ye tekrar aşık oldum bomba grafikler war

Ya arklar bilginiz olduğunu zannetmiyorum ama bende virtual tenis gta gibi bikaç oyunda oyun ilk başladığında adamı sola çekiyor psp sanki tuşa basılı gibi bu her zaman olmuyor.Donanımsal bişey desem sürekli olması lazım ama olmuyor.Sorun oyundada deil ark da düzgün çalışıyor.Format fln da attım düzelmedi.Yana çekerken eğer dokunursan joystick e düzeliyor.Walla anlayamadım bu işi bilen varsa yardımcı olrsa sevinirim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mk4Ever. -- 10 Kasım 2008; 19:08:46 >
  • bide ben bişi sorim bizde 42 lg 500 var kablolu bağlı haber türkte sabayı serederken arka fonlardaki sarı renkler okadar bozuluyoki çok parlak oluyo.adanalı serederken adamın kulaşı 2 taneymiş gibi oluyo bu nederndir kablodanmı tvdenmi hata vardır.
  • bizim arkadaşın monitörede yanlış renk veren bi piksel vardı parmağıyla biraz bastırdı düzeldi.
  • bizimkinin silmeyle alakası yok benim soruya cvp varmı ii okuyum.
  • İlk çıktığında kafaya takıyor insan ama zaman geçtikçe görmeyeceksin bile.
  • görmüyom ama görüntü kafam takılıyo lg servisini arasammı güzel ilgileniyolar ekranda çatlak gibi bişi çıktı 6 ay olduğu için fatura sokcaklardı kullanıcı hatası dediler.
  • benim laptopun alt sag-sol koselerinde war cok sayıda! Sanırım su sıkısmıs dediklerinizden. Cozumu war mıdır nasıl?!
  • benim soruya cvp yokmu
  • -Ölü piksel ikiye ayrılır.Ölü piksel ve ölü alt piksel.
    Siyahtır.Artık çalışmadığından dolayı karanlık kalır ve açık renkli arkaplanlarda göze siyah nokta olarak çarpar.Çaresi yoktur.
    Ölü alt pikselde ise kırmızı,yeşil,mavi ana renk piksellerinden biri ölüdür ve siyah kalır.Piksel çalışır ama alt piksellerden biri öldüğü için rengi yanlış verir.

-Sıkışmış piksel de ikiye ayrılır.Sıkışmış piksel ve sıkışmış alt (sub) piksel.

Ana piksel sıkışık ise belli bir renk tonunda (sinyal aldığı son renk tonunda daha doğrusu) takılı kalır.Piksel neredeyse her zaman masaj yöntemi ile düzeltilebilir.(3 tane düzelttim şimdiye kadar)

Sıkışmış alt piksel ise pikselin kırmızı,yeşi,mavi (RGB) alt piksellerinden birinin takılmasıdır.Daha ufak boyutludur.Bir pikselin üçte biri boyutunda.Kırmızı yeşil veya mavi yanar.Çözümü pek yok belki masaj veya program ile düzelebilir.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.