Şimdi Ara

Oda termostadı evin hangi noktasına koyulmalı?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
7
Cevap
0
Favori
7.985
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Oda termostadını aldık. Peki bunu en verimli ve ekonomik kullanmak için evin hangi noktasına koymalı?

Hemen hemen her yerde aynı şeyler yazmakta. Yerden 1.50m yükseklik, peteklerin aksi istikamette, güneş görmeyen, kombiye uzak nokta, en sık kullandığınız oda vs.

Ancak hiçbirinden verim alamamışlar için tecrübeyle sabitleşen durumları öğrensek.

Örneğin, Bizim ev Güney (salon(balkon 2 pencere) 2 petek) Güney Batı ( Mutfak 1 petek, oturma odası 1 petek. Kullanılmayan oda) Güney Batı-Kuzey (Yatak odası( 1 pencere 1 balkon) Kuzey ( Küçük oda 1 petek. Kullanılmayan oda) Koridor GüneyBatı uzantısında ( Salona yakın 1 petek) Eve Doğuya bakan kapıdan giriliyor.
    Yatak odasına koydum OTyi aslında bu fena değildi.
    Şimdi koridora koydum gece üşüyerek uyandım.

Şimdi genel ifadelerle OTyi kurup denedim ama verim alamıyorum. OT'nin yeri her eve özel çalışılmalı.

Öneriler, düşünceler ve tecrübeleriniz nelerdir?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• termostat genelde koridora konur. ne çok ısınan odaya ne de soğuk kullanılmayan oda ya konulmaz. termostatınızın hassasiyeti de çok önemli +/- 1 derecede çalışan bir termostat ise sökün atın hasasiyeti 0,2 derece olan termostatlara bakın
  • tenten77 T kullanıcısına yanıt
    "OT'nin yeri her eve özel çalışılmalı."

Bu dediğinize %100 katılıyorum. Ben geçen yıldan bu yana 3 deneme yaptım:

1. Salon (güney cephe). Petek açık ama her zaman oturulmuyor. Öğlen diğer yerlere göre salonda aşırı ısınma oldu, evin doğu cephesindeki 2 oda soğuk kaldı. OT'yi buradan sökmek zorunda kaldım.

2. Oturma odası (doğu cephe + güney cephe) Penceresi doğuda, dolayısıyla güneyliğinden pek faydalanamıyoruz. 2 cephesi açık tek oda olduğundan en soğuk oda diyebilirim. Buna rağmen 2-3 kişi oturduğumuzda oda kısa sürede ısınıyordu, OT kombiyi kapatıp bir süre sonra diğer kısımlarda üşüme hissi oluşuyordu.

3. Çocuk odası (aslında yukarıda oturma odası dediğim oda) Bu yıl çocuk sayımız ikiye çıkınca odaların yerini değiştirdik. Şu anda ablamız okulda olduğundan, bebeğimiz de yavaş yavaş mobilite kazandığından burada çok fazla faaliyet olmuyor, aşırı ısınma olmuyor ve buradaki ot kullanımından memnunum diyebilirim.

Yalnız evin konumu her anlamda çok fark ettiriyor. Sağolsunlar ara kat olmamıza rağmen alt-üst kat desteği şu anda sıfıra yakın. Geçen senelerde yaktığımın 2 katını yakıyorum neredeyse.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi jeremyre -- 21 Aralık 2015; 12:17:47 >

• Bizim de ev yeni alttakide ışıkları açık olmasına rağmen eve uğramıyor sanırım ya da kar montuyla oturuyorlar.
    Şimdilik koridora koydum. Evin + - 5 derece genel durumunu yansıtsa da sabahın 3ünde bizi donmaktan alıkoyamadı.
    Koridorun soğuma hızıyla anladığım yatak odası aynı değil.
    Yatak odasına koysam bir süre sonra kapanıp tüm evin soğumasına neden oluyor.
    Çıkamadım işin içinden.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • tenten77 T kullanıcısına yanıt
    Yalnız benim OT olan oda ve banyo dışında tüm peteklerde trv var. Diğer alanların sıcaklığını bu şekilde istediğim derecelerde tutmaya çalışıyorum. Kombi kapandığında tabi ki diğer alanlarda soğuma olacak, onun önüne geçemezsiniz ama trv kullanımı ile biraz daha dengeli olmasını sağlayabilirsiniz. Ya da uğraşır hallederim derseniz peteklere reglaj ayarı yaparak da dengeyi sağlayabilirsiniz.

Bir de hangi OT'yi kullandığınızı yazmamışsınız ama kullandığınız OT'nin hassasiyeti de önemli. Hassas değilse üşüme hissi daha fazla olacaktır.
  • termostat ı genelde en çok kullandığınız odaya koymakta fayda var ayrıca koydugunuz duvar dış cephe duvarı olmamalı yakınında tv gibi ısı veren cihaz olmamalı bu şekilde taktırısanız verimli kullanırsınız
  • Kullandığım ürün Honeywell akıllı termostat.
    Termostat mükemmel de işte evin konumuna göre OT konumu sıkıntılı.
    Bakalım Yatak odasına götürdüm biraz da orada deneyeyim.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.