Şimdi Ara

Oktay Kosov@lı..Sergisi (8. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
573
Cevap
6
Favori
27.753
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Anıtkabir HDR
     Oktay Kosov@lı..Sergisi
  • Gercekten guzel ve goze hos gelen fotograflar. Ustelik herkesde bulunan 18-55 ile cekilmis.

Yanlis anlamassaniz 1-2 sey soylemek istiyorum. Eger istemesseniz de silerim.

Aslinda sergilenen fotolarin neredeyse hepsi bircok kisi tarafindan cok kalay cekilebilecek basit fotolar fakat olay cekmekle bitmiyor. Bu isin %70 i fotoyu islemek de bitiyor. Hdr dedigimiz fotograf stili en siradan fotolari bile ilgi cekici hale getiriyor ozellikle bulutlar ustunde mukemmel sonuclar ortaya cikiyor. Cs6, lightroom, photomatix ve 1-2 yardimci program lazim olan tek sey. Sergideki fotolarin %90 i cok yer gezip fotograflarin islenmesinden ibaret geri kalan %10luk kisim da kiside bitiyor. Yani elinize alin bi makinayi cikip disarda genis aci bir foto cekin ozellikle de bulutlarin yogun oldugu bir foto olsun. Lcd ekrandan bakinca hayalinizdeki o fotoyu goremessiniz, hic bir sey ifade etmeyen belki de isik patlamalarinin oldugu rezalet bir foto gibi gelebilir fakat raw cekmek bu isin en temel kuralidir. En rezalet raw fotoyu bile lightroomda kurtarip, hdr uygulamasiyla goz alici hale getirebilirsiniz. Denemesi bedava

Saygilar.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: Madécassol

Gercekten guzel ve goze hos gelen fotograflar. Ustelik herkesde bulunan 18-55 ile cekilmis.

Aslinda sergilenen fotolarin neredeyse hepsi bircok kisi tarafindan cok kalay cekilebilecek basit fotolar fakat olay cekmekle bitmiyor. Bu isin %70 i fotoyu islemek de bitiyor. Hdr dedigimiz fotograf stili en siradan fotolari bile ilgi cekici hale getiriyor ozellikle bulutlar ustunde mukemmel sonuclar ortaya cikiyor. Cs6, lightroom, photomatix ve 1-2 yardimci program lazim olan tek sey. Sergideki fotolarin %90 i cok yer gezip fotograflarin islenmesinden ibaret geri kalan %10luk kisim da kiside bitiyor. Yani elinize alin bi makinayi cikip disarda genis aci bir foto cekin ozellikle de bulutlarin yogun oldugu bir foto olsun. Lcd ekrandan bakinca hayalinizdeki o fotoyu goremessiniz, hic bir sey ifade etmeyen belki de isik patlamalarinin oldugu rezalet bir foto gibi gelebilir fakat raw cekmek bu isin en temel kuralidir. En rezalet raw fotoyu bile lightroomda kurtarip, hdr uygulamasiyla goz alici hale getirebilirsiniz. Denemesi bedava

Saygilar.

Aslında söylediklerinize harfiyen katılıyorum,işin en önemli kısmı düzenlemede yatıyor.Ama verdiğiniz oranları şu şekilde değiştirmek bana göre daha uygun.Fotoğraf çekmek için verdiğiniz %10 luk oran aslında fotoğraf çekmenin basit bir olay olmduğunu vurgulamışsınız.Bana göre bu oran %50 olması lazım.Sebebi ise her eline makina alıp ben fotoğraf çekiyorum derse fotoğrafcılık sanatının bir anlamı kalmaz.Fotoğrafcılığında birtakım kaide ve kuralları olduğunu bilmek fotoğrafın nasıl çekilmesi gerektiğini bilmek,kompozisyonu,kadrajı,pesperktifi,6 kare kuralını,vs vs daha birçok etken sayabilirim.Bunları bilmeden herkes fotoğraf çekebilir ama bunları bilen ve uslubuna göre fotoğraf çekenlerden ayırmak gerekir.Her eline makina alıp dışarı çıkap ışık patlamaları ile kadrajı ile tamamen yalnış olan bir fotoğrafı çekse dahi onu işlemesini bilmez,önce kaide ve kuralları ögrenecek daha sonra fotoğraf çekecek ve en son işlemesini yapacak.Kadrajı tamamen eğri bir fotoğrafı süper bir biçimde düzenleseniz dahi en büyük eksiği yapmış olursunuzki bududa kimse kabullenemez.
    İşin özü bana göre %50 si düzgün kuralına göre uygun fotoğraflar çekmek. %50 si foto işlemek düzenlemek
    Yalnışım varsa düzeltebilirsiniz.Saygılar.

• Sony Nex3 18-55mm
    Kocatepe cami ve atakule
     Oktay Kosov@lı..Sergisi
  • quote:

Orijinalden alıntı: ::_Kosov@lı_::

quote:

Orijinalden alıntı: Madécassol

Gercekten guzel ve goze hos gelen fotograflar. Ustelik herkesde bulunan 18-55 ile cekilmis.

Saygilar.

Aslında söylediklerinize harfiyen katılıyorum,işin en önemli kısmı düzenlemede yatıyor.Ama verdiğiniz oranları şu şekilde değiştirmek bana göre daha uygun.Fotoğraf çekmek için verdiğiniz %10 luk oran aslında fotoğraf çekmenin basit bir olay olmduğunu vurgulamışsınız.Bana göre bu oran %50 olması lazım.Sebebi ise her eline makina alıp ben fotoğraf çekiyorum derse fotoğrafcılık sanatının bir anlamı kalmaz.Fotoğrafcılığında birtakım kaide ve kuralları olduğunu bilmek fotoğrafın nasıl çekilmesi gerektiğini bilmek,kompozisyonu,kadrajı,pesperktifi,6 kare kuralını,vs vs daha birçok etken sayabilirim.Bunları bilmeden herkes fotoğraf çekebilir ama bunları bilen ve uslubuna göre fotoğraf çekenlerden ayırmak gerekir.Her eline makina alıp dışarı çıkap ışık patlamaları ile kadrajı ile tamamen yalnış olan bir fotoğrafı çekse dahi onu işlemesini bilmez,önce kaide ve kuralları ögrenecek daha sonra fotoğraf çekecek ve en son işlemesini yapacak.Kadrajı tamamen eğri bir fotoğrafı süper bir biçimde düzenleseniz dahi en büyük eksiği yapmış olursunuzki bududa kimse kabullenemez.
    İşin özü bana göre %50 si düzgün kuralına göre uygun fotoğraflar çekmek. %50 si foto işlemek düzenlemek
    Yalnışım varsa düzeltebilirsiniz.Saygılar.

Tabiki fotograf cekmenin de kurali var haklisiniz. Kadraji 3 e bolme, 6 ya bolme, altin kural gibi fakat ben bunlari bilip genede neden fotograflarim guzel degil, etkileyici degil diyenler icin soylemistim hocam. Ozellikle de iso-diyafram-enst uclusunu bilmeyen ve ustune ustluk jgep cekip bunu photoshop da kurtarcam diye camur haline getiren ardindan da fotograf cekmekten soguyan arkadaslar bir hayli fazla. Soyledigim seyler sadece hdr icin degil her foto icin gecerli.

• Sony Nex3 18-55mm
    Ankara Kızılay
     Oktay Kosov@lı..Sergisi
  • Sony Nex3 18-55mm
    Kocatepe cami
     Oktay Kosov@lı..Sergisi
  • Fuji F200EXR
    Anıtkabir
     Oktay Kosov@lı..Sergisi
  • Canon 600D 18-55mm
    İstanbul HDR
     Oktay Kosov@lı..Sergisi
  • Sony Nex3 18-55mm
    Ankara Kalesi
     Oktay Kosov@lı..Sergisi
  • fotoğrafların geneli çok çok güzel fotoğraflar oynamalar kararında ve güzel olmuş ama sony makinalara sempatim olduğundanmıdır nedir nex3 ile çektiklerinizin neredeyse tamamına bayıldım
  • quote:

Orijinalden alıntı: prorocker

fotoğrafların geneli çok çok güzel fotoğraflar oynamalar kararında ve güzel olmuş ama sony makinalara sempatim olduğundanmıdır nedir nex3 ile çektiklerinizin neredeyse tamamına bayıldım

Beğendiginize sevimdim hocam teşekkürler.
  • Sony Nex3 18-55mm
    Ankara atakule
     Oktay Kosov@lı..Sergisi
  • Sony Nex3 18-55mm
    Ankara Kızılay
     Oktay Kosov@lı..Sergisi
  • Sony Nex3 18-55mm
    Ankara kalesi sokakları
     Oktay Kosov@lı..Sergisi
  • Canon 600D 18-55mm
    İstanbul Boğaziçi HDR
     Oktay Kosov@lı..Sergisi
  • Sony Nex3 18-55mm
    Ankara hacıbayram cami
     Oktay Kosov@lı..Sergisi
  • Sony Nex3 18-55mm
    Hamamönü mahallesi Ankara
     Oktay Kosov@lı..Sergisi
  • Sony Nex3 18-55mm
    Dikmen vadisi HDR
     Oktay Kosov@lı..Sergisi
  • Son resimler çok hoş

• 
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.