Şimdi Ara

Olaya Dayalı Programlama vs Nesne Tabanlı Programlama

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
10
Cevap
0
Favori
429
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Olaya Dayalı Programlama ve Nesne Tabanlı Programlama, bu iki kavramı karşılaştırabilir misiniz arkadaşlar ?

• İYİCE ARAŞTIRDIKTAN SONRA ANLADIM Kİ BİRAZ HATALI BİR SORU SORMUŞUM BUNLAR İÇ İÇE KAVRAMLAR SANIRSAM. NESNE TABANLI PROGRAMLAMADAN ÖNCE NE TÜR BİR PROGRAMLA ÇEŞİDİ VARDI ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: deniz caliskan

İYİCE ARAŞTIRDIKTAN SONRA ANLADIM Kİ BİRAZ HATALI BİR SORU SORMUŞUM BUNLAR İÇ İÇE KAVRAMLAR SANIRSAM. NESNE TABANLI PROGRAMLAMADAN ÖNCE NE TÜR BİR PROGRAMLA ÇEŞİDİ VARDI ?

Fonksiyonel ve prosedürsel olabilir.

Örnekle açıklayayım:

1kB bile etmeyen bir fonksiyonla, 3-boyutlu uzayda dünyaları oluşturabiliyorlar, yaklaştıkça prosedüre göre detaylar ekleniyor. Nesne tabanlı olarak üretmeye kalksan 1GB bile yetmeyecek. O derece farkedebiliyor. Yalnız dünyaya bir araba eklemek nesne tabanlıda çok kolay, prosedürle veya fonksiyonla eklemek çok üssü çok zor ama imkansız da değil(yaklaşık bir sonuç veren fonksiyonu bulmak uzun sürebilir hatta yapay zeka bile gerekebilir). Fonksiyon tabanlı dünyayı üretmek çekirdek sayısı kadar hızlı oluyor ama nesne tabanlıda nesnelerin birbirine olan bağlarından dolayı ölçeklenme daha düşük oluyor.

Olaya tabanlı program çok verimli çalışıyor. Bir bölüm tamamlanır tamamlanmaz diğer bölüme geçiş oluyor. Nodejs bu nedenle baya verimli(imiş).

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tugrul_512bit -- 17 Mart 2017; 1:5:4 >

• Object oriented dan once ne vardi sorusunda gizli bir hata var, son bulunan en super paradigma object oriented gibi bir yanilgi olmasin. Hepsinin yeri ayri.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Mephalay M kullanıcısına yanıt
    üstat mesajını anlamadım biraz daha açıklayıcı olur musun acaba :)
  • deniz caliskan kullanıcısına yanıt
    Tabi ki, tam ifade edememisin sanirim.
    quote:

NESNE TABANLI PROGRAMLAMADAN ÖNCE

Demissin ya, boyle dersen sanki Object Oriented en son "kesfedilen" ve en ustun paradigmaymis gibi algilanabilir diye dusundum. Halbuki hepsinin yeri ayri. Ozetle bunu demek istedim.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Tugrul_512bit

quote:

İYİCE ARAŞTIRDIKTAN SONRA ANLADIM Kİ BİRAZ HATALI BİR SORU SORMUŞUM BUNLAR İÇ İÇE KAVRAMLAR SANIRSAM. NESNE TABANLI PROGRAMLAMADAN ÖNCE NE TÜR BİR PROGRAMLA ÇEŞİDİ VARDI ?

Örnekle açıklayayım:

1kB bile etmeyen bir fonksiyonla, 3-boyutlu uzayda dünyaları oluşturabiliyorlar, yaklaştıkça prosedüre göre detaylar ekleniyor. Nesne tabanlı olarak üretmeye kalksan 1GB bile yetmeyecek. O derece farkedebiliyor. Yalnız dünyaya bir araba eklemek nesne tabanlıda çok kolay, prosedürle veya fonksiyonla eklemek çok üssü çok zor ama imkansız da değil(yaklaşık bir sonuç veren fonksiyonu bulmak uzun sürebilir hatta yapay zeka bile gerekebilir). Fonksiyon tabanlı dünyayı üretmek çekirdek sayısı kadar hızlı oluyor ama nesne tabanlıda nesnelerin birbirine olan bağlarından dolayı ölçeklenme daha düşük oluyor.

Olaya tabanlı program çok verimli çalışıyor. Bir bölüm tamamlanır tamamlanmaz diğer bölüme geçiş oluyor. Nodejs bu nedenle baya verimli(imiş).

Üstad bence senin kafan biraz karışmış. Bahsettiğin örnekler asm ile yazılıyor. Böylesine düşük seviyede kodlarken zaten bırak nesne tabanlıyı fonksiyonelden bile bahsetmek mümkün değil. Tamamen algoritmik onlar. Nesne tabanlıda araba eklemek kolayken diğerlerinde neden zor olsun?

Olay tabanlı dediği de GUI yahu başka bişey değil. Bu kadar kasmaya gerek yok.

• quote:

Orijinalden alıntı: elektro_gadget

quote:

Orijinalden alıntı: Tugrul_512bit

quote:

Örnekle açıklayayım:

Üstad bence senin kafan biraz karışmış. Bahsettiğin örnekler asm ile yazılıyor. Böylesine düşük seviyede kodlarken zaten bırak nesne tabanlıyı fonksiyonelden bile bahsetmek mümkün değil. Tamamen algoritmik onlar. Nesne tabanlıda araba eklemek kolayken diğerlerinde neden zor olsun?

Olay tabanlı dediği de GUI yahu başka bişey değil. Bu kadar kasmaya gerek yok.

Fonksiyona araba eklemekten kastım şuydu:

f(x) fonksiyonu, x 1 ile 5 arasındayken sıradağları çiziyor olsun. Şimdi ben bu dağlardan birine bir araba eklemek istesem x değerinin mesela 1.4000 ile 1.4001 değerleri arasında kaya-toprak yerine araba şekli çıkartacak ama fonksiyonu parçalamadan, "sürekli fonksiyon" halini bozmadan. Yani fonksiyon f(x)=0.3f * x^2 iken yeni halinde + 0.5f*x^4 eklenmiş olacak.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.