Şimdi Ara

Su bir ısınıyor bir soğuyor. Garip şeyler oluyor?(Demirdöküm)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
18
Cevap
1
Favori
120.076
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar annemlerin bir demirdöküm kombisi var. Daha 1 ay oldu taktıralı. Bu nasıl bir kombi anlamadım. Anlattıkları şu...

Bugün tam 15 kova su harcalamalarına rağmen su ısınmıyor. Bir ısınıyor bir soğuyormuş.

Isınmıyor diye su sıcaklığı ayarından sıcaklığı arttırmışlar, sonra evde bir koku meğerse su sıcaklığını arttırmalarına rağmen petekler ısınmış. Basınc 2.4 lere çıkmış.

Su ısı ayarı ile radyatör suyu ısısı arasında ne gibi bir bağlantı olabilir ki? Su da ısınmıyor. Bir ısınıyormuş bir soğuyormuş, ısınan su da çok az ısınıyormuş. Neden olabilir acaba?

• Kullanım suyu diye kalorifer sıcaklığını arttırmadılarsa bir kaç ihtimal üzerinde düşünülebilir:
    *Kombi çift eşanjörlüyse üç yollu vana arızası,
    *NTC sensör arızası...

Peki sıcak su ayarını 40-45 derece yapıp soğuk suyu hiç açmadan sıcak su musluğunu açınca durum nedir?
    Bir de DD hangi model?
  • aynı problem bende de var..demirdöküm nitron 23000 lik..şimdiden teşekkürler...
  • Evet arkadaşlar garantisi var ama kombiyle alakası yok demiş gelen servisteki elemanlar.

Ben sizlerden tekrar öneri bilgi istiyorum. Acaba BU SORUN NEDEN KAYNAKLANIR? yARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM...

Olay şu ; Radyatör sıcaklığı 40 derecede sıcak su ayarı 50 derecede duruyor.

* Su açılıyor ancak su açıldığında su ısınmıyor.
    * Radyatör sıcaklığı soğuk su açık kalırsa, artmaya başlıyor, (Hiçbir şekilde radyatörün ayarıyla oynanmamasına rağmen...)
    * Epey bi artıyormuş radyatörün sıcaklığı. Hatta radyatörlerin ısınmadan dolayı koku yaptığını bile söylüyor annem.
    * Bu durumu arada yapıyor, arada yapmıyor.
    * Suyun ısındığı zamanda gözlenen şu; 15 dk. iyi ısınıyor, sonra su soğuyor. Çeşmeyi açıp kapatınca tekrar ısınıyor.
    * Sistem yeni döşendi. Kaloriferli sistem vardı. Radyatörler döküm.
    * Kombi demirdöküm marka.

Söyledikleri şu servisin. Sistem de bir pislik vardır. Isınan su radyotöre gidiyordur. Kombiyle alakası yok bizim yapabileceğimiz birşey yok....

Varmıdır böyle birşey? Kombiyle alakalı ise servisi sıkıştıracağım. Değilse ev sahibini arıyacağım. Yardım ederseniz çok sevinirim arkadaşlar...

• tabiki kombi ile alakalı kombi detaylı bir şekilde konrol edilicek burası önemli (limitasyon ayarı yapılacak) bu cihazla gaz valfi üzerinden
  • quote:

Orijinalden alıntı: abd1984

tabiki kombi ile alakalı kombi detaylı bir şekilde konrol edilicek burası önemli (limitasyon ayarı yapılacak) bu cihazla gaz valfi üzerinden

Limitasyon ayarını şu nedenle yapılacak falan diyebilir miyiz? Yani bunun biraz daha detaylı olarak bakıldığında asıl nedeni ne olabilir? Anlamadıkları için mi bakıp gitmişler acaba?

Sıkıştırmam için servisi biraz bilgimin olması gerekiyor.

• brülörün dengesiz yanması ve cihazın hararet yaparak soğuması ve tekrar soğuyunca ısıtması olayı
  • quote:

Orijinalden alıntı: abd1984

tabiki kombi ile alakalı kombi detaylı bir şekilde konrol edilicek burası önemli (limitasyon ayarı yapılacak) bu cihazla gaz valfi üzerinden

sn: abd1984

limitasyon ayarı baymak yada tüm markalar için standart olarak nedir?
  • her marka ve modelin aynı gaz valfi kullansalar dahi mbar ayarı farklıdır cihazın kapasitesine ve kalorisine göre deyişir gaz valfinin üzerinde 2 adet düz tornavida ile açılan delik vardır oraya hortum takılarak ayar yapılır
  • UYARI profesyonel olmayan arkadaşlar kesinlikle cihazınızın gaz ayarı ile oynamayın zehirlenme ve patlama gibi sonuçlara sebep olursunuz aman
  • bende de viesman kombi bulunmakta yaklaşık 5 yıldır kullanıyoruz ilk baglandığında baglantı hatasından dolayı ıstmamasından sıkıntı yaşıyorduk 3 yıldır bi sıkıntı vermiyordu ama şu anda da suyu bi ılık bi soguk su veriyor tam sıcak su açıkken su ayarını ellediğinde petekler ısınıyor bunun sebebibini gerçekten bilen birisi cevaplarsa sevinirim
  • quote:

Orijinalden alıntı: seytanyarasa

bende de viesman kombi bulunmakta yaklaşık 5 yıldır kullanıyoruz ilk baglandığında baglantı hatasından dolayı ıstmamasından sıkıntı yaşıyorduk 3 yıldır bi sıkıntı vermiyordu ama şu anda da suyu bi ılık bi soguk su veriyor tam sıcak su açıkken su ayarını ellediğinde petekler ısınıyor bunun sebebibini gerçekten bilen birisi cevaplarsa sevinirim

Sıcak - soğuk olayı banyoda ise;
    2 gün önce benim de başıma geldi, kombim ferroli.
    Servis ateşleme çakmağı diyelim, onu değiştirdi, problemimiz çözüldü. Ne alaka, ben de anlamadım. Masrafı 70 lira.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi S.R.YILDIRIM -- 7 Aralık 2013; 18:09:40 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: kombiustası

UYARI profesyonel olmayan arkadaşlar kesinlikle cihazınızın gaz ayarı ile oynamayın zehirlenme ve patlama gibi sonuçlara sebep olursunuz aman

sorunumuz devam etmekte. su basıncı oldukça yeterli, 5 katlı apt. 3. katında oturuyorum.
    suyu kıstım açtım ama olmadı.
    kombi alevi bir tam güç yanıyor bir sönüyor.
    kombi beretta, hangi parça yapar bunu söküp temizleyim.
  • bacada temassılık var büyük ihtimalle.bendede demirdöküm atron var 5 ay önce aldım 1 ay önce sabah duş alayım dedim su bir sıcak bi soğuk akıyor en az 10 dkk sürekli suyu akıttım değişen olmadı daha düne kadar sorun çıkarmayan kombi sıkıntı yaratmıştı,sonra gittim cihaza bakayım dedim kombi bacasının hafif eğik olduğu gördüm meğerse üst kattaki gundi karı halı silkelemiş bacaya vurmuş eğmiş,bacayı söktüm sonra adam akıllı yerine sabitledim kombi çalışıp tam randıman vermeye başladı.sizinde sanırım bacada oynama falan var.
  • Arkadaşlar servis çağırmadan önce baca bağlantısını kontrol etmenizde fayda var.

Geçen gün balkonda tamir yapan ustalar bacayı yerinden çıkarıp takmıştı. Ardından kombi suyu ısıtmamaya başladı. Üstelik titreme yapıyor ve acayip bir ses çıkarıyordu. Ardından bu sayfadaki bir arkadaşın baca yorumu üzerine kontrol ettim ve bacanın içindeki borunun kombi baca çıkışına tam geçirilmediği gördüm.

Bacayı doğru bir şekilde bağladığımda ısınma ve tekrar soğuma problemi ortadan gitmişti.
  • çözüm fotoda,kombinin hemen altindaki ince borudaki vanayı yarıya kadar kıs hallolur,yüksek su basincindan kaynakli bir durum,
     Su bir ısınıyor bir soğuyor. Garip şeyler oluyor?(Demirdöküm) Su bir ısınıyor bir soğuyor. Garip şeyler oluyor?(Demirdöküm)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• tarikbilgehan T kullanıcısına yanıt
    Allah razı olsun kardeşim.Bu en soğuk havalarda yaşlı karı-kocayı soğuktan kurtardın.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.